Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomysły na obiad


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a nie kapuśniak raczej ????

 

przepis zapodajpodaj bom stasznie ciekawa takiego barszczu

 

Regionalnie jak kiedyś przychodziłem do gospodarza po mleko to jego kica podawała mu "boszcz zabielany " na mięsie i ziemniory. Spotkałem różne nazwy tej zupy np. kapuśniak wiosenny, młoda kapusta. Ale u mnie w domu nieodmiennie nazywa się go barszczem wiosennym zabielanym może i błędnie.Takich nazw potocznie używamy w domu:

 

1. kapuśniak z kiszonej kapusty na golące

2.kapuśniak z młodej kapusty zaprawiany pomidorami z koprem

3.kapuśniak z białej kapusty zabielany

4.kapuśniak-barszcz z młodej kapusty zabielany śmietaną z młodą marchewką i koprem.

są jeszcze takie ale ja go w domu rzadko robię:

 

http://smaczniezjoanna.blox.pl/2010/12/Barszcz-zabielany-i-okraszone-ziemniaki.html

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój przepis na barszcz zabielany

 

składniki :

-młoda kapusta-wiosenna

-młoda marchew

-skrzydełka

- śmietana do zabielenia

- koperek

-młode ziemniaki

-słonina

-cebula 2 szt.

-sól,pieprz

 

Wykonanie:

Nastawić wywar na skrzydełkach i marchewce(ja marchewkę gotuję w całości).Jak się rozpadną :D wyjąć,marchew także.Poszatkować na stolnicy kapustę, dodać posiekaną cebulę,posolić ,popieprzyć i wygnieść.Dodać do wrzącego wywaru.Chwilę pogotować (ja nie lubię takiej cialapachy, ma z lekuchna chrupać :D) .Dodać rozdrobnione skrzydełka i pokrojoną w ukośne kawałki marchew.Zabielić osoloną śmietaną bez mąki. Odstawić z ognia :D i obficie doprawić posiekanym koperkiem.Ugotować ziemniaki.Stopić słoninę i dodać na koniec topienia posiekaną cebulkę.Okrasić ziemniaki bez kopru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodnik może być -ale jak sama nazwa wskazuje ......w upalne dni ......bo kiedy zimno się po kościach rozchodzi to ciepła zupka nie jest zła :)

i właśnie na sobotę (ma już być ciepło) zaplanowałam chłodnik na swojskim kwaśnym mleku ,z kilkoma ogórkami małosolnymi ,rzodkiewką i botwinką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodnik może być -ale jak sama nazwa wskazuje ......w upalne dni ......bo kiedy zimno się po kościach rozchodzi to ciepła zupka nie jest zła :)

i właśnie na sobotę (ma już być ciepło) zaplanowałam chłodnik na swojskim kwaśnym mleku ,z kilkoma ogórkami małosolnymi ,rzodkiewką i botwinką

 

Rzodkiewka do chłodnika to profanacja :D Chłodnik to..................chłodnik.To ty tylko dzielisz .jak ciepło to chłodnik a jak piździarnia :D to ciepła zupka ??? mamuniu :(:(:(:(:(:(

To jak na dworze -20 stC to se chłodnika skonsumować nie mogę???A jak + 29 to gorący rosół jest beeee???

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj .....szczawiowa z jajkiem :)

 

.......i szparagi królują niezmiennie -od zielonych jestem uzależniona ( proszę pamiętać o odrobinie cukru podczas gotowania ) polane sosem holenderskim lub zwykłą bułeczką z masełkiem są królewskim daniem

Z końcówek ,które odłamuję - gotuję zupę krem :)

 

szparagi_z_wody_z_sosem_holenderskim_popup_watermark.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj - spaghetti z sosem bolońskim.

Na jutro planuję ziemniaki na waflu - tydzień temu zrobiłam po raz pierwszy i wiem, że będę to powtarzać. Smakuje dużym i małym! :)

 

Składniki:

-wafle kwadratowe

-ziemniaki (dowolna ilość, zależy od ilości "gąb" do jedzenia:))

 

Ziemniaki ugotować, wycisnąć przez praskę, doprawić solą i stopionym masłem.

Na każdy wafel nakładać ciepłą masę ziemniaczaną grubości 1 - 1,5cm, chwilę poczekać, aż wafel zmięknie i zwijać w rulon. Włożyć do lodówki i poczekać, aż całość stwardnieje. Pokroić na plastry grubości 2- 3 cm, panierować w jajku i tartej buce, smażyć na rozgrzanym oleju.

Można podawać z surówkami, sałatkami, mięsem wszelkiego rodzaju, mortadelą smażoną w plastrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzodkiewka do chłodnika to profanacja :D Chłodnik to..................chłodnik.To ty tylko dzielisz .jak ciepło to chłodnik a jak piździarnia :D to ciepła zupka ??? mamuniu :(:(:(:(:(:(

To jak na dworze -20 stC to se chłodnika skonsumować nie mogę???A jak + 29 to gorący rosół jest beeee???

a propos rzodkiewki w chłodniku:

 

http://www.wprost.pl/ar/244417/Polski-chlodnik-Najlepszy/

Edytowane przez forewescik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem bo wypada.Na botwinkę Ew-ki ,odpowiedziałem kolorystycznie chłodnikiem litewskim w którym rzodkiewka jest czego nie negowałem.Pisałem w innym topiku o chłodniku w który rzodkiewka nie występuje ,a chodziło mi o zestawienie temperaturowe Ew-ki z którym się nie zgadzam a do którego nawiązałem.Chłodnik domowy bez rzodkiewkowy :D,tarasowy,w upalny dzień najlepiej smakuje mi i moim milusińskim na bazie sałaty,surowego ogórka,szczypiorku, dużej ilości kopru,przegotowanej zimnej wody,śmietany(jogurty,zsiadłe mleka,kefiry,maślanki teoretycznie nie używam) to a propos rzodkiewki temu co nade mną. Oprócz linku twórczego forewescik ma jakiś pomysł na obiad ???:stirthepot::yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moda tu panuje ,że jak chcę mieć przepis to grzecznie zapytuje :):) .

polane sosem holenderskim
pliss o przepiss bo w sieci znalazłem np.taki

 

01.jpg

 

i nijak nie mogę go wkomponować w zielone szparagi.

 

http://crummblle.wordpress.com/2012/05/15/biale-szparagi-z-sosem-holenderskim/

 

très tendres . Białych jeszcze nie jadłam, więc nie mogłam im się oprzeć. Rzeczywiście ten gatunek jest lepszy, ma wyraźniejszy, przyjemny smak. W połączeniu z młodymi ziemniaczkami, jajkiem sadzonym i sosem holenderskim smakują rewelacyjnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj .....szczawiowa z jajkiem :)

 

.......i szparagi królują niezmiennie -od zielonych jestem uzależniona ( proszę pamiętać o odrobinie cukru podczas gotowania ) polane sosem holenderskim lub zwykłą bułeczką z masełkiem są królewskim daniem

Z końcówek ,które odłamuję - gotuję zupę krem :)

 

[ATTACH=CONFIG]116318[/ATTACH]

 

Musze wreszcie sprobowac tych szparag - jadlam kiedys jakies gotowe ze sloika i byly oookropne - ale jak wiadomo jak sie samemu zrobi to moze to i bedzie cud miod malina - jakies wskazowki przy kupowaniu swierzych ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...