Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wapnowanie


kamela

Recommended Posts

Nie chcę się wymądrzać :wink: ale celem wapnowania jest zmiana odczynu gleby zbyt kwaśniej, przywrócenie glebie utraconej ilości wapnia oraz poprawienie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Nagła zmiana odczynu jest niepożądana - nie można w sposób nagły zmienić właściwości gleby, byłoby to niekorzystne. Dlatego sypanie wapna do dołka wydaje mi się pomysłem chybionym... Gleba różnie reaguje na wapnowanie - na gleby lekkie nalezy wprowadzać nawozy wapniowe wolno działające, w małych dawkach - najodpowiedniejsza formą jest węglan wapnia CaCo3. Na gleby cięzkie, gliniaste można dac tlenek wapnia CaO lub wodorotleniek wapnia Ca(OH)2. Trzeba uważać na przewapnowanie - zwłaszcza gleb piaszczystych!

Do określenia potrzeby wapnowania sporządzone sa odpowiednie tabele - potrzeby wapnowania określa się w nich w zalezności od pH gleby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienia. Tak, wiem to wszystko w teorii. Chodzi mi o podniesienie pH (pH 5), ale czy sypiąc wapno na mokrą glebę nie zniszczę jej struktury? Chciałam poza tym posadzić drzewa tej jesieni, a od wapnowania do sadzenia trzeba czekać 2 tygodnie... Może po posadzeniu zwapnować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...