Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek jakiej firmy?


olaczek

Recommended Posts

tzn. średnica wewnętrzna min. 250mm? w projekcie wydaje się do d...

ps.przy tradycyjnym kominie z cegły wew. wymiar powinien być 27x27cm

Ale jak to??? Przecież koło o średnicy 250mm to ma zasadniczo mniejszą powierzchnię od kwadratu 270x270? (o blisko 50% :o !!!) Czy do kominków geometria się nie stosuje? :wink:

 

PS Bo projekt sam jest do d. :wink: i ma niewiele wspólnego z realem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 241
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Się nie stosuje.

Każde gazy spalinowe układają się w spiralę. Kominy o przekroju kwadratowym mają "martwe kąty" czyli przestrzenie narożne, o które powinno się redukować ich pole przekroju.

Ekstremalnym przykładem jest komin o wymiarach 14x27 cm (najpopularniejszy murowany), w którym gazy spalinowe najczęściej dążą do rozdzielenia się na dwa mniejsze strumienie spiralne, występujące obok siebie.

Może przykład komina murowanego o przekroju 27x27 i systemowego o fi 250 jest niezbyt szczęśliwy (bo komin 27x27 jest ogromny i można zrobić na nim niemal wszystko) . Ale idę o zakład że ze względu na większe opory przepływu w kominie murowanym, w tym systemowym będzie o wiele większa wartość ciśnienia (ciągu) pomimo jego relatywnie mniejszego pola przekroju.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. średnica wewnętrzna min. 250mm? w projekcie wydaje się do d...

ps.przy tradycyjnym kominie z cegły wew. wymiar powinien być 27x27cm

Ale jak to??? Przecież koło o średnicy 250mm to ma zasadniczo mniejszą powierzchnię od kwadratu 270x270? (o blisko 50% :o !!!) Czy do kominków geometria się nie stosuje? :wink:

 

PS Bo projekt sam jest do d. :wink: i ma niewiele wspólnego z realem :roll:

 

i tyle kasy za projekt do d... :o :evil: co do reszty to Forest wyjaśnił :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Escape napisała:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

1. Bodart & Gonay InFire 744 lub 743(roznią się ramką cztero albo trojstronną)-7500zł (sadze ze 500 zł rabatu jest do utargowania)(z dwoma wentylatorami wbudowanymi,z własnym dystrybutorem powietrza,uszczelkami ze stali nierdzewnej,termostatem i płynna regulacją od 0-9 oraz mozliwoscia palenia weglem..niespotkałam jeszcze wkładu w którym szyba jest tak czysta,kurtyna powietrzna od dołu(dotyczy wszystkich Bodartów)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Zgodnie z powyższym opisem, oprócz ceny oczywiście :oops: , wszystkie pozostałe aspekty przemawiają właśnie za wyborem Bodarta ;-)

Dom parterowy z poddaszem użytkowym do późniejszego zagospodarowania.

Na dole 120 m kw. Góra ~ 60 m kw. Kominek będzie systemem uzupełniającym, do szybkiego dogrzania pomieszczeń na dole i kiedyś opcjonalnie na górze .

Rozprowadzenie gorącego powietrza - grawitacyjne: bezpośrednio do salonu i i pomieszczenia łazienkowego z sauną za ścianą nośną przy której stoi kominek, oraz wyprowadzenie pionowe na poddasze zamykane przepustnicą. Dalszy transport ciepła wentylacją mechaniczną z rekuperatorem.

 

Pytania do "escape" :

1) który z wielkości polecasz dla tego zastosowania: IN-FIRE 603/604, IN-FIRE 683/684, czy IN-FIRE 743/744 ? (podoba mi się Optifire 16x9, ale nie da rady przekonać księgową ....)

2) czy kominek może pracować podczas zaniku energii elektrycznej, gdy nie pracują wentylatory? także na węglu?

3) czy kominek może pracować z zamkniętymi przepustnicami kanałów powietrznych z DGP? (praca w letnie wieczory, dodatkowo na wylocie z wkładu chcę zamontować taką nagrzewnicę :

 

http://www.nesos.pl/p/pl/8185/kominki+wymiennik+cieplej+wody+bez+rurek.html

 

do przygotowania ciepłej wody np do kąpieli w narożnej wannie RAVAK GENTIANA (240 ltr :oops: )

 

Z góry dzięki za ewentualne porady,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ na "sondażach" cisza wklęję pytanie tutaj:

Im więcej czytam tym trudniej wybrać. Mój priorytet to dobre parametry grzewcze. Lektura dotychczasowych wątków na forum muratora oraz "Świata kominków" nie do końca mi pomogła dokonać wyboru. Dlatego pytanie do Was: którego producenta polecacie?

 

1) supra

2) spartherm

3) jotul

4) laudel

 

A ja mam Chazelles D70 Solo 14kW z szybrem i DGP na 3 sypialnie na piętrze. Obudowa zrobiona z płyt krzemianowych Varemsen. Ekipa od płyt g-k grzeje nim sobie od 2 tygodni. Bardzo sobie chwalą. Jedyne źródło ciepła w 145m2 p.u. domu ocieplonym 15cm styro i 25cm wełny. Tylko palą resztkami z budowy więc szyba trochę brudna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który z wielkości polecasz dla tego zastosowania: IN-FIRE 603/604, IN-FIRE 683/684, czy IN-FIRE 743/744 ? (podoba mi się Optifire 16x9, ale nie da rady przekonać księgową ....

Witam chyba cię zmartwię..poniewaz u ciebie docelowo bedzie ok 180m2 do dogrzania....Najwiekszą moc z serii InFire ma nowy model InFire 1000 ma 14 kw nastepny to 743/744 i ma 10 kw,683/684 -9kw a najmniejszy 7 kw...

Mocniejsze i większe gabarytem są modele z serii OptiFire np.743/744 ma moc 14 kw i zwieksza sie po uzyciu oryginalnej podwieszanej turbiny do 16 kw

W seriach opti i infire miedzy drzwiczkami a ramka jest szczelina ktorą przy wlaczeniu turbiny wydmuchiwane jest ciepłe powietrze na pomieszczenia....

Jeśli chodzi o palenie bez prądu jest to jak najbardziej możliwe,roznica jest tylko taka ze cieplo bedzie rozchodzilo się grawitacyjnie a niewymuszone turbiną,jesl chodzi o wegiel to ciezko mi odpowiedziec ,ale sadze ze tak poniewaz weglem niepali się w kominku tak jak w piecu co czyli niezarzucamy go full tylko tyle ile zmiesci sie w dostawce do wegla,bodart tak jak kazdy kominek po zamknieciu dgp bedzie mogl pracować ,

Nagrzewnic tego typu staramy sie niemontować wiec niewypowiem się...

Pozdrawiam Ilona

 

 

 

 

 

Na dole 120 m kw. Góra ~ 60 m kw. Kominek będzie systemem uzupełniającym, do szybkiego dogrzania pomieszczeń na dole i kiedyś opcjonalnie na górze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

 

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink:

 

Mysle ze cos ze spożywki da się kupić.... :wink:

 

Nie, też nie. Trzeba być chemikiem żeby te wszystkie E coś tam rozpoznawać! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatajcie

a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?

myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

 

Supra Temporis II....jeden ze szczelniejszych wkładów...

 

No masz :o

Rozumiałem, że "uszczelki ze stali nierdzewnej" B&G In Fire 683/684 są właśnie szczelne bo u mnie też wentylacja mechaniczna zbilansowana...

Co do wydajności kominka, to wydaje mi się, że 683 wystarczy, gdyż cały dół bedzie grzany w sposób ciągły do temperatury ~15-17 st C, a kominek konwekcyjnie ma jedynie szybko dobic temperature do żadanej 20-22 st.

Dla uproszczenia nie zakładajmy grzania góry.

Tam docelowo będą konwektory elektryczne i koza od Jotula , lub Dovre.

Muszę jeszcze przeanalizowac tego Supra Temporis II - może to jest to?

Choć za B&G przemawia obecnosć wentylatorów wymuszających konwekcję i możliwość palenia węglem, jeśli zajdzie taka konieczność,

Decyzja o tyle istotna, że B&G ma przyłącze fi 180 mm, a Supra fi 200. Można oczywiście zredukować , lecz chyba lepiej puścić bez przewężenia .

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

 

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink:

pare minut czytania ze zrozumieniem wystarczy :wink: :lol:

http://forum.muratordom.pl/o-kominkach,t146178.htm

kilka oczywistych oczywistości :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatajcie

a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?

myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

 

Supra Temporis II....jeden ze szczelniejszych wkładów...

 

No masz :o

Rozumiałem, że "uszczelki ze stali nierdzewnej" B&G In Fire 683/684 są właśnie szczelne bo u mnie też wentylacja mechaniczna zbilansowana...

Co do wydajności kominka, to wydaje mi się, że 683 wystarczy, gdyż cały dół bedzie grzany w sposób ciągły do temperatury ~15-17 st C, a kominek konwekcyjnie ma jedynie szybko dobic temperature do żadanej 20-22 st.

Dla uproszczenia nie zakładajmy grzania góry.

Tam docelowo będą konwektory elektryczne i koza od Jotula , lub Dovre.

Muszę jeszcze przeanalizowac tego Supra Temporis II - może to jest to?

Choć za B&G przemawia obecnosć wentylatorów wymuszających konwekcję i możliwość palenia węglem, jeśli zajdzie taka konieczność,

Decyzja o tyle istotna, że B&G ma przyłącze fi 180 mm, a Supra fi 200. Można oczywiście zredukować , lecz chyba lepiej puścić bez przewężenia .

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

 

Jeśli bierzesz po uwage Bodarta to proponuje zakup 743/744 roznica w kw nikła ale w gabarytach jest...co do uszczelek z nierdzewki to są szczelne ale nieaż tak jak supra..powiem tak z tą szelnością niedajmy się zwariowac za mocno....Supra temporis II tez fajny wkład ostatnio montowaliśmy naszemu znajomemu ..chciał Bodarta ale fundusze finansowe mu niepozwoliły mimo upustu jaki mu dalismy...... "czysta szyba" w temporisie nieimponuje niestety,ale szczelny to jest po zamknieciu doplywu powietrza ogien wygasza sie,ale tak naprawde czy jest to komuś niezbędne?Powiem tak im więcej się czyta przegląda kombinuje tym gorzej jest wybrać..i wiem to z autopsji...wannę wybieram juz ponad miesiąc..a to za droga za tania,za zołta,za sliska,mało wyprofilowana,za mocno wyprofilowana,korek po srodku,korek po lewej stronie,z hydromasazem czy bez....jedna wielka masakra

Moj znajomy wybiera kominek juz drugi rok i im dłuzej czyta tym gorzej mu wybrać......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...