Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PYSZNY CHLEB DOMOWY


DPS

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 677
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Upiekłam dzisiaj chlebek z niewielką ilością otrębów żytnich, a zamiast ziaren np. słonecznika dałam smażoną na złoto cebulkę. :D

Pyszny!!! 8)

Rodzina wrąbała już prawie połowę wypieku. :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jednak duch w narodzie nie ginie. :wink:

Dziewczyny chcą piec, więc podaję przepis na domowe bułeczki sniadaniowe. :D

 

BUŁECZKI KAJZERKI

 

1 kg mąki pszennej białej

5 dag drożdży

3 łyzki masła lub oleju

1 łyżka soli

łyżeczka cukru

4 szklanki ciepłej wody

mąka do podsypywania

dodatki smakowe*

 

W niewielkiej miseczce zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w pół szklanki ciepłej (nie gorącej!) wody i dodać łyżeczkę cukru.

W dużej misce przesiać mąkę, dodać sól, rozpuszczone i wystudzone masło. Kiedy drożdże zaczną rosnąć, wlać je do dużej miski, dodać resztę wody i zagnieść ciasto, podsypując mąką w razie potrzeby. Ciasto zagniatać co najmniej 5 minut - powinno być miękkie, gładkie i odchodzić od ręki. Można dołożyć dodatki smakowe i znowu lekko zagnieść ciasto.

Włożyć rękę w mąkę do podsypywania i odrywać kawałki ciasta, formując kulki. Układać na wysmarowanej olejem blaszce w odległości kilku cm - bułeczki jeszcze wyrosną.

Postawić blaszkę w ciepłe miejsce i pozwolić bułeczkom wyrosnąć.

Rozgrzać piekarnik do 200*C, piec około 30 minut. Warto wstawić do piekarnika na czas pieczenia naczynie z wodą, aby bułeczki nie wyschły zbyt mocno. Piec na jasny kolor - jak bułeczek sklepowych.

Po wyjęciu z pieca dobrze przesmarować wodą wierzchy bułeczek, aby zmiękły.

 

Smacznego!!! :D

 

------------------------------------

* dodatki smakowe: cebulka usmażona na złoto, zioła prowansalskie, płatki owsiane po wierzchu, musli, ziarna dyni lub słonecznika, mak, nasiona czarnuszki, siemię lniane i co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcarski Cebularz

 

1/2 kostki drozdzi, lub opakowanie suchych

1 lyzeczka cukru

35 dkg maki

4 lyzki oleju

60 dkg cebuli

15 dkg wedzonego boczku

sol, pieprz

3 jajka, 200ml gestej smietany - kwasnej

1 peczek szczypiorku

 

Drozdze rozetrzec z cukrem na pienista mase. Make przesiac do miski, dodac pol lyzeczki soli i 3 lyzki oleju. Wlac 250ml letniej wody i rozrobione (lub wsypac suche) i wyrobic miksereb lub recznie drewniana lyzka, na jednolite ciasto. To wszystko zrobic w misce plastykowej (moze byc inna :wink: ), potem przykryc i odstawic aby uroslo. Tak kolo 30 min, w cieple miejsce.

 

Boczek pokrojony podsmazyc na patelni, dodac cebule i dalej smarzyc, az cebula bedzie szklista.

Doprawic pieprzem, sola jesli trzeba - uwaga slony juz jest boczek.

 

Zrobic sos - jajka polaczyc ze smietana, dodac pokrojony szczypiorek, doprawic do smaku.

 

Wrosniete ciasto wylazyc na deske opruszana maka, i delikatnie jeszcze wyrobic, az nie bedzie klejace, nie bedzie sie do rak kleilo. Rozwalkowac to ciasto (rozwalkowujac opruszic maka aby sie nie kleilo do walka). Rozwalkowac na prostokat wielkosci okolo 25x40 - ja mam troche mniejsza blache i robie mniejsze i tez jest dobre. Po prostu bedzie grubsze.

Przelozyc na posmarowana tluszczem blache, na wierzchu rozlazyc cebule z boczkiem, polac to sosem ipiec w piekarniku okolo 25-30 min na tem. 200 C.

 

To samo ciacho mozna zrobic jako spod do pizzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to strona www Moderatora w poprzednio podanym wątku na cincin - Mirabelki - rewelacyjna !!! http://www.chleb.info.pl/

Też zaczęłam piec chlebek, najpierw z podobnego przepisu co Depsia, potem jednak kupiłam maszynę - mam zakwas ale dodaję go tak na smak (lubię kwaskowate chlebki) a do tego i tak drożdze. Wychodzi super.

Muszę się skusic na chlebki z tej strony - ale czasu brak :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tę stronkę, ale jeszcze nie korzystałam z przepisów. Mogę poszukać i podać Wam sznurek na fajny blog chlebowy. :D

U mnie maszynka nijak nie zdaje egzaminu - co komu z jednego malutkiego chlebka po 3 godzinach? Moi wchłonęliby to w ciągu 10 minut.

Piekę 3 długie chlebki i to wystarcza zazwyczaj na 2 - 3 dni... :lol:

 

O, proszę:

http://chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com/

 

Warto zajrzeć, polecam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj upiekłam bułeczki śniadaniowe z tego bloga, który podlinkowałam wyżej.

Słuchajcie - rewelacyjne są, naprawdę! Puszyste, delikatne, chrupiące, ale nie stwardniałe - po prostu znakomite!

Wkleję Wam ten przepis:

 

Bułeczki śniadaniowe

 

 

Skladniki:

 

* 10 dkg swiezych drozdzy

* 2 lyzki cukru

* 500 ml wody

* 1 kg maki pszennej

* ok. 2 lyzeczek soli (ja dalam 1 lyzke)

* 8 lyzek oleju

 

Drozdze zasypac cukrem i poczekac az sie rozpuszcza.Do duzej miski dac wszystkie skladniki i wyrobic.Ja zrobilam to oczywiscie w maszynie.Przykryc i pozostawic do podwojenia objetosci.Mozna tez wstawic na noc do lodowki i upiec na nastepny dzien.Wtedy rano przez chwile zagniatamy i formujemy buleczki.Wierzch mozna posmarowac np.roztrzepanym jajkiem i ponacinac.Piec w 220'C przez 10-20 minut.Autorka pisze,ze aby bulki mialy polysk mozna je posmarowac woda z rozpuszczona sola.Ja jeszcze tak nie probowalam.Make w pewnej czesci mozemy tez zastapic np. pszenna pelnoziarnista.

 

 

Koniec cytatu. :lol:

 

Jak wrzucę na serwer zdjęcia dzisiejszych wypieków, to wkleję, żeby nie było, że tylko tak gadam. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się udadzą, przepis jest bardzo prosty i znakomicie się udaje. Ja posmarowałam roztrzepanym jajkiem i posypałam po wierzchu płatkami owsianymi. :D

Dzisiaj z 20 bułeczek nie ma już ani jednej. :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no dziewczyny, chyba zaraz wstanę i pójdę piec chałkę i bułki

nie wytrzymam do rana :D

 

chlebek z I postu piekę od dawna, ale właśnie na drożdżach

ostatnio jadłam u koleżanki chleb za zakwasie ze śliwkami, niebo w gębie mmmm

a tu proszę tyle przepisów na zakwas

dziękuję, będę praktykować :) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to choroba może mieć plusy - wreszcie! i całkiem przypadkowo odkryłam, że forum muratora to coś więcej niż dzienniki, komentarze i tematy około budowlane :)

 

A wracająs do tematu - jakieś trzy lata temu napaliłam się strasznie na automat - kupiłam i początkowo piekąc chlebki tylko z gotowych mieszanek byłam zadowolona. Póżniej jednak odkryłam kilka fajnych przepisów i zaczęłam sama mieszać składniki.

Ostatnio niestety nie piekę, bo przy przeprowadzce tak zakopałam automat, że nawet nie mam pojęcia gdzie może być. Jak wyzdrowieję to udam się do naszej rupieciarni i spróbuje go odkopać.

Oj narobiłyscie mi smaku.... w srodku nocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...