Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w garażu - brak komina...


Recommended Posts

Dobra - nie było w projekcie :)

 

Poczytałam różne przepisy i wiadomo, że wentylacja być musi.

Garaż dwustanowiskowy w bryle domu, ogrzewany.

 

Pytanie : czy ma teraz robić demolkę i stawiać komin wentylacyjny (przez g-k i dach, nad garażem w najlepszym układzie zdemoluję łazienkę ) czy może rozwiązać to jakoś inaczej.

Czytałam o dwóch kratkach wentylacyjnych na przciwległych ścianach (jedna na górze, druga na dole)

A może otwór i zamontowany wentylator ?

 

Jak myślicie ?

 

Ostatnio był u mnie kominiarz i nie widzi inne opcji jak stawianie komina - a mnie się ten pomysł niezbyr podoba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Miałem ostatnio przyjemność gościć kominiarza u siebie, w związku z "opinią" czy komin nadaje się do podłączenia kotła gazowego.

Również nie mam wentylacji w garażu, więc od razu do niego z tym problemem. Stwierdził, że wystarczy założyć w dachu kominek wentylacyjny i po kłopocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.

 

No ale dosyć tych wymądrzeń..... u mojego kolegi była podobna sytuacja, ale on o tyle miał prostą sprawę, że nad jego garażem nie było żadnych pomieszczeń, wstawił tylko rurę i kominek wentylacyjny z dachówki.

 

może coś podobnego u Ciebie da się zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.

....quote]

 

ło jeżu

 

zapewne dziura w ścianie o odpowiednim przekroju załatwi sprawę wentylacji, najlepiej po przeciwnej stronie bramy, pod sufitem

być może będzie konieczność zrobienia otworu dołem na ścianach w okolicy bramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku garażu nieogrzewanego zapewne ;) jedna dziura w ścianie nie rozwiąże problemu, muszą być dwie kratki o przekroju min. 14x14.

 

natomiast jeśli masz garaż ogrzewany wg. przepisów musi być wentylacja grawitacyjna.

Właśnie to mnie martwi.

Choć znalałam tez opinię, że wentylator załączający się w momencie otwarcia garażu też jest rozwiązaniem...

Nad garażem niestety są pomieszczenia mieszkalne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a te musi to skąd?

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

 

z dnia 14 grudnia 1994 r.

 

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Rozdział 10

 

Garaże dla samochodów osobowych

 

§ 108. W garażu z zewnętrzną obudową pełną należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, o łącznej powierzchni otworów netto nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe - w garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w budynki nie ogrzewane,

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w garażach jednoprzestrzennych nadziemnych lub częściowo zagłębionych, znajdujących się w budynkach mających ogrzewanie i nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

3) mechaniczną - w innych garażach, nie wymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tamże

§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

 

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

 

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

 

3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi się zdaje skoro brama garażowa ma 2,2m/5m - obwód 14,4mb to chyba jakiś dopływ powietrza przez nią jest - a może się mylę i jest hermetyczna... :roll:

 

czyli w przepisie nie ma jasno powiedziane, że w garażu przy wentylacji grawitacyjnej musi być nawiew? bo ja w projekcie mam nawiew "zetką" do kotłowni ale do garażu już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie nie chciałabym, żeby w chałupie jechało spalinami :) ALe zdjęcie grzejnika na odbiór jest kuszącą perspektywą - w końcu wolę zrobić dwa otwory z kratką niż przebijać się teraz przez dach. Nie mam wolnego kanału w kotłowni przylegającej do garażu - niestety ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...