Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa bramy garazowej uchylnej - czy da sie samemu zrobić?


Recommended Posts

jak w temacie, zastanawiam się czy da się łatwo zbudować bramę garażowa podnoszoną i czy jest to opłacalne.

Jesli ktoś z was ma doświadczenia w budowie takiej bramy to bede wdzięczny za pomoc bądź udostepnienie rysunków.

 

Jeśli się pytasz czy się da to jak dla mnie oznacza, że nie dasz rady zrobić takiej abyś był z niej zadowolony (jakość i estetyka) i kosztowała by mniej od gotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam, czy nie zrobić samemu napędu do bramy garażowej - z jednej strony fajna sprawa i bardzo mi się chce ;) , z drugiej - jak napisał zbigmor - koszty osiągnięcia sensownej jakości i estetyki mogą okazać się znacznie wyższe, niż koszt zakupu gotowego napędu.

No ale korci mnie to bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie, zastanawiam się czy da się łatwo zbudować bramę garażowa podnoszoną i czy jest to opłacalne...

quote]

Podjedź do pierwszego lepszego marketu i sobie obejrzyj jak wygląda taka brama, np "euro star" za 600-700 zł. Z przodu to kawał blachy falistej, ale jest też kilka specjalnych profili, których nie kupisz w pierwszym lepszym sklepie ze stalą.

Wykonanie identycznej we własnym zakresie nie ma sensu. Producent klepie ta "masówkę" w tysiącach sztuk więc ma możliwość osiągniecia dobrej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobic sie da... wszystko... prawie. :D

Pytanie, czy lepiej robic, czy w tym czasie zarabiac.

A wiec jak wyceniasz wlasna robocizne a jak zabawe w slusarza (zakladam, ze nie jestes nim), montera itp. No i jakie masz warunki, ile wiertarek, spawarek, obrabiarek, pedzli, mlotkow, nitownic itp.

No i od jakiego etapu chcesz robic:

kupic stal na metry czy tez kupic gotowe skrzydlo i dostosowac do niego jakis naped.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ja do budowy bramy użyłem rolek jezdnych na kątownik + linka stalowa + przeciwwagi.Same rolki jezdne na katownik,ułożyskowane kosztowały 22 zł w sklepie e-kolka.com.pl (mają nośnosc ok.200 kg wiec aż za dużo i póki co brama śmiga bezproblemów.

A sama brama to pare profili i wypełninie z blachy trapezowe wiec nic skomplikowanego -myśle ,ze każdy sobie z tym poradziłby a w kieszeni sporo zostało:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do budowy bramy użyłem rolek jezdnych na kątownik + linka stalowa + przeciwwagi.Same rolki jezdne na katownik,ułożyskowane kosztowały 22 zł w sklepie e-kolka.com.pl (mają nośnosc ok.200 kg wiec aż za dużo i póki co brama śmiga bezproblemów.

A sama brama to pare profili i wypełninie z blachy trapezowe wiec nic skomplikowanego -myśle ,ze każdy sobie z tym poradziłby a w kieszeni sporo zostało:-)

 

 

 

Zaczepię się tylko o post, aby wyjaśnić jedną kwestię.

To co producenci podają jako nośność (rolek, łożysk itp) należy rozumieć trochę inaczej niż większość rozumie. Każdy po zastanowieniu się bez problemu powie, że np. 200kg obciążenia stałego i zmiennego to coś całkiem innego. To samo tyczy się obciążenia w ruchu i w spoczynku. Również należy uwzględniać dokłądność wykonania i montażu. Zwykłe łożysko i rolka pracować powinno z obciążeniami prostopadłymi do osi obrotu, a w rzeczywistości takie nigdy nie występują jako jedyne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...