Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje rekuperacja???


evien

Recommended Posts

Hehehe Powiedz jeszcze, że za zabezpieczenie ppoż odpowiadałeś to Cie normalnie pokocham

 

Na szczęście to już po mojej części chodź znam gościa

Ja instalowałem (i współprojektowałem) system zapobiegania gołoledzi BOSCHUNG-a (takie talerzyki obsikujące chlorkiem wapnia podwozia samochodów)

Ale co tam się działo pamiętam jak w tą szczelną wannę nie można było wkręcić kotwy - bo wanna - a przyjechali ci od wodociągu i po prostu przecięli izolacje, zbrojenie, metr betonu i włożyli to swoje paskudztwo (wyjazd w stronę Gdańska)

a to i tak jeden z najmniejszych dowcipów

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 174
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rekuperacja nic nie kosztuje ,,, kosztuje prąd do wentylatorów, które napędzają wentylację mechaniczną ( nie mylić z rekuperacją) .Mniej więcej od 60 W do nawet 350 W ! Zależy jak dużą centralę potrzebujesz!

Nie do końca tak jest. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (o samej wywiewnej już nie wspominam) można prościej poprowadzić kanały i dać trochę słabsze wentylatory, tak więc wyjdzie ona nieco taniej, niż wentylacja z odzyskiem ciepła. Dodatkowo kosztuje oczywiście wymiennik ciepła (to w zakresie inwestycji), oraz pokonanie w nim dodatkowych oporów powietrza.

Jednak odzysk ciepła jest na tyle duży, że rekompensuje te dodatkowe koszty.

Dodatkowym atutem stosowania rekuperacji jest wyższy komfort użytkowania (nie "ciagnie" od nawiewników), oraz ogólne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło (mniejsza instalacja grzewcza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"oraz pokonanie w nim dodatkowych oporów powietrza."

 

Dobrze wykonany wymiennik NIE MUSI mieć wielkich oporów.

To jednak oznacza jego przewymiarowanie.

Podniesienie sprawności (znaczne) i kosztu wykonania...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich Rekuperujących.

 

Rozumiem tych ,którzy chcą zaoszczędzić, ale może być to trochę złudne.

 

Mam pytanie do osób co montują sami system....

przeliczacie średnice i projektujecie wydajnosci poszczególnych anemostatów?

stosujecie przepustnice ,albo stopniujecie instalację średnicami przewodów tak aby dopłyneło tyle powietrza ile trzeba?

bierzecie pod uwagę prędkosc powietrza w kanale ...tak aby ..było cicho ?

ile powietrza nadmuchyjecie anemostatem fi125 a ile fi80 ?

regulujecie i ustawiacie system po uruchomieniu reku ?

 

bierzecie pod uwagę to ,że dopłacicie do całości 2 tyś i będzie 1 wymiana na godzinę zamiast 0,5 ? 2 tyś. w skali budowy całego domu to umówmy się...niewiele

 

no i wreszcie.... czy oszczędzając 3-4 tyś na montazu fachowców będziemy DO PRZODU czy STRATNI w przypadku błędu montazowego który potem będzie w wykończonym domu BARDZO MĘCZĄCY, bardziej niż te 4 tysiące....

 

Panie i Panowie... podawajcie wiecej szczegolow wykonania instalacji, jakie przewody...czy izolowane elastyczne, czy sztywne izolowane wełną przy montażu.... to bardzo duża różnica CZASU MONTAŻU i ceny MATERIAŁÓW

 

Licząc roczne zużycie prądu..pamiętajcie aby policzyć ile kasy zaoszczędził rekuperator :)...czesto wychodzi że jego praca zżera 10-20% oszczędności na wydatkach na ogrzewanie....wiec chyba warto.

.....

Pozdrawiam

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już było

1 skrzynka rozdzielcza - by jednakowe ciśnienie na pokoje

2 kanały miękkie by było cicho.

3 suma przekrojów kanałów skrzynka - pomieszczania, powinna być równa lub do 10% większa niż kanału głównego \

- zbyt duże przekroje to dłuższy czas przebywania powietrza w kanałach i większa powierzchnia wymiany ciepła - zimą studzenia. latem (jak jest GWC) grzania.

-powietrze w przewymiarowanych kanałach płynie turbulentnie - co w nocy słychać.

- najniższy bieg wentylacji dobrany by nie przesuszać (poza nowymi rotorami) 15m3/h na osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już było

1 skrzynka rozdzielcza - by jednakowe ciśnienie na pokoje

2 kanały miękkie by było cicho.

3 suma przekrojów kanałów skrzynka - pomieszczania, powinna być równa lub do 10% większa niż kanału głównego \

- zbyt duże przekroje to dłuższy czas przebywania powietrza w kanałach i większa powierzchnia wymiany ciepła - zimą studzenia. latem (jak jest GWC) grzania.

-powietrze w przewymiarowanych kanałach płynie turbulentnie - co w nocy słychać.

- najniższy bieg wentylacji dobrany by nie przesuszać (poza nowymi rotorami) 15m3/h na osobę.

Acha to wiem. Faktycznie już było. Mówisz o tej instalacji w domku parterowym z nieużywany poddaszem. Zwróć uwagę, że pod wskazanym linikem forumowicze pokazują instalacje dla domu z użytkowym poddaszem. Gdzie w takiej sytuacji miałaby się niby ta skrzynka znajdować? Jak od niej rozprowadzić kanały po całym domu? Co zrobić z duzymi różnicamy w długości kanałów do różnych pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem
Mówisz o tej instalacji w domku parterowym z nieużywany poddaszem. Zwróć uwagę, że pod wskazanym linikem forumowicze pokazują instalacje dla domu z użytkowym poddaszem. Gdzie w takiej sytuacji miałaby się niby ta skrzynka znajdować?

 

W każdym domu

 

To pokaż szkic albo opisz jak by to można zrobić. Ale szkic będzie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post miał wnieść to ,że upraszczanie systemu wentylacji do kilku rur i trójników i centrali z wymiennikiem ... może mieć zgubny skutek.

Okazuje się nagle ,że montuje sobie Pan X coś o 4 tys taniej...a potem traci 2X...bo chytry.

 

Wentylacja jest pewnym działem wiedzy niedocenianym w polsce...bo skutki jej nieprawidłowego działania są trudno namacalne...z wyjątkiem grzyba i wody na szybach ..... wentylacja jest dziedziną nauki i nawet strorzono taki kierunek studiów na politechnice.... laboratoria...równanie Bernouliego... warunki ruchu laminarnego i turbulentnego.... ect.

 

stwierdzenie na forum ,że w duzym kanale to jest turbulentny i słychać szum... miekki przewod chocby nie wiem jak naciagniety bedzie mial tendencje do turbulencji bo jest nierówny..... turbulencje tez zależą od prędkości w kanale.......

 

brrr jak czytam te niektóre uproszczenia...... jest wiele niuansów które sa pomijane ,a potrafia czasem wiele zmienic w systemie.

 

po co skrzynka rozprezna w duzym domu? zeby byly kilometry rur? miekkich? jakie to są straty? potem wielkie wentylatory?

 

aleście mojego awatara zjechali w moim 1 poście.... nie uprzedzajcie się...to tylko NICK.

 

Pozdrawiam

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Aleś sobie tego nicka dobrał.... :roll:

Podobno nie szata zdobi człowieka, ale... no, poczytasz - zrozumiesz...

Miejmy nadzieję, że kumata jednostka jesteś, co Twoje wypowiedzi zapowiadają i co cieszy! :lol:

Witamy w klubie wtajemniczonych!

 

Tu jest taki kątek entuzjastów i dociekliwych, którzy dodatkowo i zazwyczaj mają dwie prawe łapy.

Czasem zaglądają tu "normalni" i o coś pytają.

Zwykle da im się jakoś wytłumaczyć w przystępny sposób o co biega.

Są także i tacy, co "jako te chabry, maki i kąkole w zbożu..."

Upiększają... powiedzmy... ten temat.

 

Generalnie - masz rację!

Nie powinien brać się do tematu ten, kto go dostatecznie nie zgłębił.

Ale...

Nie święci garnki lepią, strzelać się z tego nie będzie, a ta wiedza dla ludzi jest!

No, to my się nią tu dzielimy.

 

Wielokrotnie osiągany jest stan, gdzie ktoś stwierdza :" acha! to teraz wiem o co pytać, dlaczego i jak wykonawcy na łapy patrzeć.."

I to też osiągnięcie.

Są też i takie wpisy:" Zadziałało jak powinno. Pomierzone, poważone, policzone - tymi ręcami robione!"

 

Temat wentylacji jest tak stary jak... historia budowania domów!

Tak samo stare są też popełniane przy tym błędy! :lol: :lol: :lol:

 

Co by nie było - witaj. Tu każdy kumaty się przyda!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że dobrze zrobiony system wentylacji z rekuperatorem "kosztuje nas" po około 15zł/miesięcznie, co się przekłada na 180zł rocznie.

 

Jeżeli ma to być 10% kosztu ogrzewania to to ogrzewanie ma kosztować około 1800zł?

Dla 6 miesięcy sezonu grzewczego byłoby to po 300złotych.

Czyli 500kg ekogroszku miesięcznie...a 16,66666 kg dziennie...

 

Bo gdyby to miało być 20% to wynik trzeba by podzielić przez dwa i wyszłoby 8,3 kg ekogroszku dziennie...

 

Prawda to?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko Groszek - na miesiąc 300zł - 10 zł/dzień

Rekuperator - 15 zł/m - 0,5 zł/dzień

 

Rekuperujemy to oszczedzamy pwoiedzmy 40% na kosztach...więc wydamy.... 6 zł dziennnie... oszczędziliśmy 4 zł.....ale odejmijmy te 0,5..co nam pracuje na tą oszczędność 4zł....ale pomnózmy X2 bo reku pracuje ROK,a grzejemy pół. i mamy 1 zł....

 

to reku..zżarł 25 % zysków... prawda to?

 

chyba że się zapętliłem i bajki napisałem...

 

:)

 

PS. Dziekuję za miłe powitanie, z innymi gregorami nie mam nic wspólnego..nicka nie zmienię bo i po co... nie szata.....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperujemy to oszczedzamy pwoiedzmy 40% Pozdrawiam

 

Nawet myśleć takimi kategoriami nie wolno!

 

Przykład :Dwa domy (200 m2) z identycznym rekuperatorem i strumieniem wentylacji. jeden izolowany na poziomie 15kWh/m2 rocznie na ogrzewanie a drugi 150kWh/m2 rocznie na ogrzewanie.!

Czyli bez reku pierwszy by zużywał 25 kWh x 200m2 = 5000kWh a drugi 250kWhx 200 = 50000kWh . Czyli im gorzej dom izolowany tym większe zyski z identycznego strumienia wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...