Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cedryk bez tajemnic czyli jak wybudowaliśmy sami dom!!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie.

Czytałem dziennik Kasi i Adama już jakiś czas temu a forum muratora troszkę dłużej.

Chciałbym włączyć się do dyskusji o samodzielnym budowaniu. Adamie, dzięki że odezwałeś się w moim temacie dotyczącym dziennika.

Podobnie jak Wy i inni forumowicze np sąsiad zza miedzy BaSH też postanowiliśmy się samodzielnie budować bez żadnych ekip mniej lub bardziej solidnych. Po pierwsze - wystraszyła nas wycena za budowę -25-45tys które są dla nas dużą kwotą dzięki której możemy więcej zrobić na budowie.

Po drugie - od początku wskoczyłem na głęboką wodę i waszym wzorem odważyłem się samodzielnie wykonać jak najwięcej. Zawsze miałem motto że każdy facet musi (niech Ci co nie spełnili tych warunków się nie obrażają ):

- posadzić drzewo (ponoć musi być rodowe a nie owocowe) - ja tego nie zrobiłem jeszcze choć jest najłatwiejsze,

- spłodzić syna - mam aż 3 synów i niedawno ostatni przyszedł na świat (Grzesiu ma już 2 mies) - to jest ponoć najtrudniejsze ale ja jak widać nie miałem z tym problemów - spłodzenie córki chyba już niemożliwe ;);),

- wybudować dom - średnio trudne co czynię teraz i nie wiem kiedy skończę,

Nasz dziennik jest na razie ubogi - fotki i komentarze do nich wkleję po powrocie z delegacji.

Na forum założyłem temat odnośnie komina murowanego z cegły jednak pewien mądrala z uprawnieniami budowlanymi, który obraża wszystkich w koło zaczął mącić, że mam wynająć mistrza murarskiego bądź firmę i zrobią mi go ZA ODPOWIEDNIĄ KASĘ (jak to ma pisać w zwyczaju) jeśli ja nie potrafię bo murowanie komina to nie klocki lego. Proszę więc WAS o ocenę wiązań na razie tego z kanałami w 1 linii a niebawem wstawię wiązania drugiego komina z kanałami w 2 liniach. Oto temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184185-Komin&p=4849396#post4849396

W komentarzach do dziennika skopiowałem opis kominów aby był bez głupich docinek tego mądrali (był zbanowany po zgłoszeniu jego kilkunastu postów do moderacji ale stanowczo za krótko bo chyba na 2-3 dni tylko). Zresztą szkoda czytać tego co on pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się poważnie nad zmianą kanałów dymowych z 14x27cm na 27x27cm na ewentualność montażu wkładów ceramicznych ( dzięki twej sugestii). U Ciebie widziałem na starszych stronach dziennika (nr 6-8 które zapisałem na HDD z obrazkami kiedyś) że masz kominy zbudowane ze ścian z pojedynczej warstwy cegieł (12cm). Ja u siebie mam podwójne (25cm) bo są nośne, jednak na szczęście belki od Terrivy nie przebiegają na wprost kanałów dymowych więc dałoby się poszerzyć kanał dymowy do rozmiaru 27x27. Skonsultuję to z kierbudem. Wyczystki w piwnicy mam już jednak w rozmiarze 14x27 ale to tylko wyczystki. Kłopot z tym że wkłady ceramiczne stoją na stopie a redukcji nie ma.

Netbet - Kiedy u siebie montowałeś wkład ceramiczny bo taki wpadł mi w oko. Jakim sposobem to robiłeś bo zdaje mi się że miałeś już komin murowany postawiony.

Bolesławiec miał w ofercie wkłady kwadratowe 26x26cm z przekrojem wewn 18x18cm. Jest tylko cennik a o katalog spytam się telefonicznie bo nie mają na swej stronie.

Nie wiem jak sprawa wygląda u leiera lub schiedla. Tam mają chyba tylko okrągłe wkłady.

Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas z kominem - tym dużym zasadniczym - to jest tak:

na parterze jest powiązany ze ścianą nośną 25 - przebiega ona dokładnie po jego środku dzieląc go jakby na dwie połowy - cześć w salonie, cześć w kotłowni.

na pietrze jest powiązany ze ścianami działowymi.

komin stanowi u nas podparcie dla stropu. nie jest w żaden sposób zdylatowany - przy stropie robiony był szalunek kanałów aby ich nie pozalewać.

 

wkłady ceramiczne ... te wkłada się w trakcie murowania komina ... powiedzmy że da sie samemu wyciagnąć 120cm komina dziennie - potrzeba ci np. 2 bolesławce. Po wymurowaniu komina słabo widzę ich wkładanie choćby ze względu na konieczność ich "lepienia" na zaprawie szamotowej.

 

kanały 27/27 są chyba duzo bardziej "uniwersalne" - jak jest mozliwość zmiany na takie - ja bym sie nie zastanawiał... zresztą w oryginalnym projekcie tez takie mieliśmy 14/27 ... zasługa naszego KB - to on nam podpowiedział o mozliwej zmianie... zrobił rys. jak to powinno wyglądać i z głowy.

 

wkłady faktycznie mają odstojniki - czy jak je tam zwał - chodzi o te małe "kible" na samym dole ... a redukcji do nich niet.

a nawet jakby były to ja ich bym z życiu nie zastosował... na tym małym "kiblu" stoi cały cholernie ciężki wkład!

 

jak nie masz duzo tego komina machniętego - to go rozkuj i zmień przekroje kanałów...w duzy kanał wchodzi wkład 200 mm a pod niego podepniesz wszytko.

 

Bolesławiec....no... ja już czekam tydzień na rys techniczne wkładów! kur#%$ doprosic się nie mogę...

 

 

aaaa!!! zapomniałem! wkłady koniecznie w trakcie murowania!!! ze względu na kształtki wyczystki i podejścia pod piec!! mają odejścia- tak jakieś 15 cm i nijak tego nie włożysz w wymurowany komin!!!

Edytowane przez netbet
zapomniałem o odejsciach wkładów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Net pisze. Do gotowego komina można włożyć już tylko wkład z kwasówki do gazowca. Ceramiki nie włożysz chociażby ze względu na wagę. Cały komin ceramiczny o wys. 8m będzie ważył pewnie z 300-400 kg, jak nie więcej. A dodać trzeba do tego konieczność klejenia zaprawą szamotową poszczególnych odcinków. Wypustki do wyczystek i podłączenia do komina można próbować odspoić od rury, a później na gotowo wklejać na zaprawę szamotową, ale to już nie będzie to samo, a poza tym jest ogromne ryzyko uszkodzenia całej kształtki. No i trzeba by dysponować b. długim wysięgnikiem z łapką i kamerą, aby to wewnątrz komina wszystko ładnie zespoić kształtka po kształtce ;)

 

Natomiast jeśli planuje się ogrzewanie tylko gazem, to można komin budować nawet z kształtek wentylacyjnych. Na koniec do środka wkłada się rurę kwasoodporną i komin z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle - czyli przez te 1000 dni średnio licząc dziennik był otwierany prawie trzysta razy dziennie :)

Pisz dalej - ja otwieram dziennik przy śniadaniu i kolacji prawie jak onet, a i pisanie jakby prawdziwsze. Dla mnie dziennik do przyklejenia na stałe w dziale dzienników, do wydania przez murator jako dodatek specjalny dla potomnych, a przynajmniej murator powinien zasponsorować jakiś gadzet (dachówki na dom? :) ) za propagowanie FM i ogólnie wnoszenie klimatu w społeczność. Ja inspirowałem się kolejnymi etapami, nieraz w chwilach zwątpienie netbetowy dziennik podnosił na duchu. Pozdro!!!

podpisuje się i ja pod każdym jednym słowem ! :)

 

Netbet -mianuje Ciebie i Matkę D. -Ojcem i Matką Chrzestną naszej budowy, co Ty na to??? :cool:

 

popatrz co osiągamy poniekąd dzięki WAM!!! zupełnie sami...:cool:

 

na chwile obecną mąż [nadal] przerzuca bloczki a mnie zagonił do czarnej roboty:D

 

na prawdę jeszcze raz wielki szacun i wielkie dzieki za ten dziennik:bye:

 

p.s. szkoda, że sporo zdjęć z dziennika pouciekało...

Edytowane przez sm77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie stawiasz komina systemowego?

 

... ano dlatego że jak zaczynałem to pytałem tu i tam o ceny systemowych. gdybym porwał się na "systemy" musiałbym kupić dwa kominy trzy kanałowe ( jeden spalinowy, dwa wentyle ) o wysokości 9m .... i musiałbym zapłacić za każdy? 3,5 koła? razem 7 koła? ... a tak ten wielki dziad kosztował jakiś 3,8-4,0 koła.

 

dlatego murowany:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Netbet -mianuje Ciebie i Matkę D. -Ojcem i Matką Chrzestną naszej budowy, co Ty na to??? :cool:

 

popatrz co osiągamy poniekąd dzięki WAM!!! zupełnie sami...:cool:

 

na prawdę jeszcze raz wielki szacun i wielkie dzieki za ten dziennik:bye:

 

 

..oj tam...oj tam...nie przesadzaj... dziennik jakich wiele, my samoroby jakich wielu... ot tam takie bazgrolenie od czasu do czasu.:cool:

 

fajnie że znuff ktoś sie porwał samodzielnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 7,5m z kanałem went., wyczystką, chromowanymi drzwiczkami do niej, nasadą-garnkiem chromowanym, dwoma kratkami do wentylacyjnego, ale bez czapy betonowej kosztował 1900zł. Jakość pierwsza klasa, a czas operacyjny postawienia z obróbką góry to trzy dni. Przy Twoich cenach rozumiem wybór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Lejer fi200, jakieś 8,5m z nasadą ze stali nierdzewnej, wyczystką i kratką przewietrzającą malowaną, z kanałem wentylacyjnym, bez czapy betonowej (czapka robiona ręcznie na gotowym kominie) - jakieś 2-2,5 koła za szt. Dokładnie nie pamiętam, ale gdzieś mam wynotowane i mogę zerknąć w wolnym czasie ;)

Faktem, że ceny się zmieniają i jak potrzeba coś na już, to można b. łatwo źle wybrać. Wybór Net-a chyba jest optymalnym wyjściem przy jemu proponowanych cenach (faktycznie, zdzierstwo na max-a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wydania przez murator jako dodatek specjalny dla potomnych, a przynajmniej murator powinien zasponsorować jakiś gadzet (dachówki na dom? :) ) za propagowanie FM i ogólnie wnoszenie klimatu w społeczność. Ja inspirowałem się kolejnymi etapami, nieraz w chwilach zwątpienie netbetowy dziennik podnosił na duchu. Pozdro!!!

 

 

Ty - BasH!! czekaj.... juz do nich maluję petycję !!

... że forum domaga się "dofinansowania" "dogadżetowania" naszej budowy...:D

 

ciekawe czy kiedyś dostali cos takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ano dlatego że jak zaczynałem to pytałem tu i tam o ceny systemowych. gdybym porwał się na "systemy" musiałbym kupić dwa kominy trzy kanałowe ( jeden spalinowy, dwa wentyle ) o wysokości 9m .... i musiałbym zapłacić za każdy? 3,5 koła? razem 7 koła? ... a tak ten wielki dziad kosztował jakiś 3,8-4,0 koła.

 

dlatego murowany:cool:

U mnie sytuacja jest taka że 1 komin jest też ,,doklejony" do ściany nośnej ale z drugiej strony jego trzon też ma 2 warstwy bo przy długości komina 154cm muszą leżeć na nim 2 belki terrivy od stropu. - rozwiązanie inne to 2 podwójne belki terrivy zaraz przy komine - stanowiące podciąg potem wymian lany przy kominie i na wymianie 2 belki terrivy. Dodatkowy koszt na belki i wymian to ze 300-400zł.

Budując systemowy ścianę (1 strona trzona) i tak muszę stawiać czy to z ceramiki poryzowanej czy cegły.

Z drugim kominem sytuacja ta sama - stanowi element słupa podtrzymującego strop.

Ja na kominy potrzebuję 5000szt cegły i są to 2 kominy DYMOWE oraz 10 kanałów i oba wysokie na 8,5m. Ile to kosztuje? szacuję na 7500-8000zł, do których musiałbym doliczyć sciany nośne w miejscu ,,wywalonych" kominów z cegły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...