Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co zrobić z nadmiarem wilgoci ?


HenoK

Recommended Posts

-chluśniesz z wiadra tu i ówdzie w chałupie i będzie git

-zaprosisz psy sąsiadów, tylko najpierw ostra przebieżka, żeby z wywalonymi jęzorami w chałupie wilgoć oddawały

- przewiercisz instalację wodną, ściany i posadzki się trochę napiją i też gut

- gdzieś będzie spaprana obróbka na dachu, wleje się trochę wody, też ok

- skubnij z kontenerów PCK ciuchy i je za jednym razem wypierz, dostarczysz odpowiednią iność wilgoci

 

jak widzisz możliwości dostarczenia wilgoci w celu uzyskania jej większej ilości są duże, nie ma co się na zapas martwić

chyba :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli jest rekuperator i jeżeli on działa, to broni wnętrza przed utratą ciepła.

Jeżeli jest zbyt wilgotno, to należy zwiększyć wentylację - transport odpowiednich mas powietrza. Wyrzucać zawilgocone i wpuszczać suchsze. (świeże ZAWSZE jest suchsze!).

Wilgoć technologiczna wymusza większe niż powinny być "normalnie" ilości m3/godz.

Jeżeli instalacja była liczona "na święta i dużą imprezę" to sobie poradzi.

 

Daj wentylatory na max i patrz na hygrometr.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/post2890816.htm#2890816 :

No właśnie jak z wilgocią u Ciebie bo miałeś problem.

Można powiedzieć, że idealna - 50-55% w zależności od tego jaka wydajność wentylatorów w centrali wentylacyjnej i od tego co się w domu aktualnie robi (np. suszy pranie :)).

Zdawałem sobie sprawę z tego, że sprawa z wilgocią jest przejściowa.

Obawiam się nawet, czy w pewnym momencie nie będzie za mała wilgotność :(.

 

Daj wentylatory na max i patrz na hygrometr.

Czyżby wilgotność 50-55% była nieodpowiednia ?

Prawdę mówiąc przy niższej źle się czuję :(. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/post2890816.htm#2890816 :

No właśnie jak z wilgocią u Ciebie bo miałeś problem.

Można powiedzieć, że idealna - 50-55% w zależności od tego jaka wydajność wentylatorów w centrali wentylacyjnej i od tego co się w domu aktualnie robi (np. suszy pranie :)).

Zdawałem sobie sprawę z tego, że sprawa z wilgocią jest przejściowa.

Obawiam się nawet, czy w pewnym momencie nie będzie za mała wilgotność :(.

 

 

Czyli jednak mechaniczna dała dużo dobrego :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

Zwykle nie mam problemu ze zrozumieniem słowa pisanego...

 

O co idzie?!

Ktoś pisał o reku jako cud metodzie dla alergika...

To podpowiedziałem równie skuteczne a tańsze...

 

Dobra, jak już trzeba...

To czarną kurę o północy , zwróconą łbem na południe, łapkami do góry, ostrym nożem po ......

Też skuteczne.

Można z wioskową babą uroki pozamawiać...

Siana po kątach posypać.. kamień popluć i za siebie rzucić...

 

Różnie można...

Można tych alergików i rekuperatorem... tylko tanio nie jest.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra!

Powoli i drukowanymi...

 

Rekuperator to urządzenie , które jest wymiennikiem przeponowym powietrze-powietrze i służy do wymiany ciepła pomiędzy strugami w przeciwnych kanałach.

Antyalergicznie może działać jakiś filtr.

GWC żwirowe działa jak filtr. Wentylacja mechaniczna zwykle ma filtr (EU3).

Płuczka wodna powietrza też może być antyalergiczna.

 

Rekuperator, mop, imadło czy kowadło działają z równą skutecznością na alergeny!

Z ZEROWĄ!

Tyle, że niektóre są droższe a niektóre tańsze.

Polecam tańsze.

 

Jak już coś być musi...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator to urządzenie , które jest wymiennikiem przeponowym powietrze-powietrze i służy do wymiany ciepła pomiędzy strugami w przeciwnych kanałach.

Antyalergicznie może działać jakiś filtr.

GWC żwirowe działa jak filtr. Wentylacja mechaniczna zwykle ma filtr (EU3).

 

Adam, problem jest w tym, że Ty wiesz dokładnie co to jest rekuperator. Niestety marketing robi swoje i dla większości rekuperator, to po prostu wentylacja mechaniczna. Spora cześć ludzi nawet nie wie, że można zrobić wentylację mechaniczną bez rekuperacji.

No a co do allegii, to oczywiście wystarcza filtr powietrza nawiewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że należy starać się o poprawne nazywanie tego, o czym się rozmawia.

Łatwiej jest wtedy o sensowne wnioski.

Popularyzowanie rzetelnej wiedzy o budowie i budowaniu jest jednym z celów tego forum.

Nie powinniśmy dawać nabijać się w butelkę jakimś marketingowcom i ich obiegowo puszczanym informacjom.

Wiedza nas broni przed popełnianiem błędów.

 

Rozumiem, że jest jak jest. Ale czy tego stanu nie da się zmienić?

 

"Centrala wentylacyjno rekuperacyjna" to jednoznaczne określenie kompaktu zawierającego komplet potrzebnych urządzeń w jednym pudle.

Rekuperator to wymiennik ciepła i inaczej nie będzie.

 

Zgoda, przyzwolenie, na powszechne popełnianie błędów (nazewnictwa czy wykonawstwa) jest zgodą na ich skutki!

 

Ktoś, kto zamawia "taki dinks do temperatury" może dostać zarówno zapałki i kupkę chrustu jak i termometr.

Wtedy MA SIĘ CIESZYĆ, bo MA CZEGO CHCIAŁ!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% racji. Ale żeby zrozumieć co chcesz przekazać, trzeba wiedzieć choć część tego, co Ty wiesz. Dla kogoś, kto wie tylko z reklam, że rekuperator jest do wentylacji, informacja że on nie pomaga na alergię jest co najmniej dezorientująca. Wiem, że to wszystko już tu było napisane, ale wiadomość powtórzona 1000 razy staje się faktem (ta reklama) i jedyna opcja przeciwdziałania, to tak samo często tę wiadomość prostować. Niestety... :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też o wilgotności i osuszaczu np. tym:

https://ssl.allegro.pl/item475336336_klimatyzacja_osuszacz_nowy_okazja_50_ceny.html

 

bo musze się na coś zdecydowac do dogrzewania i to szybko a jeśli bym od razu osuszał to byłoby fajnie więc:

 

aby osuszyć musze wykroplić a żeby wykroplić muszę schłodzić tak?

Więc w zasadzie skorzystam tylko z mocy urządzenia bo ile zabierze ciepla ze skraplania tyle też za chwile na wylocie odda?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niania31

 

No, Superniania to Ty nie jesteś!

Zadałaś dwa pytania.

1. Tak! Działa! Tylko jak długo działa 300g (to 0,3kg)?

2. Tego nie wiem , bo trzeba by policzyć! Stać Cię na TIRa tego środka?

 

Nawet jak pochłania tyle ile waży (100%) to pochłania 300g!!!

Za ..... :roll:

Ja poszukałbym innego rozwiązania. Okno bym otworzył czy co...

 

j-j

 

Zazwyczaj dodają do tego "długiego ryja". Taką rurę utwardzoną spiralą zatopioną w plastiku, którą "obrobione powietrze" jest wyrzucane z urządzenia.

 

Jeżeli...

Jeżeli zawleczesz ja w drugi koniec domu, żeby oddalić wlot od wylotu - to zadziała LEPIEJ.

Powietrze przepływając przez pomieszczenie pochłonie wodę (wilgoć) i odda ją do wiadra.

Sam zdecyduj czy chcesz i czy się opłaca...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, bardziej chodzi mi o to czy dobrze myslę:

 

HenoK, zaproponował mi w innym temacie taki klimatyzatror jak podalem powyżej i aby wylot zostawić w domu wtedy będzie osuszał i grzał.

Stąd było moje pytanie, że przecież i tak aby osuszyć musze schłodzić więc mocy grzewczej będę miał tyle ile będzie z sieci elektrycznej bo reszta wyjdzie na zero- co zabiorę to oddam.

 

Pytanie tylko czy zastosowanie czegoś takiego w obecnej sytuacji gdy mam domu 2oC przy wilgotności wzgl. ok 80% będzie miało sens.

No chyba że zalożę że będę grzał na początku "siecią elektryczną" a w momencie gdy temp. mi podskoczy to zacznie klimatyzator dopiero osuszać jak nalezy.

 

Poza tym jak patrzę na wykres Moliera to widzę, że przy obecnych moich parametrach w powietrzu mam niewiele wilgoci bo ok 4g/kg i teraz aby to osuszyć najpierw się schłodzi dopiero potem osuszy i z wykresu wynika że w takich warunkach samego skraplania i ciapła ze skraplania będzie niewiele więc i na wylocie będzie ciepła niewiele ...

ale czy na pewno jest tak jak piszę powyżej?

 

Czy może "zeruje" się ciepło z samego schlodzenia powietrza ktore potem jest oddawane tą rurą utwardzoną a ciepło ze skraplania będzie tym dodatkowym co by oznaczało że ogrzewalbym ciepłem ze skraplania plus energią elektryczna dzięki czemu COP byłyby wiekszy od 1??

Gdzieś się może motam dlatego pytam.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...