Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kierownik budowy - problemy


skodan

Recommended Posts

Witam

 

Buduję dom i jestem juz na etapie wylewania stropu.

To tytułem wstępu, bo sprawa dotyczy kierownika budowy.

Otóż gość ciągle jest "chory" i trudno z nim się skontaktować, ponadto przy układaniu rur kanalizacyjnych pod płytę popełnił błąd co teraz skutkuje koniecznością rozkuwania i przestawiania rur. Kolejny "babol" to brak jakiegokolwiek potwierdzenia zgłoszenia budowy do nadzoru archeologicznego (taki warunek był w pozwoleniu na budowę aby 7 dni przed rozpoczęciem wykopów je zgłośić). Kierbud twierdzi, że wysłał zawiadomienie ale zwykłym listem nie poleconym, więc nie jest w stanie udowodnić, że to zrobił.

W każdym razie mam wielkie wątpliwości co do fachowości tego człowieka i związku z tym mam kilka pytań

1. W jaki sposób mogę zmienić kierownika, co trzeba zrobić?

2. Do jakiego etapu budowy kierbud jest niezbędny?

3. Jeśli kierbud narobi jakiś błędów w prowadzeniu dokumentacji (np. brak zgłoszenia do archeologa, czy też innych wpisów) to kto jest za to odpowiedzialny?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli budujesz sam (tzw. systemem gospodarczym), kierownika poleci ci firma wykonawcza, czyli ekipa, którą wynająłeś do prowadzenia prac.

Uwaga! Zawsze możesz zrezygnować z proponowanego kierownika budowy i zatrudnić własnego. Możesz też mieć kilku kierowników - innego do każdego etapu prac: jeden będzie czuwał nad wylaniem fundamentów, a już następny nad wznoszeniem ścian.

- Trzeba bardzo uważnie przestudiować umowę z wykonawcą przed podpisaniem - mówi Stefan Świerk. - Wszystkie obowiązki kierownika muszą być w niej dokładnie określone, od wytyczenia miejsca na działce, gdzie dom ma stanąć, przez obecność przy jego odbiorze, do późniejszej ewentualnej odpowiedzialności za wady obiektu.

Obowiązki te oczywiście bezpośrednio wynikają z prawa budowlanego, jednak są nagminnie nieprzestrzegane. Podpisanie umowy gdzie jest dokładnie wyliczone co kierownik budowy musi zrobić daje nam dodatkową gwarancję.

Dobrze jest zagwarantować sobie w umowie możliwość zmiany kierownika w trakcie realizacji.

 

Kiedy inwestor ma wątpliwości, czy wszystko na jego budowie jest w porządku, zawsze może powołać rzeczoznawcę-eksperta (np. z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa lub PSBD), który sprawdzi budowę i wskaże odstępstwa od projektu i sztuki budowlanej - radzi Świerk.

Uwaga! Jeśli kierownika nigdy nie ma na placu budowy, w sposób widoczny dla wszystkich nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie radzi sobie z pracą, należy po prostu go zmienić. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo błędy popełnione w trakcie realizacji, zwłaszcza w przypadku robót żelbetowych (np. robotnicy źle zazbroją strop), są niezwykle trudne i kosztowne do poprawienia.

 

Jak zwolnić kierownika? Jeśli zatrudniamy kierownika na własną rękę, możemy go zwolnić w każdym momencie.

 

źródło: http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61596,410999.html

Proponuję przeczytać cały tekst źródłowy. Co prawda artykuł jest z 2005 roku, ale chyba nadal aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli budujesz sam (tzw. systemem gospodarczym), kierownika poleci ci firma wykonawcza, czyli ekipa, którą wynająłeś do prowadzenia prac.

 

.

Nie wierzcie dziennikarzom taki układ to najgorszy z możliwych układów.

Trzeba wystąpic do Nadzoru Budowlanego z zawiadomieniem o zmianie kierownika z dniem..... oraz dołączyc uprawnienia nowego kierownika i jego oświadczenie o przejęciu obowiązków kierownika.

Kierownik jest niezbędny do końca budowy nawet podczas malowania może dojśc do wypadku a on odpowiada za bezpieczeństwo na budowie. Niestety większośc inwestorów na etapie wykonczeniówki dziękuje kierownikowi i prosi go tylko o podpisanie papierów na koniec.

Brak zgłoszenia do archeologa to raczej twoja działka zależy na co umawiałeś się z kierbudem i jaką masz z nim umowę. Oficjalnie też za wpisy do dziennika odpowiada kierbud ale dla swojego dobra lepiej trzymac rękę na pulsie i przed rozwiązaniem z nim umowy sprawdzic czy wszystko jest ok. Wprawdzie jest on ubezpieczony w izbie od swoich błędów ale niesłyszałam jeszcze o przypadku żeby ktoś sciągnął z ubezpieczenia kierownika forsy za swoje straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Próbowaliśmy nawet zmienic kierownika budowy ,ale inny polecony przez znajomych powiedział, że tamten to jego kolega i on w konflikty nie będzie wchodził. Przypuszczam,ze z każdym kolejnym kierbudem z okolicy będzie podobna rozmowa ( przecież oni wszyscy się znają jak łyse konie). Z kolei brać kogoś z dalsza to narażanie się na rzadkie wizyty z powodu odległości.

Mam prośbę do forumowiczów. Czy można by tu ustalić jakie są tak naprawdę obowiązki kierownika budowy? Co bezwzglednie musi zrobic ? Przy jakich pracach byc ? Co wykonać?

Według mojej obecnej ( przyznam niewielkiej :( wiedzy powienien sprawdzić

1. zbrojenie fundamentów

2. zbrojenie stropu

tyle wiem

Uważam tez ,że obowiązkowo powinien sprawdzić szczelność komina

- dziś na moja usilna prośbę wykonaliśmy próbę tej próby :evil: ( bo kierownik sie nie kwapił ) i ja sama wchodziłam na drabinę jakies 4 metry nad strop aby zatkać komin. Próba nie wyszła ponieważ palilismy w wyczystce komina a dym leciał z przyłącza spalin po drugiej stronie komina. Po zatkaniu tej dziury- dym wyszedł wyzej- z drugiej dziury- wyżej- też na parterze - ponieważ nie było drabiny - dałam sobie spokój- uznając ,ze wykonam to jutro ( zatykajac tą druga dziurę). Kierownik nie oponował.

Teraz natomiast siedze i sie martwię - poniewaz zaczełam zastanawiac sie do czego ta druga dziura służy. Myslałam ,że do przyłaczenia czegoś od komina. Przyjrzałam sie jednak piecowi w domu w którym obecnie mieszkam - i ma tylko 1 przyłącze. Czyli ta druga dziura to po co? Zaczynam mysleć ,że to wejście do komina wentylacyjnego w kotłowni - tylko dlaczego z niego leci dym. Aż boje sie pomysleć co to bedzie.Mój komin ma 10 metrów - budynek 3 kondygnacyjny, a komin schiedla - więc własciwie nie powinno dac się nic spaprać.

Jutro z samego rana zrobie rekonesans -ale noc to mam w plecy :cry:

 

To tyle dygresji -ale musiałam sie wygadac.

 

Co jeszcze powinien kierownik budowy?- ja jestem na etapie więzby dachowej.

Bede wdzięczna za podpowiedzi

 

pozdrawiam

- szczególnie tych co nie mogą spac dzisiejszej nocy przez koszmary budowlane :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik budowy dla danego zamierzenia budowlanego jest jeden i ponosi odpowiedzialnośc za całość budowy (zakres jego odpowiedzialności jest wg. prawa budowlanego bardzo szeroki). Na koniec budowy składa oświadczenie o wykonaniu budowy zgodnie z PB i ze obiekt nadaje sie do użytku (tym samym bieże na siebie odpowiedzialność. W związku z tym że jest on fachowcem jenej z branż (w przypadku domków branży konstrukcyjno - budowlanej) może powołać kierowników robót innych branż (instalator, elektryk).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...