Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja C.O.


happygirl1984

Recommended Posts

Z jakiego wzoru wyliczyłeś te 33st? Rozumiem, że z palca, ale dla mnie to wcale nie śmieszne. Coś sknocę i co - będę sprzedawałem mój wypieszczony dom? :o

 

Ano z palca, ale nie za daleko odbiega od tabel Kisana.

 

 

 

Nie no siur, ale ten sterujący zaworem trójdrożnym odetnie mi (lub nie) zasilanie WSZĘDZIE. A mnie właśnie chodzi o to, żeby robić to wybiórczo. W słoneczny zimowy dzień różnice pomiedzy zimną północą, a ciepłym południem, wyposażonym w kilkadziesiąt w sumie metrów kwadratowych okien będzie kolosalna (jak sądzę). Oczywiście nie jest to jakiś gigantyczny problem - jak podłoga (pomieszczenie) się nagrzje od słońca, to i tak przestanie przejmować ciepło od wody, ale po pierwsze termostat pewnie zareagowałby szybciej a po drugie po co ta woda ma krążyć bez sensu? Prąd do pompki tez kosztuje ;)

 

Jeśli zastosujesz dowolne termostaty pomieszczeń, to nawet przy zapotrzebowaniu 40w/m2, nie przegrzejesz podłogi jeśli owe termostaty utrzymają zadane temperatury powietrza.

Przykład z tabel Kisana: rozstaw rurek 20cm, 42W/m2, temp. pomieszczenia 20C, temp. podłogi 26,1C, temp. wody 33C

 

 

 

 

Jawohl, aber kabelki byłoby dobrze położyć już teraz. A jeszcze żadnego nie kupiłem. A jakieś ogólne prawidła pewnie są :)

To poprowadź według tego co Ci podałem, wystarczą przekroje 0,5 mm2, lepiej linką niż drutem.

 

 

Coś innego (także) mnie nurtuje - hydraulik ciągle gada o "mieszaczu do podłogówki". Jako, że wszędzie mam podłogówkę, to po co mi właściwie mieszacz? Nie jest tak, że nastawiam Temp c.o. na piecu na 40 st. i wiooo? :o

Jak wszędzie dasz termostaty pomieszczeń to można tak, ale bardziej elegancko jest dać termostat pogodowy który steruje temperaturą wody za pomocą zaworu trójdrożnego zwanego też mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli zastosujesz dowolne termostaty pomieszczeń, to nawet przy zapotrzebowaniu 40w/m2, nie przegrzejesz podłogi jeśli owe termostaty utrzymają zadane temperatury powietrza.

Przykład z tabel Kisana: rozstaw rurek 20cm, 42W/m2, temp. pomieszczenia 20C, temp. podłogi 26,1C, temp. wody 33C

 

A skąd masz takie fajne tabele? Na stronie jakoś nie mogę ich zlokalizować...

 

Jak wszędzie dasz termostaty pomieszczeń to można tak, ale bardziej elegancko jest dać termostat pogodowy który steruje temperaturą wody za pomocą zaworu trójdrożnego zwanego też mieszaczem.

 

OK ale wytłumacz mi w takim razie do czego służy automatyka pogodowa kotła? Nie do tego, żeby właśnie dostarczał do układu CO wodę o odpowiednio dobranej temperaturze, tak, aby pokryć straty cieplne budynku? Bo ja to przestaje cokolwiek rozumieć,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...