Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolory żył w instalacjach elektrycznych


Bigbeat

Recommended Posts

Wielokrotnie na forum przewija się temat znakowania żył kabli kolorami - który kolor do czego?

Zrobiłem więc dłuższe "śledztwo" w internecie i chciałbym przedstawić to, co znalazłem - może się przyda.

Informacje czerpałem z fragmentów norm, które można znaleźć w sieci, ze stron producentów kabli oraz z tzw. "dobrej praktyki" osób będących guru na różnych forach, no i dołożyłem też coś ze swojej praktyki.

 

A więc sprawa przedstawia się następująco:

Generalnie wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z napięciami groźnymi dla życia, czy nie. I nie chodzi tutaj o pojedyncze obwody, a raczej o całe urządzenia czy systemy (bo trudno nazwać urządzeniem okablowanie oświetlenia w domu). 230V i 400V traktujemy jako niebezpieczne dla życia, 24V czy 12V są bezpieczne.

Rozdzielnicę elektryczną traktujemy więc jako urządzenie, w którym są napięcia groźne dla życia, okablowanie oświetleniowe czy okablowanie gniazd budynku też, ale już instalację alarmową czy domofonową nie (oczywiście za wyjątkiem doprowadzenia zasilania do niej).

Są oczywiście urządzenia, w których są napięcia niebezpieczne i bezpieczne - np. rozdzielnica, zawierająca obwody energetycznie i sterowanie z PLC - w tym przypadku wszystko zależy od tego, czy ułożenie przewodów jednoznacznie określi napięcia w nich panujące, np. gruba wiązka podłączona gdzieś pod zabezpiecznenia nadprądowe będzie pewnie przez wszystkich rozpoznawalna jako niebezpieczna, natomiast wiązka cienkich przewodów, czy też przewód domofonowy lub skrętka w sposób oczywisty będzie zakwalifikowana do obwodów o napięciach bezpiecznych.

 

============================================

 

I tak:

1. Kolor żółto-zielony.

Wszystkie normy określają, że w instalacjach energetycznych kolor ten oznacza żyłę ochronną PE i nie wolno używać go do innych celów (za wyjątkiem z p. 3 poniżej). W instalacjach niskonapięciowych jest podobnie, ale nie zawsze - często taki kolor przewodu stosuje się np. do podłączenia układów elektronicznych z metalową obudową, ale dopuszczalne jest używanie tego koloru także do celów sygnałowych w sytuacjach, jeśli jednocześnie w całym urządzeniu nie występuje przewód ochronny i jest to jednoznaczne.

 

2. Kolor jasnoniebieski lub błękitny ewentualnie niebieski.

W instalacjach energetycznych oznacza przewód neutralny N i nie powinien być stosowany do oznaczania przewodów fazowych, choć niektóre źródła twierdzą, że dopuszcza się takie zastosowanie w sytuacjach, kiedy jednoznacznie wiadomo, że przewodu neutralnego w danym obwodzie nie ma (bo być nie musi) - np. zasilanie silników trójfazowych połączonych w trójkąt.

W automatyce przemysłowej kolor jasnobiebieski używany jest także jako przewód zerowy obwodów siłowych/wysokoprądowych - zarówno prądu zmiennego, jak i stałego.

W niskonapięciowych obwodach prądu stałego używany jest często do oznaczania ujemnego przewodu zasilania (-).

 

2. Kolor ciemnoniebieski ewentualnie niebieski.

Podobnie jak jasnoniebieski, w niskonapięciowych obwodach prądu stałego używany jest często do oznaczania ujemnego przewodu zasilania (-).

Ponadto w automatyce przemysłowej w tym kolorze wykonuje się często okablowanie obwodów sterujących, w których płynie prąd stały (bez względu na biegunowość).

Kolor ten w automatyce w kablach biegnących od urządzeń sterowniczych bywa też używany do oznaczania żyły kierunkowej.

 

3. Kolor żółto-zielony z niebieskim zabarwieniem końca przewodu, względnie kolor niebieski z żółto-zielonym zabarwieniem końca przewodu wykorzystywany powinien być do oznaczenia przewodu PEN w obwodach zasilanych z sieci TN-C, czyli bez rozdzielenia PE i N (starsze instalacje, obecnie nie stosuje się TN-C tylko TN-S, z rozdzieleniem PE i N).

 

4. Kolor czarny.

Podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.

Wykorzystywany także w automatyce przemysłowej dla oznaczenia obwodów siłowych/wysokoprądowych, zarówno prądu stałego, jak i przemiennego.

W urządzeniach niskonapięciowych prądu stałego bywa używany do określenia ujemnego przewodu zasilania (-) (tak, jak niebieski).

 

5. Kolor brązowy.

Podobnie jak czarny, jest to podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.

Kolor ten w automatyce w kablach biegnących od urządzeń sterowniczych bywa też używany do oznaczania żyły licznikowej.

W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

 

6. Kolor szary.

Podobnie jak czarny, jest to podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.

W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne.

 

7. Kolor fioletowy.

Czasem używany jako kolor przewodu fazowego w energetyce.

Często używany jako kolor szynoprzewodów fazowych w rozdzielniach energetycznych (wraz z zielonym i żółtym).

W obwodach niskiego napięcia i w automatyce stosowany dowolnie.

W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód ujemny w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

 

8. Kolor zielony.

Nie dopuszczany w ogóle w instalacjach energetycznych ze względu na ryzyko łatwej pomyłki z żółto-zielonym (PE). Używany jednak jako kolor szynoprzewodów fazowych w energetyce (wraz z fioletowym i żółtym).

W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne, pod warunkiem, że nie są jednocześnie używane przewody zielono-żółte stanowiące PE.

W USA w instalacjach 115V kolor ten oznacza żyłę uziemiającą.

 

9. Kolor żółty.

Podobnie jak zielony nie dopuszczany w instalacjach energetycznych ze względu na ryzyko pomyłki z PE. Używany jednak jako kolor szynoprzewodów fazowych w energetyce (wraz z fioletowym i zielonym).

W automatyce i urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania), pod warunkiem, że nie są jednocześnie używane przewody zielono-żółte stanowiące PE.

 

10. Kolor czerwony.

W urządzeniach niskiego napięcia używany zwykle do oznaczenia dodatniego przewodu zasilającego (+).

W automatyce w tym kolorze często wykonuje się okablowanie obwodów sterujących, w których płynie prąd przemienny (zwykle 230V, ale też 110/115V, 48V itp).

W okablowaniu energetycznym budynków żyła o takim kolorze wykorzystywana jest czasem do przesyłania danych w instalacjach inteligentnych (np. w LCN).

W bardzo starych instalacjach kolor ten używany był do oznaczania przewodów fazowych (a biały jako zero).

Używany jest także w USA jako przewód fazowy w obwodach 230V.

 

11. Kolor biały.

W USA w instalacjach 115V tym kolorem oznacza się przewód fazowy.

W bardzo starych instalacjach można spotkać oznaczenie tym kolorem przewodu zerowego (a czerwonym fazowego).

Często używany jako kolor szynoprzewodów zerowych w rozdzielniach energetycznych.

W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne.

 

12. Kolor pomarańczowy.

Czasem używany jako fazowy w instalacjach energetycznych.

W urządzeniach niskiego napięcia i w automatyce zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

 

13. Kolor turkusowy.

Czasem używany jako fazowy w instalacjach energetycznych.

W urządzeniach niskiego napięcia i w automatyce zastosowanie dowolne (czasem przewód ujemny w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

 

14. Inne kolory.

Nie zalecane do używania w energetyce.

W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne.

 

UWAGA: niektóre normy branżowe (np. górnicze) podają zupełnie inne definicje kolorów przewodów energetycznych (np. czerwony, biały i przezroczysty to faza), ale to jakby nas chyba nie dotyczy ;)

 

No i w automatyce, a takżę w urządzeniach niskonapięciowych, bywa stosowana kolorystyka odpowiadająca ogólnie przyjętej w elektronice numeracji kolorów, czyli:

 

0 - czarny

1 - brązowy

2 - czerwony

3 - pomarańczowy

4 - żółty

5 - zielony

6 - niebieski

7 - fioletowy

8 - szary

9 - biały

 

Do zasilania układów elektronicznych dwoma napięciami - dodatnim i ujemnym względem zera używa się b. często następującej kolorystyki:

czerwony: +

czarny: 0

niebieski: -

 

============================================

 

Nie pisałem o skrętce komputerowej, gdyż tutaj sprawa jest znana, dobrze zdefiniowana i łatwa do znalezienia.

Nie pisałem też o przewodach teletechnicznych (alarm, telefon, domofon), gdyż kolorów jest dużo a norm żadnych - co instalator, to własny pomysł na kolorki.

 

To tyle.

Bardzo proszę o uzupełnienia lub korekty - może coś da się jeszcze rozszerzyć czy dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że w instalacjach elektr. samochodowych kolorystyka przewodów ma kapitalne znaczenie. Stosuje się różne kolory ale przeważnie z paskiem innego koloru np czerwony z żółtym paskiem (wzdłuż całego przewodu). Między innymi Instalatorzy autoalarmów wiedzą o co chodzi bo to dla nich chleb powszedni. Większość marek stara się utrzymywać swoją wybraną tylko dla siebie kolorystykę przewodów.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W typowych kabelkach stosowanych w instalacjach domowych są zwykle właściwe kolory izolacji żył.

Problem występuje przy wykonywaniu połączenia wyłącznika oświetlenia (t. zw świecznikowago) z puszką pod sufitem.

Należy tu zastosować przewód 3-żyłowy.

Taki przewód ma kolory : niebieski (neutral), czarny (faza) i żółto-zielony (uziemienie PE).

Właśnie ten żółto-zielony jest nieodpowiedni w tym przypadku.

Powinien być szary lub brązowy.

Przymykając jedno oko można na końce tego żółto-zielonego nałożyć kawałki koszulki termokurczliwej w kolorze innym niż są stosowane w danym kabelku (przewodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego właściwie powinno się prowadzić przewód 4-żyłowy przy braku nawet zacisku uziemiającego na oprawie. Podobnie z przewodami korespondencyjnymi pomiędzy wył. schodowymi.

pzdr

No właśnie tak powinno być.

Tyle że inwestorom szkoda tej wieeeelkiej kasy, którą musieliby nadpłacić za dodatkową żyłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...