Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WKŁAD KOMINKOWY MAJA z firmy KRATKI - proszę o opinie


Tyson

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 year później...
  • 4 months później...

Witam. Kupiłem wkład z płaszczem Zuzia z szybą boczną i wkładką z wermikulitu. Wkładka ma podnosić temp. w kominku i zarazem być elementem ozdobnym. Producent podaje, że mogą pojawić się na wkładce pęknięcia, które są dopuszczalne i nie wpływają na właściwości wermikulitu. Pęknięcia pojawiły się przy pierwszym paleniu. Co dzień dochodziły następne. Po 5 dniach pojawiły się szpary na 0,5 cm. Wygląda to tragicznie a producent mówi, że na wkładki nie mam gwarancji. Czyli element za 400 zł mogę wyrzucić w śmieci. Ze szczelnością wkładu też nie jest najlepiej. Nie mogę stłumić ognia pomimo, że zewnętrzna czerpnia powietrza jest zawsze zamknięta. Czyli nie ma możliwości, aby ogień przetrwał do rana a do tego komputerek sterujący przepustnicą i przepustnica są niepotrzebne (ciągle zamknięte). Poprzednio przez 10 lat użytkowałem wkład francuzki i spokojnie ogień trzymał mi do rana. Szyba przednia prawie się nie brudzi. Trzeba ją myć co 3-4 palenia. Za to przez boczną nie widać ognia po 15 min. Płaszcz działa OK. 19 KW kominek spokojnie ogrzewa 170 m2.

Szukajcie czegoś innego! Wyszedłem z założenia, że trzeba wspierać polski przemysł i w razie czego wiadomo do kogo zwrócić się z problemami. Błąd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam. Kupiłem wkład z płaszczem Zuzia z szybą boczną i wkładką z wermikulitu. Wkładka ma podnosić temp. w kominku i zarazem być elementem ozdobnym. Producent podaje, że mogą pojawić się na wkładce pęknięcia, które są dopuszczalne i nie wpływają na właściwości wermikulitu. Pęknięcia pojawiły się przy pierwszym paleniu. Co dzień dochodziły następne. Po 5 dniach pojawiły się szpary na 0,5 cm. Wygląda to tragicznie a producent mówi, że na wkładki nie mam gwarancji. Czyli element za 400 zł mogę wyrzucić w śmieci. Ze szczelnością wkładu też nie jest najlepiej. Nie mogę stłumić ognia pomimo, że zewnętrzna czerpnia powietrza jest zawsze zamknięta. Czyli nie ma możliwości, aby ogień przetrwał do rana a do tego komputerek sterujący przepustnicą i przepustnica są niepotrzebne (ciągle zamknięte). Poprzednio przez 10 lat użytkowałem wkład francuzki i spokojnie ogień trzymał mi do rana. Szyba przednia prawie się nie brudzi. Trzeba ją myć co 3-4 palenia. Za to przez boczną nie widać ognia po 15 min. Płaszcz działa OK. 19 KW kominek spokojnie ogrzewa 170 m2.

Szukajcie czegoś innego! Wyszedłem z założenia, że trzeba wspierać polski przemysł i w razie czego wiadomo do kogo zwrócić się z problemami. Błąd!

 

Też myślę o zuzi narożnej zmartwiło mnie że boczna szyba się brudzi tak szybko:( a może wiecie jako to jest z boczną czybą w Aryście 10 P DJ lub SJ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

Mam Maję 12 , na razie nie zabudowaną , fakt konstrukcja prosta, (jak napisał zientas - nie szczelna szyba) "fabryczna przystawka" do podłączenia powietrza z zewnątrz. + szyber.

Palę nią kilka miesięcy:

1/system "czystej szyby" u mnie się sprawdza , delikatnie po bokach się brudzi

2/Szuflada popielnika trochę za krótka i popiół leci za nią

3/Wizualnie mi się podoba w opcji dokupiłem ramkę wokół szyby

 

Zainspirowany jednak uwagami wyczytanymi na forum dokonałem i dokonuje w kilka modyfikacji:

1/wyłożyłem ściany boczne szamotem

2/przerobiłem doprowadzenie powietrza- powietrze wpada nie tylko pod ruszt ale także na płomienie około

3/ i inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam Maję 12 , na razie nie zabudowaną , fakt konstrukcja prosta, (jak napisał zientas - nie szczelna szyba) "fabryczna przystawka" do podłączenia powietrza z zewnątrz. + szyber.

Palę nią kilka miesięcy:

1/system "czystej szyby" u mnie się sprawdza , delikatnie po bokach się brudzi

2/Szuflada popielnika trochę za krótka i popiół leci za nią

3/Wizualnie mi się podoba w opcji dokupiłem ramkę wokół szyby

 

Zainspirowany jednak uwagami wyczytanymi na forum dokonałem i dokonuje w kilka modyfikacji:

1/wyłożyłem ściany boczne szamotem

2/przerobiłem doprowadzenie powietrza- powietrze wpada nie tylko pod ruszt ale także na płomienie około

3/ i inne

 

Witam. Możesz opisać trochę dokładniej dokonane przeróbki. Co prawda ja posiadam oliwie ale konstrukcja jest taka sama. W tym tygodniu dołożyłem cegły szamotowe i faktycznie inaczej się pali. Co prawda mocniej, ale drewna idzie mniej.

Ja planuję docelowo uszczelnić górę szyby aby kominek nie pobierał powietrza z wewnątrz, lecz nie chciał bym aby szyba się brudziła. Więc należało by doprowadzić powietrze jakimiś kanałami nad szybę z kanału doprowadzającego. Nie mam pojęcia jaka powinna być średnica tego kanału. A może wystarczyło by ponawiercać otwory między Szybą a strażakiem do popielnika, aby stamtąd pobierał powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rakgrzech

 

Jak pisałem wyżej powietrze z popielnika doprowadzone jest do góry na polana drew, jak widać na załączonej fotce:

105_0346.jpg

 

105_0338.jpg

 

Powietrze wydostając się z tych otworów miesza się ze spalinami , i powstaje efekt "palnika kuchenki gazowej"

 

Na deflektor dałem płytki szamotowe

 

Temperatura spalin w Mai podawana przez producenta to 330*C u mnie na wyjściu 550*C

 

Pewnie częściowo to efekt tych zmian, chyba ,że producent zaniżył temperaturę.

 

Zależy mi na wysokiej temperaturze spalin , bo chcę im (spalinom) to ciepło odebrać

Tu opisuję jak:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?193432-KOMINEK-porad%C5%BA-jak-dobrze-go-obudowa%C4%87/page3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś nad tym aby to powietrze podawać przy szybie. Może wtedy można by ją było uszczelnić i pozostała by czysta.

Ja ogólnie walczę z niską wilgotnością domu. Kominek przez tą szybę tyle wyciąga powietrza że nie da rady tego uzupełnić. Mam doprowadzone powietrze z zewnątrz do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rakgrzech

Też mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Jeśli chodzi o wilgotność to ktoś z fachowców na forum pisał ,że ma w zabudowie naczynie , gdzie wlewa wodę i w ten sposób nawilża powietrze.

 

O tm powietrzu na szybę muszę pomyśleć .

 

A ten fabryczny system czystej szyby Ci nie odpowiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony z prędkości brudzenia się szyby. Ale nazwy "systemy" czystej szyby i zimnej klamki mnie śmieszą. Bardziej bym to nazwał "rozwiązaniem" problemu brudnej szyby, gorącej klamki. Taki to łyk marketingowy sprzedawców.

 

Nie odpowiada mi, że to zaciąga powietrze z wewnątrz pomieszczenia, gdyż przyczynia się znacznie do wysuszenia powietrza w domu.

Obecnie po włożeniu szamotu do kominka spalanie na tyle się poprawiło, że pale przy zamkniętym dopływie powietrza z zewnątrz aby ograniczyć prędkość spalania. Całe powietrze zasysane jest więc przez szczelinę w szybie. Ale to powoduje "zaskakujące" wychłodzenie łazienki:). Powietrze zasysane jest przez szacht przy kominie ze strychu przez łazienkę a potem do kominka. W związku z tym do łazienki nie dopływa ogrzane powietrze. Ale jest i plus 30 min po prysznicu wszystko jest suche ani jednej kropli wody :). Dlatego zastanawiam się nad jednym z rozwiązań.

1. Odłączyć doprowadzenie powietrza od kominka i zostawić je luzem. W kominkach bez doprowadzienia powietrza tak robią.

2. Za kominkiem o otworzyć jeden z wolnych kanałów wentylacyjnych + otworzyć go również na strych. Powinienem uzyskać podobny efekt jak szacht w łazience.

3. Dokonać przeróbki kominka podobnej do twojej ale to wiąże się z paroma pytaniami, dylematami i utratą gwarancji na kominek.

 

Też myślałem nad takim naczyniem lecz wydaje mi się, że ono nie uzupełni start wilgoci w domu przy takiej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rakgrzech - bardzo dobrze ująłeś istotę poboru powietrza przez każdy wkład kominkowy/piec/piecyk/kozę i to co się dzieje w domu w momencie palenia w kominku. Warto by się nad nim nieco zatrzymać i podyskutować.

Wieczorkiem się trochę "popastwię", z korzyścią (mam nadzieję) dla Ciebie i wszystkich czytających.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rakgrzech - bardzo dobrze ująłeś istotę poboru powietrza przez każdy wkład kominkowy/piec/piecyk/kozę i to co się dzieje w domu w momencie palenia w kominku. Warto by się nad nim nieco zatrzymać i podyskutować.

Wieczorkiem się trochę "popastwię", z korzyścią (mam nadzieję) dla Ciebie i wszystkich czytających.

Pozdrawiam.

Nie rób tego proszę - wątek tak fajnie się zaczął - piszą użytkownicy tańszych wkładów o swoich doświadczeniach a zaraz się zacznie pojedynek kwartetu sprzedawców wkładów stalowo-szamotowych za min. 5 tys. czyli Foresta,Bohusza,Enju i Mistrza zduńskiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób tego proszę - wątek tak fajnie się zaczął - piszą użytkownicy tańszych wkładów o swoich doświadczeniach a zaraz się zacznie pojedynek kwartetu sprzedawców wkładów stalowo-szamotowych za min. 5 tys. czyli Foresta,Bohusza,Enju i Mistrza zduńskiego ;)

 

O przepraszam bardzo ja Boguś mam w ofercie między innymi wkłady kominkowe za niecałe 2000 zł

Oczywiscie wkłady stalowe z paleniskiem szamotem wyłozonym.

 

Nawet mam wkłady z płaszczem wodnym za ok 3000 zł

 

Taki jestem i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe powietrze zasysane jest więc przez szczelinę w szybie. Ale to powoduje "zaskakujące" wychłodzenie łazienki:). Powietrze zasysane jest przez szacht przy kominie ze strychu przez łazienkę a potem do kominka. W związku z tym do łazienki nie dopływa ogrzane powietrze. Ale jest i plus 30 min po prysznicu wszystko jest suche ani jednej kropli wody :). .

 

Skoro wilgoci niema w łazience to gdzie jest ;) teraz ? Może w kominie ;) ? Skoro suszysz łazienkę po prysznicu w 30 minut .. to jak intensywnie wymieniasz powietrze w całym domu ?

Wygląda na to że odkryto nowe zastosowanie wkładu kominkowego .. wentylacja łazienki.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec z wklejaniem obudów.

Tak mnie nauczył Bader, który napisał wyraźnie że nie wkleja swoich wykonanych kominków, aby go ktoś tam gdzieś nie podpaczył i zrobił kopię.

 

Mogę wkleić zdjęcia płyt szamotowych, różnych kręgów, a niebawem modułów ceramicznych przewidzianych do nowej wersji IMPETA.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...