Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie olejowe


Recommended Posts

Witam. Zajrzyj na

 

http://www.dedietrich.com.pl/htmle/spis_rzeczy.htm

 

Orientacyjne koszty w PLN wyprodukowania 1 GJ ciepła z uwzględnieniem sprawności kotłów:

 

miał węglowy 13,00

drewno 70% węgiel 30% (termokominek) 15,06

drewno buk (palenisko rusztowe) 16,35

palenisko węglowe retortowe 21,34

węgiel 22,44

węgiel 35% + koks 65% 24,60

koks 25,64

ciepło centralne 30,03

gaz ziemny 34,29

gaz płynny 39,47

energia elektryczna 2-taryf. noc 51,16

olej opałowy lekki 42,61

energia elektryczna 2-taryf. ŚREDNIO 87,60

energia elektryczna jednotaryfowa 100,93

energia elektryczna 2-taryf. dzień 113,63

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyjąłem dane (ceny z I kwartału br.) Wartość opałowa dla gazu 45,6 MJ/kg, dla oleju opałowego lekkiego 41,5 MJ/kg. Arkusz jest do zrobienia: dla paliw o wartości opałowej cena za jednostkę (najlepiej kilogram) podzielić przez wartość opałową wyrażoną w GJ, a dla energii elektrycznej cenę za kWh podzielić przez 3,6*10 do potęgi -3 i wyjdzie w zł/GJ. Przykładowo węgiel kosztuje ok 450 zł/tonę czyli 0,455zł/kg, a jego wartość opałowa wynosi 0,026 GJ/kg. 0,455/0,026 = 17,5 zł/GJ. To co wyjdzie podzielić przez sprawność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marc1 czy w twoim obliczeniu brałeś pod uwage ,że 1litr gazu płynnego-propanu to tylko 0,52kg.Jednostką rozliczeniową z dostawcami jest właśnie litr, a jego cena jest zbliżona do ceny 1litra oleju opałowego lekkiego np. Ekoterm plus.Olej ma gęstość 860kg/m3 a więc jest dużo cieższy od gazu.Inaczej biorąc za podobne pieniądze kupujesz więcej kalorii w oleju niż w gazie płynnym co nie wynika wcale z twojego wyliczenia - dlaczego?Faktem jest ,że parametry oleju mogą być różne - brak Polskiej Normy,na gaz taka norma jest i dostawcy na ogół trzymają parametry gazu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. O ile mam właściwe dane, to ceny gazu płynnego i oleju opałowego są porównywalne, ale za kg, a nie za litr. Przyjąłem gęstość gazu płynnego 0,556kg/l. cenę 1l=0,9zł (w GASPOL-u jest bezterminowa promocja od początku roku, o ile się skończy olej wyjdzie pewnie taniej), więc 0,9zł/l podzielić na 0,556 kg/l = 1,62zł/kg. Olej opałowy: 1l=1,416zł, gęstość 0,88kg/l, 1,416/0,88=1,61zł/kg.

Wartość opałowa gazu płynnego: 45,6MJ/kg, oleju opałowego 41,5 MJ/kg.

Zatem 1,62/0,0456 = 35,53 zł/GJ bez uwzględniania sprawności wytwarzania, zaś za olej opałowy: 1,61/0,0415 = 38,78zł/GJ, też bez uwzględniania sprawności wytwarzania. Ceny mogą być różne w różnych częściach Polski, więc dlatego sugerowałem liczenie we własnym zakresie. Sprawność kotła olejowego przyjąłem 0,91, gazowego 0,9. Przez sprawność dzielisz a nie mnożysz ponieważ mówiąc prosto sprawność określa Ci stopień wykorzystania wartości opałowej paliwa. Sprawność 0,9 znaczy że 10% ciepła wyprodukowanego przez kocioł jest tracone, co znaczy że z jednostki masy czy objętości paliwa uzyskasz realnie do ogrzania 0,9 GJ a nie 1GJ ciepła. Dostarczenie instalacji c.o. pełnego 1 GJ oznacza więc zwiększenie ilości potrzebnego paliwa, a więc i wzrost (a nie spadek!) kosztów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Marc1.Jeastem na etapie wyboru ogrzewania .Cena 0,9PLN to jakaś bajka Przedstawiciel Gaspolu na moim obszarze twierdzi,że cena 1 litra gazu propanu na tzw. pierwsze tankowanie wynosi 1,15PLN NETTO dodając 22%VAT otrzymujesz 1,403PLN zakładając ,że 1litr gazu to 0,53 kg to cena 1 kg płynnego propanu wynosi brutto 2,65 PLN.Gęstość oleju Ekoterm Plus wg .PKN Orlen to 860 kg/m3 cena 1 litra tego oleju waha się u miejscowych dystrybutorów od 1,35-1,55 PLN brutto w związku z tym1 kg oleju kosztuje od 1,57-1,8 PLN . Drugą rzeczą jest to że Gaspol w swojej infolinii podaje dwie rózne ceny gazu jedna dla swoich klientów jest ona wyższa ,drugą dla osób którzy nie są ich klientami-naturalnie jest niższa.Proponuję sprawdzić 0800-190-190.Co do sprawności ponieważ większość producentów kotłów podaje ją w procentach dla uproszczenia mnożę przez procenty lub np.0,9.Oczywiście zakładam iż rozumiem co to jest sprawność i jakie ma ona odniesienie do wyników obliczeń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację Marc1,że sprawność mniejsza od 100% powoduje zwiekszenie zurzycia paliwa .W związku z tym ja w moich obliczeniach od razu wartość energetyczną danego paliwa pomniejszam mnożąc właśnie przez tą wartość sprawności.0,9 PLN to gaz propan nie kosztuje brutto nawet w środku lata a olej podobno czasami tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informację o podawanej przeze mnie cenie gazu przytoczyłem potwierdzoną przez dwie osoby: użytkownika instalacji grzewczej na gaz płynny (ja też nie wierzyłem) i przedstawiciela GASPOL-u w województwie podkarpackim. Ale sprawdzę jeszcze raz. Dzięki za namiary na infolinię.

Ja w domu mam instalację co z kotłem na gaz ziemny. Nie zweryfikuję więc danych jako użytkownik. Co do sprawności, jest chyba oczywiste, że 90%=0,9. Radzę nie pomniejszać wartości opałowej paliwa mnożąc przez nią sprawność, bo wychodzi tylko z tego niepotrzebne zamieszanie w rachunkach, np. przy obliczaniu potrzebnej ilości paliwa i jego kosztu, a potem przy zmianie kotła na kocioł o innej sprawności.

Życzę bezbłędnych wyliczeń i trafnego wyboru paliwa do ogrzewania Twojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, wyslalo mi sie gdzie indziej...

Witam, zapomnijcie na moment o cenach nosnikow a pomyslcie o kosztach "wejscia" - gaz - czesto - to cale przylacze a wiec projekty, odbiory i okresowe kontrole; olej - w najtańszej opcji ok. 500PLN za maly zbiornik + zestaw przylaczeniowy, trochę miedzi i filtr - czyli max. 1000PLN z montazem i grzejemy. Tylko piec moze - lecz nie musi - byc drozszy. U mnie te koszta nie przekroczyly 10% kosztow zorganizowania gazu (z sieci oczywiscie). Gaz z butli to także problemy - obok powyższych zbiornik "na wierzchu" , inny gaz zima itp. Poza tym dobry olejak zawsze moze przejsc na zasilanie gazowe, no i odwrotnie... :smile: W kazdym razie nie narzekam. A, i olej jednak nie smierdzi !!! Na spadki cen tez nie ma co liczyc... Slowem w niektorych sytuacjach uruchomienie pieca olejowego moze byc najtanszym i najszybszym sposobem na grzanie.

Artur G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt nie wybiera ogrzewania elektrycznego? Fakt w użytkowaniu jest najdroższe, ale braktycznie brak jest kosztów instalacji. Obliczyłem że całkowity koszt ogrzewania elektrycznego zrówna mi się dopiero po 30 latach tak jakbym ogrzewał gazowo czy olejowo. Czy jest sens bawić się w jakieś oleje czy butle gazowe na które trzeba przeznaczyć osobne pomieszczenie i dodatkowo jeszcze serwisować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Co byś doradził: ponieważ pompa ciepła niestety to nie to :sad: stoję przed dylematem "gaz czy olej". Olej chyba wychodzi w efekcie końcowym taniej, ale z kolei jest szansa, że za parę lat we wsi będzie gazociąg. Kocioł na olej i pełna niezależność czy na gaz, na razie płynny, potem przestawiony na ziemny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę trzeby by być prorokiem, żeby radzić konkretnie, bo i z olejem były nieprawdopodobne historie (podwyżki akcyz), tak że był okres, że się zupełnie nie opłacał (na szcześćie to już historia) i ceny gazu płynnego skaczą dość mocno w zależności od promocji, które się zaczynają i kończą. Jeśli z tym gazem to pewna sprawa, to ja na Twoim miejscu pewnie myślałbym o gazie z przełączeniem w przyszłości na gaz ziemny. Niestety ten też będzie drożał, a wyraźnie widać, ze dystrubutorzy oleju i gazu płynnego robią wszystko, zeby się zbliżyć cenowo do gazu ziemnego. Myślę, że za kilkanaście lat wszystkie te 3 rodzaje ogrzewania będą porównywalne cenowo. Istnieją też kotły olejowo-gazowe, są droższe, dość rzadko spotykane, ale dają możliwość wyboru w danej chwili paliwa tańszego. Nie zetknąłem się z nimi na tyle, żeby znać przekrój cenowy i móć coś radzić bliżej - musisz popytać. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na olej, musisz wygospodarować miejsce na magazyn oleju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...