Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cedryk bez tajemnic czyli jak wybudowaliśmy sami dom!!!


Recommended Posts

1.Od systemu ogrzewania w domu chcemy ( orientacyjnie) :

- od listopada do lutego ( mrozy) w dzień stale jakieś 21-22C , nocą 20-21C.- TAK

- wrzesień-październik, marzec-kwiecień ( zimne wieczory) : wieczorem 22-23C w łazience . - TAK

- maj-sierpień : żeby nam nic w instalacji nie rdzewiało. - TAK

2.NETbet nie ma gazu i rachubę wchodzi kocioł na węgiel ( groszek) z podajnikiem. - TAK..ale z tym podajnikiem też chyba nie jest tak wesoło ( ekonomiczne spalanie węgla kamiennego? )

3.Intalacja ma być prosta i możliwie tania, do samoróbnego wykonania. - TAK

4.Możliwe są przerwy w dostawie prądu, więc potrzebne są obiegi grawitacyjne oraz przewidujemy czasowe dogrzewanie kominkiem .- TAK z nastawieniem się na pierwszy rok TYLKO na kominek

5.CWU w lecie będzie grzał prądem....a pieca niemożna do tego zaprząc?... znaczy pewnie chodzi tem zasilania i powrotu..?

NETbet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszysko można ,ludzie wysłali roboty na Marsa, ale NASA ma trochę więcej kasy nie?

Podajniki są ok. Jak chcesz palić kominkiem to tylko z płaszczem wodnym, i koniecznie węglem bo jak drewnem to potrzebujesz co parę godzin palacza. Pomijając fakt że zrobisz sobie kotłownie z salonu to musisz się liczyć z faktem że kominek mają małą skuteczność w ogrzewaniu raczej niestabilnie pracują , nie ma wersji z podajnikiem, nie da się sterować nadążnie powietrzem do spalania. Większość wad kominka można zniwelować używając bufora , do tego rozwiązania zamierzam Cię stopniowo przekonywać bo jest ono bardzo dobre także do grzania wody w lecie. Bufor ma potężną jedną wadę niestety kużwa jest drogi.

Pozdrawiam

PS. przeczytałeś cały wątek o ekonomicznym spalaniu węgla kamiennego, naprawdę ? no, no. szacun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.Możliwe są przerwy w dostawie prądu, więc potrzebne są obiegi grawitacyjne oraz przewidujemy czasowe dogrzewanie kominkiem .- TAK z nastawieniem się na pierwszy rok TYLKO na kominek

5.CWU w lecie będzie grzał prądem....a pieca niemożna do tego zaprząc?... znaczy pewnie chodzi tem zasilania i powrotu..?

NETbet

 

4. Ja do pieca na paliwo stałe będę miał UPS do zasilenia pompy obiegowej (musi być z dobrym sinusem - inaczej pompa burczy i może się sypnąć). Mam zwyczaj palenia z podkładaniem co 2 godzinki łopatki miału (a nie ładowania do pełna - nieekonomicznie), więc w razie padu zasilania do wyczerpania upsa zdążę wygasić piec.

 

5. Zawór czterodrożny zamykasz na 0 i jedziesz piecem małym obiegiem szyszkami, chrustem i papierem od prezentów dla dziecioka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to cena zaczerpnięta z łódzkiej hurtowni... dramat...nie wiem skąd oni te ceny biorą? byłem - widziałem - słyszałem - nie kupiłem.

za to wiertła SDS plus... chińczaki... 3,20 zł/szt.... takie samo wiertło w chinach kosztuje 1,30 zł/szt:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieplastelina szóstka nieesdeedowa powinna kosztować przynajmniej dyszkę - tańszych się boję : ) (ale ja wierce czasem setki dziur pod koryta...)

 

niepastelinowa szóstka sds'owa płacona była ostatnio po 18 zyla....zwała sie makita i dewalt i była 4x... i padła ..wiec.. popróbujemy tych tańszych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że rozmowa rozpaliła się niemal do czerwoności... Więc dorzucę parę kwestii co do C.O.

Jeżeli chodzi o piece z podajnikami, mają wadę: ograniczają spektrum stosowanego paliwa, z reguły do jednego, co nie przekłada się na mniejsze koszty utrzymania tego źródła. Po drugie, jakoś paliwa, a co za tym idzie chęć zaoszczędzenia na tym i w końcu dochodzimy do tego że o awarię nie łatwo... Jeśli chodzi o sterowanie podmuchu to praktycznie nie ma teraz problemu zainstalować nawiew na którymkolwiek piecu. Sprawa sterowania nadmuchem także nie jest taka prosta, bo przy nominalnej mocy wszystko działa jak trzeba, problem jest przy macach rzędu 20-30% mocy, bo tutaj często sam wentylator ma zbyt duży prześwit i dostarcza za dużo "lewego" powietrza... co przykłada się na większe spalanie... Myślę, że nie padło najważniejsze pytanie w kwestii decyzji: podłogówka czy grzejniki? Jaki jest charakter życia domowników? Czy często na długo nie są obecni w domu... Czy w większości pomieszczeń będą kafelki? A co z zimnymi kafelkami w lato, chyba to też nie jest komfortowe? Poza tym Netbet powiedź z jakiego domu pochodzisz, oczywiście z grzejnikami czy podłogówką i czy był to jakiś problem w czasie użytkowania lub komfortu:)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Netbet powiedź z jakiego domu pochodzisz, oczywiście z grzejnikami czy podłogówką i czy był to jakiś problem w czasie użytkowania lub komfortu:)

Pozdro

 

z pochodzeniem ..mogę poszukać.. głębiej niż rodzina prababki.:D

 

a tak na poważnie...z podłogówka nie miałem NIGDY do czynienia ... jestem kaloryfer z wielkiej płyty, gdzie jest CIEPŁO.... i tego samego oczekuję od chałupy...

 

inż.- czujny! chwała i ordery ci za to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Od systemu ogrzewania w domu chcemy ( orientacyjnie) :

- od listopada do lutego ( mrozy) w dzień stale jakieś 21-22C , nocą 20-21C.- TAK

- wrzesień-październik, marzec-kwiecień ( zimne wieczory) : wieczorem 22-23C w łazience . - TAK

- maj-sierpień : żeby nam nic w instalacji nie rdzewiało. - TAK

2.NETbet nie ma gazu i rachubę wchodzi kocioł na węgiel ( groszek) z podajnikiem. - TAK..ale z tym podajnikiem też chyba nie jest tak wesoło ( ekonomiczne spalanie węgla kamiennego? )

3.Intalacja ma być prosta i możliwie tania, do samoróbnego wykonania. - TAK

4.Możliwe są przerwy w dostawie prądu, więc potrzebne są obiegi grawitacyjne oraz przewidujemy czasowe dogrzewanie kominkiem .- TAK z nastawieniem się na pierwszy rok TYLKO na kominek

5.CWU w lecie będzie grzał prądem....a pieca niemożna do tego zaprząc?... znaczy pewnie chodzi tem zasilania i powrotu..?

NETbet

 

Co prawda sam mam gaz i kocioł stałopalny w którym przepalam tylko drzewem, ale w poprzedną zimę, jak dogrzewałem dom do temperatury około 15 stopni to kupowałem węgiel i nosiłem do domu ... wszędzie pył, brud, choć umiejscowienie mojej kotłowni nie jest super ( w środku domu w sumie ... )

Nie pamiętam jak Ty masz kotłownie, gdzies zaraz przy wejściu ? To pewno lepiej = czyściej, ale zawsze musisz dołożyc do pieca i nanieść węgla ...

Moja konkluzja - nie chciałbym ekogroszku ...

Luźny pomysł :

- prąd - dobrze ocieplasz dom, robisz mocno energooszczędny, 2 taryfy, maty grzejne w podłodze, czy grzejniki akumulacyjne ... ProStaś grzeje tylko prądem z naszej grupy, moze pogadaj jak to wychodzi ...

- węgiel ? - ok, ale tak jak Piczman - zwykły kociołek, bufor ciepła, palisz raz na 2-3 dni w opór, grzejesz wode w buforze, potem ona przez mieszacz grzeje podłogówkę. Ale tu też ocieplenie musi być spore ...

Kwestia braku prądu, to albo UPS, automatyczny generator, albo tak jak piszesz kominek z DGP ( albo wpięty do reku - chyba lepiej ), albo telefon do kolegi ... ;)

To takie moje luźne laickie gdybanie ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa sterowania nadmuchem także nie jest taka prosta, bo przy nominalnej mocy wszystko działa jak trzeba, problem jest przy macach rzędu 20-30% mocy, bo tutaj często sam wentylator ma zbyt duży prześwit i dostarcza za dużo "lewego" powietrza... co przykłada się na większe spalanie...

 

Obecnie stosowanie wentylatory (zmieniłem na taki z 2 lata wstecz) mają wbudowaną przesłonę, która odchyla się w czasie dmuchania (regulacja grawitacyjna nakrętkami :) ) a domyka w czasie niedmuchania. Zatem "lewe" powietrze zasysane przez wentylator jest marginalną sprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie stosowanie wentylatory (zmieniłem na taki z 2 lata wstecz) mają wbudowaną przesłonę, która odchyla się w czasie dmuchania (regulacja grawitacyjna nakrętkami :) ) a domyka w czasie niedmuchania. Zatem "lewe" powietrze zasysane przez wentylator jest marginalną sprawą.

 

... a czasem to lewe powietrze jest niezbędne ... Np. przy paleniu drzewem. Mam tak ustawiony wentylator, że pracuje zawsze, nawet na najmniejszych obrotach. Wtedy piec nie "smołuje", spala czysto drzewo, do samego końca. I wbrew pozorom, nie oznacza to spalania szybszego wkładu.

Kurcze, zanim na to wpadłem ( znalazłem gdzieś na forach o paleniu drzewem ) minęło kilka miesięcy ...

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...