Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobiłem obudowę kominka.


Wakmen

Recommended Posts

Kolejny wątek "Jak zrobiłem ...". Dzisiaj powklejam zdjęcia jak zrobiłem obudowę kominka.

 

Kominek Lechmy 19kW z płaszczem wodnym miał być obudowany w stylu rustykalnym tak aby pasował do naszego gustu i wystroju całego domu.

 

Na początku owinąłem cały kominek wełną firerockwool (klej, wełna, folia aluminiowa) by nie wychładzać niepotrzebnie płaszcz.

Następnie wyrysowałem w komputerze całą ścianę, umiejscowiłem kominek i zacząłem obmyślać jak go obudować. Z tym to nie było problemów. Problemy zaczęły się (jak zawsze) przy wyborze materiałów wykończeniowych. Może z cegieł ręcznie formowanych, może z płytek imitujących cegły ... Wariantów było całe mnóstwo ale decydująca zawsze jest ... cena.

Z zabudowy poddasze troszeczkę zostało mi blach do suchej zabudowy jak i płyt GK więc zacząłem robić stelaż.

 

http://images45.fotosik.pl/26/22dc5687dfecb18cm.jpg

 

Zbudowanie konstrukcji i przykręcenie płyt było banalnie proste ale teraz co dalej? Po obu stronach miały być składowane polana więc jakoś trzeba było zabezpieczyć obudowę by wytrzymała ciężar i wieloletnią eksploatację gdy kominek jest na razie naszym podstawowym źródłem CO i CWU (ale nie jedynym). Do tego celu najlepiej sprawdzały się betonowe płyty imitujące kamień o konkretnych wymiarach. Firma Semmelrock ma coś takiego w swojej ofercie. Nie było to wcale tanie bo kupiłem 4 elementy, które tworzą 2 podstawy o wymiarach 45x90cm i za nie zapłaciłem aż 150PLN. Koszmar.

 

http://images44.fotosik.pl/26/a9e3df624efb127em.jpg

 

W takim przypadku musiałem znaleźć coś odpowiedniego na oklejenie płyt i ... znalazłem. W tej samej firmie zakupiłem kamień łupany. Sam sobie wybierałem kamienie odpowiadające mojej koncepcji i na całą obudowa zapłaciłem aż ... 30 PLN. Tutaj to bardzo się cieszyłem. Coś z niczego.

Przyklejałem go na elastyczny klej do glazury Mapei a fugi wypełniałem gotową, grafitową zaprawą do klinkieru Alpolu i wyglądało to tak:

 

http://images35.fotosik.pl/26/867f6a9ad9d4b1fam.jpg

 

Cegły klinkierowe pozostały mi z budowy ale i tak zbyt duży to nie jest koszt.

Belka nad kominkiem jest wymiarów 14x14cm i jest oszlifowana, pomalowana patyną i raz lakierem by aż tak się nie brudziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teraz przyszła kolej na czapę kominka.

Ze względu na rurę dymową musiałem ja zrobić lekkim łukiem ale to w zbytnio nie skomplikowało sprawy.

 

http://images46.fotosik.pl/26/2a98ec3b1cbaa04dm.jpg

 

W czapie dodatkowo zainstalowałem kratki do tego by grawitacyjnie ciepłe powietrze wydostawało się z kominka i częściowo również w taki sposób ogrzewało nasz salonik.

Gdy przykręciłem płyty, całość wysmarowałem gipsem tak by powstała nierówna faktura. Następnie zakupiłem wosk antyczny w kolorze ziemia Prowansancji i wymalowałem pędzlem całą czapę 2 razy. Podobnie zrobiłem okap kuchenny (wątek "Jak zrobiłem murowaną kuchnię") by tworzyły całość.

 

Kiedyś bardzo się bałem, że może zapalić się belka drewniana nad paleniskiem (tak mi znajomi mówili) więc zrobiłem tak, że nawet jedna osoba (w dwie to jeszcze lepiej) może wysunąć całą belkę bez niszczenia obudowy. Dodatkowo w pomieszczeniu gospodarczym za ścianą kominka jest gaśnica samochodowa do zadań specjalnych. Z perspektywy ciągłego palenia przez 2 lata mogę powiedzieć, że u mnie żadne podpalenie belki nigdy nie nastąpi bo nagrzewanie od kominka jest naprawdę znikome.

 

Teraz kominek wyglada tak:

 

http://images26.fotosik.pl/291/afeb41043b4c3d0cm.jpg

 

http://images47.fotosik.pl/26/a380b5ab68ff209bm.jpg

 

Na zdjęciach widać jak opaski wokół drzwi (otworu drzwiowego) do salonu jeszcze są nie wykończone ale ... kiedyś je skończę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki ładny kominek a tak brzydko wygląda ten wystający szyber po lewej. Nie dało się z tym nic zrobić?

Jakoś nie zauważyłem tego brzydkiego pokrętła. Może by i się dało je jakoś skrócić ale ono musi być widoczne i akurat w tym miejscu by nikt, kto obsługuje nasz kominek, nie zapomniał do czego służy. A po drugie to na nim również suszymy grzybki lub zioła zebrane z naszej działeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A czy nie byłoby prosciej zamiast stelaża wymurować najzwyczajniej z cegły całą podstawę kominka? Wtedy nie trzeba by się martwić o ciężar tego co na nim stoi...

Pewnie i można by i wymurować ale ja ani cegieł ani bloczków nie miałem z budowy. Za to miałem troszeczkę kawałków blach i płyt z zabudowy poddasza.

Mi chodziło by zrobić obudowę w naszym stylu i ... tanio ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
taki drogi kominek , a szyba zasyfiona

To po to by pokazać, że po tygodniu palenia szyba tak się "zasyfi" nawet jak są specjalne kurtyny powietrzne. One tylko przedłużają czas (o niewiele) kiedy się tak wybrudzi.

Zdjęcia były zrobione z zaskoczenia. Znajomy przyjechał i akurat miał przy sobie aparat więc wykorzystałem sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyle czola koledze za pomyslowosc i zdolnosci tworcze. Mnie tez zostalo sporo profili stalowych do scianek g-k i tez mysle, zeby obudowe zrobic we wlasnym zakresie. Rozumiem, ze rur c.o. i cwu zamknietych w obudowie nie izolowales pianka, zeby cieplo wykorzystac do grawitacyjnego grzania salonu, jak pisales? Ja kombinuje, zeby zrobic obudowe, ktora bedzie mozna szybko rozebrac w razie potrzeby - mam rury z woda w zasadzie po obydwu stronach kominkach a naczynie wzbiorcze nad kominkiem pod sufitem i tez bedzie zamkniete w obudowie. Poza tym musi byc dostep do klapy w czopuchu kominka, zeby mozna bylo od czasu do czasu usunac sadze. Takze robi sie sporo utrudnien. Tez zdecyduje sie na konstrukcje na profilach do plyt g-k, ale zastanawiam sie, co do nich zamocowac, zeby mozna bylo to latwo usuwac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej kombinuje - i taka mysl mi sie nasunela: czy mozna poszczegolne elementy obudowy z plyt g-k zamocowac do profil metalowych na zawiasach i tylko gdzieniegdzie przylapac wkretami plyte - tak, zeby mozna to bylo otworzyc w kazdej chwili bez rujnowania calosci?W miejscu, gdzie montowany bedzie zawias do plyty mysle o podlozeniu jakiejs blachy, zeby konstrukcja sie nie urwala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozumiem, ze rur c.o. i cwu zamknietych w obudowie nie izolowales pianka, zeby cieplo wykorzystac do grawitacyjnego grzania salonu, jak pisales? ...

Wszystkie rury za kominkiem są zaizolowane pianką. Uważam, że były by to niepotrzebne straty energii. Te rury za kominkiem idą za ścianę do pomieszczenia gospodarczego i tam mam naczynko przelewowe i wymiennik płytowy z dwiema pompami (jedna do kominka w systemie otwartym, druga do CO w systemie zamkniętym).

ciepło grawitacyjne jest z rury stalowej odprowadzającej spaliny jak i ciepło, które również przedostaje się przez nagrzaną wełnę z folią firerockwool.

 

...Ja kombinuje, zeby zrobic obudowe, ktora bedzie mozna szybko rozebrac w razie potrzeby - mam rury z woda w zasadzie po obydwu stronach kominkach a naczynie wzbiorcze nad kominkiem pod sufitem i tez bedzie zamkniete w obudowie. Poza tym musi byc dostep do klapy w czopuchu kominka, zeby mozna bylo od czasu do czasu usunac sadze. Takze robi sie sporo utrudnien. ...

 

U mnie rura odprowadzająca spaliny jest pod kątem prostym i w tym miejscu jest kolanko z redukcją. W tym miejscu w obudowie zamontowałem kratkę wentylacyjna, którą bez problemu można wyjąć. Po bokach kominka również są kratki by w razie czego dostać się do odpowietrznika i zaworu dopuszczającego wodę. Uważam, że taka ruchoma obudowa mogła by być trudna do wykonania i ... mało estetyczna. No jeżeli będzie w jakimś jednolitym stylu to może i dało by się ja jakoś wykonać ale dla mojej obudowy to jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej kombinuje - i taka mysl mi sie nasunela: czy mozna poszczegolne elementy obudowy z plyt g-k zamocowac do profil metalowych na zawiasach i tylko gdzieniegdzie przylapac wkretami plyte - tak, zeby mozna to bylo otworzyc w kazdej chwili bez rujnowania calosci?W miejscu, gdzie montowany bedzie zawias do plyty mysle o podlozeniu jakiejs blachy, zeby konstrukcja sie nie urwala.

Dobrze kombinujesz. Wszystko dobrze przemyślałeś ale najpierw zaprojektuj wzór, kształt a dopiero potem myśl o jego ruchomych częściach. Tak będzie łatwiej. Może nie będzie trzeba robić całej ruchomej obudowy a może tylko jeden bok lub jakieś drzwiczki się wkomponuje w obudowę. Na rynku jest dużo akcesoriów do kominków kaflowych więc może i tam coś znajdziesz co rozwiąże Twoje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kominek nie pozbawiony błędów,tak jest zawsze gdy ktoś buduje cos na czym sie nie zna.Rozumiem satysfakcjie z takiej budowy ale zachęcam do każdorazowej konsultacji z miejscowym wykonawcą. W tym termokominku prawidłowo zaizolowanym niezaizolowano rury spalinowej o tem.kilkuset stopni. Brakuje tez komory dekompresyjnej pod sufitem .Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakmen oraz inne pomocne dusze

Widze, ze welne przyklejales do obudowy czescia z aluminium na zewnatrz. Tak ma byc rozumiem?

 

A czy spod i tyl kominka tez oklejales?

 

Czy mocujac welne do obudowy laczyles tylko dociete kawalki tasma alu czy dodatkowo kleiles welne do plaszcza jakims klejem (bo wspomniales cos o kleju) i ew. jakim?

 

Rozumiem, ze sciany wewnatrz obudowy przy kominku z plaszczem nie trzeba dodatkowo izolowac welna?

 

A co z odcinkiem wkladu kominowego miedzy kominkiem a kominem schowanym w scianie? Czy tez czyms go izolowac i ew. czym?

 

Jesli izolacja tego odcinka komina jest wskazana, to czy spowodowane jest to zwiekszeniem efektywnosci grzania plaszcza czy tez wzgledami bezp.?

 

I jeszcze raz pytanie o miedziane rury CO i cwu laczace plaszcz kominka z instalacja wodna - izolowac pianka przed zamknieciem w obudowie czy nie?

 

edit: dzieki za odpowiedz na wczorajsze posty, tym samym odpowiedziales na moje pytania odnosnie izolacji rur wodnych i izolacji wkladu spalinowego. Gdybys mogl zerknac na pozostale pytanie, bede wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kominek nie pozbawiony błędów,tak jest zawsze gdy ktoś buduje cos na czym sie nie zna.Rozumiem satysfakcjie z takiej budowy ale zachęcam do każdorazowej konsultacji z miejscowym wykonawcą. W tym termokominku prawidłowo zaizolowanym niezaizolowano rury spalinowej o tem.kilkuset stopni. Brakuje tez komory dekompresyjnej pod sufitem .Pozdrawiam

 

Wlasnie pytalem o izolacje rury spalinowej - jesli jest niezbedna to z jakiego materialu ja wykonac?

 

Apropo komory dekompresyjnej - czy nie dotyczy ona czasami kominka powietrznego? Jaka role mialaby pelnic w kominku z p.w.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rure spalinową izoluje się ze względu bezpieczeństwa i żeby spaliny nie stygły bo komin potrzebuje okreslonej tem. Zaizolowac nalezy cały termokominek ,spod można zostawic ,rury mozna zaizolowac ,płyty izolacji wystarczy połaczyć tasma aluminiowa do kominków.Wtedy mozna nieizolowac obudowy ale powinna być wykonana z właściwych niepalnych mat.Komore kominka należy przewietrzyc i oczywiście zbudować komore dekompresyjna o ile obudowa kominka jest do sufitu.Co do termokominka polecam Lazara ,duży z doprowadzeniem pow.z zew. wyłożony wernikulitem odzielna regulacjia pow.do czyszczenia szyby i rozsądna cena.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rure można zaizolować wełna kominkową po rozdeptaniu i zdięciu foli alu. ,a komora dekompresyjna izoluje od sufitu komore cieplna kominka ,wykonuje sie ją zawsze gdy obudowa kominkowa zrobiona jest do sufitu i należ ja przewietrzyc kratkami po przekatnej .w komorze cieplnej równiez kratka i koniecznie na dole obudowy chyba że w obudowie jest drewutnia przez która dopływa pow.pod spód kominka.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kominek nie pozbawiony błędów,tak jest zawsze gdy ktoś buduje cos na czym sie nie zna.Rozumiem satysfakcjie z takiej budowy ale zachęcam do każdorazowej konsultacji z miejscowym wykonawcą. ...

Może źle zrozumiałem Majstra post ale wydaje mi się, że czuję auto reklamę. Jeżeli tak jest to proszę reklamować swoje umiejętności w innym wątku. Jeżeli nie, to ... przepraszam. Wątek ma służyć taniemu sposobowi na wykonanie obudowy.

... W tym termokominku prawidłowo zaizolowanym niezaizolowano rury spalinowej o tem.kilkuset stopni.

Nie ma takiej potrzeby bo kominek jest zrobiony z materiałów niepalnych. W żadnym przypadku rura spalinowa nie styka się z obudową. Najbliżej jest do kratki wentylacyjno - rewizyjnej jakieś 15cm. Po drugie czopuch od środka jest również wyklejony taką samą wełną jak cały kominek (firerockwool) ale od zewnątrz płyta GK, klej, wełna, folia aluminiowa.

Jeżeli tak jest wykonany cały czopuch kominka to proszę wyjaśnic mi co może się w nim zapalić? NIC!!!!

...

... Brakuje tez komory dekompresyjnej pod sufitem ....

Takowa komora dekompresyjna jest. Ta podłużna kratka wentylacyjna pod sufitem służy do regulacji ciśnienia w tej właśnie komorze dekompresyjnej.

 

Jak wcześniej napisałem to prosiłem aby zadawać pytania do sposobu wykonania bo na zdjęciach, które umieściłem wszystkich detali nie widać a ja cyfrówki nie posiadam bo ... zbyt dużo kupuje narzędzi do majsterkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...