Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co zrobić z nadmiarem wilgoci ?


HenoK

Recommended Posts

HenoK nie czepiam się Twoich wpisów. Jesteś na forum "od zawsze" tym bardziej nie rozumiem, dlaczego przy Twojej wiedzy zakładasz temat o nadmiarze wilgoci. Przypuszczam, że chodzi konkretni o twój przypadek.

Wentylacja grawitacyjna też nie jest doskonała. Jak wiesz działa na zasadzie różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Nidy nie będzie działała prawidłowo jak w domu będzie zimniej jak na zewnątrz. Funkcję nawiewu tworzy opcja rozszczelnienia okna, którą każdy posiada. Najbardziej wydajna wentylacja grawitacyjna jest w okresie zimowym.

 

Osuszacze powietrza stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, które zostały zalane a stosowane są na wszystkich krytych basenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jesteś na forum "od zawsze" tym bardziej nie rozumiem, dlaczego przy Twojej wiedzy zakładasz temat o nadmiarze wilgoci. Przypuszczam, że chodzi konkretni o twój przypadek.
Chodziło o mój nowo wybudowany dom. Napisałem też, że problem z wilgocią dotyczy bardzo specyficznych warunków. Być może ten problem się już nie powtórzy. Rozwiązać ten problem potrafię sam, co nie znaczy, że ktoś na Forum nie może mi podpowiedzieć lepszego rozwiązania. Przy okazji inni dowiedzą się jak sobie w podobnej sytuacji radzić.

Buduje się domy coraz szybciej i w różnych nowych technologiach, i w tej sytuacji często trudno polegać na "starych sprawdzonych metodach" (np. przezimowanie stanu surowego). Dlatego uważałem, że warto ten temat poruszyć na forum.

 

Jeżeli czytałeś moje posty, to pewnie wiesz, że wątki, które sam zakładałem, bo nie potrafiłem sobie poradzić z jakimś problemem można policzyć na palcach jednej ręki. W większości przypadków staram się pomóc w rozwiązaniu problemów.

Tym bardziej bulwersują mnie wypowiedzi takie jak Twoja :

- komfort w domu to wilgotność na poziomie 45-55%, temp. 19-21, (łazienka-24), aby tak było należy spełnić tylko dwa warunki:

... Wentylacja w każdym pomieszczeniu (nawet garderoba, spiżarka itd.) Niestety dostępność różnych technologii doprowadza do problemu z utrzymaniem komfortu. Nie jestem zwolennikiem "przemysłowych" systemów wentylacji. Ten ciągły szum w kanałach jest dla mnie ... . Mam już na swoim koncie dwa domy i stawiam dalej na wentylację grawitacyjną, z możliwością regulacji siły "ciągu", która w zupełności wystarcza do obsługi "komfortu" w domu. Wynik "zero" negatywnych skutków.

To "zero" negatywnych skutków, to strata energii do ogrzewania (w porównaniu z wentylacją z odzyskiem ciepła) rzędu 20-40kWh/m2 powierzchni domu rocznie, to kiepsko wentylowane łazienki i kuchnie oraz poddasza użytkowe (np. w okresie letnim) lub przewentylowane (w okresie zimowym), to zakłócenia w działaniu wentylacji przy silnych wiatrach. Jeśli to jest "zero", to masz rację.

Szumy pojawiają się tylko przy wentylacji mechanicznej źle zaprojektowanej i wykonanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propan-butan przetestowałem. Grzeje słabiej niż by to wynikało z mocy promiennika, w dodatku o jakieś 20% czasu krócej niż wychodzi z obliczeń. Lepiej grzać prądem i wietrzyć, albo grzać kozą jak kto ma komin - i też wietrzyć, wentylacja najlepiej wpływa na spadek wilgotności, przynajmniej u mnie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
OK, kupuję w takim razie osuszacz wskazany przez HenoK`a :).
Kupiłeś ten osuszacz ?

Pytam, bo też się do niego przymierzam. Chcę wykorzystać go m.in. w pralni - suszarni. W tej chwili wilgotność w moim domu utrzymuje na poziomie 50-60%. W takich warunkach pranie schnie dosyć długo. Osuszacz załatwiłby problem szybko :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a w moim zamieszkałym domku wilgotność sięga 75%

(początek budowy 11.2007 - zamieszkanie 06.2008)

grzeję, wietrzę, obserwuję higrometr i czekam

a i pilnuję żeby nic nie stalo przy ścianach

 

jak to się mówi "pospiech wskazany przy łapaniu..."

 

ale czasem nie można inaczej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem osuszacz.

Osuszanie i klima działa w pom. gdzie jest powyżej 16 st., więc na razie nie używam ale najważniejsze że działa (sprawdzałem) :).

No właśnie - funkcja grzania z wystawieniem urządzenia na zewnątrz i wstawieniem rury do środka nie wypali, bo poniżej 16 st. C nie działa funkcja osuszania ani chłodzenia :(. Oglądałem ten osuszacz w Koszalinie, ale w końcu zrezygnowałem z zakupu. Nie wykluczam jednak takiej inwestycji w przyszłości :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
czyli by sie kalkulowalo :).

Zamiast grzania prądem w taryfie budowlanej pewnie tak. Weź tylko pod uwagę to, że przy okazji spalenia 11kg propanu-butanu dostarczysz do budynku kilkanaście litrów wody :(..

 

Jak wyliczyć ile litrów wody?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyliczyć ile litrów wody?

Trzeba sobie chemię przypomnieć ;).

 

Butan może spalać się według równania:

 

2C4H10 + 13O2 → 8CO2 + 10 H2O (spalanie całkowite)

 

Propan może spalać się według równania:

 

2C3H8 + 11O2 → 6CO2 + 8 H2O (spalanie całkowite)

 

Z butanu 2x( 4*12+10*1)=116 kg otrzymujemy 10x(2*1+16)=180kg wody.

Czyli z każdego kg butanu otrzymamy 180/116=1,55kg wody.

 

Z propanu 2x( 3*12+8*1)=88 kg otrzymujemy 8x(2*1+16)=144kg wody.

Czyli z każdego kg propanu otrzymamy 144/88=1,64kg wody

 

Dla mieszanki 50%/50% propanu-butanu da to wielkość średnią ~`1,6kg wody na kg gazu czyli z butli 11kg można się spodziewać ok. 17 litrów wody.

 

Zaznaczam, że z chemią miałem ostatnio do czynienia prawie 30 lat temu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Wbrew pozorom osuszenie budynku może wiązać się z pozyskaniem dodatkowej energii (ciepło skraplania) i wykorzystaniem go np. do podgrzania ciepłej wody.

Jestem ciekaw w jaki sposób można by to pozyskanie dodatkowej energii zrealizować. Wszak trzeba najpierw odparować wodę czyli dostarczyć energii :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom osuszenie budynku może wiązać się z pozyskaniem dodatkowej energii (ciepło skraplania) i wykorzystaniem go np. do podgrzania ciepłej wody.

Jestem ciekaw w jaki sposób można by to pozyskanie dodatkowej energii zrealizować. Wszak trzeba najpierw odparować wodę czyli dostarczyć energii :-?

Jeżeli zrobisz to latem, to ciepło dostarczy Ci natura, np. słońce.

 

Można oczywiście grzać i wietrzyć. Ale wtedy jest to ewidentna strata energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...