Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a kominek


Recommended Posts

Kiedy dokladam,wentylator zawsze nie pracuje...Problemem jest to chyba,ze mam chlamowate drzewo,ale....czy nadcisnienie mam w domu,skoro mam wentylacje na 1 biegu praktycznie caly czas i tyle wlata co wylata?:-)

Raczej palac iglastym drzewem,gdy palace sie czesciowo fragmenty igliwia sa w poblizu drzwiczek to wowczas syfiku jest wiecej i problem tym tlumacze.Niemniej 2 dni temu Wasze opinie mnie zaciekawily i...inaczej juz patrze na dokladanie do kominka,ale nigdy jako moment ,w ktorym cos niebezpiecznego sie przydarzy...Wszystko pieknie mi dziala i....chwle sobie te gadzety....A dom ladnie trzyma cieplo....

A gdy jeszcze ocieplisz ściany zewnętrzne, to dopiero wtedy odczujesz różnicę...

To na którym biegu masz wentylację nie wpływa na nadciśnienie... To zależy od tego, jak została wykonana instalacja...

Pozdrawiam drogiego kolegę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nie mam nic takiego,czekam na odbior kominiarski,ale z tego co czytam,co slysze od ludzi od wm i kominkow to....wiele jest sprzecznego,nie mowiac o lokalnych zwyczajach odbiorcow....Ale coz...przyjdzie mi sie zmierzyc z nimi niebawem....

Ja przeżńyłem chwile grozy. Pisałem o tym tutaj, ale na szczęście wszystko się dobrze skończyło. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest kominek wymagany jest również dodatkowy kanał wentylacyjny. W przypadku, gdy będziemy korzystać z dobrodziejstw wm, będzie on zamknięty, ale np. w przypadku braku prądu, powinien być otwarty...

Takie zalecenia mam w projekcie budowlanym, gdzie już przewidziano wm

Pozdrawiam

Adam

A z jakiego przepisu to niby wynika. Albo jaki przepis dopuszcza taki dodatkowy kanał wentylacyjny. Przy wentylacji mechanicznej kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest kominek wymagany jest również dodatkowy kanał wentylacyjny. W przypadku, gdy będziemy korzystać z dobrodziejstw wm, będzie on zamknięty, ale np. w przypadku braku prądu, powinien być otwarty...

Takie zalecenia mam w projekcie budowlanym, gdzie już przewidziano wm

Pozdrawiam

Adam

A z jakiego przepisu to niby wynika. Albo jaki przepis dopuszcza taki dodatkowy kanał wentylacyjny. Przy wentylacji mechanicznej kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

Ja nie napisałem o tym, że kanał wentylacyjny ma służyć do doprowadzenia powietrza do kominka.

"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...

Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...

Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.

Pozdrawiam

 

Skoro kominek z zamkniętą komorą spalania i niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to po co ten kanał wentylacyjny? Gdybym miał taki kanał to kominiarze nie podpisali by mi protokołu odbioru. Mam komin systemowy spalinowy i wentylacyjny. Jak kominiarz na dachu zobaczył że oprócz spalinowego jest też wentylacyjny to sprawdzał czy nie ma gdzieś do niego kratki, bo gdyby była to kazał by zamurować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to sa te niedorzecznosci polskie,jedni to,drudzy tamto,a inwestor biedny slucha,im czlowiek chce cos lepszego miec,bardziej pod siebie,pomocnego,to jakies tepawo-skrupulatne goscie madrza sie,gdyz maja rabeczek wladzy urzedniczej.....paranoiczne przepisy,jak pol tego kraju,ide sobie,bo szlag mnie trafia.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalny kanał wentylacji grawitacyjnej. Wychodząc z założenia, że wentylacja mechaniczna może z różnych przyczyn przestać działać (awaria, brak prądu, dziecko lub żona wyłączy :)), to taki kanał zapewni wentylowanie pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek.

To chyba logiczne założenie? Nieprawdaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to sa te niedorzecznosci polskie,jedni to,drudzy tamto,a inwestor biedny slucha,im czlowiek chce cos lepszego miec,bardziej pod siebie,pomocnego,to jakies tepawo-skrupulatne goscie madrza sie,gdyz maja rabeczek wladzy urzedniczej.....paranoiczne przepisy,jak pol tego kraju,ide sobie,bo szlag mnie trafia.....

Stój, zaczekaj...

Ja też z Tobą idę, tylko strzelę foszka... :)

Już!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalny kanał wentylacji grawitacyjnej. Wychodząc z założenia, że wentylacja mechaniczna może z różnych przyczyn przestać działać (awaria, brak prądu, dziecko lub żona wyłączy :)), to taki kanał zapewni wentylowanie pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek.

To chyba logiczne założenie? Nieprawdaż :)

 

Nie bardzo rozumiem jak ma działać wentylacja gdy jest jeden kanał. Powietrze ma nim płynąć w dół czy w górę? Jeżeli w dół to co się z nim stanie w domu a jeżeli w górę to skąd się będzie w tym domu brało. Chyba że otworzysz okno, ale po co Ci wtedy ten kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...

Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.

Pozdrawiam

 

Skoro kominek z zamkniętą komorą spalania i niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to po co ten kanał wentylacyjny? Gdybym miał taki kanał to kominiarze nie podpisali by mi protokołu odbioru. Mam komin systemowy spalinowy i wentylacyjny. Jak kominiarz na dachu zobaczył że oprócz spalinowego jest też wentylacyjny to sprawdzał czy nie ma gdzieś do niego kratki, bo gdyby była to kazał by zamurować.

 

Pozwolę sobie przyznać, że jednego elementu w Twojej wypowiedzi nie rozumiem.

 

Skoro nie potrzebowałeś kanału wentylacyjnego to dlaczego masz zamontowany komin z przewodem wentylacyjnym. Doprowadzasz nim powietrze do kominka?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukałem coś takiego, wygląda podobnie:

 

Jaka wentylacja przy piecu z zamkniętą komorą spalania?

Czy w kotłowni gdzie jest zainstalowany piec z zamkniętą komorą spalania może być tylko wentylacja mechaniczna ?

 

Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpiwadać budynki i ich usytuowanie" Dz. U. nr 75 2002 r, z późniejszymi zmianami: § 170. 3 Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przyznać, że jednego elementu w Twojej wypowiedzi nie rozumiem.

 

Skoro nie potrzebowałeś kanału wentylacyjnego to dlaczego masz zamontowany komin z przewodem wentylacyjnym. Doprowadzasz nim powietrze do kominka?

 

Pozdrawiam.

 

Jak zamawiałem komplet materiałów na budowę to nie zwróciłem uwagi, że w specyfikacji nie zmieniłem typu komina dymowego, :-? a jedynie wykreśliłem pozostałe kominy wentylacyjne jakie były w zakupionym projekcie. Jak już przywieźli to było za późno żeby zmienić. :evil: Były odległe terminy realizacji i ze względu na zmiany cen różnica była już wtedy niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

1. Kominek w czasie intensywnego palenia pobiera dużo powietrza, kanał doprowadzający powietrze do niego zapobiega pobieraniu powietrza do spalania z pomieszczeń mieszkalnych.

 

2. Przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej kanał doprowadzający powietrze do spalania powinien być podłączony bezpośrednio do kasety kominka. Powstanie zamknięta komora spalania (z rury doprowadzającej powietrze trafi do kasety i dalej do komina). Taka instalacja nie zaburzy pracy WM.

 

3. Przy dobrym, rozgrzanym kominie cofanie spalin jest praktycznie nie możliwe, mam komin Schiedla jak się rozgrzeje to muszę delikatnie zamykać drzwiczki, bo jak je puszczę to ciąg komina gwałtownie je domyka.

Cofanie dymu może nastąpić gdy komin jest jeszcze zimny, w pomieszczeniu zimniej niż na zewnątrz.

Dobry rekuperator np. Renovent HR posiada możliwość ustawienia stałej nadwyżki nawiewu nad wywiewem, centrala kontroluje ile powietrza nawiewa i ile wywiewa.

 

4. Polska norma mówi że, w pomieszczeniu mieszkalnym z paleniskiem na paliwo stałe musi być wentylacja grawitacyjna wywiewna (kratka z komina wentylacyjnego pod sufitem) lub wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną nawiewno-wywiewną.

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wylotu dymu z kominka,nalezaloby rozwazyc jeszcze kwestie czystosci w kominku.Otoz,na swiezo dzisiaj jestem po czyszczeniu samodzielnym mojego kominka ze skorup i resztek spalonego drzewa i jego skladnikow.Nalezy pamietac,ze we wnetrzu kominka sa zakamarki,ktorych raczej nie czyscimy,gdyz tam nie siegamy.Mowie o moim kominku -Makroterm z plaszczem wodnym.Otoz dzisiaj ktos,kto uzytkuje go juz dluzej niz ja-pare sezonow,ja jeden,ale bardzo intensywnie i pale iglastym drzewem glownie,zasugerowal,ze dym wylatujacy z kominka,jest wynikiem zanieczyszczenia stalymi produktami spalania nad drzwiczkami kominka.Pozyczono mi 2 specjalne narzedzia,przypominajace pogrzebacz,ale z roznymi koncowkami,pokazano jak wyczyscic te trudno dostepne,w zasadzie reka niedostepne rejony kominka.Faktycznie,wywalilem sporo skorup i nagaru...Czy to pomoze lub wyeliminuje okresowy dymek znad drzwi kominka?Zobacze,jednak u mnie sprawa drewna decyduje o wszystkim....Jakby nie patrzec,czyszczenie takie czy dymi,czy nie, jest wskazane...Fajny trik i sposob ,i narzedzia mi pokazano,jutro bedzie proces kopiowania ;-).

Co do mojego komina-cug-ciag,ma swietny,drzwiczki wrecz mi zatrzaskuje,jak pozostawie uchylone,ale to norma chyba...wm chodzi dobrze na I biegu....Brud jest przy czyszczeniu,ale kto chce kominek,musi sie z tym liczyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tego nie lapie,ale....chyba smola ze spalenia drzewa wokol oscieza kominka mi sie tli i stad moje dymki...jak wspomnialem,z premedytacja smaze kominek,ale czyszcze i przepalam lisciastym...dzisiaj prawie wsadzilem szyje do wkladu i namierzylem punkty smoliste :-)

zebysmy sie zrozumieli,mnie dym nie bucha na salon,a jedynie przy gornej krawedzi wkladu,blisko drzwi,dokladajac drzewo widze dym ewidentnie z palacych sie substancji smolistych na obudowie wkladu,

dobitnie to ukazuje,ze nie nalezy palic iglastym drzewem...czyszczac kominek,szybe wiem,ze niestety olejki z iglastego wydzielajac sie przy spalaniu,ulegaja spaleniu ale nie do konca i wszedzie..to wlasnie szkodzi zapewne prawidlowemu stanowi kominka, z drugiej strony,dzisiaj ogladalem kominek , w ktorym pali sie lisciastym,czasem jakims iglastym drzewem i...szczerze,nie widzialem razacej roznicy...co nie znaczy ,ze dobrze robie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...