Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje rekuperacja???


evien

Recommended Posts

Z całym szacunkiem dla osób z którymi współpracujesz, pomimo doświadczenia oraz wykształcenia mogą nie znać TEGO tematu i gadać bzdury bo....

znasz wielu co powiedzą Ci " przepraszam ,ale nie wypowiadam się na tematy których nie znam" ?

....najczęściej mają opinie o wszystkim, na wszystkim się znają....no bo jak tu przyznać się do niewiedzy.... jaaa..mgr inż. nie wiem?

 

 

Zapewniam Cię ,że problem WENTYLACJI jest ZANIEDBYWANY w budownictwie ,ale mniej niż np. 5 lat temu....

architekt nadal zajmuje się bryłą i wizualną stroną projektu....

budowlaniec....konstrukcją i więźbą....

wentylacja....to dziura w ścianie

 

mam rację?

 

po co architekt ma mowić klientowi o złej wentylacji...to nie jego broszka

budowlaniec powinien....ale na szczescie jest grawitacja...i ma "z bani" problem... :) a po co się męczyć i poznawać takie tam nowe systemy,jakieś rury na strychu....

 

Panie a gdzie biegówki schowasz jak tam rury, prezenty niepotrzebne gdzie, jak tam jakaś skrzynka co....prąd żreee... bzdura

 

:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 174
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja to rozumiem,że posiłkowanie się KAŻDYM FORUM niesie ryzyko zawierzenia w niewłaściwą teorię.....

 

rozumiem też , że architekt i budowlaniec powinni mieć takie informacje, podążać z nowymi rozwiązaniami....a tak...

 

Wierzysz im z uwagi na wykształcenie , a oni nieuczciwie gadają CI bzdury bo nie mają honoru powiedzieć ,że czytają SKANDALE, zamiast pojechać na TARGI 3 dni w roku, i choć trochę liznąć nowości....

 

Nie mają razaz polecać DOBRZE reklamującej się firmy , ale poznać technologie i zastanowić się SWOIM UMYSŁEM czy to dobre i złe, i dlaczego... mają umysł skoro takie stopnie naukowe dooobre....

 

:)

 

Rekuperatory są na rynku od kilku lat, pod 10 lat już prawie podchodzi....

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o :roll: :cry:

 

Poczytaj...

Tak będzie łatwiej...

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm

Adam M.

 

W dokumentacji napisali "co to może"

Tobie zostawiają wybór > czy sobie chcesz zrobić krzywdę, jak puścisz tak, jak to może...

A.M.

adam_mk - czytałem to już kiedyś od A do Z. Dzięki za to bo systematyzuje całą sprawę wentylacji. Wadą tego co napisałeś jest bardzo duża tendencyjność, generalnie sprowadza się do krytyki wentylacji grawitacyjnej i wychwalania went mechanicznej naw-wyw.

 

Temat wentylacji mechanicznej wywiewnej (o której tutaj w kilku ostatnich postach sobie dyskutujemy) całkowicie zmarginalizowany a niesłusznie bo jest to obecnie najpopularniejsza wentylacja po grawitacyjnej. Obecnie bardzo powszechna w biurowcach, nowych blokach, w modernizacji wentylacji w starych blokach, w domach jednorodzinnych, coraz więcej tego widzę we wszelakich szkołach, przedszkolach, przychodniach zdrowia.... Wszystko co o niej piszesz to:

 

Dla odmiany, system tylko wywiewny, bezsprzecznie łatwiejszy technicznie do zbudowania przez proste umieszczenie w „starych kanałach” wentylacyjnych jakichś wentylatorów, jest systemem podciśnieniowym!

Jego uruchomienie powoduje, że w szczelnym domu wytwarzane jest subtelne podciśnienie względem zewnętrza, a to z kolei generuje efekt „zasysania” z zewnątrz niedoborów powietrza KAŻDĄ istniejącą szczelinką!

Raczej dosusza niż nawadnia wszelkie termoizolacje nałożone na ściany, ale…

Nie pozwala na filtrację powietrza nawiewanego.

Zaciąga stale wszelki pył, co obrazują brudne smugi przy oknach i wszelkich szczelinkach.

Eliminuje z naszego domu takie pomysły jak kominek czy gazowa kuchenka.

Eliminuje WSZELKIE urządzenia korzystające z powietrza wnętrz i uwalniające efekty swego działania (spaliny), które zwykle usuwa się grawitacyjnie.

Skazuje nas na prąd lub ciepło centralne (miejskie).

Zaleta?

Wada?

Jak zwykle! Jak- gdzie i jak – kiedy!

Nie ma reguły! Nie ma dwóch takich samych domów! Są tylko podobne!

 

Przy czym wady które podałeś są albo nieprawdziwe, albo są powtórzone albo występują też w went. zrównoważonej:

- Nie pozwala na filtrację powietrza nawiewanego. - nie prawda, są nawiewniki ścienne z filtrami (ale czy to faktycznie potrzebne?)

- Zaciąga stale wszelki pył, co obrazują brudne smugi przy oknach i wszelkich szczelinkach. -to samo co poprzednia wada

- Eliminuje z naszego domu takie pomysły jak kominek czy gazowa kuchenka. - połowiczna prawda/nieprawda (zamknięta komora spalania)

- Eliminuje WSZELKIE urządzenia korzystające z powietrza wnętrz i uwalniające - efekty swego działania (spaliny), które zwykle usuwa się grawitacyjnie. - to samo

- Skazuje nas na prąd lub ciepło centralne (miejskie). - ale o co chodzi? Są pompy ciepła, są zamknięte komory spalania.

 

Tak więc jak nie miałem tych wad tak nie mam. A bardzo bym je chciał poznać. Nie mam zamiaru się awanturować a jedynie dokonać wyboru popartego jakimiś faktami. W moim przypadku na chwilę obecną fakty są takie, że wentylacja z rekuperatorem nie jest uzasadniona ekonomicznie. I teraz pozostaje jeszcze kwestia skuteczności i komfortu. Jeśli inna wentylacja będzie skuteczna i komfortowa to po co mi ten rekuperator? Zawsze to jakiś stres że się ma kolejne urządzenie które zjada prąd, może się zepsuć, trzeba zmienić filtry, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjedź a ja ci dam "pomacać i pokręcić" te klocki, o których tu się tyle gada.

Żadnego kota w worku! Można popróbować zanim się w to ubierzesz!

Oni Ci to oferują?

Ty podejmujesz decyzje! Ty dokonujesz wyboru! Ty płacisz! Ty i Twoi będziecie z tym żyć jakiś czas... (oby jak najdłużej, czego szczerze życzę! :lol: )

A.M.

 

Wierzę, że wentylacja zrównoważona z rekuperatorem jest dobra, jest najlepsza. Ale mam wątpliwości co do tego czy jest potrzeba w zwykłym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?

Ja takiego NIE ZNAM!

Opisujesz, że bajki opowiadam i komunały sadzę!

 

Załóżmy, że to prawda!

Wtedy zdanie przeciwne do mojego nie byłoby bajką lub komunałem, powtarzaniem biernym po innych ewidentnych nie-prawd.

Byłoby samą prawdą!

 

Jeżeli Twoja wiedza, zdolność przewidywania i logika na to wskazuje - to dobrze!

Zrób jak Ci rozum każe i będzie tak jak będzie!

Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!

Jak będzie inaczej to nie wrócisz tu i nie napiszesz " Pomyliłem się!, Burzę tę budę i stawiam jeszcze raz!" To się tu nie zdarza.

My tego nie zobaczymy chyba. Powody powyżej.

 

Wentylacja we wnętrzach gdzie przebywają ludzie naprawdę jest potrzebna.

Negowanie tego faktu podważa wiarę w zdrowy rozsądek, fizykę i kilka jeszcze dziedzin nauki.

Wentylacja służy do panowania nad wilgotnością wnętrz.

To jest jej JEDYNE zastosowanie!

Najdoskonalej robi to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona.

W zwykłym domu też jest potrzebna!

 

Osobną sprawą jest czy jej budowa jest ekonomicznie uzasadniona!

Jeżeli jesteś właścicielem tartaku. Jeżeli odpad, którego i tak MUSISZ się pozbywać jest/może być źródłem ciepła w Twoim domu - to stać Cię na "rozrzutność cieplną" i wstawianie szczelnych okien czy ocieplanie ścian też jest ekonomicznie NIEUZASADNIONE!!!

O wentylacji mechanicznej, pompie ciepła czy piecu gazowym nie wspominając!

Masz tak? (Bo jeden taki, tu na forum, ma! Nawet z nim dyskutowałem!)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wadą tego co napisałeś jest bardzo duża tendencyjność, generalnie sprowadza się do krytyki wentylacji grawitacyjnej i wychwalania went mechanicznej naw-wyw. "

 

Nieprawda!

Dlatego nieprawda, że odnoszę się do tego "co tu i teraz" się dzieje!

 

Nie ma już nieszczelnych okien w handlu! Są sztucznie rozszczelniane, a to nie to samo!

Nie ma technologii "dziurawych ścian", jakie kiedyś istniały. Technologii rozproszonej stróżki powietrza wpływającego do wnętrz.

To jest dokładnie to, co się tępi jak tylko się da!

 

Zajrzyj do byle skansenu i obejrzyj sobie drzwi wejściowe do chałupy!

(to już skrajność, ale jak inaczej Ci to pokazać?)

 

Z racji tego jak teraz jest budowany przeciętny dom, to uzupełnianie w nim powietrza w miejsce wywianego/wyciągniętego wentylacją realizowane jest nawietrzakami lub podobnymi zabiegami kumulującymi tę strugę, bez której wentylacja NIE DZIAŁA!

W efekcie - pizga lodem z konkretnych szpar/nawietrzaków/kratek no i się je zatyka a potem pisze o grzybach po katach ślicznie się rozwijających.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?

Ja takiego NIE ZNAM!

Opisujesz, że bajki opowiadam i komunały sadzę!

To jest dla mnie konkret. Wydawało mi się, że jeśli piec ma odpowiednie doprowadzenie powietrza rurą do komory spalania i odpowiedni komin to mu wentylacja podciśnieniowa nie będzie przeszkadzać.

 

Jeśli mam być szczery to znam tylko piec kaflowy z domu od rodziców, znam kocioł wielki jak smok wawelski, 0,5 tony z domu od moich rodziców w którym palą trocinami prawie za darmo.

 

Zrób jak Ci rozum każe i będzie tak jak będzie!

Nie chcę. Chcę żeby było ekonomicznie i dobrze. Dlatego zbieram konkretne opinie.

 

Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!

Wtedy będzie za późno. Od razu musi być wiadomo jak jest dobrze.

 

Wentylacja we wnętrzach gdzie przebywają ludzie naprawdę jest potrzebna.

Negowanie tego faktu podważa wiarę w zdrowy rozsądek, fizykę i kilka jeszcze dziedzin nauki.

Wentylacja służy do panowania nad wilgotnością wnętrz.

To jest jej JEDYNE zastosowanie!

Najdoskonalej robi to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona.

W zwykłym domu też jest potrzebna!

To jest oczywista oczywistość jak niektórzy mawiają. Nie mam wątpliwości że wentylacja zrównoważona jest najlepsza, że jest najdoskonalsza.

 

Ale ja raczej szukam odpowiedzi na pytanie czy inna wentylacja będzie wystarczająco dobra? Nie muszę mieć wentylacji doskonałej. Z zaczytanej wiedzy i własnych przemyśleń wynika że dobrze zrobiona wentylacja podciśnieniowa będzie dobra, wystarczająco dobra. Teraz przydało by się jakieś fachowe potwioerdzenie albo zaprzeczenie tego.

 

Poadałeś jedną konkretną wadę:

- A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?

Faktycznie planuje wstawić jakąś kozę do domu i z tym może być problem jesli jest tak jak sugerujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am76...

 

JA cię nie będę przekonywał jak handlowiec abyś kupił mój produkt :)

 

ale....

 

Takie systemy , właśnie dla domów zwykłych produkowane są ,montowane są, testowane są na całym świecie. Z GWC ...ciepło geotermalne, albo rozbudowywane o inne bayery.... widać ma to sens ekonomiczno-praktyczny...bo nie wierzę że 100% klientów to efekt MEGA reklamy,że bez tego umrą nocą z braku tlenu,lub grzyb ze ściany zagryzie ich w łóżkach... :)

 

Całość to pewien komfort,luksus przy okazji, regulacja intensywności wymiany,filtracja....i wiele innych....

 

ale pewnie to już było tak rozwałkowane....że nie będę kontynuował.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy system wentylacji jest dobry pod warunkiem, że został dobrze zaprojektowany i wykonany. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety – można wybrać co nam najbardziej odpowiada.

Jednak tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma szansę na „normalne” działanie podczas siarczystych mrozów, bo nie „pizga po nogach”. W pozostałych systemach tylko Eskimosi nie ograniczają działania wentylacji.

Również nie podlega dyskusji fakt, że zakładanie wentylatorów do istniejących kominów wentylacyjnych ma za zadanie usprawnienie wentylacji w lecie (zwłaszcza w domach parterowych). Zimą wentylatory w takim przypadku są zbędne, bo „cug” i tak jest zbyt duży, jak na bieżące potrzeby wentylacyjne.

Inną zaletą wentylacji mechanicznej zrównoważonej jest fakt posiadania jednej czerpni powietrza, co daje duże możliwości w zakresie filtracji – jeśli zachodzi taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"adam_mk napisał:

 

Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!

 

Wtedy będzie za późno. Od razu musi być wiadomo jak jest dobrze. "

 

No, to masz PROBLEM!

 

Proponuję znalezienie kogoś, kto zobowiąże się do zbudowania Ci systemu wentylacji działającego tak, jak Ty każesz.

Spisz umowę, ustal cenę i WARUNKI ODBIORU SYSTEMU.

Potem poczekaj aż to powstanie.

Jak zadziała - to dobrze!

Jak nie - to ciągaj wykonawcę po sądach!

 

W każdym wypadku będziesz wygrany!!!

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce dość specyficzne.

Ja (jako ten twórca wentylacji) inwestor i dwóch kominiarzy...

 

No, to odbieramy...

-Podobno jest mechaniczna...

- Tak...

- To załączmy...

- Ale ona .. już .. chodzi.....

- Ale nic nie słychać!

- A to źle?!....

Cisza...

- Nie.

Jeden wlazł do kanału gdzie był nawiewnik, przystawił "wiertolota" i poczytał pomiar.

- Jest w zupełności dobrze.

Ogłosił.

Tu jest regulator - powiedział inwestor.

- Ty, on jest na "4"

Jeden kominiarz do drugiego.

- Daj na max - Drugi do pierwszego.

Obudził się i szmer wentylacji i odgłos wentylatora pracującego w oddali.

- Teraz zmierz!

Ponowny pomiar.

- I co?

- Koniec skali!!!

 

Więcej pytań nie było!

 

Dawno było...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ am76. Co do tego, że wentylacja zrównoważona najlepszą jest, to już widzę pełna zgoda. Oki, to dlaczego w ogóle rozpatrujemy wyciągową? Bo... tańsza? Może, ale jeżeli pominiesz kwestię rekuperacji, której w wyciągowej i tak nie będzie, to koszty obu systemów masz porównywalne. No chyba, że kominy JUŻ stoją.

WM bez rekuperatora spokojnie się obejdzie.

Pełne sterowanie gratis, no i kwiatki do parapetu przymarzać nie będą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ am76. Co do tego, że wentylacja zrównoważona najlepszą jest, to już widzę pełna zgoda. Oki, to dlaczego w ogóle rozpatrujemy wyciągową? Bo... tańsza? Może, ale jeżeli pominiesz kwestię rekuperacji, której w wyciągowej i tak nie będzie, to koszty obu systemów masz porównywalne. No chyba, że kominy JUŻ stoją.

WM bez rekuperatora spokojnie się obejdzie.

Pełne sterowanie gratis, no i kwiatki do parapetu przymarzać nie będą :lol:

Komin jest zaprojektowany i potrzebny. Wyciągowa nie ma złożonych i kosztownych kanałów nawiewnych. Nie bardzo rozumie z tą ceną bo skoro wynosi ona minimum 15 tyś to jesli wyciągniemy ze skrzynki wymiennik to może zmniejszymy tą kwotę o 2tyś.

 

Jakie sterowanie? Przecież chodzi tylko o wielkość strumienia - mechaniczna jest po to żeby ustawiać strumień, każda sensowna musi mieć ustawianie strumienia. Jeśli masz na myśli takie białe pudełeczko z guzikami to dla samego jego braku warto nie instalować wentylacji z reku.

 

A z tymi kwiatkami? Czy chodzi o to że wentylator w kanale nawiewnym ogrzeje nam powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś bredzisz!

Wentylacja dobrej jakości, kompletna to około 10 tysięcy.

Z kanałami i robotą.

Nie tak dawno napisałeś:

 

"Razem: od 14 900zł do 20 100zł.

Zazwyczaj mieści się w 16000 do 18000zł. (zależnie od wybranych opcji).

 

Pozdrawiam Adam M."

 

Wniosek - nie należy pisać że ktoś bredzi.

 

Policz koszt 3 kominów wentylacyjnych z materiałem i robotą!

Umiesz?

Adam M.

Nie trzech kominów tylko jednego komina z trzema kanałami wentylacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest zaprojektowany i potrzebny. Wyciągowa nie ma złożonych i kosztownych kanałów nawiewnych. Nie bardzo rozumie z tą ceną bo skoro wynosi ona minimum 15 tyś to jesli wyciągniemy ze skrzynki wymiennik to może zmniejszymy tą kwotę o 2tyś.

Jakie sterowanie? Przecież chodzi tylko o wielkość strumienia - mechaniczna jest po to żeby ustawiać strumień, każda sensowna musi mieć ustawianie strumienia. Jeśli masz na myśli takie białe pudełeczko z guzikami to dla samego jego braku warto nie instalować wentylacji z reku.

A z tymi kwiatkami? Czy chodzi o to że wentylator w kanale nawiewnym ogrzeje nam powietrze?

Jednym kominem załatwisz wentylację każdego pomieszczenia?

Cena 15k to już chyba z reku, a sam rekuperator to przynajmniej 5kpln. Zostawmy na chwilę temat rekuperacji - jak zrobić tanio i skutecznie kanały to już Adam wiele razy pokazywał. Są fotki na forum. Kilku forumowiczów tak zrobiło, cena nie zabiła.

Z tym sterowaniem, to miałem na myśli szerszy sens. Jak sobie ustawisz dajmy na to 0,5 wymiany/h? Jakiś wentylator - tylko że wtedy potrzebujesz już pudełeczka. Chyba, że myślisz o tych nasadkach kominowych - ale tym to sobie nie posterujesz...

A kwiatek? No, z reguły nawietrzaki to się w oknach montuje... U mnie, w obecnym mieszkaniu, przy uchylonych mikroszczelinach w oknie nieźle wieje, a nie mam wymuszonego wyciągu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie konkret. Wydawało mi się, że jeśli piec ma odpowiednie doprowadzenie powietrza rurą do komory spalania i odpowiedni komin to mu wentylacja podciśnieniowa nie będzie przeszkadzać.

 

Nawet, gdybyś znalazł taki superszczelny kominek/piec - to jak dołożysz do paleniska? Przy wentylacji wyciągowej będziesz miał niezłą zadymę w salonie. TEGO nie połączysz i o ile pamiętam jest na to paragraf w PB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wentylacji czy o wentylacji z rekuperatorem? :o

 

Czepiasz się jakichś strzępków niesprawdzonych informacji i szukasz sensacji!

 

GDZIE napisałem o cenie WENTYLACJI rzędu nastu tysięcy?

Potrafisz rozróżnić chleb od chleba z masłem?

A wentylacji od wentylacji z odzyskiem ciepła, jak widać - nie!

 

Może zacznij czytać od nowa, ale ze zrozumieniem!

 

Piepszy Ci się ta skrzynka po butach co zawiera wszystko i jeszcze trochę, ma powierzchnię Sahary i sprawność rzędu 1000% z wielu opisów marketingowych z tym, co ja opisuję!

 

Ciekawy dom, co ma sraczyk, łazienkę i kuchnię oddzielone jedną ścianką i przyklejone do jednego komina wentylacyjnego z trzema kanałami...

A do tego ma też tam salon z kanałem dymowym kominka... i też przylepionym do tego samego komina...

Adam M.

 

Daj linkę do projektu, bo może się tak da, a ja nie wiem - to se popatrzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...