Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomysły na obiad


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś młode ziemniaki z koperkiem i kefirem.

Na drugie 3 opcje na bazie makaronu -

- ser biały , świeże truskawki , śmietana jogurtowa

- pesto

- z sadzonym jajkiem i zieloną sałatą.

 

U mnie w domu co gęba to inne zachciewanki. :-?

 

Ja wybieram opcje nr 1 (ser i truskawki) :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uwielbiam szparagi. Nie wiem jak Ewa, ale ja gotuję "główkami" do góry. Gotują się szybko, mniej więcej tyle, a nawet krócej niż brokuły. Czy są świeże, to widać. Mają być twarde i jedrne. Dobrze też jest trochę oskrobać z "łyka", które jest twarde. Najczęściej podaje z bułeczką jak kalafiora (ale to z lenistwa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie kupowac zielone czy kremowe?

I skoro amalfi gotujesz glowkami do gory to musi to byc wysoki ale waski garnek pewnie.

Ja kiedys jadlam szparagi polane takim zoltym sosem jakby stopiony ser z maslem ale nie wiem jak to zrobic.

A wode solicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w jakimś wyższym garnku. Te główki są tak kruche, że nawet nie zanurzone, w samej parze zmiękną. Jak gar za szeroki, to dobrze związać nitką żeby sie nie rozwalały i łamały.

Pewnie jadłaś z jakimś serem, albo zapiekane. Mo mozna trochę podgotować i zapiec z serem jak brokuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elutek

magpie - to pewnie był sos beszamelowy, często stosowany do szparagów :)

bardzo lubię szparagi z tym sosem, ale takie tylko z masełkiem też są pycha :)

 

u mnie dziś kaczka duszona z młodymi /polskimi :lol: / ziemniakami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elutek gdzie Ty kupilas "nasze" mlode ziemniaki :roll: , ja poszukuje i tylko sa sprowadzane, a takich to nie chce, wole jesc stare uduszone ze smietana.

 

amalf chrzan bez problemu kupilam w peczku, tylko koper dawalam taki zwykly. Tez musze znowu zakisic, a chrzan znajomy mi wykopal u siebie w ogrodzie i zasadzilam w swoim, ladnie juz sie rozrosl przez miesiac :p .

Botwinke mialam w zeszlym tygodniu - pycha, u nas ja jemy z duszonymi ziemniakami polanymi przesmazona cebulka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u nas jemy tak samo. Ziemniaczki i cebulka (ach ten zapach w całym domu). Ale zgłodniałam.

Co do koloru, to szparagi zielone są takie bardziej cierpkie. Nie wiem jak to określić, ale jakoś specjalnie nie różnią się smakiem. Żółte delikatniejsze. Dla mnie to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elutek
elutek gdzie Ty kupilas "nasze" mlode ziemniaki :roll.

 

w Kaliszu, na tzw. "ryneczku" :wink: /targowisko/, ale nie smakują jeszcze tak, jak powinny :-?

starych ziemniaków już nie kupuję, może mam pecha, ale te ostatnimi razy zakupione

były nie do zjedzenia, dużo wyrzuciłam - miały wielkie, sine plamy :roll:

 

a dajecie do botwinki jajo na twardo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elutek gdzie Ty kupilas "nasze" mlode ziemniaki :roll.

 

w Kaliszu, na tzw. "ryneczku" :wink: /targowisko/, ale nie smakują jeszcze tak, jak powinny :-?

starych ziemniaków już nie kupuję, może mam pecha, ale te ostatnimi razy zakupione

były nie do zjedzenia, dużo wyrzuciłam - miały wielkie, sine plamy :roll:

 

a dajecie do botwinki jajo na twardo?

 

Dajemy. Do szczawiowej też. Jakoś te wiosenne zupy z jajem pasują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, naucz mnie gotować szparagi :oops: :wink:

A przede wszystkim jakie wybierać, po czym poznać że świeże ? :wink:

nie jestem znawcą ...ale Ci podpowiem ,że :

biale sie obiera cieniutko .....zielonych nie trzeba (te zielone koszyczki sa zjadalne )

szparagi są włókniste ,wiec jest prosty sposób aby wiedziec gdzie sie konczą włókna -nalezy lekko nagiąć szparaga a on pęknie dokładnie gdzie trrzeba :lol:

czasem zostaje tylko pół szparaga ,ale trudno ... z koncowek mozna ugotowac pyszną zupe - krem :D

co do świeżosci ....ja sprawdzam czy koncowki nie są suche i ciemne .

Gotuje je krotko..... max 8 min wrzucam do wrzątku ,do ktorego najpierw daje lyzeczke soli i cukru ...po odcedzeniu polewam goracym sosem ...smacznego :D

sos holenderski jest prosty robi sie go ze stopionego masła ktore przestudzone wlewam do utrzepanych żółtek z sola i sokiem z cytryny ...proporcji nie znam - robe to na oko czyli jakas cwiartka masła ,2 żółtka troszke soku nie za duzo aby nie był za kwasny .....sos jest konsystencji lejącego majonezu :D

Smacznego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia. Muszę spróbowac póki są świeże.

Byłam w zeszłym roku pod koniec kwietnia we Francji, gdy był akurat szczyt szparagowy i serwowano je wszędzie w róznych wersjach.

Na zdjęciach widać jakie są pyszne i świeżutkie, do tego sosik, masło i uwaga 8) szynka - palce lizac. Oczywiście białe, dobre winko.

Ach, kucnnia francuska bardzo mi odpowiada, niestet rzadko tam bywam :cry:

http://images44.fotosik.pl/129/b37df022b74c43afmed.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/125/7a377b404eb82836med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amalf chrzan bez problemu kupilam w peczku, tylko koper dawalam taki zwykly. Tez musze znowu zakisic, a chrzan znajomy mi wykopal u siebie w ogrodzie i zasadzilam w swoim, ladnie juz sie rozrosl przez miesiac :p .

Botwinke mialam w zeszlym tygodniu - pycha, u nas ja jemy z duszonymi ziemniakami polanymi przesmazona cebulka.

 

magpie jak bedziesz robic ogórki, włóz do nich ostrą papryczkę tak w całości. Dla mnie rewelacja, ogórki zdecydowanie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...