Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje rekuperacja???


evien

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 174
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Było już liczone kiedyś chyba w innym wątku:

 

Jak chcesz sie pobawić sprawdź : http://www.klimatyzacja.pl/index.php?akt_cms=268&cms=87

 

Ale można prościej :lol:

Średnio ilość energi potrzebnej do ogrzania 1m3 powietrza "wentylacyjnego", w ciągu całego sezonu grzewczego wynosi około 6Wh/m3 (dla różnicy temperatur 17 stopni).

Średni sezon grzewczy około 5.000h (wg. Norm)

Miłej zabawy

Przyjmijmy strumień 200 m3/h co daje nam 6000kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Rekuperator o średniej sprawności 80% odzyska 4800kWh, a wentylatory 60W łącznie zjedzą w ciągu roku około 500kWh czyli mamy odzysku 4300kWh / sezon grzewczy.

 

Licząc w zł. to grzejąc prądem to dużo, grzejąc PC albo węglem to mało. A więc wracając do pytania czy warto... odpowiedź jest - to zależy czym grzejemy.

 

A licząc w % to tak jak WGregor sugerował - jednym odzyska 50% a innym 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
Było już liczone kiedyś chyba w innym wątku:

...

Przyjmijmy strumień 200 m3/h co daje nam 6000kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Rekuperator o średniej sprawności 80% odzyska 4800kWh, a wentylatory 60W łącznie zjedzą w ciągu roku około 500kWh czyli mamy odzysku 4300kWh / sezon grzewczy. ...

 

Rekuperator ma szansę osiągać laboratoryjną sprawność 80% jedynie przez kilka dni w roku kiedy temp spada do -20. Przy wyższej temperaturze a (średnia w sezonie to ok 0st) sprawność wymiany ciepła spada.

 

Dlatego spokojnie podziel te 80% przez 2 i tak samo wynikowe oszczędności.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Może moje założenie jest zbyt odważne.

Kazdy dom ma inną izolację, inne też ilości ciepła usuwane ze strumieniem grawitacyjnym. Zgoda.

 

Ale, podpierając się opiniami osób ,którzy zamontowali rekuperator w domu już użytkowanym zimą na grawitacji....koszty na ogrzewanie zredukowały się o 30-40% w domach ze scianą 18-24cm porotermu,ytonga + 10-12 cm styropianu wełny....pewnie z izolacją taką "PolskoNormową"...

 

A system pracuje ROK, racja... to skrót myslowy...sam wymiennik bez wentylatorów to może tylko ozdabiać poddasze :)

 

Pozdrawiam

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, podpierając się opiniami osób ,którzy zamontowali rekuperator w domu już użytkowanym zimą na grawitacji....koszty na ogrzewanie zredukowały się o 30-40% w domach ze scianą 18-24cm porotermu,ytonga + 10-12 cm styropianu wełny....pewnie z izolacją taką "PolskoNormową"...

Wniosek z tego taki, że muisieli mieć bardzo intensywną wentylację grawitacyjną. Kiedyś, gdzieś wspominał o tym adam_mk, że w zimie kotły ludziom nie wyfdalają właśnie przez dużo bardziej intensywną wentylację niż by to wynikało z norm czy zdrowego rozsądku. Ale przecież są sposoby na regulowanie went. grawitacyjnej - higrosterowanie, nasady kominowe, wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszałeś, że luksus kosztuje?

Wentylacja całoroczna w pełni kontrolowana i sterowalna to jakby nie było > luksus!

To skutecznie załatwia sprawę:

- nasady kominowe,

- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,

- higrosterowanie

 

(moja opinia jest czysto teoretyczna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zawiera czysto teoretyczne niedomówienia, milcząco przyjmowane założenia oraz błędy! :lol: :lol:

Adam M.

Proszę o uchylenie rąbka tajemnicy bo jestem cały czas przed wyborem i wolę uniknąć złych rozwiązań. Z wiedzy którą na chwilę obecną posiadam głównie z tego forum wynika, że went naw. wyw. z rekuperatorem w moim przypadku jest mało uzasadniona. A dodatkowo, z opinii które mam od doświadczonych tzw. budowlańców wynika, że cała ta went z reku. jest g..... Tak więc tym bardziej będę wdzięczny za konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator ma szansę osiągać laboratoryjną sprawność 80% jedynie przez kilka dni w roku kiedy temp spada do -20. Przy wyższej temperaturze a (średnia w sezonie to ok 0st) sprawność wymiany ciepła spada.

 

Dlatego spokojnie podziel te 80% przez 2 i tak samo wynikowe oszczędności.

 

pozdrawiam

 

No chyba nie do końca tak, bo na sprawność, największy wpływ ma wilgotność powietrza, a przy -20 to powietrze jest raczej „bardziej suche” – to po pierwsze.

Po drugie – podane wartości przyjęto z założeniem, że średnioroczna temperatura powietrza (w okresie grzewczym) do ogrzania to 17 stopni (dla średniorocznych wartości powietrza zewnętrznego 3 stopnie i wewnętrznego 20 stopni).

Współczesne centrale i prawidłowo wykonane instalacje, pozwalają na uzyskanie sprawności śródrocznej 80% (w okresie grzewczym) - to po trzecie.

 

Ps. Bez względu na sposób ocieplenia domu, koszty podgrzania identycznej ilosci powietrza będą dokładnie takie same, jedyna różnica, to udział tych kosztów wentylacji w kosztach ogrzewania budynku - im budynek bardziej ocieplony, tym udział większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

To skutecznie załatwia sprawę:

- nasady kominowe,

- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,

- higrosterowanie

"

 

Zastosowanie skutecznej nasady kominowej (po jaką cholerę zabudowywać nieskuteczną - to ja nie wiem!) MUSI po jej uruchomieniu spowodować podciśnienie w domu.

Ergo - będzie dążność do uzupełnienia niedoboru, ale okna szczelne, drzwi szczelne (bo jakby nie - to REKLAMACJA!!!) więc jedyną drogą uzupełnienia pozostaje podciągnięcie braków powietrza wentylacyjnymi kanałami wywiewnymi (wtedy nawiewaja!!!) lub kanałem kominowym pieca gazowego (piec pada na pysk z powodu automatyki lub zatruwa spalinami).

Zastosowanie nasad sprzężonych na wszystkich kanałach wywiewnych i kominie pieca gazowego i kominka to już poza wydatkiem katastrofa!

Wejść do domu się nie da (jak drzwi otwierane na zewnątrz) lub człowiek wrzucany jest do wnętrza a drzwi zamknąć się daje w trzy sapiące osoby (jak otwierane do wewnątrz).

Potem szum w uszach, winda i jesteśmy na wysokości około 1km!!!

To wynika z ciśnienia atmosferycznego!

Jednocześnie WSZELKIMI nieplanowanymi szparkami zaczyna z dużą siłą pchać się powietrze rujnując szczelność pomieszczeń i założenia budowlańców!

 

Byłem w takim domu OSOBIŚCIE!!!

 

" wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU, "

Wymaga co najmniej pompy ciepła i naprawdę bardzo dużej wydajności.

Powietrze ma małą gęstość i małą pojemność cieplną.

Grzenie nim wody, która te parametry ma nieomalże największe w przyrodzie, jest możliwe, ale ani tanie ani proste!!!

JA to umiem! Kilka innych osób też! Nie wszyscy i nie zawsze się da a już tylko w nielicznych miejscach o bardzo specyficznych właściwościach ma to sens ekonomiczny!

 

" higrosterowanie"

Termin "bajkowy" podobny do "eko"

Bez dowiązania do konkretnej sytuacji to bajki dla naiwnych słuchaczy.

Jakie?

O TAKIM: http://www.ibis.krakow.pl/regulator_wilgotnosci_ht4.html

myślałeś?

Wymaga tego co negujesz - aparatury, którą się hygrosteruje!!!

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am76.... to z tym G.... to istna PROWOKACJA...tylko nie wiem czyja...:)

 

Proponuję porozmawiać z Twoimi budowlańcami jeśli masz ochotę i siłę , bo stwierdzenie że to i owo to G...jest łatwe i proste do wypowiedzenia....zwłaszcza jak jest trudne do ogarnięcia ....

....jak jest coś trudniejsze niż budowa kielni..albo CEPA co jest nawet złożonym narzędziem...:)

 

....o kielniach i cepach juz wystarczy....

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

To skutecznie załatwia sprawę:

- nasady kominowe,

- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,

- higrosterowanie

"

 

Zastosowanie skutecznej nasady kominowej (po jaką cholerę zabudowywać nieskuteczną - to ja nie wiem!) MUSI po jej uruchomieniu spowodować podciśnienie w domu.

Ergo - będzie dążność do uzupełnienia niedoboru, ale okna szczelne, drzwi szczelne (bo jakby nie - to REKLAMACJA!!!) więc jedyną drogą uzupełnienia pozostaje podciągnięcie braków powietrza wentylacyjnymi kanałami wywiewnymi (wtedy nawiewaja!!!) lub kanałem kominowym pieca gazowego (piec pada na pysk z powodu automatyki lub zatruwa spalinami).

Zastosowanie nasad sprzężonych na wszystkich kanałach wywiewnych i kominie pieca gazowego i kominka to już poza wydatkiem katastrofa!

Wejść do domu się nie da (jak drzwi otwierane na zewnątrz) lub człowiek wrzucany jest do wnętrza a drzwi zamknąć się daje w trzy sapiące osoby (jak otwierane do wewnątrz).

Potem szum w uszach, winda i jesteśmy na wysokości około 1km!!!

To wynika z ciśnienia atmosferycznego!

Jednocześnie WSZELKIMI nieplanowanymi szparkami zaczyna z dużą siłą pchać się powietrze rujnując szczelność pomieszczeń i założenia budowlańców!

 

Byłem w takim domu OSOBIŚCIE!!!

Nie, nie, nie. Mowa o poprawnie wykonanej wentylacji podciśnieniowej - muszą być otwory w oknach albo ścianach. Firmy mają całe systemy. Teraz już prawie nikt nie robi nawet went. grawitacyjnej bez tzw. nawiewników. Czyli raz jeszcze - nasada zapewnia stały strumień wywiewny a powietrze do pomieszczeń czystych wpada przez odpowiednio wykonane dziury w oknach/lub ścianach.

 

 

" wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU, "

Wymaga co najmniej pompy ciepła i naprawdę bardzo dużej wydajności.

Powietrze ma małą gęstość i małą pojemność cieplną.

Grzenie nim wody, która te parametry ma nieomalże największe w przyrodzie, jest możliwe, ale ani tanie ani proste!!!

JA to umiem! Kilka innych osób też! Nie wszyscy i nie zawsze się da a już tylko w nielicznych miejscach o bardzo specyficznych właściwościach ma to sens ekonomiczny!

NIBE FIGHTER 100P - moc sprężarki 350W, minimalny strumień powietrza 75m3/h, cena netto 9,5tyś.

Dokumentacja techniczna:

http://www.nibe.eu/Domestic-heatingcooling/Exhaust-air-heat-pumps/Product-range/FIGHTER-100P/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
...

Współczesne centrale i prawidłowo wykonane instalacje, pozwalają na uzyskanie sprawności śródrocznej 80% (w okresie grzewczym) - to po trzecie.

....

 

80% sprawność całoroczna ? Nieźle to, niech będzie.

 

Oszczędność 4,3MWh minus wentylator = ok 1100 zł rocznie dla grzejących prądem.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość ogrzewanej tym sposobem wody 1l/1godz lub wspomaganie zabudowanymi grzałkami?! :lol: :lol: :lol:

Wentylacja podciśnieniowa to kompletne nieporozumienie i 'pudrowanie trupa" w sytuacjach, kiedy inaczej się już nie da!

Są całe, spójne i tanie systemy "pudrowania trupa"

To jest prawda, i tu masz rację, że są dostępne!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A system pracuje ROK, racja... to skrót myslowy...sam wymiennik bez wentylatorów to może tylko ozdabiać poddasze :)

 

W okresie kiedy reku nie jest wymagane stosuje się by-pas.

Jednym z efektów tego rozwiązania jest zmniejszenie oporów przepływu a co za tym idzie zmniejszenie poboru energii elektrycznej.

Energia w całości używana jest na potrzeby wentylacji mechanicznej, która to nie musi pracować na full. Można zaprogramować pracę z przerwami, lub regulować przepływ w zależności od wilgotności powietrza wywiewanego.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość ogrzewanej tym sposobem wody 1l/1godz lub wspomaganie zabudowanymi grzałkami?! :lol: :lol: :lol:

Hmmm, no nie wiem . Producenci piszą coś innego. Piszą o tym minimalnym strumieniu 75m3/h i piszą o czasie podgrzania całego zasobnika, np 12h. Nie wiem czy w dokumentacji technicznej mogą tak oszukiwać. Ale policzmy - sSiwy pisał, że zagrzanie 1m3 powietrza o 17st to 6W. Jeśli więc weźmiemy z każdego m3 3W obniżając go o te 8,5st to ze 100m3 mamy 300W na godzinę. Na 24h dostajemy więc 7,2kW - to sporo. Być może pompy takie są w stanie wyciągnąć więcej ze strumienia niż te 8,5st, być może jednak strumień powinien być na poziomie 150m3/h.

 

Są też pompy które wymagają np 400m3/h. Pełno tego na allegro - już od 6,9 tyś zł netto.

 

 

Wentylacja podciśnieniowa to kompletne nieporozumienie i 'pudrowanie trupa" w sytuacjach, kiedy inaczej się już nie da!

 

Ale dlaczego? Bardzo proszę o konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o :roll: :cry:

 

Poczytaj...

Tak będzie łatwiej...

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm

Adam M.

 

W dokumentacji napisali "co to może"

Tobie zostawiają wybór > czy sobie chcesz zrobić krzywdę, jak puścisz tak, jak to może...

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am76.... to z tym G.... to istna PROWOKACJA...tylko nie wiem czyja...:)

 

Proponuję porozmawiać z Twoimi budowlańcami jeśli masz ochotę i siłę , bo stwierdzenie że to i owo to G...jest łatwe i proste do wypowiedzenia....zwłaszcza jak jest trudne do ogarnięcia ....

....jak jest coś trudniejsze niż budowa kielni..albo CEPA co jest nawet złożonym narzędziem...:)

 

....o kielniach i cepach juz wystarczy....

 

Rozmawiałem na ten temat z 4-rema osobami - w tym 1 x architekt, 2 x mgr inż. budownictwa, 1x wykonawca własnoręczny wszystkiego co popadnie - i byli negatywnie nastawieni. Tutaj na forum wydawało by się, że nie ma alternatywy dla went naw. wyw. ale już poza forum sprawy się mają całkiem inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rób tak, jak poza forum!

Osiągniesz cele "pozaforumowe"

Zanim napiszesz post : "POMOCY!!! NIE DZIAŁA!!! MIAŁO BYĆ FAJNIE A JEST KAPOTA!!! , CHAŁA!!, KICHA!! - CO ROBIĆ?!"

Poszukaj w szukaczce... bo z pewnością już było...

 

Zaproś wtedy te mądre głowy i niech Ci pokażą czemu nie działa tak, jak mówili, że będzie działało...

 

Nie namawiamy do złego! Nigdy!

Jak się ktoś głupio wychyli to zaraz go z pięciu tu "ostruga", co chyba już zauważyłeś.

A myślenie nie boli! Załączyć i nie wyłączać! Czasem odkurzyć jaki podręcznik.

Fizykę, matematykę czy tablice matematyczno-fizyczne...

Przy budowaniu to podstawa.

Adam M.

 

CHOLERA!!!

Jeszcze coś!!!

JAK MASZ CZAS I OCHOTĘ TO DAJ ZNAĆ!

Przyjedź a ja ci dam "pomacać i pokręcić" te klocki, o których tu się tyle gada.

Żadnego kota w worku! Można popróbować zanim się w to ubierzesz!

Oni Ci to oferują?

Ty podejmujesz decyzje! Ty dokonujesz wyboru! Ty płacisz! Ty i Twoi będziecie z tym żyć jakiś czas... (oby jak najdłużej, czego szczerze życzę! :lol: )

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...