Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek jakiej firmy?


olaczek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 241
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

escape, przepraszam, że marudzę, ale jak już się dopadnie na forum eksperta to się go męczu :roll:

też jestem zdania , że warto zainwestować w dobry wklad. Zrezygnowałam już z płasza wodnego (często wyjeżdżam służbowo i zby długo pracuję aby ktoś regularnie bawił się w dokładanie do ogniska). Planuję wkład dobrej firmy. Co Ty na podstawie swojego doświadczenia byś doradziła?

 

Powiedz mi na jakąs powierzchnie miałby być ten wkład,czy ma grzać tylko salon czy planujesz rozprowadzenia gorącego powietrza do innych pomieszczeń...planujesz dogrzewać nim dom czy zapalic od czasu do czasu...

 

Parter to salon, jadalnia, kuchnia, hol i gabinet.. Powierzchnia 75 m2, drugie tyle na I piętrze. Nie wiem ile da się ogrzać, bo raczej nie myślę o wymuszonym obiegu. Raczej chcialabym dogrzewać dom, wtedy , kiedy będe na miejscu. Głównym ogrzewaniem będzie ogrzewanie gazowe.

Dzisiaj czytałam artykuł w Ładnym Domu - mam zwracać uwagę na 1) moc nominalną 2) sprawność 3) temperaturę spalin 4) czas pracy bez uzupelniania paliwa 5) zużycie paliwa i jeszcze by się chciało aby był ładny :roll: nadmiar firm i modeli jednak mnie przeraża. Typowy syndrom ... osiołkowi w żłobie dano ... Co prawda mam do wykończeniówki jeszcze sporo czasu, ale chcę sie dobrze przygotować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Escape to ja tez zwracam sie z prosba o porade:) Dom ok 120m2 dół do grznia to salon z holem, kuchnia, gora 3 pokoje, łazienka. Ogólne ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kominek bez płaszcza wodnego, wolnostojący i teraz moje pytanie: jaki wkład( interesuje mnie srednia pólka-stawiam na jakosc wkladu nie obudowy) i pytanie 2: moze sie orientujesz jaka musi miec objetosc komin zeby dał rade dogrzac mi pokoje na górze? Kilka osób juz zwróciło nam uwage ze komin nasz jest dosc wąski (ok 30-40 cm)i moze nie dac rady ogrzac takiej powierzchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Escape to ja tez zwracam sie z prosba o porade:) Dom ok 120m2 dół do grznia to salon z holem, kuchnia, gora 3 pokoje, łazienka. Ogólne ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kominek bez płaszcza wodnego, wolnostojący i teraz moje pytanie: jaki wkład( interesuje mnie srednia pólka-stawiam na jakosc wkladu nie obudowy) i pytanie 2: moze sie orientujesz jaka musi miec objetosc komin zeby dał rade dogrzac mi pokoje na górze? Kilka osób juz zwróciło nam uwage ze komin nasz jest dosc wąski (ok 30-40 cm)i moze nie dac rady ogrzac takiej powierzchni.

 

A co komin ma wspólnego z grzaniem pomieszczeń :o :o ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie wiem! Tak mi zasugerowano i dlatego jako totalny laik pytam tych co sie znają:)

Pojęcia niemam co mieli na mysli...komin niema nic wspólnego z kominkiem w kwesti oczywiście ogrzania pomieszczen.....komin jest potrzebny do odprowadzania spalin z urządzenia....zbyt mały przekrój komina może zaburzyc nam "ciag"w kominie i cofanie się spalin np...jesli chodzi o kominek to wegług przepisów min.14x14 w kwadracie lub fi 150 okrągły i wys.min.4m licząc od wpiecia urzadzenia w komin....najlepiej jak komin ma srednice fi 200 i kominek fi 200 ...wracają do twojego wkładu,przy takiej powierzchni i dwoch poziomach w domu wskazany jest kominek z rozprowadzeniem dgp...teoretycznie mogłoby tez "pujść"grawitacyjnie ale niezawsze się sprawdza..jednak wymuszone to wymuszone i musi pójść...fajnym wkładem w zasadzie typowo grzewczym jest Supra Temporis II ładny wygląd,dystrybutor powietrza,doprowadzenie powietrza z zewnatrz do wkładu i na szybe,moc nominalna to 12 kw ...ale może więcej max to 24 kw..kawał dobrego wkładu...dla lubiacych mocno ciepłoooo....Chazelles C 701 L lub C801 L(odpowiednio 70 i 80 cm szerokosc) tez bardzo dobry wkład grzewczy,niestety niema wbudowanego dystrybutora ale nieujmuje to jego sprawności....nastepny to Dovre 2180 cb modern,duża wizja ognia,automatyczny szyber....Sparke tez ma bardzo dobre wkłady....i oczywiscie Bodart &Gonay rewelacyjne wkłady stalowo szamotowe, technologicznie nowoczesne... ale ceny juz sporo wyzsze od 7500zł 10-12 kw..wybór zawsze jest ciężki .....i niema wkładu idealnego...pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

zastanawiam sie nad 2 wkladami - jotul I 18 RTD, albo dovre 2180 CBBS. oba panoramiczne, podobno dobrze grzeja.

 

moj dom nie jest ocieplony i dlatego zalezy mi na tym zeby kominek MOCNO grzal, to jest priorytet. czy ktos mi moze doradzic czy warto kupic jeden z tych modeli, ew. moze jest cos lepszego niz te norweskie, do ciaglego palenia, chcialbym zeby mozliwie jak najgorecej bylo, dlugo sie spalalo (te podobno 8-10godz.), no i zeby wklad nie pozeral niesamowitych ilosci drewna.

 

pozdrawiam i czekam na pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Po przeczytaniu kilku wątków na temat wyboru kominków już kompletnie nic nie wiem. Tutaj polecacie wkłady stalowe, na innej stronie "tyliko żeliwne", bo trwałe i coś tam. To w końcu co wybrać?

 

Może ktoś mógłby mi choć 1 wątpliwość rozwiać? Wielu producentów podaje na stronach, czy kominek jest z doprowadzeniem powietrza z pomieszczenia, czy z zewnątrz. A ostatnio zasłyszałam opinię, że to nie zależy od rodzaju wkładu, tylko od tego, jak się go podłączy. I kicha -przestałam rozumieć to zagadnienie.... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o kominek to wegług przepisów min.14x14 w kwadracie lub fi 150 okrągły i wys.min.4m licząc od wpiecia urzadzenia w komin....najlepiej jak komin ma srednice fi 200 i kominek fi 200

Escape, to miód na moje uszy (??? dziwnie to brzmi... :wink: ) bo się właśnie martwiłam że mam 15x20 i z 7m komina i jakieś tylko malusie wkładziki tam pasują...

Możesz polecić jakiś do takich parametrów jak najszerszy się da z płaską podnoszoną szybą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój komin jest całkiem spory więc niewiem skąd taka obawa?odpowiednikiem srednicy fi 200(standart w kominkach) jest w prostokącie 12x200 czyli twój przeliczając na srednice okragłą to ok fi 220

2x(150+200):3,14=222,02

pod takim kominem większość kominków bedzie "chodzić"dobrze..jesli chodzi o szerokie wkłady to np....

np.Chazelles desing D 1000 szer.wkładu 100 cm samej szyby 84cm...(po 15 października bede miała juz swój wkład z tej seri tylko 1200 szeroki..najwieksze z tej serii są 1350 :D czyli 135cm szerokosci ale tu juz potrzebny komin jedyne :o fi 280,

Sparke varm FH 1070x540 ....

Spartherm Varia Bh 100,120 ....Spartherm Varia Ah....

KFD H1050 ..lub wersja 1320....

Godny polecenia MCZ Forma 120 lub mniejsza 98..

Fondis ULYS 900 tez bardzo dobre wkłady...

Genralnie wybór sporawy..jezeli chciałabys wkład otwierany na bok to poleciłabym ci Bodart&Gonay 16/9...firma ta ma chyba najlepszy system czystej szyby z jakim sie spotkałam...i mówie to z "autopsji"pale na codzien w naszym sklepie Bodartem 764 dla mnie wkład jest rewelacyjny...a tobie zyczę trafnego wyboru i zadowolenia z przyszłego wkładu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...