Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

A mo?e kominek "otwarty"?


Grzegorz63

Recommended Posts

konkludując jeśli chcesz kominek TYLKO dla dobrego nastroju w dodatku okazjonalnie to jest to wspaniały pomysł taki otwarty kominek - mnie się taki marzy ale niestety ekonomia jednak ważniejsza od cudownego nastroju (w moim przypadku).

 

Do w/w wad ekonomicznych dodam jeszcze jedną, czysto wizualną: otwarty kominek, jak się w nim napali, wygląda pieknie, tworzy niesamowity nastrój - to są niezaprzeczalne fakty. Ale nie oszukujmy się, w takim kominku nie pali sie non stop, tylko raczej okazyjnie, zwłaszcza latem taki kominek będzie przez większą część czasu stał wygaszony.

A jaki nastrój daje taki wygaszony, otwarty kominek? Czarna, brudna i okopcona dziura w zwykle najbardziej reprezentacyjnym miejscu w domu? Nad tym się też proponuję zastanowić. Nie tylko, jak to będzie pięknie, jak tam będzie płonął niczym nie osłonięty ogień, ale i jak to będzie wyglądać pomiędzy tymi okazjami.

A i te strzelające iskry, płonące odłamki potrafiące "wyskoczyć" czasem całkiem daleko, dym który czasem potrafi pójść na mieszkanie...

 

J. (i otwarty kominek u rodziców w domku letniskowym jako źródło doświadczeń praktycznych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

konkludując jeśli chcesz kominek TYLKO dla dobrego nastroju w dodatku okazjonalnie to jest to wspaniały pomysł taki otwarty kominek - mnie się taki marzy ale niestety ekonomia jednak ważniejsza od cudownego nastroju (w moim przypadku).

 

Do w/w wad ekonomicznych dodam jeszcze jedną, czysto wizualną: otwarty kominek, jak się w nim napali, wygląda pieknie, tworzy niesamowity nastrój - to są niezaprzeczalne fakty. Ale nie oszukujmy się, w takim kominku nie pali sie non stop, tylko raczej okazyjnie, zwłaszcza latem taki kominek będzie przez większą część czasu stał wygaszony.

A jaki nastrój daje taki wygaszony, otwarty kominek? Czarna, brudna i okopcona dziura w zwykle najbardziej reprezentacyjnym miejscu w domu? Nad tym się też proponuję zastanowić. Nie tylko, jak to będzie pięknie, jak tam będzie płonął niczym nie osłonięty ogień, ale i jak to będzie wyglądać pomiędzy tymi okazjami.

A i te strzelające iskry, płonące odłamki potrafiące "wyskoczyć" czasem całkiem daleko, dym który czasem potrafi pójść na mieszkanie...

 

J. (i otwarty kominek u rodziców w domku letniskowym jako źródło doświadczeń praktycznych)

 

Może kilka zdań ode mnie - mam otwarty kominek - zawsze taki kominek był moim / naszym / marzeniem - i spełniliśmy je budując własny dom .

Oczywiście aby wykonać prawidłowo działający kominek otwarty należy się na tym znać - bowiem nie tylko sam kominek - komora paleniska , czopuch - jest tutaj ważny - równie ważny , jak nie ważniejszy jest sam komin .

 

Odnośnie walorów estetycznych i jedynego klimatu jaki daje taki kominek - tutaj bez dwóch zadań - takiej atmosfery jak palenie w kominku otwartym - żaden telewizor z szybą nigdy nie da .

Oczywiście decydując się na kominek otwarty nie ma mowy o ekonomii - czyli dogrzewaniu pomieszczeń - z założenia jest to kominek rekreacyjny tworzący nastrój i klimat - choć powiem szczerze u mnie jak napalę w moim kominku to w całym salonie i jadalni temperatura wzrasta do spokojnie 25 stopni .

 

Ja w moim kominku w sezonie zimowym palę prawie codziennie wieczorami - uwielbiamy z żoną trzask płonących brewion i zapach drewna jak za oknami śnieg i zawierucha . Sezonowo spalam około 5m3 drewna .

 

Odnośnie czarnej zakopconej dziury - w sezonie letnim - ziejącej z kominka otwartego - to już kwestia wyboru projektu kominka i jego wykonania tudzież dbałości o czystość - dla mnie nie ma nic gorszego jak latem - w salonie zakopcona i zabrudzona szyba od kominka z wkładem z przezierającym z wnętrza okopconym rusztem i zasmolonym wnętrzem ...

 

Poniżej na focie nasz kominek otwarty w sezonie letnim - dla mnie jest ozdobą salonu - a ziejąca dziura z inkrustowaną i rzeźbioną płytą żeliwną tudzież ozdobnym rusztem i ekranem - dodaje salonowi charakteru i uroku :

 

http://images39.fotosik.pl/139/79be526da02b9646m.jpg

 

 

- takoż - każdemu według gustu i potrzeb :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten kominek otwarty jest tak skonstruowany, że grzeje konwekcyjnie tak samo jak wkład kominkowy - powiem więcej, jego powierzchnia wymiany ciepła jest większa niż przy wkładzie. Dzięki temu temperatura na wylocie kratek jest niższa i nie przypala kurzu. Drugą zaletą jest "wiecznie" ładny widok ognia, w odróżnieniu od wkładów z niższej półki cenowej, gdzie zmorą jest brak dopływu powietrza i powolne wędzenie drewna zamiast jego spalania. Oczywiście dopływ powietrza z czerpni zewnętrznej (zamykanej szczelnie gdy się nie pali) też się w nim znalazł.

Powstał z zachwytu do ognia, jako "fanaberia" inwestora. W drugim kącie salonu znajduje się drugi kominek z płaszczem wodnym, którym ogrzewa się dom. Było to planowane od początku budowy i dzięki temu w salonie znalazły się dwa kominy. Oczywiście tutaj forma kominka jest typowym, klasycznym portalem, ale może on przybrać każdą formę, łącznie z bardzo nowoczesnym "dizajnem".

http://foto3.m.onet.pl/_m/bbef1ef8c60aae061dce84ad4b2452db,10,19,0.jpg

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/620265b238b23ac16ed671028abbc273,10,19,0.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dla tych co chcą wiedzieć jak przypilnować prawidłowego wykonania kominka z otwartym paleniskiem. Można też wykonać samodzielnie, jak to się mówi "nie święci garnki lepią". Wszystko robią ludzie.

 

Troszkę marnej jakości opis, mam nadzieję że dość czytelne.

http://foto0.m.onet.pl/_m/3c8a7801f81ec33ac6f25adf9b3b71a0,21,19,0.jpg

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/5f8c0c9dd3d66eb0fe1a72f082e6209c,21,19,3.jpg

 

 

w//g tych zasad pierwszy kominek zrobiłem w 1980r i do tej pory dobrze się sprawuje, mimo że został ...cztery razy zalany przez Wisłę.

Od tego pierwszego się zaczeło, potem następne...i w każdym kolejnym dym trafia tam gdzie powinien....tylko do komina :) Po latach zmieniłem kilka szczegółów z powyższego opisu i tabeli :

- komorę dymową można troszkę zmniejszyć

- zawsze trzymać wymiar gardzieli, nawet lepiej zmniejszyć kilka mm

- powietrze zewnętrzne nigdy pod ruszt, tak dostarczone powietrze powoduje bardzo szybkie, intensywne spalanie.

- zewnętrzne powietrze dobrze jest doprowadzić w pobliżu paleniska (oczywista oczywistość z możlwością zamknięcia), otwarty kominek zbiera powietrze całym paleniskiem i to dużo, im intensywniej się pali tym więcej.

 

Przypomnę jeszcze o dobrym posadowieniu, wzmocnieniu stropu, lub przeniesieniu ciężaru kominka na ściany. Kominek wykonany tradycyjnie może ważyć ponad dwie tony (w zależności od materiału obudowy)

Wydajność grzewcza takiego kominka jest mała, ale widok ognia bezcenny. Można zrobić "lepiej" tzn. w lekkiej wersji ("wkładu") i bardziej wydajny grzewczo.

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/db6da5aff97a38f8b1d44a3edc0a9068,10,19,0.jpg

 

 

 

 

http://foto2.m.onet.pl/_m/4d57f253b7ed40f3eea7e64c03f48cae,10,19,0.jpg

Edytowane przez an-bud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że powstał taki temat. Szczególnie dla osób ktore w trakcie planowania kominka zakładają, że będą w nim palić okazjonalnie i że nie zależy im tak bardzo na dogrzewaniu pomieszczeń. Chociaż te założenia z reguły weryfikuje czas...

Faktycznie przebywanie i biesiadowanie koło kominka otwartego to super atmosfera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że powstał taki temat. Szczególnie dla osób ktore w trakcie planowania kominka zakładają, że będą w nim palić okazjonalnie i że nie zależy im tak bardzo na dogrzewaniu pomieszczeń. Chociaż te założenia z reguły weryfikuje czas...

Faktycznie przebywanie i biesiadowanie koło kominka otwartego to super atmosfera.

 

I tak i nie, byle świadomie. .Znam takich co palenisko z szybą nazywają piekarnikiem, i nigdy w życiu piekarnika :) Jak każde rozwiązanie ma zalety i wady.

Otwarty kominek łatwiej zrobić z "innym" kształtem paleniska.

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/b5b9b1350cb1ff70ecae9e1149d91fc9,10,19,0.jpg

 

 

nowoczesny też można

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/480a9b232f37b4b8e6010d93443f0869,10,19,1.jpg

 

 

 

i z "lekkim" paleniskiem "wkładem"

 

http://lh6.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TKnzEWfnwtI/AAAAAAAACM0/bAcytfoH7dM/s512/DSC01361.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Się "przyłanczam":

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=4323024&viewfull=1#post4323024

Ale dwie kwestie trzeba sobie na początku tego wątku wyjaśnić - kominka otwartego nie robi się z powodu jego "taniości", bo może być czasami i o wiele droższy od "pudła z szybą" oraz druga rzecz - lepiej by "ci święci" zajęli się robotą w której sami są specjalistami, a wykonanie kominka z takim paleniskiem pozostawili mniej świętym, ale świadomym tego co faktycznie robią :). Może wtedy będzie na FM mniej wątków "ratunkowych" w dziale Kominki :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Się "przyłanczam":

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=4323024&viewfull=1#post4323024

Ale dwie kwestie trzeba sobie na początku tego wątku wyjaśnić - kominka otwartego nie robi się z powodu jego "taniości", bo może być czasami i o wiele droższy od "pudła z szybą" oraz druga rzecz - lepiej by "ci święci" zajęli się robotą w której sami są specjalistami, a wykonanie kominka z takim paleniskiem pozostawili mniej świętym, ale świadomym tego co faktycznie robią :). Może wtedy będzie na FM mniej wątków "ratunkowych" w dziale Kominki :D

Pozdrawiam.

 

Witaj Forest

 

To przyłącz się bardziej i wklej tu zdjęcia, temat będzie ładniejszy :) a tam "toną" przy tylu stronach.

Moje "oszczędnie?" to "tak dla przewrotnośći", nie znaczy "taniości" tylko wiedzy na temat. Widziałem dużo sp... kominków otwartych, zrezygnowanych i upartych inwestorów na tyle że za 4 podejściem do budowy kominka zaczynał w końcu prawidłowo działać. A i projektanta ze świecą w biały dzień trzeba szukać mającego minimalną wiedzę nawet co do dobrania przekroju komina, ustawienia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że ktoś podiął temat otwartych kominków. spadek ich "popularności"wiąże się głównie ze względami ekonomicznymi a szkoda!!! Drugą przyczną jest dużo mniejsza liczba wykonawców którzy potrafią taki dobrze funkconujący kominek zrobic.Przestrzegałbym przed wykonywaniem szablonowym. To nie wkład,że można postawić go na bloczkach ,podłączyć rurą,obtańcować kartongipsem i po ptakach.Wielkośći, głębokość paleniska jest ściśle związana z przekrojem kanału dymowego,jego ciągiem hydraulicznym Trzeba zachować kąt odbicia,kąt wylotu spalin,komorę zawirowania.W przeciwnym razie będzie się albo dymić,albo palić jak w kuble.Poza tym palenie to frajda jak cholera.,bez wiecznie brudnej szyby,bez wiecznie brudnych kratek.Ludzie przez setki lat w ten sposób sięogrzewali i biesiadowali [teraz już tylko to drugie] Wszystkim co mają ekonomię gdzieś serdecznie polecam[o moim wykonaniu nie wspomnę].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zapomniałem opisać lekki "wkład" :) skleroza.

 

Zrobiłem go jako stalowy (jak i wiele podobnych), z blachy 5 do 6mm. Spawany (wewnątrza i zewnętrzna strona) Zrobiony jest trzymając się zasad opisanych w pierwszym poście. Takie wykonanie ma kilka zalet:

- można odpuścić sobie wzmacnianie stropu / podłoża

- dużo wydajniejszy grzewczo w porównaniu z tradycyjnie murowanym paleniskiem ( wystarczy na sezon przejściowy)

- szybsze złożenie w miejscu wbudowania

- ramka wizualnie powiększa palenisko

 

Pozdrawiam.

 

Zapraszam do wklejania zdjęć otwartych kominków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubisz siedzieć na kominie? ja wolę przy kominku :)

pozdrawiam.

Po co na kominie? Wszystkie związki chemiczne przy otwartym kominku są w pomieszczeniu zamkniętym, czyli w salonie:)

Te kominki są naprawdę ładne, ale piszę, czego się dowiedziałam, a decyzja zawsze należy do inwestora;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie NIE, my jeszcze nie jesteśmy na etapie szukania wkładów kominkowych i ze sprzedawcą nie mam zamiaru uzgadniać takich spraw.

Znajomi, którzy są specami od chemii i ochrony środowiska (wiele lat doświadczenia) - swój otwarty kominek w domku letniskowym też przerobili na zamknięty.

Gdy zapytaliśmy czemu to zrobili, objaśnili tak szczegółowo, że mnie wystarczy.

Może warto zagłębić się i gdzieś poczytac na ten temat...taka moja sugestia:)

Pozdrawiam mikołajkowo, Joanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Bardzo mię się ten temat podoba. Dzięki An-bud.

Nareszcie coś z duszą. Bezpośredni kontakt z ogniem (nie dosłownie oczywiście) wpływa niesamowicie uspokajająco na człowieka. I nie jest to przecież niewytłumaczalne, bo ogień zapewniał naszym przodkom bezpieczeństwo i tak zostaliśmy ukształtowani. Trzask płomieni działa na nasze dzikie pokłady świadomości.

A to, że jakieś tak dioksyny, a z innej beczki - jakieś bakterie, które towarzyszą nam dziesiątki tysięcy lat i nagle są naszym śmiertelnym wrogiem, to wymysły działów marketingu firm produkujących środki czystości. Przypalany kurz składający się przeważnie z włókien poliestrowych, to już oczywiście jest zdrowy.

 

Nie wiem czy podobnie działa ogień oglądany w telewizorze.

 

Sam grzeję się przy ogniu w kominku i mogę patrzeć na niego godzinami.

Ostatnio jednak zastanawiam się nad dorobieniem drzwi, które dałoby się łatwo "wrzucić", gdy opuszcza się już ulubione miejsce. Takie otwarte palenisko po prostu niepotrzebnie się potem wychładza. Klapę w czopuchu można zamknąć dopiero rano, by nie było w domu zapachu żaru. To już najczęściej jest za późno.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...