Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominki-system czystej szyby-sprawdza sie?


magdalinska

Recommended Posts

Witam

czy może ktoś opisać na czym to polega gdzie te dziury którymi powietrze się dostaje i szyba się ma nie brudzić jak to jest skonstruowane i jak dział

 

A przy okazji nie natkną się ktoś na tematy przeróbki zwykłego kominka na kominek do C.O. (taka dostawka na wylot spalin)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej 6-letniej praktyce używałem kominka z czysta szyba FIRMY SUPRA ale ogrzewanie nawiewne nie wymuszone .Wymagane są duże otwarte przestrzeni aby powietrze mogło się rozchodzić samodzielnie i to defekt. Łazienka wc i inne pomieszczenia dalsze są niedogrzane { wersja salonowa zdaje egzamin } W nowej wersji zamontowałem kominek z płaszczem wodnym jest droższy wkład o 100% cenowo ale jest komfort bo jest zintegrowany z całym systemem ogrzewania to jest za jednym opałem ----ciepła woda wrzątek szybko

grzejniki nagrzewają wszystkie pomieszczenia i w pomieszczeniu co znajduje się kominek jest brak upału co w poprzednim przypadku bo kominek chłodzi płaszcz wodny a nie oddaje całej mocy cieplnej przez szybę i wylot w górnej części komika.Zdjęcia dla zainteresowanych umieszczone są forum muratora W ALOESIE

2 na 3-edycjach autorstwa JENTIk zapraszam zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi niestety też szyba się brudzi i nie wiem czy to normalne czasem 1 dzień jest czyściutka i wystarczy że tylko delikatnie się przydymi to już później masakra robi się z godziny na godzinę bardziej brudna.

Jak wy regulujecie u siebie prędkość spalania ?

Ja mam 3 regulacje: jedna przepustnica na czopuchu, druga przepustnica regulująca dopływ powietrza do kominka z zewnątrz i trzecia regulacja to jest przy popielniku taka przesuwna kratka którą jak uchylę to ciągnie powietrze z pokoju i kieruje to powietrze na szybę.

I teraz nie wiem jak regulować tymi przepustnicami, czy ta przepustnice na czopuchu otworzyć na stałe i regulować tylko przepustnicami dopływu powietrza.

Zastanawiam się też nad zlikwidowaniem rusztu metalowego bo po dniu palenia zapycha się on i tak popiołem. I zdaje mi się że nie jest za dobrze jak zimne powietrze ochładza od spodu palenisko. Co prawda wszystko się przez to dobrze dopala ale nie mogę uzyskać w kominku żaru. I to może powodować chyba też szybsze wypalanie się wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Jakiego typu to kominek z płaszczem czy bez 2 czym więcej regulujesz tym większy zamęt Każdy kominek jeśli mu przymkniesz wlot do komina to się dusi w efekcie kopci a nie pali Wkład musi osiągnąć swą temperaturę fabryczną bo inaczej to będzie zabawa Drzewo jeśli jest wilgotne to jeden klocek może zapocić szybę Powtarzam ustaw wloty jak w instrukcji i nie kombinuj Oszczędzisz kupując dobre drewno w zimie i wysusz go na przewiewie a potem przed sezonem czyli w wrześniu przykryć przed śniegiem, choć jak ma sie miejsce i kasę najlepszy efekt cieplny to 2-letnie suche drewno i wtedy jest efekt to tak jak wino.........JENTIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od sposobu palenia,drzewa...niestety po trochu od konstrukcji paleniska...ale....wiekszosc kominkow z plaszczem chyba musi kopcic sobie szybe,ponadto....ekonomiczniej palac,w sensie ilosci drzewa,musi sie okopcic szyba,jesli dasz ostrzej parametry,efekt lepszy,ale spalanie wieksze....ja narzekalem,przyzwyczialem sie do mojego Makroterma,ale...i tak drzewo i sposob palenia decyduje o mniejszym zakopceniu,ale jednak istniejacym po ilus godz. palenia....moze sa i lepsze paleniska,ale......szybka szybka,postawilem na sposob ogrzania,w stos. do wielkosci domu....U mnie sprawdza sie bardzo dobrze,podobnie jak tak nielubiany Ytong ;-)....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szyba brudzi się powoli - wymaga czyszczenia tak co ok 4 tygodnie ale nawet wtedy nie jest jakoś strasznie zakopcona spokojnie widać płonienie i wnętrze kominka tylko szyba nie jest przeźroczysta a przydymona na brązowo. Wkład z PW Edilkamin sfera z systemem czystaj szyby (chyba - bo na górze i na dole szyby są wloty dla powietrza) minusem jest to że spala jednak trochę więcej drewna od tradycyjnego wkładu bo nie można za mocno spowolnić procesu spalania. Palę drewnem sezonowanym ok 1,5 - 2 lata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem drzewo suche leżakowało ponad 5 lat pod zadaszeniem. Problem już rozwiązałem. Dziś cały dzień spędziłem na ustawieniu kominka i efekt jest super. Kominek już wcześniej wyłożyłem płytkami szamotowymi, ale niestety pomimo regulacji drewno znikało z niego bardzo szybko i nie można było uzyskać praktycznie żaru wypalało się wszystko nawet pomimo zamknięcia przepustnic na czopuchu i na dopływie powietrza. Kominek co prawda expresowa się nagrzewał ale nie potrzebuje na razie takiej mocy i bardziej zależy mi na spokojnym paleniu. Dziś wiec eksperymentowałam i udało mi się dojść do tego że drewno spala się wolno i bardziej efektywnie w ogóle nie widać dymu, ani we wkładzie, ani w kominie. Specjalnie sprawdzałem lusterkiem dziś komin przez wyczystkę czy komin dymi. Taki efekt uzyskałem zasłaniając cały ruszt płytkami szamotowymi i tylko zostawiłem mała szczelinę pod rusztem unosząc jedna płytkę tak żeby był minimalny przepływ powietrza pod rusztem.Teraz pomimo tego że przepustnice są pozamykane szyba ogóle się nie brudzi. I uzyskuje w kominku dużo żaru. Wcześniej szamot którym wyłożyłem kominek był okopcony teraz jest bieluśki, nawet widzę różnice w popiele, raz ze jest go mniej to jeszcze jest biały wcześniej był czarny. Co prawda rozruch kominka trwa teraz długo bo rano jak przychodzę na budowę to woda w kominku ma 3*C i wcześniej nagrzanie jej do 60*C zajmowało ok 30min dziś po przysłonięciu rusztu trwało to prawie godzinę. Ale i tak sadzę ze mi się to opłacalna bo teraz przynajmniej mogę drewna nałożyć do pełna i nie martwię się że woda mi się w kominku zagotuje. Teraz po nałożeniu do pełna utrzymuje temperaturę wody ok 70*C, Wcześniej było to niemożliwe woda by się zaraz zagotowała wiec zmuszony byłem podkładać małe ilości drewna które szybko znikały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie z płaszczem wodnym jest komputer i na nim ja ustawiam temperatury spalania { f. MAKROTERM } Wynika z twojej wypowiedzi a ja uważam żę doprowadzenie powietrza do komika jest w bezpośrednio z zewnątrz co powoduję ten cug i szybkie spalanie Ja użyłem sr.rury 75 mm i puściłem okrężną droga aby nie było tego cugu W zimie gościowi jak nie palił na co dzień potrafiło wciągnąć powietrze zimne i zamarzł zbiornik w kominku z woda .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krytykowany za archaizm Makroterm,.

 

Za co (dokładniej) jest krytykowany ten system / producent.

Moje wstępne plany są z nim związane i boje sie czy dobrze robię.[/code]

 

 

Ja go planowałem kupic ale im dłuzej czytam forum to już się gubie no ale czytam dalej opinie użytkowników..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Polecam kupcie sobie szybę z pirolizą - mam od 7 lat - czyszczę szybę zawsze na wiosne razem z kominkiem - a kominek od konca wrzesnia do maja grzeje 24 na dobę i nie ma znaczenia jakie drewno - oczywiscie z wiadomych względów wysuszone jest lepsze.

 

Pewnie i w kominkach z czystą szyba mozna wstawic sama szybe z piroliza ale wtdy pewnie tzreba pozatykac co niektore otwory aby powietrze nie dmuchalo na szybe a w stronę ognia lub dochodzilo od spodu.

Polecam wygooglać piroliza

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...