Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak przechowywać kanny w zimie?


krzysztofh

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja do swoich dalii stosuję metodę następującą:. Wykopuję je z bryłą ziemi. Wkładam do skrzynek (razem z ziemią), przykrywam kartonem. Zimę spedzają w niezbyt ciepłej piwnicy w bloku. W tym roku metodę tę zastosowałam do kanny (mam ją po raz pierwszy). Wiosną mogę napisać o wynnikach eksperymentu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bulwy czymś spryskujemy przeciwko grzybom ? tak profilaktycznie....

 

Do dalii nie stosuję chemicznych środków, a jedynie czasami węgiel drzewny gdy wykopane bulwy są uszkodzone.

Generalnie usuwam na wstępie wszelkie widoczne "skaleczone" bulwki.

Lepiej pozostawić 3-4 zdrowe niż trzymać 6-8 bulwek z których połowa jest uszkodzona.

Wazna sprawa to przeglądanie cebul w trakcie zimy. Robię to przynajmniej 2 razy w m-cy. Odkrywam przysypane i usuwam ew. chore, podgniłe, itp

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

JA swoje tej zimy trzymałem w garażu bo było najchłodniej. Bulwy kann były jesienią dokładnie wypłukane strumieniem wody i takie czyściutkie czekały na osuszenie. Później planowałem je zasypać piaskiem, ale zrobiło się zimno i napadało śniegu, więc po piasek nie pojechałem, a okolicy piasku niet.

Tak bez opakowania bulwy dotrwały do chwili obecnej. W sobotę uciąłem im suche korzenie i posadziłem do doniczek z ziemią. Na razie nie podlewam, ale za jakiś tydzień zacznę lekko podlewać. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trociny i kartonowe pudelko i juz w lutym beda startowac

 

A można coś bliżej, proszę...;-)

 

Ja nigdy nie startowałam kann (kanien?) w domu, bo nie bardzo mam aż tyle miejsca, ale doskwiera mi fakt, że wysadzone do gruntu w maju tak późno kwitną... Jest jakaś uproszczona metoda pędzenia kann?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie....KANNY,

czy mam już je sadzić do doniczki?? one długo wschodzą, ale luty to chyba deko za wcześnie???

a potem kiedy wysadzamy do gruntu? czy kanny boją się przymrozków które często występuja na "ogrodników" w maju?

bo jak wiecie często jest tak że marzec- ciepławo, kwiecień prawie pełna wiosna, a maj.....2-3nocy spory mrozek!!

kto podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie dylemat te przymrozki majowe. Kanny trzeba posadzić do doniczek w lutym, nawet już teraz ale nie podlewać. Wystarczy na początku utrzymywać nieco wilgotna ziemię. Kanny powinny się obudzić i jak poczują wilgoć powinny wzejść. Wtedy można lekko podlewać, ale nie za dużo aby nie zalać. Jak jest chłodne pomieszczenie to tam powinny stać, bo jak za ciepło to mocno ruszą.

W ubiegłym roku chyba wysadzałem w kwietniu. Jak sie szykują przymrozki można spróbować okryć porządnie geowłókniną i jeszcze czymś opatulić. Młode pędy są wrażliwe na zimno.

Alternatywa to czekanie do maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Ci o bulwy kann to można, choć wg mnie ładniej wyglądają jak rosną po kilka. Bulwy łatwo się oddzielają, więc bez problemu można je posadzić wg życzenia. Ważne tylko "zielonym do góry" :D

A dokładniej czubkami bulw, to widać wyraźnie w która stronę bulwy będą się rozwijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...