Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ling Duo a regulator pokojowy


michal_jazz

Recommended Posts

Witam

 

moja instalacja obejmuje:

- ling duo 25kW ze sterownikiem Estyma Control M

- zawór czterodrogowy bez siłownika

- regulator pokojowy Auraton 2005

- podłączony czujnik temperatury zewnętrznej i c.o.

 

mam pytanie o sterowanie działaniem pieca Ling Duo za pomocą regulatora pokojowego - instrukcja Estymy jest tak zagmatwana że niewiele z tego rozumiem.

 

Zależy mi na tym, aby po osiągnięciu określonej temperatury w pomieszczeniu regulator pokojowy wyłączył piec (aby przeszedł on w stan podtrzymywania). Z instrukcji wynika że rozwarcie styków regulatora wyłącza grzanie - czy oznacza to że:

1. przestaje pracować pompa c.o. w celu obniżenia temperatury wody zasilającej, ale piec pracuje nadal (podaje groszek i dmucha)

2. przestaje pracować piec (przechodzi w stan podtrzymania) i przestaje pracować pompa c.o.?

 

Po podłączeniu regulatora, w sytuacji rozwarcia styków (brak grzania) piec zaczął pracować w trybie grzania - czy to poprawne zachowanie?

 

Czy do poprawnej pracy z regulatorem pokojowym mój piec wymaga siłownika zaworu?

Czy można w ogóle osiągnąć zakładany cel, czyli przejście pieca w tryb podtrzymania w momencie kiedy nie jest potrzebne grzanie?

 

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

serdecznie posiadacza kotła LING.

 

Na mojego KLIMOSZA 15kw (na mój dom 130m wystarczający) i całą instalację nie mogę powiedzieć złego słowa testuję ją właśnie 2 sezon.

- LING 15, zawór czterodrogowy ze sterownikiem zaworu, dwa obiegi grzewcze (otwarty na kotle i zamknięty ciśnieniowy na co) wszystko poprzez wymiennik płytowy no i oczywiście regulator pokojowy.

 

Moje początki z obsługą kotła były stosunkowo trudne ale po spędzeniu kilku godzin w kotłowni wszystko się wyprostowało, myślę że estyma to bardzo dobry sterownik kotła a zastosowanie siłownika zaworu jest niezbędne, to takie moje skromne zdanie.

 

Praca mojej instalacji przedstawia się następująco:

- termostat pokojowy (w moim przypadku EUROSTER) daje sygnał do sterownika ESTYMA o potrzebie grzania co;

- następnie sterownik daje sygnał do siłownika zaworu i następuje jego otwarcie i grzanie do zadanej temperatury ustawionej na programatorze pokojowym (oczywiście o ustawioną histerezę);

- gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta zostanie zamknięty zawór czterodrogowy i kocioł będzie pracował na małym obiegu (przechodzi w tryb podtrzymania żaru), grzejniki oczywiście staja się wtedy zimne.

i tak dalej i tak dalej.

Używam tylko dobrego groszku o nazwie EKORET, nie jest tani ale nie mam do tej pory z nim problemów.

W przypadku braku siłownika zaworu nie ma możliwości automatycznej pracy kotła wszystkie te czynności które wykonuje sterownik kotła trzeba by wykonywać ręcznie poprzez zamykanie, domykanie bądź otwieranie siłownika. dlatego też uważam jest nieodzowne aby taki siłownik zamontować (to jakie 300-400 zł) i problemy znikną.

 

pozdrawiam - Krzysztof

w razie pytań chętnie na nie odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwolę sobie nie zgodzić się z poniższym :)

 

W przypadku braku siłownika zaworu nie ma możliwości automatycznej pracy kotła wszystkie te czynności które wykonuje sterownik kotła trzeba by wykonywać ręcznie poprzez zamykanie, domykanie bądź otwieranie siłownika. dlatego też uważam jest nieodzowne aby taki siłownik zamontować (to jakie 300-400 zł) i problemy znikną.

 

Po paru godzinach walki i testów udało mi się uruchomić wszystko bez siłownika zaworu. Odłączyłem od Estymy czujnik c.o. co jest dla niego sygnałem o braku siłownika, a podłączyłem regulator pokojowy do wyjścia które fabrycznie było zwarte drutem. Ręczny zawór czterodrogowy ustawiony jest w pozycji 3.

Wygląda na to że w sytuacji braku siłownika, regulator pokojowy steruje pracą pompy c.o. - uruchamiając ją w sytuacji grzania lub wyłączając po osiągnięciu zadanej temperatury ogrzewanego pomieszczenia (sprawdzone i przetestowane).

Wyświetlacz Estymy, pomimo braku czujnika temperatury c.o., nadal pokazuje jednak że włącza/wyłącza siłownik zaworu (00/01). Nie wiem czy to normalne zachowanie ale najwyraźniej nie rzutuje na działanie pozostałych elementów.

 

Kocioł pilnuje swojej temperatury i temperatury c.w.u. od czasu do czasu włączając jej pompę (mam ustawiony priorytet). Z racji tego że dom jest dobrze ocieplony (15 cm) i temperatura jest długo utrzymywana, w większości praca kotła sprowadza się do podtrzymania żaru i dogrzania c.w.u.

 

Podejrzewam ze z siłownikiem zaworu całość pracowałaby jeszcze bardziej optymalnie (z mniejszą bezwładnością i większą precyzją) ale w chwili obecnej automatyka jest w sumie pełna i jestem bardzo zadowolony.

 

Palę groszkiem RETOPAL z Piasta - wygląda i pali się sensownie, aczkolwiek nie mam porównania z innymi. Czekam na całkowite opróżnienie podajnika, żeby ocenić spalanie. Muszę jeszcze poeksperymentować z ilością podawanego powietrza bo węgiel nie spala się na sypki popiół tylko tworzą się większe, jakby posklejane elementy (ale nie ma niedopalonego paliwa).

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Witam

serdecznie posiadacza kotła LING.

 

Na mojego KLIMOSZA 15kw (na mój dom 130m wystarczający) i całą instalację nie mogę powiedzieć złego słowa testuję ją właśnie 2 sezon.

- LING 15, zawór czterodrogowy ze sterownikiem zaworu, dwa obiegi grzewcze (otwarty na kotle i zamknięty ciśnieniowy na co) wszystko poprzez wymiennik płytowy no i oczywiście regulator pokojowy.

 

Moje początki z obsługą kotła były stosunkowo trudne ale po spędzeniu kilku godzin w kotłowni wszystko się wyprostowało, myślę że estyma to bardzo dobry sterownik kotła a zastosowanie siłownika zaworu jest niezbędne, to takie moje skromne zdanie.

 

Praca mojej instalacji przedstawia się następująco:

- termostat pokojowy (w moim przypadku EUROSTER) daje sygnał do sterownika ESTYMA o potrzebie grzania co;

- następnie sterownik daje sygnał do siłownika zaworu i następuje jego otwarcie i grzanie do zadanej temperatury ustawionej na programatorze pokojowym (oczywiście o ustawioną histerezę);

- gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta zostanie zamknięty zawór czterodrogowy i kocioł będzie pracował na małym obiegu (przechodzi w tryb podtrzymania żaru), grzejniki oczywiście staja się wtedy zimne.

i tak dalej i tak dalej.

Używam tylko dobrego groszku o nazwie EKORET, nie jest tani ale nie mam do tej pory z nim problemów.

W przypadku braku siłownika zaworu nie ma możliwości automatycznej pracy kotła wszystkie te czynności które wykonuje sterownik kotła trzeba by wykonywać ręcznie poprzez zamykanie, domykanie bądź otwieranie siłownika. dlatego też uważam jest nieodzowne aby taki siłownik zamontować (to jakie 300-400 zł) i problemy znikną.

 

pozdrawiam - Krzysztof

w razie pytań chętnie na nie odpowiem

 

Witam,

Również zamówiłem kocioł Ling Duo 15 kw do 100m2. Bardzo interesuje mnie Twoja instalacja, ponieważ z tego co wyczytałem to posiadasz dwa obiegi (pierwotny i wtórny) A ja ciągle mocno się zastanawiam czy montować wymiennik płytowy czy tylko system otwarty. Jeżeli masz jakiś schemat lub foto to chętnie zobaczę.

Pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam serdecznie PIASKI i Bolikd

Właśnie testuję swój kociołek drugi sezon grzewczy (taki już prawdziwy), pierwszy był gdy budynek nie był jeszcze wykończony.

Tak jak już wcześniej wspominałem wybór kotła LING 15 ze sterownikiem estyma był trafny, do tej pory praktycznie nie miałem żadnych kłopotów poza jednym zerwaniem zawleczki.

Przypominam w skrócie:

- LING 15

- zawór czterodrogowy z siłownikiem (kocioł sam zamyka i otwiera zawór gdy zachodzi potrzeba grzania bądź nie oraz chroni kocioł przed niską temperaturą powrotu)

- wymienniik płytowy (w pewnym stopniu ogranicza sprawność całego układu ale: woda kotłowa nie miesza się z wodą na obiegu co chroni grzejniki przed osadzaniem się kamienia oraz łatwa możliwość zamontowania kotła gazowego ,,może kiedyś w przyszłości"

- zasobnik płaszczowy 100l

- programator pokojowy EUROSTER (nie jestem zwolennikiem wysokich temperatur - u mnie w dzień 20,6, w nocy 20)

Sezon grzewczy rozpocząłem 10.09.2008r. i do dnia dzisiejszego na potrzeby co i cwu dla 3 osób zużyłem 2000kg ekogroszku (ekoret - przywieziony prosto z zakładu przeróbczego z Mysłowic po znajomości 600 zł za tonę z transportem - 400km). Są ludzie którzy w to nie wierzą - to ich problem Ogrzewam dokładnie po licząc po posadzkach 130m + kotłownia i garaż (grzejnik zakręcony) kocioł wytwarza takie ilości ciepła że nawet przy 20st. mrozu w garażu miałem 17st.

Instalację w kotłowni wykonał mi znajomy hydraulik (jest zrobiona praktycznie ,,minimalistycznie", serwisant przy rozruchu kotła stwierdził że zrobił by to inaczej - ,,pięknie rozprowadzone rurki po ścianach itp, itd" za drobne 5000zł!!!! mój koszt wychodzi na to że drobne 1000zł.)

Jesli chodzi koszty:

- 7400 kocioł

- 6000 osprzęt (min. 3 pompy co, pomca cwu, wymiennik, zawór 4-drogowy, siłownik, zasobniki itp)

Nastawy kotła zależą na pewno od rodzaju węgla, tu trzeba metodą prób i błedów ustawić parametry sterownika ESTYMA, w moim przypadku:

temp. kotła 68

temp cwu 48

czas podawania 6s

czas postoju 33s

czas podtrzymania 38 min

czas podawania 15s

dmuchawa 13

przesłonięta w 50%

A jeszcze bardzo ważna rzecz. Kocioł trzeba systematycznie czyścić, ja robię to raz w tygodniu bez wyłączania kotła. Sprawność kotła naprawdę spada po dłuższym czasie jego nie czyszczenia.

Życzę aby wybór rodzaju ogrzewania i kotła był naprawdę trafnym. Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Witam

serdecznie posiadacza kotła LING.

...

 

Praca mojej instalacji przedstawia się następująco:

- termostat pokojowy (w moim przypadku EUROSTER) daje sygnał do sterownika ESTYMA o potrzebie grzania co;

- następnie sterownik daje sygnał do siłownika zaworu i następuje jego otwarcie i grzanie do zadanej temperatury ustawionej na programatorze pokojowym (oczywiście o ustawioną histerezę);

- gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta zostanie zamknięty zawór czterodrogowy i kocioł będzie pracował na małym obiegu (przechodzi w tryb podtrzymania żaru), grzejniki oczywiście staja się wtedy zimne.

i tak dalej i tak dalej.

Używam tylko dobrego groszku o nazwie EKORET, nie jest tani ale nie mam do tej pory z nim problemów.

W przypadku braku siłownika zaworu nie ma możliwości automatycznej pracy kotła wszystkie te czynności które wykonuje sterownik kotła trzeba by wykonywać ręcznie poprzez zamykanie, domykanie bądź otwieranie siłownika. dlatego też uważam jest nieodzowne aby taki siłownik zamontować (to jakie 300-400 zł) i problemy znikną.

 

Z tego co napisałeś wygląda na to że sterowanie zaworem 4drogowym w tym jest w tym sterowniku bardzo prymitywne. Otwiera bądź zamyka zawór w zależności od potrzeby są tylko 2 stany.

Uważam że lepszym rozwiązaniem jest żeby zawór płynnie utrzymywał stała zadaną temperaturę na swoim wyjściu. A pompka załączała się wtedy jeżeli dostanie sygnał od regulatora pokojowego.

Nie napisałeś nic o pompie jak ona działa. Kiedy się załącza czyli wygląda na to że pracuje cały czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

serdecznie posiadacza kotła LING.

...

Z tego co napisałeś wygląda na to że sterowanie zaworem 4drogowym w tym jest w tym sterowniku bardzo prymitywne. Otwiera bądź zamyka zawór w zależności od potrzeby są tylko 2 stany.

Uważam że lepszym rozwiązaniem jest żeby zawór płynnie utrzymywał stała zadaną temperaturę na swoim wyjściu. A pompka załączała się wtedy jeżeli dostanie sygnał od regulatora pokojowego.

Nie napisałeś nic o pompie jak ona działa. Kiedy się załącza czyli wygląda na to że pracuje cały czas ?[/quote]

 

Wtam

Siłownik na zaworze 4d działa płynnie, to nie jest tak że zamyka i otwira tylko utrzymuje zadaną temp. na co oraz dba o odpowiednią temp. na powrocie , a i oszczędnosci w paliwie daje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Ling Duo 22

- pompa na CO

- pompa na CWU

- sterownik pokojowy Auraton 2005

- zawór czterodrożny sterowany ręcznie ustawiony na pełny obieg

- temperatura pracy pieca ustawiona na 60C

- temperatura CWU ustawiona na 50C

 

Piec po otrzymaniu sygnału z czujnika pokojowego włącza pompę CO.

Pompa CWU załącza się sama w zależności od temp. wody w bojlerze.

Po nagrzaniu domu do określonej temp. pompa CO wyłącza się.

Jeżeli sterownik pokojowy nie daje sygnału do grzania piec pozostaje w trybie czuwania ewentualnie włącza się kiedy musi podgrzać wodę w bojlerze.

 

Czy brak siłownika ma jakieś znaczenie ? według mnie nie bo bez pracy pompy CO i tak piec działa na małym obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Czy mogę liczyć tu na pomoc?

 

Mam piec LingDuo Klimosza (Recalart Economic 3000) + sterownik pokojowy Auraton 2005 + zawór 4drożny z siłownikiem. Wszystko wydaje się dobrze podłączone, ale...

 

Gdy na sterowniku pokojowym zostanie osiągnięta temperatura zadana i zawór powinien być zamknięty to mimo braku sygnału o potrzebie grzania ze strony sterownika pokojowego dochodzi do otwierania się zaworu 4d.

 

Co to może być?

 

Ręce mi już opadają :(

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może zawór 4drogowy odwrotnie podpięty?

Jeżeli chodzi o Ling duo może pracować w trybie: ze sterownikiem siłownika 4 drogowego wtedy on reguluje temperaturę CO a pompa pracuje cały czas,wiąże się to z większym poborem prądu ale lepiej reaguje cały układ i nie następuje zjawisko "podciągania" grawitacyjnie przez pompe temp.do bliżej położonych grzejników, lub bez sterownika ,wtedy pompa CO steruje ogrzewaniem oczywiście po podłączeniu sterownika pokojowego.oba rozwiązania mają wady i zalety ale w sumie to fajnie to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam

serdecznie posiadacza kotła LING.

 

Na mojego KLIMOSZA 15kw (na mój dom 130m wystarczający) i całą instalację nie mogę powiedzieć złego słowa testuję ją właśnie 2 sezon.

- LING 15, zawór czterodrogowy ze sterownikiem zaworu, dwa obiegi grzewcze (otwarty na kotle i zamknięty ciśnieniowy na co) wszystko poprzez wymiennik płytowy no i oczywiście regulator pokojowy.

 

Moje początki z obsługą kotła były stosunkowo trudne ale po spędzeniu kilku godzin w kotłowni wszystko się wyprostowało, myślę że estyma to bardzo dobry sterownik kotła a zastosowanie siłownika zaworu jest niezbędne, to takie moje skromne zdanie.

 

Praca mojej instalacji przedstawia się następująco:

- termostat pokojowy (w moim przypadku EUROSTER) daje sygnał do sterownika ESTYMA o potrzebie grzania co;

- następnie sterownik daje sygnał do siłownika zaworu i następuje jego otwarcie i grzanie do zadanej temperatury ustawionej na programatorze pokojowym (oczywiście o ustawioną histerezę);

- gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta zostanie zamknięty zawór czterodrogowy i kocioł będzie pracował na małym obiegu (przechodzi w tryb podtrzymania żaru), grzejniki oczywiście staja się wtedy zimne.

i tak dalej i tak dalej.

Używam tylko dobrego groszku o nazwie EKORET, nie jest tani ale nie mam do tej pory z nim problemów.

W przypadku braku siłownika zaworu nie ma możliwości automatycznej pracy kotła wszystkie te czynności które wykonuje sterownik kotła trzeba by wykonywać ręcznie poprzez zamykanie, domykanie bądź otwieranie siłownika. dlatego też uważam jest nieodzowne aby taki siłownik zamontować (to jakie 300-400 zł) i problemy znikną.

 

pozdrawiam - Krzysztof

w razie pytań chętnie na nie odpowiem

 

 

Witam.

Czy ktoś mógłby mi pomóc i podać jakie ma ustawienia sterownika Estyma Control ???

Mój piec Ling duo, za dużo spala węgla, prawdopodobnie problem tkwi w ustawieniach sterownika Estyma ControlM. Próbowałem go w różny sposób ustawić ale nie mogę sobie z tym poradzić. Z góry będę wdzięczny za podanie po kolei jakie macie ustawienia poszczególnych parametrów steorwnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...