Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika powstawania pięknego ogrodu


Mymyk_KSK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej dorben! Dzięki za komplement :)

 

Teoretycznie geowłokninę powinno dawać się pod podbudowę, a sama podbudowa powinna być zrobiona z różnych frakcji klińca (największy na spód). Mnie się nie chciało robić takich kombinacji, bo ścieżka wiedzie wzdłuż domu, pod szerokim okapem, jest przez większość (90%) czasu sucha, a ziemia pod nią jest mocno ubita - dlatego włókninę położyłam bezpośrednio pod nawierzchnią z klińca (porfirowy frakcji 8-16).

 

Za to pod taras naziemny zamierzam się przyłożyć i zrobić tak, jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Mam nadzieję, że dobrze ;)

 

Zanim posadziłam swoją figę obserwowałam dużą (4m wysokości) figę na krakowskim Salwatorze, posadzoną soliterowo, w środku ogrodu. Zimy przetrwała bez okrycia, dopiero zeszłoroczna zima ją uszkodziła - wymarzło wszystko nad poziomem gruntu, ale odbiła od korzeni. Moja w tym roku też odbiła od korzeni, chyba za późno (było już -18C) i zbyt lekko (chochoł słomiany byle jak obwiązany) ją okryłam jak na te mrozy, które musiała znieść.

 

W tym roku postarałam się i okryłam porządnie ją tuż przed nadejściem mrozów.

 

Tegoroczne zabezpieczenie wygląda tak:

- bryłę korzeniową zabezpieczyłam stroiszem i suchymi liśćmi + usypałam na to kopczyk z ziemi;

- każdą gałąź owinęłam pianką polietylenową grubości 8 mm:

http://www.ppufilmar.pl/assets/images/photos/f49b84e2df2c4cd5d61bc0c6529bc2a2424b14aa.jpg

- dodatkowo całość krzewu owinęłam kilkoma warstwami tejże pianki - taki niby-chochoł zrobiłam.

 

Póki co najniższa temperatura wyniosła -17'C (mierzone przy ścianie domu, czyli tam, gdzie rośnie figa). Jeśli wymarznie w tym roku, to jej chyba szklarenkę zrobię ;)

 

A co do moich wypocin na "ekorodzicach" - cieszę się, że ktoś to czyta :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Cześć,

szukałam informacji na temat ogródka ziołowego i trafiłam na Twój wątek. Jestem całkowicie zielona w tym temacie, a Ty jesteś specjalistką w temacie ogrodów, mam nadzieję że możesz mi co nieco podpowiedzieć, ewentualnie wskazać, gdzie mogę doczytać? Nasza działka ma niecałe 650m2, co prawda jesteśmy na etapie fundamentów, ale korzystając z długich zimowych wieczorów chciałabym zaplanować i przemyśleć sprawę miniogródka. Taras naszego domu będzie od strony południowej, czy to będzie odpowiednie miejsce? Kiedy najlepiej je zasadzić? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klesia, żeby wszystko "zagrało", musisz rozrysować sobie w odpowiedniej, wygodnej skali (dla ogólnego projektu 1:100, dla szczegółowego nawet lepsza jest 1:50, czyli 1 cm na planie to 50 cm w terenie) swoją działkę i zaznaczyć co gdzie ma być. Na początek operujesz funkcjami - gdzie podjazd, taras, śmietnik, kompostownik, drewutnia, trawnik, plac zabaw, którędy pójdą ścieżki itp. itd. Pewne rzeczy wyjdą Ci z takiego właśnie planu

 

Dla ogródka ziołowego wystawa południowa jest bardzo dobra - większość popularnych ziół kuchennych preferuje miejsca słoneczne i gorące i w takim miejscu doskonale sobie poradzi. Ponadto wiele ziół rosnących w zacisznym, bezwietrznym punkcie i ogrzewanych słońcem wydziela olejki eteryczne, które przesycają powietrze przyjemnym zapachem. - a to plus przy tarasie. Taką rabatę - dla lepszego efektu - można uzupełnić długo kwitnącymi bylinami, jak choćby rudbekią, która doda koloru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za błyskawiczną odpowiedź, na kartce rozrysuję, chociaż moja wyobraźnia kiepsko działa... Jeszcze Cię pomęczę, jeśli mogę. Zakładając, że ściana południowa domu ma 9m, taras będzie trochę krótszy (bo schody), no i podniesiony (ok. 40cm nad poziom gruntu), to czy taki ogródek ziołowy nie będzie zbyt długi? Podpowiesz mi jeszcze jakie jeszcze rośliny mogłabym tam wsadzić? Marzą mi się jeszcze maliny, gdzie najlepiej je sadzić i jakie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 2 months później...
  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...