Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie rury do wentylacji grawitacyjnej?


scaut.00

Recommended Posts

Witam,

mam powypuszczane kominki w dachu i nadszedl czas na otwory w płytach gk (w scianach i sufitach w pokojach, lazience i kuchni) i teraz mam pytanie:

jakie rury kupic zeby wentylacja byla o.k.?

podobno czesto uzywane sa rury spiro - te aluminiowe rozciagane, ktore mozna latwo formowac...

a ja sie zastanawiam nad zwyklymi rurami kanalizacyjnymi (te szare, gladkie) - czy nei beda lepsze,a moze i tansze?

czy po gladkiej rurze nie "latwiej" bedzie powietrzu wylatywac?

pytanie moze sie wydawac glupie, ale wg mnie na rurach gdzie jest spirala, moga wystepowac straty ruchow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu?

 

No bo tak ...

 

Znaczy sie wszystkie zastosowane wyroby w budownictwie potrzebują odpowiednich deklaracji zgodnosci, dopuszczeń i atestów. Rura kanalizacyjna nie ma dopuszczenia do stosowania w wentylacji i tyle.

 

Z tym, ze wydaje mi sie ze chyba z 1 producent hmm Magnaplast chyba na rurkach pisze kanaliza-wentylacja - ale trzeba by dowiedziec sie.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał kłopoty z wentylacją.

Z własnego doświadczenia wiem, że grawitacyjnie to tam niewiele pociągnie, przy wietrze będzie ci dmuchać zimne powietrze do pomieszczeń.

Wymianę powietrza będziesz miał tylko przy pracujących wentylatorach i rozszczelnionych oknach.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się,że nie wolno rur kanalizacyjnych stosować jako wentylacyjne.

Zgadza się. Jeżeli to ma być rura to musi być niepalna i jeszcze ocieplona(na poddaszu nieogrzewanym a tym bardziej nad dachem).

Czyli te wszystkie tworzywowe, białe rury i prostokątne kanały dostępne w sprzedaży jako wentylacyjne nie mają prawa się tak nazywać i być wykorzystane do celów wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tematu wątku zrozumiałem że jest pytanie o rury kanalizacyjne do wentylacji grawitacyjnej - jeżeli tak to na pewno komin musi być z materiału niepalnego. Coś takiego jak rura kanalizacyjna wystająca z nad dachu lub będąca w szachcie kominowym jest niedozwolona.

Jeżeli chodzi o rury, przewody do wentylacji mechanicznej to tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się,że nie wolno rur kanalizacyjnych stosować jako wentylacyjne.

Zgadza się. Jeżeli to ma być rura to musi być niepalna i jeszcze ocieplona(na poddaszu nieogrzewanym a tym bardziej nad dachem).

Czyli te wszystkie tworzywowe, białe rury i prostokątne kanały dostępne w sprzedaży jako wentylacyjne nie mają prawa się tak nazywać i być wykorzystane do celów wentylacji?

 

Mogą byc wykorzystywane do wentylacji. Z tym, ze tego typu rozwiązania (zabaweczki nazwijmy je) ;) służa do budowania krótkich układów z rególy wspomaganych wentylatorem + nawietrzaki podokienne i tego typu drobiazgi.

 

phans nawiązał do Warunków technicznych (dzU nr 75) gdzie opisany jest komin wentylacji grawitacyjnej i to jest fakt.

 

Jak by ktos chciał robić taki kanał ze spiro to niech robi - tylko ustalmy jedno - rura spiro jest sztywną rurą wentylacyjna - tzn rura zwinięta z pasa blachy

http://www.went-dom.pl/images/cms/1964/spiro/rura_zwijana.jpg

 

Przewód elastyczny to przewód elastyczny - tez są różne rodzaje - ale to nie jest przewód wentylacyjny 'spiro' predzej nazywa sie to niewiedziec czemu 'flexem' ;)

http://www.maxair.pl/obrazki/alsd3/alsd3-img.jpg

 

ps. nie chce zaczynac nowej dyskusji ale swoja droga rury PVC sa niepalne ;)

(co najmniej wiekszosc na rysnku)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Wyciągam temat i jednocześnie proszę o podpowiedź.

 

Chcę zrobić wyprowadzenie z okapu kuchennego na zewnątrz domu (poziomo przez ścianę). Jakie zastosować materiały, żeby w okresie zimowym nie było zimno? Chodzi mi o straty temperatury przez tę dziurę, przez którą rura będzie wychodziła na zewnątrz. Myślałam o zewnętrznej kratce otwierającej się elektrycznie (ale nie wiem, czy coś takiego można kupić) i plastikowej rurze łączącej okap z kratką na zewnątrz.

Jeśli potrzebne zdjęcia, to mogę wstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam serdecznie mam podobny problem.

Remontuje budynek z lat 50 tych w którym nie ma żadnej wentylacji.

Moj pytanie: czy mogę z pokoi, kuchni i łazienki rurami ocieplonymi SPIRO 100mm poprowadzić kanały wentylacyjne po nieużytkowanym poddaszu (strychu) do takiej skrzynki rozdzielczej: dcbfff33584e6cbb909141442883187e.jpg a z niej rurą 150mm do kominka wentylacyjnego na dachu??

Kratki wentylacyjne w pomieszczeniach umieściłbym w sufitach podwieszanych. Dodatkowo w kuchni potrzebna rura do okapu.

 

W sumie potrzebuje wentylacje w 3 pokojach o powierzchni 18m2 kuchni 7m2 i łazience 6m2, Wysokość pomieszczeń 2,5m okna nowe pcv. W przyszłości planuje ocieplenie domu styropianem.

 

Proszę o odpowiedz, z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...