Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domowe zioła itp.


marekq

Recommended Posts

  • 2 weeks później...

Wreszcie trafiłem na temat pasujący do mego nicka.

To rzeczywiście in the nick of time :lol:

Zioła hoduję w ogrodzie od... zawsze. Były też próby ich uprawiania w doniczkach. Dlaczego próby?

Pobieżnie przejrzałem wątek i nie dostrzegłem najważniejszego

czyli wymagań jakie stawia uprawa ziół w domu. Szczegółowe instrukcje na pewno wypełniają bezmierny net.

Zwrócę tylko uwagę na dwa czynniki. Światło i wilgotność powietrza.

Krótko mówiąc stawiamy doniczki na południowym oknie. Wskazane są podkładki ze styropianu jeśli pod parapetem mamy grzejnik.

Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście modne "ogrody zimowe" czyli oranżerie przydomowe ale chłodna klatka schodowa z wystawą południową również wielu roślinom odpowiada np. rozmaryn.

 

A tak na koniec to zachęcam do uprawy ziół nie tylko w ogrodzie ale również w doniczkach. Ciekawa pozycja książkowa to "Zioła w doniczkach" Effie Romain, Sue Hawkey. Widziałem ją jeszcze jakiś czas temu w księgarniach internetowych. Podstawą treści tej publikacji jest aspekt zdrowotny ziół czym ja się przede wszystkim zajmuję.

W dobie powrotu do naturalnego leczenia, jak znalazł.

http://gfx.efotek.pl/images/u2x5xcpk1luol2o2sfsx.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kupiłam dwa lata temu rukolę w doniczce gdy prawie całą zjadłam pozostałość wysadziłam do gruntu. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną ale u mnie co roku wysiewają się nowe roślinki. Najwięcej na kompoście. Doskonale zimuje też tymianek. Myślę, że bazylie też można przesadzić do gruntu, tylko jak z przezimowaniem tego nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazylia w sezonie przesadzona do gruntu bedzie ładnie rosła. Ale jak sie robi zimno, nawet jeszcze nie mróz czy przymrozki, zwykłe deszcze i mocno chłodne dni wtedy bazylia robi się żółta i gnije zamiast rosnąć. Niestety jest bardzo wrażliwa.

Ale oregano ładnie zimuje w gruncie. Polecam szczególnie odmianę 'Compactum' bo ma śliczny pokrój. Zwykłe oregano jest wysokie i często się pokłada, a ta odmiana ma do 25 cm. wysokości i tworzy taką ładną poduszeczkę. Teraz wciąż ma liście.

W ogrodzie ludzi lubiacych zioła nie powinno zabraknąć mięty. To zioło samo rośnie, jest bardzo łatwe w uprawie. Jedyny mankament to że potarfi sie rozłazić podziemnymi rozłogami. Ale mozna je ograniczyc wkopując coś w ziemię, albo część co jakic czas wyrwać z korzeniami. Ale polecam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...