Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ekogroszek nie, lepiej gaz?


Robak

Recommended Posts

problem z piecami na paliwa stałe jest to że one muszą palić - i powinien być odbiór tego ciepła który one wytworzą. Jak nie odbierasz tego ciepła (bo nie potrzebujesz tyle) to kocioł i tak musi palić - taka jego uroda. i energia idzie w komin.

 

Może zainteresuj się kotłem na pellety z zapalarką + bufor ciepła taki może nawet 1000l. tak żeby kocioł mógł się wyłączyć i wygasić a następnie sam odpalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 281
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pallety ? Dla domu 110 m z założenia taniego w budowie i utrzymaniu ?

Kocioł + bufor ,,,

Przecież to kilkanaście tyś na kotłownie :o

 

Wolę albo piec na wszystko i wizytę co 3 godziny w kotłowni albo ewentualnie ten groszek ,,, :roll:

 

Tylko chcę sie dowiedzieć jak to pracuje dla CWU , słyszałem o jakimś podtrzymaniu ale jeśli kocioł miał by tak pracować zawsze to czy to jest oki ?

Jeśli tak to odżałuje te 6 tyś, a bufora nie chcę,będzie podłogowe i wylewka akumulacyjna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pallety ? Dla domu 110 m z założenia taniego w budowie i utrzymaniu ? Kocioł + bufor ,,,

Przecież to kilkanaście tyś na kotłownie :o

 

po pierwsze primo nie pAllety tylko pEllety

po drugie primo kotłowania dla pieca na ekogroszek to też koszt kilkunastu tysięcy

po trzecie primo: nie będzie Ci szkoda że piec pali węgiel a ty nie masz co zrobić z ciepłem i marnotrawisz kasę? - masz bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło.

 

po ostatnie primo - może jednak kocioł na prąd (grzanie w 2 taryfie)? + kominek z płaszczem + bufor i podłogówka wszędzie?

 

jak będziesz chciał zaoszczędzić na prądzie przepalisz kominek naładujesz bufor 1000l i będziesz tym grzał pewnie ze 2 doby (oczywiście nie jak będą mrozy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE chce kominka!

NIE chce bufora!

NIE chce pEllet!

 

Pytam o piec na ekogroszek i grzanie nim CWU :-?

 

Nie jestem laikiem forumowym i jestem tu już na tyle długo że wiem czego chce i chyba potrafię zadawać pytania !

Wiem pierwek że chciałeś pomóc, o wszystkich rzeczach,które wymieniłeś myślałem i czytałem!

Zdecydowałem że będzie tani piec na drewno/brykiet/węgiel ale zastanawiam się jeszcze jak by to wyglądało z ekogroszkiem bo przy takim zapotrzebowaniu na ciepło może warto w to wejść !

 

Uff :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozum mnie źle - mam piec na ekogroszek i uważam że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło jak Twoje chyba się nie sprawdzi. Jeżeli jednak sie zdecydujesz wybierz jak najmniejszej mocy (nie wiem czy są mniejsze niż 14kW)

 

nie mogę pomóc co do zużycia groszku na ogrzanie samej CWU bo nie mam danych - musisz pamiętać że jak już piec ogrzeje zasobnik CWU to będzie palił groszek żeby podtrzymać temperaturę w piecu (powiedzmy te 56 stopni minimum) i na to będzie szedł groszek...

 

normalnie to nie jest problem - jak dom potrzebuje ciepła (w zimie) ale Twój będzie go potrzebował bardzo mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby nawet rozpalać co 48h ale ma tylko 80l

 

No właśnie :-?

 

W sumie to planowałem palic raz na kilka dni,przez to tez zrobię grubszy jastrych żeby jeszcze bardziej zakumulować ciepło!

Niestety mam drewniany strop :-?

 

Problem mi się pojawia z CWU, czy jeśli kupię zasobnik 140 L lub większy, na wylocie dam zawór termostatyczny mieszający + cyrkulacja to wystarczy mi tej wody na 2 lub 3 dni ?

Jak duży zasobnik spełniał by takie wymaganie?

Zużycie wody bardzo niewielkie, ok. 50 L na dobę.

 

Wtedy miało by to nawet sens, a z tym ekogroszkiem 10 KW to masz jakieś inne informacje,namiary?

Może by zrobili 5 KW? :wink:

Bo 10 to o wiele za dużo :lol:

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę albo piec na wszystko i wizytę co 3 godziny w kotłowni

, znam osobiście kogoś kto przy takich temperaturach jak teraz pali w piecu raz dziennie i domek przez następne 24h nie zdąży się wychłodzić, mógłby nawet rozpalać co 48h ale ma tylko 80l zbiornik CWU na 3 osoby i po 24h już tej wody brakuje

(nie wiem czy są mniejsze niż 14kW)

łódzka fakora robi żeliwne 10KW specjalnie do małych domków energooszczędnych

przy tych temperaturach jak teraz wkładam do pieca wiadro węgla z 10-15 kg(jakoś tak 1/3, 1/2 komory paleniskowej) i rozpalam około godz. 16 - temperarura na piecu ustawiona na 55-60 stopni pali sie do jakiejś 21. w tym czasie grzeje sie domek (cały dół to podłogówka która potem jest ciepła przez całą noc) i CWU 100 litrów i to wystarcza - do następnego dnia jest ciepło. Od kiedy mam piec na paliwo stałe gazu uzywałem raz jak nie chciało mi sie iść rozpalić - żeby uzyskać ten sam efekt - koszt x2 i tyle w tym temacie :)

jak sie zrobi zimniej to bede wkładał wiecej węgla - bedzie sie dłużej palić

poza tym to mój pierwszy sezon wiec niemiarodajny wilgotność w domu 60-70% i niemoge sobie z nią na razie poradzić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe cuś jak czujnik pokojowy do pieca na eko-groch też się przydaje i mam taki wyprowadzony, poza tym każdy dom jest inny do grzania.

Ja kupuję HEF 18 KW U na eko i polana drewniane oraz tekturę.

 

Nie boje się palenia, paliłam już w swoim życiu w piecach kaflowych, kuchni węglowej, kozie, lubię się grzebać w ziemi, mam gdzie jeździć rowerem i po to się wyprowadzam na wieś m.in. Inaczej zostałabym w mieście.

Mam dom z serii energooszczędnych ale póki co bez reku i solarów (bo to już raczej cuda pasywne i z dofinansowaniami krucho). Na razie planuję się nie wprowadzać tak szybko, czekam aż odda większość wilgoci. Gorzej, że muszę budować składzik na drewno i węgiel :lol: Kominek też będzie.

 

Koleżanka w sezonie grzewczym (wszystko na gaz) wydaje 4-5 tyś zł ale delikatnie mówiąc ją stać więc dla wygody nie rezygnuje z gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy miało by to nawet sens, a z tym ekogroszkiem 10 KW to masz jakieś inne informacje,namiary?

http://fakora.com.pl/as_kkw.php

ŻELIWNY KOCIOŁ GRZEWCZY KZ-2

ten najmniejszy załadowany drewnem ma moc 8KW węglem 10KW

 

Ten nie jest z podajnikiem a o takim myślałem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten wątek i....

Mam w moim nowym domu piec na gaz - Vaillant atmosferyczny

Mam też drugi piec na paliwa stałe w którym palę - na razie drewniane i kartonowe odpadki z budowy docelowo drewno opałowe i węgiel

Dywersyfikacja nosnika energii :D bo:

gaz - bezobsługowość - automatyka

paliwa stałe (węgiel) koszty...

nikt mi nie wmówi że grzanie gazem jest tańsze

dodatkowo zawsze jak jestem u jakiś znajomych co grzeją prądem gazem olejem to w domu jest nie za ciepło.

w domach gdzie sie pali jest poprostu cieplej

W październiku u mnie chodził gaz zużyłem 200 metrów szesc. koszt łatwo obliczyć

w listopadzie pale... narazie koszty zero tylko własna praca bo mam pozostałości po budowie.

I w listopadzie mam w domu o wiece cieplej często zdaża mi sie w samym T-shircie chodzić.

 

Skoro zużyłeś 200m gazu to zapłaciłbyś w zależności od rodzaju gazu: za gz-35 (ja mam taki) 224zł, za gz-50 chyba 290 (liczę po 1,45) - ceny z października. Nie liczę abonamentu i stałej sieciowej bo jak masz przyłącze to płacisz bez względu na to czy korzystasz z gazu czy palisz w piecu. Napisałeś, że palisz odpadami po budowie ale ile ekogroszku kupiłbyś za te 224 lub 290 zł? Przy cenie 700 za tonę coś pomiędzy 320 a 414 kg. Czy ta ilość by ci wystarczyła do ogrzania domu i cwu w tym okresie?

witaj :) mam gz-50

ile bym spalił w tym okresie to nie wiem bo październik już nie wróci.

węgiel u mnie na składzie po 640 zł w workach, kupiłem luzem z samochodu po 500zł przy dzisiejszych temperaturach - nie październikowych spalam około 20 kg na dzień.

to jest około 10 zł na dzień (plus coś na rozpałke na razie mam drzewo po budowie) i w domu jest naprawde ciepło

moze przetestuje kiedyś - ten sam dom i 48 godzin grzania gazem - wynik a potem 48 palenia węglem - wynik i wtedy zobaczymy dokładnie.

oczywiście nie jest to ogrzewanie bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trzech str. tego wątku trafiły się tylko 3 wypowiedzi warte analizy. Reszta to teoria, bełkot albo pobożne życzenia.

Jak można autorytatywnie zabierać głos w dyskusji nt. kosztów i zużycia gazu lub węgla nie mając obydwóch pieców w swojej kotłowni? Fenomen czy jasnowidztwo?

Te posty mówią więcej niż cała ta rozwlekła dyskusja ...i je polecam niezdecydowanym:

mam instalacje co w ,której pracują dwa piece.Gazowy Dom-Gaz i piec na ekogroszek Hef U-25KW .Piec gazowy założyłem około 10 lat temu kiedy na nasze osiedle {Domki typu wczesny Gierek}doprowadzono gaz. Zostawiłem sobie jednocześnie stary piec węglowy i w jego miejsce zamontiwałem Hefa.Z doświadczenia mogę powiedzieć ,że koszty ogrzewania groszkiem nie są szczególnie niskie,ale gdybym podobną temperaturę w domu 23-24 stopnie chciał osiągnąć grzejąc gazem kosztowałoby mnie to około 30-40% więcej.Dom około 150m nowe plastikowe okna wycieplont stropodach (steropian 20cm) sciany nie ocieplone choć nie widzę potrzeby mury są solidne budowane na cegłe i pustak. Front domu skierowany na południe. Piec gazowy sprawdza się u mnie grzejąc ciepłą wodę latem lub do dogrzewania wczesną jesienią i póżną wiosną. Dodam ,że nie planowałem takiej instalacji wcześniej życie wymusiło częściowe odejście od gazu. Co do ekologi to zaprosiłbym chętnie naszych decydentów (ludzi decydujących o cenach gazu ) około godziny 20 na nasze osiedle.Smog zapach wszystkiego co tylko można w piecu spalić. A miało być tak pięknie i ekologicznie.
Podam jeszcze ,że zużycie ekogroszku to około 600-700 kg miesiąc zima temperatura w domu 23-24 stopnie zużycie gazu było około 1050 zł (przed podwyżkami ) tem w domu dzień 21 stopni noc 16 stopni. Jak widać koszty są porównywalne ale dalej twierdzę ,że przy groszku jest cieplej. Obsługa pieca na ekogroszek nie jest bardzo pracochłonna może dlatego,że mam porównanie z tradycyjnym węglowym.Być może przy tak rosnących cenach węgla niedługo cena się wyrówna ale na to wpływu niestety nie mamy.
Tak czytam ten wątek i....

Mam w moim nowym domu piec na gaz - Vaillant atmosferyczny

Mam też drugi piec na paliwa stałe w którym palę - na razie drewniane i kartonowe odpadki z budowy docelowo drewno opałowe i węgiel

Dywersyfikacja nosnika energii :D bo:

gaz - bezobsługowość - automatyka

paliwa stałe (węgiel) koszty...

nikt mi nie wmówi że grzanie gazem jest tańsze

dodatkowo zawsze jak jestem u jakiś znajomych co grzeją prądem gazem olejem to w domu jest nie za ciepło.

w domach gdzie sie pali jest poprostu cieplej

W październiku u mnie chodził gaz zużyłem 200 metrów szesc. koszt łatwo obliczyć

w listopadzie pale... narazie koszty zero tylko własna praca bo mam pozostałości po budowie.

I w listopadzie mam w domu o wiece cieplej często zdaża mi sie w samym T-shircie chodzić.

przy tych temperaturach jak teraz wkładam do pieca wiadro węgla z 10-15 kg(jakoś tak 1/3, 1/2 komory paleniskowej) i rozpalam około godz. 16 - temperarura na piecu ustawiona na 55-60 stopni pali sie do jakiejś 21. w tym czasie grzeje sie domek (cały dół to podłogówka która potem jest ciepła przez całą noc) i CWU 100 litrów i to wystarcza - do następnego dnia jest ciepło. Od kiedy mam piec na paliwo stałe gazu uzywałem raz jak nie chciało mi sie iść rozpalić - żeby uzyskać ten sam efekt - koszt x2 i tyle w tym temacie :)

jak sie zrobi zimniej to bede wkładał wiecej węgla - bedzie sie dłużej palić

poza tym to mój pierwszy sezon wiec niemiarodajny wilgotność w domu 60-70% i niemoge sobie z nią na razie poradzić :(

Aby wszystko było w jednym miejscu powtórzę jeszcze dodatkowe wnioski z wcześniejszych postów.

Ekogroszek należy rozważyć ze względu na:

-ekonomię (obecna relacja cen gazu do węgla)

-brak dostępu do gazociągu lub (niekiedy) wysokie koszty przyłącza

-możliwość korzystania z alternatywnych rodzajów opału (drewno, pellety, trociny... - przy piecu z dodatkowym rusztem)

Na korzyść gazu przemawia:

-brak konieczności przeznaczenia dużego pomieszczenia na kotłownię

-znacznie wyższa bezobsługowość działania

-czystość

Dodatkowo przy niewielkiej powierzchni do ogrzania i dobrym dociepleniu budynku wzrost kosztów nawet o te 30-40% (za gaz) może okazać się akceptowalny, bo kwotowo wyjdzie to i tak nie wiele w stosunku do wkładu własnej pracy przy kotłowni węglowej.

Ale priorytety każdy musi wybrać indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trzech str. tego wątku trafiły się tylko 3 wypowiedzi warte analizy. Reszta to teoria, bełkot albo pobożne życzenia.

Jak można autorytatywnie zabierać głos w dyskusji nt. kosztów i zużycia gazu lub węgla nie mając obydwóch pieców w swojej kotłowni? Fenomen czy jasnowidztwo?

Te posty mówią więcej niż cała ta rozwlekła dyskusja ...i je polecam niezdecydowanym:

mam instalacje co w ,której pracują dwa piece.Gazowy Dom-Gaz i piec na ekogroszek Hef U-25KW .Piec gazowy założyłem około 10 lat temu kiedy na nasze osiedle {Domki typu wczesny Gierek}doprowadzono gaz. Zostawiłem sobie jednocześnie stary piec węglowy i w jego miejsce zamontiwałem Hefa.Z doświadczenia mogę powiedzieć ,że koszty ogrzewania groszkiem nie są szczególnie niskie,ale gdybym podobną temperaturę w domu 23-24 stopnie chciał osiągnąć grzejąc gazem kosztowałoby mnie to około 30-40% więcej.Dom około 150m nowe plastikowe okna wycieplont stropodach (steropian 20cm) sciany nie ocieplone choć nie widzę potrzeby mury są solidne budowane na cegłe i pustak. Front domu skierowany na południe. Piec gazowy sprawdza się u mnie grzejąc ciepłą wodę latem lub do dogrzewania wczesną jesienią i póżną wiosną. Dodam ,że nie planowałem takiej instalacji wcześniej życie wymusiło częściowe odejście od gazu. Co do ekologi to zaprosiłbym chętnie naszych decydentów (ludzi decydujących o cenach gazu ) około godziny 20 na nasze osiedle.Smog zapach wszystkiego co tylko można w piecu spalić. A miało być tak pięknie i ekologicznie.
Podam jeszcze ,że zużycie ekogroszku to około 600-700 kg miesiąc zima temperatura w domu 23-24 stopnie zużycie gazu było około 1050 zł (przed podwyżkami ) tem w domu dzień 21 stopni noc 16 stopni. Jak widać koszty są porównywalne ale dalej twierdzę ,że przy groszku jest cieplej. Obsługa pieca na ekogroszek nie jest bardzo pracochłonna może dlatego,że mam porównanie z tradycyjnym węglowym.Być może przy tak rosnących cenach węgla niedługo cena się wyrówna ale na to wpływu niestety nie mamy.
Tak czytam ten wątek i....

Mam w moim nowym domu piec na gaz - Vaillant atmosferyczny

Mam też drugi piec na paliwa stałe w którym palę - na razie drewniane i kartonowe odpadki z budowy docelowo drewno opałowe i węgiel

Dywersyfikacja nosnika energii :D bo:

gaz - bezobsługowość - automatyka

paliwa stałe (węgiel) koszty...

nikt mi nie wmówi że grzanie gazem jest tańsze

dodatkowo zawsze jak jestem u jakiś znajomych co grzeją prądem gazem olejem to w domu jest nie za ciepło.

w domach gdzie sie pali jest poprostu cieplej

W październiku u mnie chodził gaz zużyłem 200 metrów szesc. koszt łatwo obliczyć

w listopadzie pale... narazie koszty zero tylko własna praca bo mam pozostałości po budowie.

I w listopadzie mam w domu o wiece cieplej często zdaża mi sie w samym T-shircie chodzić.

przy tych temperaturach jak teraz wkładam do pieca wiadro węgla z 10-15 kg(jakoś tak 1/3, 1/2 komory paleniskowej) i rozpalam około godz. 16 - temperarura na piecu ustawiona na 55-60 stopni pali sie do jakiejś 21. w tym czasie grzeje sie domek (cały dół to podłogówka która potem jest ciepła przez całą noc) i CWU 100 litrów i to wystarcza - do następnego dnia jest ciepło. Od kiedy mam piec na paliwo stałe gazu uzywałem raz jak nie chciało mi sie iść rozpalić - żeby uzyskać ten sam efekt - koszt x2 i tyle w tym temacie :)

jak sie zrobi zimniej to bede wkładał wiecej węgla - bedzie sie dłużej palić

poza tym to mój pierwszy sezon wiec niemiarodajny wilgotność w domu 60-70% i niemoge sobie z nią na razie poradzić :(

Aby wszystko było w jednym miejscu powtórzę jeszcze dodatkowe wnioski z wcześniejszych postów.

Ekogroszek należy rozważyć ze względu na:

-ekonomię (obecna relacja cen gazu do węgla)

-brak dostępu do gazociągu lub (niekiedy) wysokie koszty przyłącza

-możliwość korzystania z alternatywnych rodzajów opału (drewno, pellety, trociny... - przy piecu z dodatkowym rusztem)

Na korzyść gazu przemawia:

-brak konieczności przeznaczenia dużego pomieszczenia na kotłownię

-znacznie wyższa bezobsługowość działania

-czystość

Dodatkowo przy niewielkiej powierzchni do ogrzania i dobrym dociepleniu budynku wzrost kosztów nawet o te 30-40% (za gaz) może okazać się akceptowalny, bo kwotowo wyjdzie to i tak nie wiele w stosunku do wkładu własnej pracy przy kotłowni węglowej.

Ale priorytety każdy musi wybrać indywidualnie.

 

Całkowicie popieram wnioski autora tego postu. Bez sensu jest porównywanie kosztów grzania gazem i węglem gdy nie przeprowadzi się testu w tym samym domu. Porównywanie kosztów dla różnych domów może wskazac tylko bardzo szacunkowo występujące relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zdecydowanie będzie lepiej gaz dla tych co nie chca słyszec o ogrzewaniu, tylko chcą miec w domu ciepło. Piece na ekogroszek jednak wymagają obsługi, fakt że nie tyle co przy tradycyjnym piecu węglowym, natomiast zimą co 2-3 dni trzeba zajrzeć czy wszystko funkcjonuje jak należy, no i trzeba co jakiś czas dosypać eko i wybrac popiół. W moim przypadku podam ile mi to zajmuje: wybranie popiołu raz na tydzień pięć minut, zasypanie podajnika 5minut 150kg średnio co 10 dni, cieplejsza zima co 14 dni, w ostrych mrozach co 7 dni. Myślę wielką loterią w piecach na ekogroszek jest jakość ekogroszku ,bo z reszta da sie wytrzymać, jeżeli trafi sie na eko-dziadostwo to może zrujnować życie przez cały sezon grzewczy (przyznają to wszyscy ekogroszkowcy). Wiadomo zimą coś trzeba, a nie leżeć "brzuchem do góry". Jeżeli ktoś lubi luksus na maxa i bezobsługowość to GAZ, chociaż przeglądy okresowe tez trzeba robić.

Jak na razie eko jest taniej niż gaz, dodam że olej opałowy bardzo staniał.

Życie pokazuje czym mamy ogrzewać, wiadomo chodzi o koszty i luksus, kiedyś był gaz za grosze, potem olej opałowy, teraz ekogroszek, potem znowu coś. Tak żartem dodam najlepiej to mieć kilka piecy na różne paliwa i tylko je przełączać na to paliwo które jest najtańsze.

Dodam że mój kolega ma piec na olej opałowy, w ubieglym roku ze względu na wysokie koszty oleju zainstalowal piec na gaz i wychodziło taniej teraz rozważa palenie olejem bo jest teraz tani, ale nawiasem kiedy te inwestycje sie w końcu zwrócą że jest niby taniej. Bo doinstalowując piec na gaz koszt razem około 10tys pln (o papierologii nie wspomnę) to ja moge kupić ekogroszku na pięć lat.

Wiadomo zawsze znajdzie sie ktoś co powie "ale", te tematy nigdy się nie skończą, będziemy o nich mówić i mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości: jaki masz piec?

 

Wizualnie nie ma nazwy, jest od gościa z Pleszewa.

Rozglądałem się za różnymi piecami chyba z pół roku i nie interesowała mnie firma czy marka. Interesowała mnie jak najdłuższa droga spalin i łatwość czyszczenia pieca i wielkość bo kotłowni nie mam zbyt wielkiej.

Użytkuję drugi sezon, jak na razie to jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dopiszę ile koszuje przyłącze gazu w moim przypadku. Było to 4500 zł. Czyli opłata dla gazowni za wykonanie przyłącza do działki 1500zł. Reszta to wykonanie tzw. instalacji wewnęrznej, czyli od gazomierza do wnętrza domu i rozprowadzenie (ok. 25 metrów). Kocioł będzie mnie kosztował ok 7tys (kondensacyjny+ zasobnik 120 l)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rzeszowie najtańszy ekogroszek po ok 800 zł na pytanie czy suchy? pani powiedziała że z wierzchu :lol: w castoramie workowany po prawie 1000. Jak sobie radzić z suszeniem bo w opise paliwa jest podana niska wilgotność

Jakie macie piece na eko groszek bo znajomy hydraulik radzi mi Zrembca ponoć dobra jakość spawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...