Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Deski topolowe na podłogę ...


milak

Recommended Posts

Witam,

Mam nadzieje, że ktoś na forum ma pojęcie o drewnie i mi doradzi. Nic nie znalazłem w archiwum.

Mam dużo tarcicy topolowej, która będzie przerobiona na deseczki. Czy mogę je położyć bez obaw na poddaszu użytkowym.

Fajnie by było jak by się nadały do tego celu. Oczywiście jest to normalny dom, żaden apartament. Nie muszą super wyglądać. Zdaje sobie sprawę, że są bardziej miękkie, ale poddasze jest mało używane.Czy aby się nie zwichrują?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam nadzieje, że ktoś na forum ma pojęcie o drewnie i mi doradzi. Nic nie znalazłem w archiwum.

Mam dużo tarcicy topolowej, która będzie przerobiona na deseczki. Czy mogę je położyć bez obaw na poddaszu użytkowym.

Fajnie by było jak by się nadały do tego celu. Oczywiście jest to normalny dom, żaden apartament. Nie muszą super wyglądać. Zdaje sobie sprawę, że są bardziej miękkie, ale poddasze jest mało używane.Czy aby się nie zwichrują?

Pozdrawiam

 

Nie polecam desek topolowych ponieważ są nietrwałe. Jeśli jednak chcesz i musisz proponuję zastosowanie legarów co 50cm i mocowanie desek do legarów przy pomocy wkrętów. Deski powinny być frezowane (pióro i wpust).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda nakładów na wycinanie desek i zbijanie podłogi , cyklinowanie i lakier - przy topoli maksymalna szerokość deski - maks.80-90mm, grubość min. 28mm konieczny PW i rowki odprężające na spodniej stronie, a i tak jest ryzyko kręcenia w czasie suszenia (dlatego przedmówca zalecił wkręty a nie gwoździe) , drewno nie jest też efektowne z wyglądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam nadzieje, że ktoś na forum ma pojęcie o drewnie i mi doradzi. Nic nie znalazłem w archiwum.

Mam dużo tarcicy topolowej, która będzie przerobiona na deseczki. Czy mogę je położyć bez obaw na poddaszu użytkowym.

Fajnie by było jak by się nadały do tego celu. Oczywiście jest to normalny dom, żaden apartament. Nie muszą super wyglądać. Zdaje sobie sprawę, że są bardziej miękkie, ale poddasze jest mało używane.Czy aby się nie zwichrują?

Pozdrawiam

 

przede wszystkim musisz swój parkiet topolowy wysuszyc do 8-9%. Mozna to zrobic tylko w suszarniach.

Do suszenia nalezy przygotowac fryzy czyli klepki z wiekszymi wymiarami o około 2cm od tego co chcesz otrzymac po suszeniu i obróbce.

Po wysuszeniu zadne robactwo w to drewno nie wejdzie. Musi byc utrzymany klimat którego one nie lubią. Około 20C i 50%.

Z topoli można robic meble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z topoli to tylko palety mozna zrobic ,sprzedac i kupic deske dab dwuwarstwowa na sklejce i bedzie git

Facet nie ma kasy na inne drewno czy podłogę. Ma za to topolę pod dostatkiem. Przygotowanie tego drewna bedzie kosztowało prawie tyle co kupiona tania klepka dębiny. Wybór nalezy do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o to że:

- topola jest wycięta i się suszy od dwóch lat pod daszkiem przetarta

- Maszyny stolarskie typu grubościówka etc. dostępne po kosztach...

 

a więc nie jest to tak dokładnie jak się wydaje. Kupno płyty np. OSB a potem na to wykładziny, parkietu czy paneli to jednak chyba trochę inny koszt.

 

Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe porady. Proszę o jeszcze jeśli ktoś ma coś do dodania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...