Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cedryk bez tajemnic czyli jak wybudowaliśmy sami dom!!!


Recommended Posts

Bo prace należy wykonywać wg określonej kolejności. Czemu producenci stolarki drewnianej nakazują wręcz jej montaż po tynkach i wylewkach? I to po ich wysezonowaniu! A my tu pitu-pitu o jakimś karton gipsie. Tomraider, jak sądzisz, tynk gipsowy zamiast g-k, będzie dawał jakąkolwiek większą gwarancję na brak pęknięć. Bo mam akurat możliwość oglądać takie właśnie tynki na nienajtańszym blokowisku w Wilanowie. Nie ma ściany bez mikropęknięć. Być może tynk CW, jest rozwiązaniem naszych bolączek, ale mnie na taki niestety nie stać. Kręcenie płyt na stelażu do ścian ma jeszcze jakiś sens przy profilu kapeluszowym. Koszt jest wtedy niestety już bardzo wysoki. Karton gips w starym bloku ma takie same szanse na odspojenie od podłoża jak zwykła szpachla czy tynk. Tego natłuszczonego dziadostwa, jakim była wielka płyta, nic się nie chciało trzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie od pomysłu kładzenia regipsów na ścianach powstrzymuje między innymi (!) świadomość praktycznie niewentylowanej pustki pomiędzy płytą a murem - przy braku ocieplenia zewnętrznego i grzaniu wnętrza budynku będą okresy, gdy punkt rosy będzie pomiędzy ścianą zewnętrzną a regipsem. Tynk jest tynk.

 

I tu trafiłeś w dziesiątkę, dokładnie tak, w nie wentylowanej przestrzeni natomiast chętnie zadomowią się grzyby, pleśń i robactwo itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co... to ja spróbuję te płyty kleić ( chyba PO wylewkach ) i jak juz to machnę to podzielę się spostrzeżeniami.

 

osobiście nie widzę różnicy pomiędzy tynkiem gipsowym a płytą KG, no może poza jedną ... to drugie mozna próbować samemu...

uparty jestem.... szukam na siłę oszczędności... i dokładam se roboty....

cóż - niektórzy tak mają....:-)

 

powiedzcie lepiej gdzie można kupić tanie kotwy?? macie jakieś mety na systemy zamocować....

 

teraz zobaczyłem to o robalach...

klej po odwodzie dookoła płyty chyba jest jakimś rozwiązaniem...

Edytowane przez netbet
robale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie lepiej gdzie można kupić tanie kotwy?? macie jakieś mety na systemy zamocować....

 

teraz zobaczyłem to o robalach...

klej po odwodzie dookoła płyty chyba jest jakimś rozwiązaniem...

 

Klej na placki. Tak jest dobrze i dla płyty i dla Twojego portfela. Dziury masz w cegle? Tam też teoretycznie może coś sobie życie ułożyć. Nie martw się. Zakamarków o lepszych warunkach bytowych w domu nie brakuje. O jakie kotwy pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jesteś uparty, ale uwierz. Stalowe gwoździe fi6 bite po dwie sztuki na jeden ES, pozwolą Ci spać spokojnie. Kup sztukę, wbij z drutem od obrotowego wieszaka, wygnij drut, zarzuć sznur.... i podciągnij się parę razy. Nie wiem ile ważysz, ale obstawiam, że jeśli masz strop z normalnego betonu, nie pomylisz wiertła 6 z 8, to wszystko wytrzyma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że trzeba wytłumaczyć jak najlepiej się da. Wilgoć była ,jest i będzie czy tego chcesz czy nie. Woda jako para wodna rozpuszcza się w powietrzu w ilości zależnej od temperatury. Jeżeli przyrównamy ciepłe powietrze do gąbki pełnej wody to obniżenie temperatury jest ściśnięciem tej gąbki i woda się leje (punk rosy). W 1centymetrowej przestrzeni między ścianą a regipsem powstaje próg temperaturowy ,powietrze nagrzeje się od wewnętrznej cieplejszej strony regipsu i może wykroplić się na zimniejszej ścianie którą przez przegrodę z regipsu słabiej ogrzewasz a cały czas pomimo warstwy styropianu chłodzi ją mróz z zewnątrz. Jak masz tynk to nie ma tej przestrzeni, tynk całym przekrojem grzeje ścianę i spadek temperatury jest łagodny , a jakby zawilgotniał to zawsze się może całą objętością się wysuszyć , a jak się wysuszy oklejony papierem dwustronie regips? Nie widzisz różnicy Compi, naprawdę? Nagłe skoki temperatury ( progi ) w warstwach ścian czy ociepleń są udręka w budownictwie z powodu powstających nich wykropleń wody. By łagodzić czy pozbyć się progów temp stosuje się np. coraz szersze ściany jednowarstwowe bez ocieplenia styropianem czy wełną. W pomieszczeniach użytkowanego domu nadmiaru wilgoci skutecznie pozbywamy się wymuszoną zrównoważoną wentylacją nawiewno-wywiewną najczęściej z reku. Jak ktoś nie wierzy to trudno, stosując półśrodki otrzymujemy półrezultaty, po prostu się nie da być tylko trochę w ciąży. Amen.

 

Ps. Klej na około płyty to żart ,nie?

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomraider, zdradź mi jeszcze tylko, w odniesieniu do czego powyższy wywód został napisany. Bo ja na ten temat z tobą nie polemizowałem, ani nie mam zamiaru tego robić. Poza tym jeśli już chcesz mnie osobiście tak uświadamiać jak krowę, to masz do tego priv. Będę się czuł wtedy bardziej komfortowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomraider, zdradź mi jeszcze tylko, w odniesieniu do czego powyższy wywód został napisany. Bo ja na ten temat z tobą nie polemizowałem, ani nie mam zamiaru tego robić. Poza tym jeśli już chcesz mnie osobiście tak uświadamiać jak krowę, to masz do tego priv. Będę się czuł wtedy bardziej komfortowo.

 

Eno Compi, wyluzuj, nikogo tu nie odnoszę do krowy, broń Boże ,to żart, wyjaśnienia piszę dla NETbeta bo to jego komentarze, Ciebie zapytałem tylko czy faktycznie nie ma różnicy w wysychaniu ewentualnie wilgotnego regipsu i tynku , jak nie ma to spoko , nie jestem alfą i omegą merytorycznie przekonany umiem zmienić zdanie ;)

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta jak i maszynowy zawsze były zachwalane, przede wszystkim przez producentów, jako tynki łatwo wchłaniające nadmiar wilgoci, ale potem je łatwo oddające. I jest to chyba prawda. Jednak my tu mówimy o sporej ilości wilgoci. Co to oznacza pisałem wyżej. Jeśli przy tych wylewkach będzie super wietrzenie to wg mnie nie wystąpi grzybek, ani odspajanie. Papierek jednak się może zmarszczyć, a to będzie kłopotliwe podczas obróbki końcowej. Dochodzi możliwość zabrudzenia. Tyle i tylko tyle. Nie wiem dalej po co był cały twój wykład do tego zagadnienia. Chyba, że chciałeś wykazać ryzyko zawilgocenia spodniej części płyty. W takim przypadku to ja nie zrozumiałem przekazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam i tak jestem bardzo wdzięczny...bo takie pogawędki przy piwie rozjaśniają - serio.

 

nie pomyślałem o tej pustej komorze pomiedzy płyta a ścianą...( a nie mozna kleić płyt "po całości" na grzebień? przy założeniu że ściana jest równa? )

z tym klejeniem po obwodzie to nie zatrowałem... po prostu nie wiem - więc zapytałem...a dlaczego niby nie? czym to grozi? nie robi się tak?

jeszcze nie dotarłem do technologi klejenia ... wiec malo wiem i pytam....

 

podobno kto pyta nie błądzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...za to w łopatologiczny sposób zostało wykazane na łamach tych komentów że najpierw wylewki-później KG...aczkolwiek znam kilku gości- wykonawców ( pytałem tu i tam...) którzy nie widzą przeciwwskazań do zmiany kolejności...

 

Ilu znich zamierza mieszkać potem u Ciebie w domu? żaden? no to chyba normalne że nie martwią się zbytnio o konsekwencje, byle klient zapłacił.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta jak i maszynowy zawsze były zachwalane, przede wszystkim przez producentów, jako tynki łatwo wchłaniające nadmiar wilgoci, ale potem je łatwo oddające. I jest to chyba prawda. Jednak my tu mówimy o sporej ilości wilgoci. Co to oznacza pisałem wyżej. Jeśli przy tych wylewkach będzie super wietrzenie to wg mnie nie wystąpi grzybek, ani odspajanie. Papierek jednak się może zmarszczyć, a to będzie kłopotliwe podczas obróbki końcowej. Dochodzi możliwość zabrudzenia. Tyle i tylko tyle. Nie wiem dalej po co był cały twój wykład do tego zagadnienia. Chyba, że chciałeś wykazać ryzyko zawilgocenia spodniej części płyty. W takim przypadku to ja nie zrozumiałem przekazu.

 

Witam.

Myslę że po to są komentu by np.tacy jak Ty Combi i Ja Tomraider mogli zaprezentować czasem skrajnie różne poglądy. Przecież to i tak NETbet sam wybierze co i jak zrobi . Nasza ,,rola’’ to spokojnie bez osobistych wycieczek , wyjaśnić plusy i minusy , podsunąć rozwiązanie lub ostrzec o błędach w sztuce. Ty , z tego co sam piszesz ,masz wieloletnie doświadczenie które trzeba docenić , ja studia techniczne i paroletnią praktykę ,każdy coś wie i jak chce to może pomóc. Niefortunny zwrot o krowie na rowie usunąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja leję anhydryt, który jest "szybszy" , ale i tak nie odważyłbym się poprzedzić go otynkowaniem ścian. Możesz kleić na grzebień. Ja nawet zakupiłem za 70zł taki z zębami do kamienia. I wykorzystam go tylko tam gdzie naprężenia będą niepożądane, np w kuchni nad blatem. Tam planuję szkło. Ilość kleju zużytego rośnie drastycznie przy tej technice jak i ciężar klejonej płyty. Po nałożeniu trzeba się starać, aby się nie przełamała. No i ściana musi być faktycznie równa. Przy dłuższych ścianach nie będzie większych możliwości korekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myslę że po to są komentu by np.tacy jak Ty Combi i Ja Tomraider mogli zaprezentować czasem skrajnie różne poglądy.

 

My name is COMPI. Kombi to mam samochód. Fajna sprawa z relingami. Można płyty przewieźć jak zabraknie. Ja dalej nie widzę skrajności w naszych poglądach. Nie wiem, w którym momencie mogłem napisać coś mocno różniącego się od twoich poglądów w sprawie wilgoci. Bo to, że wolisz tynki tradycyjne już napisałeś. Ja też, ale CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...