Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W kwestii okapów polecam producenta:  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W kwestii okapów polecam producenta:



Recommended Posts

To już było...

Mimo, że teoretycznie nie powinno być problemu, prawo tego zabrania, a przynajmniej jeszcze niedawno zabraniało nawet w przypadku kominków z zamkniętą komora spalania.

 

Okap będę miał zintegrowany z nadciśniebiową wentylacją wywieno-nawiewną, więc nie będę go musiał wyłączać (będzie chodził cały czas, jako wywiew wentylacji)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)

 

§ 150

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja planuję kuchnię 60-tkę, ale okap do niej 90-tkę. Większość poradników twierdzi, że im szerszy okap tym lepiej zbiera kuchenne zapachy. A ponieważ kuchnia u mnie będzie się znajdowała obok przejścia do jadalnio/salonu zależy mi na raczej wydajnym okapie, a te 30 cm. miejsca więcej mogę sobie wygospodarować... Radzę zakupić sprzęt o wydajności pow. 450 m3/h, słabsze się ponoć niezbyt sprawdzają.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacWro

Mamy kuchenke 60 a okap 90, wyglada bardzo dobrze, jast praktyczne i moge tylko zachecic do takiego rozwiazania. Na scianie z kuchenka nie mamy zadnych szafek wiszacych, wtedy ladny okap nie jest wcisniety miedzy inne meble i jest naprawde cennym elementem wystroju.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Okap 90 ma wiekszą śrenicę rury odprowadzającej "spaliny" tak więc musimy wiedzieć wcześniej jaki chcemy. Jeżeli kupimy 90 a rozeta wejściowa jest przystosowana na 60 trzeba stosować odpowiednie redukcje a to wpływa na wydajność okapu - pieniądze wydane a efekt marny.

Marian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

I pod warunkiem, że nie będziesz wpychał swoich zapachów sąsiadowi dwa piętra wyżej ( np. mieszkasz na 5 piętrze ).

Ale nie radzę.

Jeśli masz tylko jedną kratkę wentylacyjną, to możesz sobie uhodować pleśń na ścianach w kuchni. ( Ja popełniłam ten błąd i mam pleśń na ścianach za szafkami).

W kuchni MUSI być dobry wywiew, a nie ma go, gdy przytkasz dziurę od kratki wentylacyjnej rurą od okapu.

A tak w ogóle, to w blokach nie wolno instalować okapów z wyciągiem mechanicznym - właśnie ze względu na zakłócanie pracy wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Nie wiem, czy cię dobrze zrozumiałam - za drogi jest okap narożny, czy jakikolwiek gotowy okap rustykalny???

Jeśli narożny (a są dużo droższe od zwykłych) zrób tak jak ja: zamontuj w rogu płytę gk i na tej płycie załóż zwykły, prosty, przyścienny okap.

Jeśli chodzi o drugą wersję, to jedyne, co mi przychodzi do głowy, to zwykły tani wyciąg zabudowany płytą gk taką jak do okrągłych obudów kominków, nie wiem, jak ona się fachowo nazywa, ale ta płyta jest poprzycinana tak, że można ją wyginać i tworzyć z niej okragłe kształty (do kupienia w marketach budowlanych), potem dopracować gipsem, wyszpachlować, zrobić doklejkę z drewna... Zabawy :wink: pewnie miałabyś z tym mnóstwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Ja też zamocowałem okap 90-tkę o nienajgorszej wydajności, wychodząc z założenia, że będzie lepiej "zbierał" opary znad kuchni aniżeli 60-tka. No i nie pomyliłem się. Było to dla mnie o tyle ważne, że mam kuchnię częściowo otwartą na inne pomieszczenia i chciałem uniknąć nadmiernego rozprzestrzeniania się zapachów. Jak ktoś już trafnie zauważył należy nie tylko patrzeć na szerokość okapu, ale także na jego parametry - przede wszystkim ciąg, ale i hałas przy pracy. Głośny wyciąg potrafi bowiem czasem nieźle wkurzyć, jak się lubi słuchać muzyki przy gotowaniu...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA dałam wyciąg 60-tkę (firmy FABER) na płytę ceramiczną też 60-tkę AMICI. Nie widzę osadów na szafkach, o których ktoś pisał może dlatego, że z płyty ceramicznej (elektrycznej) w ogóle jest mniej osadów niż z gazowej. Poza tym nie miałam tego dylematu, bo na 90-tkę nie było miejsca, ale nawet gdyby to chyba nie pomyślałabym o takim wielkim okapie nad 60-tkę. U mnie jest to aneks kuchenny w pokoju dzinnym i taki wielki KLOC wyglądałby trochę dominująco - takie mam odczucie :wink: . Pozdrawiam, ALison
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...