Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem, jak to najlepiej zrobić ?


archi999

Recommended Posts

Witam, jak sterować ogrzewaniem w domu : na dole podłogówka /hall, schody, salon, jadalnia i kuchnia są połączone/, w trzech łazienkach podłogówka + grzejniki, w pozostałych pokojach grzejniki ? Za co odpowiada sterownik główny pieca /gdzie go umiejscowić/ a za co regulatory/termostaty do montażu w pomieszczeniach ? Czy te elementy sterowania działają niezależnie czy też ze sobą współpracują ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To może ja się podłącze z jeszcze jednym pytaniem.

 

Jak chcemy zrobić sterowanie w każdym pomieszczeniu inna temperatura używając jakiegoś systemu to jak wtedy współpracuje sterownik pieca z sterowaniem na każde pomieszczenie. Które sterowanie jest wtedy nadrzędne a może nie trzeba kupować oryginalnego sterownika pieca tylko zastąpić go innym sterowaniem odpowiedzialnym za całość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ta od dawna też mnie ciekawi a więc też się podpinam do pytania, ale trzebaby do tego jeszcze dodać kolejny elemnt - sterowanie pogodowe.

 

Czyli mamy:

- sterownik pogodowy

- sterownik przy kotle/pompie/... ktory mierzy temperatury wody, wybranego pomieszczeniania, ....

- sterowniki w poszczególnych pomieszczeniach

 

Jak to wszystko razem działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalują Państwo w każdym pomieszczeniu sterowniki temperatury (takie z pokrętłem do montażu na ścianie) to tylko w przypadku gdy KAŻDY grzejnik oraz obieg podłogówki jest zasilany osobno z rozdzielacza. Dodatkowo na rozdzielaczach powinny być zamontowane siłowniki bo to one de facto będą zamykać/otwierać obiegi. Nie stosuje się w takkich przypadkach sterowników głównych montowanych np. w hallu czy korytażu. Nie powinno się również stosować zaworów termostatycznych na grzejnikach (można ale po co skoro mamy regulator na ścianie w każdym pokoju i to on jest termostatem).

 

Gdym to robił u siebie w domu i miał system mieszany podłogówka + grzejniki regulatory pokojowe dałbym tylko tam gdzie mam podłogówkę. Wszędzie tam gdzie grzejniki dałbym termostaty grzejnikowe bo one w zupełności wystarczą.

 

Na kotle/pompie ciepła miałbym regulator pogodowy, którym sterowałbym tylko temperaturą zasilania/powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podłogówka na dole + górna łazienka, grzejniki na górze wszystkie z głowicami termostatycznymi. Nie wiem gdzie umieścić remostat pokojowy (jeszcze go nie mam),ale wołałbym aby sterować trochę podłogówką,aby nie grzała jak nie ma nikogo w domu,nie musi tez grzac nocą Bezwładność pozwala na utrzymanie temperatury, tyle, że wtedy na górze grzejniki będą zimne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podłogówka na dole + górna łazienka, grzejniki na górze wszystkie z głowicami termostatycznymi. Nie wiem gdzie umieścić remostat pokojowy (jeszcze go nie mam),ale wołałbym aby sterować trochę podłogówką,aby nie grzała jak nie ma nikogo w domu,nie musi tez grzac nocą Bezwładność pozwala na utrzymanie temperatury, tyle, że wtedy na górze grzejniki będą zimne.

 

Termostat pokojowy musi być tam gdzie są grzejniki, Jeśli umieścisz go tam gdzie podłogówka to z uwagi na duża bezwładność tego ogrzewania system nie będzie działał prawidłowo. Podłogówkę najprościej jest regulować poprzez temp. wody w instalcji podłogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę najprościej jest regulować poprzez temp. wody w instalcji podłogowej.

Tzn jak? Czy chodzi o taki zawór -gała prawo- lewo (bez informacji o wysokości temperatury), tyle że ragulacja taka jest ograniczona, bo podłogówka cały czas chodzi. Jesli temp za oknem jest nie dość niska-zawór ustawiony jest na minimum, ale w domu panuje temp 22-23 stopnie. Wiem wiem było już o tym, czy warto zatrzymywać pracę pompy poprzez czujnik i potem startować , czy utrzymywać stałą niską temperaturę, no i nie wiem. Wydaje mi się, że często te 23 stopnie to poprostu za gorąco a niżej nie moge zejść (chyba że wyłacze pompę z gniazdka) Na górze kalafiory przykręcone głowicą.A może zastosowanie w tym przypadku czujnika pokojowego, który wyłączałby grzanie nie będzie miało dużego znaczenia w temacie oszczędności gazu. Obecny stan wkurza mie trochę, bo instalacja hula przerz cały czas jak jesteśmy w pracy, no i nocą tez możnaby ją jakoś przystopować -wtedy 19-20 stopni wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterowaniem ogrzewaniem powinno być tak:

Regulator pogodowy steruje parametrami źródła ciepła, a dokładnie temperatrurą czynnika grzewczego na wejściu do instalacji grzewczej (temperatura zasilania), robi to w zależności od temperatury zewnętrznej i parametru, który jest określany jako krzywa grzania. (szczególy na życzenie zainteresowanych). To regulator pogodowy decyduje jaką temperaturę będzie miał woda na zasilaniu kiedy na dworze jest -10stC, a jaką kiedy jest +5stC.

Regulacja pomieszczeniowa z kolei reguluje temperaturę w pomieszczeniu sterując bądź źródłem ciepła, bądź urządzeniem grzewczym w danym pomieszczeniu (kaloryfer, grzejnika podłogowy).

W praktyce stosuję się albo jedno, albo drugie, albo oba na raz - to zależy od zasobności portfela i wymagań.

Co mozęmy zrobić w domach:

- można sterować niezależnie każdym pomieszczeniem - odcinać pętle podłogówki lub grzejniki indywidualnie za pomocą termostatu programowanego - to tak opcja full wypas, tu pozostaje do rozstrzygnięcia kwestai czy jednoczśnie sterujemy źródłem ciepłą, czy steruje sie ono samo od temperatury czynnika, opcji jest kilka...

- można zamontowac jeden termostat na cały dom, który będzie sterował żródłem ciepła - najczęściej spotykana opcja, daje się jeszcze głowiece termostatyczne na grzejnikach i jest ok. Trzeba pamietać, że termostat programowalny sterujący kotłem trzeba umeiścić w najchłodniejszym (najtrudniejszym do ogrzania) pomieszczeniu/obszarze domu i nie może być tutaj głowic termostatycznych na grzejnikach.

Ale kiedy mam do czyneinia tak jak u wielu z was z mieszanym systemem: podłogówka - grzejniki tradycyjne, sprawa sie troszkę komplikuje.

Trzeba w takim przypadku sterować oddzielnie grzejnikami, oddzielnie podłogówką bo te oba systemy pracują zupełnie inaczej.

Ja zrobiłbym to tak:

zastosowałabym dwa regulatory, po jednym na strefe ogrzewaną podłogówką i na obszar grzejnikowy.

Regulator powienien otwierać zawór/grupę zaowów/uruchamiać pompę na swoją strefę i jednoczesnie załacząc źródło ciepła.

Szczegóły rozwiązania zależą od konkretnego układu. Pamietajcie nie zawsze sie tak da - o tym trzeba myśleć robiąc instalację.

 

Był tu podany przypadek, kiedy to podłogówka przegrzewa dom - nalezy zamontowac przynajmniej jeden termostat programowalny i odpowiednio go podłaczyć do urzadzeń wykonawczych kocioł/pompa (najlepiej kocioł) niech ogranicza ogrzewanie przynajmniej w godzinach, w kórych niekogo nie ma w domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był tu podany przypadek, kiedy to podłogówka przegrzewa dom - nalezy zamontowac przynajmniej jeden termostat programowalny i odpowiednio go podłaczyć do urzadzeń wykonawczych kocioł/pompa (najlepiej kocioł) niech ogranicza ogrzewanie przynajmniej w godzinach, w kórych niekogo nie ma w domuTalbot jak mam to zrobić, tzn o jakim termostacie piszesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat , sam się trochę z nim baruje.

Mam cały dół + łazienki w podłgówce oraz kaloryfery na górze .

Regulator pokojowy w salonie + glowice na kaloryferach .

 

Na starcie mój istalator podłaczył piec do regulatora w salonie który w zależności od temperatury odpalał ciec lub go wyłaczał . Ale co się okazało .

Podłogówka załączałą się raz lub dwa razy dziennie (jak spadła temperatura w salonie i wyczuł to regulator pokojowy) co dawało ze w salonie i tam gdzie podłogówka było ciepło , a w pokojach gdzie kaloryfery było zimno . Czas pracy podłogówki był na tyel krótki ze kaloryfery nie zdązyły dogrzać pokoi.

 

Mój instalator zmienił więc to tak .

1. Piec działa cały czas na czuwaniu ( czy jak to się nazywa ) .

2. Regulator pokojowy dołaczył do pompy od podłogówki , czyli jak temperatura w salonie spada ponizej zadanej temperatury to sterownik włacza pompe i zasila podłogówkę , dogrzewając salon i wszystkie pomieszczenia gdzie jest ogrzewanie podłogowe .

3. W związku ze piec działa cały czas kaloryfery mogą bezprobelmu dogrzać pokoje i jak osiągną rządaną temperature to termostaty odcinaja grzejniki .

 

Czyli w zasadzie mam dwa oddzielne systemy grzania jedno to cała podłogówka drugi to kaloryfery. Nie wiem na ile jest to dobre rozwiązanie ale u mnie jak na razie się sprawdza.

 

Innym problemem jest oddzielne sterowanie poszczególnymi petlami podłogówki. Niestety pętle maja różńe długości i te któsze nagrzewają sie sie szybciej i oddają więcej ciepła . Jedyne sterownie to pokretła na rozdzielaczu petli od podłogowki . Niestety są reczne i muszę to regulować na czuja , czyli dwa najdłuższe obiegi otwarte na maxa , pozostałe przykręcone metoda prób i błedów . Tutaj pewnie przydałby się jakiś mechanizm różnicujący ciśnienie w poszczeólnych pętlach lub jakieś sterowniki temperatury do poszczególnych obwodów które otwierały by lub zamykały pętle w zalezności od osiągniętej zadanej temperatury w poszceólnych pomieszczeniach . Własnie się zastanawiam jak to można rozwiązać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie gotowe systemy sterowania ogrzewaniem możecie polecić szczególnie chodzi mi o sterowanie indywidualne w każdym pomieszczeniu

 

Mnie bardzo spodobał mi się system

 

http://www.ojelectronics.pl/ trochę cena nie teges bo opcja full wypas dla mojego domku to 4000zł katalogowa od tego dostałem 30% upustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich grzejnikach mamy tzw kryzy, po zdjęciu termostatu widać cyferki od 1 do 7 i kreseczkę. Najczęściej grzejniki mamy na 7 (całkowicie otwarte) dopiero głowica termostatyczna powoduje zamknięcie dopływu ciepłej wody.

 

Miałem problem że niektóre pomieszczenia dogrzewało:

Po powrocie z pracy temp w domu ok 17-18st. gdy piec się włączył (programator pokojowy tygodniowy). Obieg ciepłej wody zamykał się przez najbliższe (od pieca) grzejniki, gdy głowice zamykały przepływ to dopiero do "ostatnich" docierała ciepła woda.(ok 20-30 minut)

Teraz mam w wiatrołapie kryzę na 2, w innych na dole 3 i 4 a w ostatnich pokojach (od pieca) 7 pokoje dzieci. Rewelacja!! grzeją wszystkie grzejniki. u dzieci ciepłą wodą z pieca zalewają sie po 3-4minutach od załączenia palnika.

 

Na wszystkich głowicach termostatycznych mam ustawione 3 czyli ok 21stC, w łazience na 4.

 

Pompę mam ze sterowaniem elektronicznych (sama utrzymuje ciśnienie)

 

Podłogówkę mam z zaworem RTL ale dopiero od 2 miesięcy- radami podzielę się po sezonie grzewczym.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie jak zrobić sterowanie podłogówki oto fotka tego co ja zrobiłem parę lat temu gdy się tym jeszcze zajmowałem:

 

http://img186.imageshack.us/img186/108/dsc02946cb1.th.jpg

 

 

Opcja prawie full wypas (prawie bo nie bezprzewodowa). Każda pętla ma swój siłownik, kable to kable od regulatorów pokojowych. W salonie są 3 pętle podłączone pod jeden regulator - czyli zamykane/otwierane są trzy pętle w tym samym czasie. Pozostałe pokoje mają po 1 pętli i 1 regulatorze, brak grzejników. Wszystko na 230V.

 

Jeśli chodzi o kryzowanie grzejników to w dobrym projekcie (nie gotowym z biura architektów) są nastawy wstępne dla każdego zaworu termostatycznego, nie trzeba się męczyć w testowanie na własnej skórze. Grzejniki bliżej kotła muszą być bardziej przymknięte, grzejniki dalej bardziej otwarte. Chodzi o wyrównanie ciśnienia w instalacji bo woda pchana pompą ma tendencję do krążenia po najmniejszej linii oporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można robić cuda na kiju, inteligentne systemy, pełną automatykę wszystkiego. Czujniki okien połączone z systemem alarmowym, który nie pozwoli się uzbroić przy otwartym oknie? To tak na szybko mi przyszło do głowy. Kwestia zasobności portfela. W standardowym domu, standardowego Kowialskiego w sytuacji jaką opisujesz to kocioł będzie hulał i hulał i nigdy się nie zatrzyma aż nie zamkniesz okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie jak zrobić sterowanie podłogówki oto fotka tego co ja zrobiłem parę lat temu gdy się tym jeszcze zajmowałem:

 

http://img186.imageshack.us/img186/108/dsc02946cb1.th.jpg

 

 

Opcja prawie full wypas (prawie bo nie bezprzewodowa). Każda pętla ma swój siłownik, kable to kable od regulatorów pokojowych. W salonie są 3 pętle podłączone pod jeden regulator - czyli zamykane/otwierane są trzy pętle w tym samym czasie. Pozostałe pokoje mają po 1 pętli i 1 regulatorze, brak grzejników. Wszystko na 230V.

 

Jeśli chodzi o kryzowanie grzejników to w dobrym projekcie (nie gotowym z biura architektów) są nastawy wstępne dla każdego zaworu termostatycznego, nie trzeba się męczyć w testowanie na własnej skórze. Grzejniki bliżej kotła muszą być bardziej przymknięte, grzejniki dalej bardziej otwarte. Chodzi o wyrównanie ciśnienia w instalacji bo woda pchana pompą ma tendencję do krążenia po najmniejszej linii oporu.

 

Ale cuda ja też takie chce , ja niestety ma zwykłe pokrętła na rozdzielaczu i mogę sobie je recznie kręcić . Ile może kosztować taki rozdzielacz ?

A mam jeszcze pytanie jak się to ma do pompy która pcha wodę w podłogówkę ? Czy otwrcie chociaż jednej pętli ją uruchamia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rozdzielacz to juz nie pamietam ile kosztuje. Mozesz sprawdzic w katalogu Purmo, rozdzielacze z przeplywomierzami. Silowniki byly kupowane osobno, cos chyba 100 netto za sztuke, regulatory w pomieszczeniach juz nie pamietam ale tez chyba cos kolo 100. W sumie za caly dom kosztowalo to cos 3000 netto z montazem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rozdzielacz to juz nie pamietam ile kosztuje. Mozesz sprawdzic w katalogu Purmo, rozdzielacze z przeplywomierzami.

Albo u przedstawiciela firmy techniprot która dla purmo te rozdzielacze robi. Gdzieś tak o 50% taniej. Kupowałem na allegroi jestem zadowolony. Bez przepływomierzy nie wyobrażam sobie ustawienia tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...