Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sosnowy parapet w kolorze złoty dąb


pierwek

Recommended Posts

witam

 

mam taki pomysł (nie wiem czy dobry) żeby zrobić sobie parapety z deski parapetowej klejonej (sosnowej) 27mm i 35mm (do salonu te grubsze) i pomalować ją na kolor złoty dąb

 

są w castoramie taki deski trzeba ładnie zaokrąglić przednią krawędź oraz boki - myślę że z tym nie będzie problemu ale zastanawiam się czym to pomalować żeby uzyskać widoczną strukturę drewna (farba nie może zbytnio kryć) i powierzchnię taką jak polakierowana

 

może trzeba najpierw pomalować a później polakierować?

 

moglibyście mi doradzić jakiej farby użyć? i czy to wogóle będzie wyglądać ok?

 

okna mam pcv w okleinie złoty dąb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sosny nie zrobisz dębu. Będzie po pomalowaniu,zabejcowaniu wyglądać dalej jak sosna, tyle że w innym kolorze. Od biedy mógłbyś coś sensownego uzyskać z buka. Wejdź w Castoramie na dział z blatami kuchennymi i obejrzyj blaty klejone z litego drewna - wybierzesz coś gotowego, potną Ci na miarę i tylko polakierujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te blaty są klejone z takich prostokątnych kawałeczków... nie wiem czy to będzie dobrze wyglądało... ale dzięki za propozycję - pomyślę nad tym

 

co do tego że sosna pozostanie sosną to wiem - podobają mi się też blaty z pvc w okleinie złoty dąb i idealnie też by pasowały... ale mają bardzo brzydkie wykończenia boków (te nakładki plastikowe) - niby te boki wystają tylko kilka cm ale szukam czegoś innego co by udawało drewno lub nim było - w rozsądnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też blaty klejone z listew długich ( litego drewna ) i podzielone na z sękami i bez sęków ( przynajmniej w castoramie w Częstochowie ). Kolorek da się uzyskać super - są różne możliwości barwienia.

Ja sam skleiłem jeden parapet z kantówek świerkowych - nic trudnego.

Poszukaj bo są sklepy gdzie klejonki są tańsze niż w castoramie, kupująć długi sklejony blat można go przeciąć np na dwa parapety i wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z sosny trochę za miękkie- ale może być. Tak jak koledzy mówią- poszukaj drewna klejonego nie z kawałków, a z pasków.

Albo poszukaj jakiegoś stolarza- mi za 5 parapetów w tym dwa bardzo szerokie( z jawora) 35 cm policzył coś koło 470 zł ( 2 lata temu).

 

Malowanie- taki efekt jak piszesz uzyskasz poprzez malowanie lakierobejcą- duży wybór w sklepach np Castorama. Ja mam firmy 3V3, ale są inne- lepsze, gorsze.. i efekt złotego dębu uzyskałem malując kolorem "sosna skandynawska" było najbardziej zbliżone do założonego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za podpowiedź w sprawie lakierobejcy

 

- za deskę klejoną na 1 parapet 150cm/25cm/2,7cm w castoramie zapłacę 56zł do tego wyrzynarka i szlifierka i powinienem uzyskać to o co mi chodzi - na początek zrobię 1 szt na próbę

 

deska 3,5cm kosztuje niestety 2x więcej

 

nie wiem ile kosztują typowe blaty ale sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
I tak warto kupić tą grubszą te cieńsze mogą sie tzw. korytować- ja mam zdaje się 4 cm na górze i 5 cm w oknach na dole. Parapety powinny być jeszcze ponacinane z dołu,( aby nie korytowały) oraz musi być zrobiony kapinosek.

 

co to jest korytowanie parapetu? montowałem kiedyś parapet sosnowy i rzeczywiście miał takie nacięcia od spodu - myślałem że to dla lepszej jego przyczepności...

 

co do kapinoska to bez jaj - w parapecie wewnętrznym kapinosek? - w jakim niby celu? co tam niby będzie kapać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z osobistych ubieglorocznych doświadczeń w przerabianiu koloru więźby i podbitki sosnowej tak by pasowała do okien złoty dąb pomalowanie drewnochronem 1 X tik + 1 x dąb daje kolor prawie złotego dębu. :D

 

ja malowałem wstępnie elementy drewniane więźby (te co są na zewnątrz) samym tikiem i już to daje to niezły efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Z sosny nie zrobisz dębu. Będzie po pomalowaniu,zabejcowaniu wyglądać dalej jak sosna, tyle że w innym kolorze. Od biedy mógłbyś coś sensownego uzyskać z buka. Wejdź w Castoramie na dział z blatami kuchennymi i obejrzyj blaty klejone z litego drewna - wybierzesz coś gotowego, potną Ci na miarę i tylko polakierujesz.

 

Poszedłem za Twoją radą i kupiłem 2 klejone dębowe blaty kuchenne w LM.

Z 1 blatu wychodzą 4 parapety (o długości 152cm - takie potrzebowałem).

Pobawiłem się przy nich frezarką,opalarką i pędzlem i jestem zadowolony z efektów. Fotki wkleję niebawem.

Koszt parapetu to około 115zł wliczając koszt bejcy i lakieru.

 

Zastanawiam się tylko czy frezować od spodu takie nacięcia które robi się w parapetach (żeby nie łódkowały). Ale zdaje mi się że dębowy klejony blat nie ma szans żeby się wypaczyć?

 

Te nacięcia od spodu to konieczność? Oglądałem oryginalny dębowy parapet i nie miał czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witajcie,

po przeczytaniu postu postanowiłem, że też zamontuje i sam pomaluje sobie parapety sosnowe. Szukałem w różnych dużych marketach budowlanych blatów sosnowych 30 mm lub grubszych. Kupiłem bejce ciemny orzech. Tylko jakoś nie chciałem sam ich wykańczać bo wiązało się z użyciem papierów ściernych frezarki ręcznej itp. W końcu znalazłem na allegro typka, który sprzedaje parapety wykończone do malowania- drewluk czy jakoś tak. Zamówiłem u nich i powiem wam, że parapety są wypasione, pomalowałem je i wygladaja ślicznie (tak powiedziała żona). Przy porównaniu np. do Bartyckiej zaoszczędziłem z 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

 

Odświerze temat, posiadam mnóstwo desek sosnowych o grubości 4cm szerokość od 30 w góre. Chciałem zrobić sobie parapety oraz trepy na schody. Proszę napiszcie mi jakich używaliście preparatów, żeby uzyskać złoty dąb? ROzumiem, że najpierw trzeba drewno np zabejcować a potem polakierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...