Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMENTARZE DO: NASZ WYMARZONY DWOREK


dardurdka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć dziewczyny!!! :D

Nie przejadłam się bo mi jak zawsze apetyt dopisuje, tylko coraz bardziej zaczyna być to po mnie widać :lol: :lol: :lol: :lol: ale problemów z trawieniem na szczęście nie miałam :lol: :lol: :lol:

Za to już zaczęłam się ruszać (zarównuje koleiny na działce po aucie) i podbieram kopareczce trochę ziemi :lol: zresztą zaraz w dzienniku wkleję fotkę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dardurdko, 150cm odległości pomiedzy świerkami, to zdecydowanie za mało :-? Gałęzie dorosłego świerka sięgają kilku metrów, a sam pień nabiera średnicy 0,5m (mam na myśli w pełni dorosłe swierki). Po kilku latach będą już duże, ale tak gęsto nasadzone nie będą miały ładnego pokroju, bo świerk ukorzenia się płytko i ma szeroki korzeń (nawet 4m dookoła pnia), więc będą sobie nawzajem zabierały składniki pokarmowe. Jeśli przesadzisz, to ładniej się zagęszczą i jednocześnie zapełnisz nimi większą powierzchnię. Pamiętaj również, ze raczej pod świerkiem ciężko będzie podsadzić inne rośliny - zdecydowanie lepiej pod sosnami, bo mają korzeń palowy (korzenią się b.głęboko) i tym samym nie stanowią przeszkody dla wzrostu innych roślin. Jakie to świerki? Serbskie, czy srebrzyste?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano sadzę :lol: Mało mi, a i innego pomysłu nie mam na zagospodarowanie terenu. Moniu, tak kazała sadzić leśniczy ze szkółki, bo jak podrosną to sobie je na działce porozsadzam :wink: Jak na razie jest od 150-200cm pomiędzy nimi, a żeby tak wielkie jak piszesz urosły to potrzeba wiele lat, niestety :roll: A jeśli chodzi o korzenie to moim zdaniem sosna ma płycej i bardziej na wierzchu, zresztą wiem dobrze bo sadziłam wokół moich na działce i w tych na prawdę dużych to aż korzenie po wierzchu widać. Świerki są jeszcze małe, ale nie sadziliśmy ich z myślą o handlu, więc nie muszą być równomiernie rozłożone :lol: chociaż dobrze by było... zamarzył mi się raczej las świerkowy... zwłaszcza, że choć małe to tak intensywnie pachniały :roll: Sąsiad ma już duże i sadzone co 1m. To rzeczywiście bardzo mało... ale jego drzewka mają grubo ponad 3m...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też działałam wczoraj z łopatą i staraliśmy się uporządkować trochę teren wokół domu.Dzisiaj mam takie zakwasy że nie mogę sie ruszyć bez syknięcia,a już jutro wracam do pracy :evil: Postanowiłaś coś w temacie okien?Niekoniecznie musisz czekać za oknami chcąc robić elektrykę.My robiliśmy elektrykę ,tynkowanie ,podłogówkę i wylewki nie mając okien .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też działałam wczoraj z łopatą i staraliśmy się uporządkować trochę teren wokół domu.Dzisiaj mam takie zakwasy że nie mogę sie ruszyć bez syknięcia,a już jutro wracam do pracy :evil: Postanowiłaś coś w temacie okien?Niekoniecznie musisz czekać za oknami chcąc robić elektrykę.My robiliśmy elektrykę ,tynkowanie ,podłogówkę i wylewki nie mając okien .

 

JA chyba też jutro będę mieć zakwasy!!! Raczej na bank :lol:

Bez okien trochę się boję, bo kawałek mamy do działki, a nawet nie ogrodzone... i stróża brak :lol: A okna będą ze szprosami, zastanawiam się tylko czy dawać te ozdóbki a słupku, ale to i tak dopiero później jak już byłaby elewacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ,jak nie ma ogrodzenia ,to trochę strach...chyba że sąsiad jest dość bystry. :lol:

 

U nas najbliższy sąsiad jest trochę dalej, te domek obok zamieszkuje schorowana staruszka, która większość czasu spędza w szpitalu :roll: Z dojazdu jest tam czasem spora rodzina, ale tylko czasami :roll: tak więc trochę się boję bo niby spokojna okolica, ale różnie może być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano sadzę :lol: Mało mi, a i innego pomysłu nie mam na zagospodarowanie terenu. Moniu, tak kazała sadzić leśniczy ze szkółki, bo jak podrosną to sobie je na działce porozsadzam :wink: Jak na razie jest od 150-200cm pomiędzy nimi, a żeby tak wielkie jak piszesz urosły to potrzeba wiele lat, niestety :roll: A jeśli chodzi o korzenie to moim zdaniem sosna ma płycej i bardziej na wierzchu, zresztą wiem dobrze bo sadziłam wokół moich na działce i w tych na prawdę dużych to aż korzenie po wierzchu widać. Świerki są jeszcze małe, ale nie sadziliśmy ich z myślą o handlu, więc nie muszą być równomiernie rozłożone :lol: chociaż dobrze by było... zamarzył mi się raczej las świerkowy... zwłaszcza, że choć małe to tak intensywnie pachniały :roll: Sąsiad ma już duże i sadzone co 1m. To rzeczywiście bardzo mało... ale jego drzewka mają grubo ponad 3m...

Co do korzeni, to zapewniam Cię, ze jest tak jak piszę - poczytaj zresztą w źródłach ogrodniczych, to sama się przekonasz - u sosny korzeń palowy wykształca się dopiero po pewnym czasie :wink: Jej korzenie zależą jednak od podłoża na którym rośnie. Na glebach suchych i piaszczystych sosna posiada dodatkowo korzenie bardzo szeroko rozgałęzione tuż pod powierzchnią ziemi. Taki system sprzyja dobremu wykorzystaniu przez nią wód opadowych.

Na piaskach korzeń sosny jest wyraźnym korzeniem palowym z równocześnie dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi. Chyba, że masz podłoże bagienne - wówczas sosna niemal nie posiada korzenia palowego, bo ma dużo mocniej rozwinięty system korzeni powierzchniowych.

A swierki przecież kiedyś urosną duże...Nie wiem, czy lepiej później przesadzać i zrywać już wykształcony korzeń, czy nie lepiej na stałe miejsce od razu :roll:

Zresztą ja tylko doradzałam, a zrobisz jak uwazasz, bo to Twój ogród, prawda? Jeśli masz pachnace lasem świerki to pewnie są to świerki pospolite - są mniej urodziwe niż tzw. srebrne lub serbskie, ale bardziej naturalne (do Twojego ogrodu idealne) i właśnie pachnące :wink: Jest też jeszcze jedna rzecz - swierki pospolite mają nieco inny pokrój - mniej sztywne gałęzie i nie takie szerokie jak te, o których pisałam, a bardziej łukowate jak "choinka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...