Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domowe zioła itp.


marekq

Recommended Posts

I do pomidorówki, posiekana, i do zapiekanek z cukinią.

 

Pomidorówka to zaraz za barszczykiem z uszkami, moja ulubiona zupa. Przyznam się mimo, że często gotuję, nigdy bazylii nie dodawałem. Skusiliście mnie, jeszcze dziś kupię krzaczek i w weekend spróbuję. Za cukinią nie przepadam, chyba że z grilla, delikatnie doprawiona do tego kiełbaska.. Mniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeżucha?

Ja sobie pędzę w naczyniu do kiełkowania, to bardzo praktyczne i czyściutkie, czasem pędzę też kiełki fasoli Mung, soi itp. ale rzeżucha jest najlepsza, bo może sobie duża urosnąć.

 

W ogrodzie mam lubczyk i miętę - bardzo polecam, jeśli ktoś lubi smak Maggi do zup, można taki efekt osiągnąć za pomocą gałązki lubczyku, no i bez konserwantów tudzież glutaminianu sodu. Nie wiem tylko, jak wyglądałaby hodowla lubczyku w skrzynce, to jest wieloletnia bylina, więc trzebaby ją na zimę chować do piwnicy - ale w tym temacie nie mam doświadczenia.

 

Aha, no i jeszcze rozmaryn - też wieloletni, można go kształtować, przycinać, świetny do potraw z mięsa i dziczyzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazylia RZĄDZI!!! (tylko pamiętajcie żeby dodawać ją na koniec)

 

Z przyprawianiem potraw nie mam problemu, tylko chciałbym mieć tą roślinkę zawsze w dostatecznej ilości. Te małe sadzonki z supermarketów doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Prawie jednorazówki a co tu mówić o większej ilości osób chętnych na wspomnianą pomidorówkę (mmmm...) ;)

 

Wiecie jak to hodować na trochę większą skalę, nie mówię tu od razu o hektarach ale o jakiejś konkretnej donicy? Jak ją rozmnażać? To się sieje? Sadzi? Czy potrzebny fachowiec od bioinżynierii i klonowania?

 

A! No i jeszcze co taki bazylek lubi? Czy raczej światło czy może lepiej cień? Wody dużo czy nie dużo... generalnie piszcie co wiecie :)

 

Dziękuję!

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników roślin, zwłaszcza jadalnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam bazylię, ale tę z marketu zawsze rozsadzam, bo jest posadzona za gęsto i faktycznie to taka jednorazówka.

Po rozsadzeniu pięknie rośnie :)

Pomidorową lubimy bez ziółek, ale czesto robimy sphagetti i potrawkę z fasolki szparagowej w sosie pomidorowym (coś a la leczo) - świeża bazylia (dodana pod koniec gotowania) jest tu niezastąpiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazylie również miałem, ale jakoś nie lubię jej dodawać do potraw i nie wiem, do czego może być użyta, poza spaghetti. Ale fakt, wygląda sympatycznie i pachnie kusząco

jakież to proste, a ileż uciechy :)

http://www.delicje-alicji.pl/images/0118a.jpg_pomidory.jpg

Mniam to moje ulubione. Pomidorki, mozzarella i bazylia.

Ja wysiewam ziarenka bazylii do doniczki z ziemią. Podlewam i przykrywam folią, żeby szybciej wykiełkowała. Podlewam i czekam aż urośnie. Wiosną wyhodowałam w ten sposób piękne sadzonki do ogródka. Cieszyliśmy się tym cudnym aromatem całe lato. Pięknie się w gruncie rozrosły te moje krzaczki. A jaka satysfakcja, że ja je tak sama od ziarenka.. Teraz muszę przygotować sobie ze dwie doniczki na zimę. Ja używam bazylii głównie do pomidorów z mozzarellą właśnie, ale też to wszystkich sosów pomidorowych. lasagne. Latem gdy pomidorki są takie smaczne to robię taką sałatę : na dużym półmisku warstwami rozkładam : porwane liście sałaty lodowej, sos majonezowo-czosnkowo-jogurtowy, kolorowe papryki pokrojone w dużą kostkę, sos, ogórek zielony w kostkę, sól i sos,połówki pomidorków koktajlowych ( super rosną w ogródku-też wyhodowałam od ziarenek :D ) lub zwykłe pomidory w dużą kostkę, sos i na wierzch albo ser żółty starty na drobne tareczce, albo żółta mozzarella ( taka kulka ale bez zalewy ) pokrojona w słupki. Pyszota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda, aż głodny zrobiłem się się. W wczoraj byłem i zakupiłem parę sadzonek. Kupiłem miętę, rozmaryn, szczypiorek, bazylie (czytając Wasze opinie nie mogłem nie kupić a jak zobaczyłem to zdjęcie z pomidorkami ), pietruszkę. A wracając to apetycznie wyglądających pomidorków, zamiast mozzarelli jeszcze można zastąpić serem Feta. Troszkę bardziej na ostro.. Mniam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co roku wiosną sieję bazylię do gruntu. Długo wschodzi- nawet 3 tygodnie. Ale potem mam zagon aż do mrozów. Bazylia lubi ciepłe, słoneczne miejsca, dobrze sie udaje na lekkiej ziemi=piaszczystej. Na glinie też, tyle że można wrzucic dla niej troche piasku i przemieszać to będzie jej lepiej. I ścinać czy uszczykiwać- wtedy nie będzie kwitła tylko wypuści mase młodych pędów.

Z 1 opakowania nasion jest tyle że 1 rodzina nie zje, więc można obdarowywać pękami bazylii .

Moje dzieci ładuje ją masowo na kanapki i do sałat z pomidorami, a ja robię pesto- pęk bazylii, pól szkalanki oliwy, kilka łyżek mielonego parmezanu, ząbek czosku. Zmiksować, dosypać kilka łyżek słonecznika i wymieszać z makaronem ( 3/4 paczki). I danie gotowe.

Tylko nie zdązyłam jej-tej bazylii ściąc i zamrozić , bo jak były teraz te zimne deszcze to mi ją spaskudziły i zrobiła się ciemna.

Byleby do wiosny.

Aha- taka bazylia z gruntu jest o wiele bardziej aromatyczna niz z supermarketu. Tylko zielona, zwykła. Ta z bordo listakami jest mało aromatyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja robię pesto- pęk bazylii, pól szkalanki oliwy, kilka łyżek mielonego parmezanu, ząbek czosku. Zmiksować, dosypać kilka łyżek słonecznika i wymieszać z makaronem ( 3/4 paczki). I danie gotowe.

 

no i czytając obśliniłem klawiaturę :lol: Jakież to proste! Szacunek i sława.

 

Dzięki za inspirację.

 

P.S.

dostanie się nasiona bazylii w markecie czy w ogrodniczych sklepach szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...