Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek i węgiel brunatny


ubek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kiedyś paliłem bo był dostępny w CASTORAMIE.

Teraz go nie mogę dostać choć to dziwne bo mieszkam dosyć blisko Bełchatowa gdzie wydobywają go najwięcej.

Myślę, że to najtańsze paliwo i na pewno nadaje się do kominka.

W stosunku do drewna ma wadę, że nie widać ognia i gorzej rozpalić więc stosowałem go jako paliwo uzupełniające tzn wieczorem paliłem drewnem a na noc dokładałem brykietu z węgla brunatnego (ładnie się rozpalał od drewna i długo żarzył)

 

PS:

Jak ktoś ma namiar na jakiegoś dystrybutora w Łodzi to proszę napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja koza (Dovre) jest przystosowana do palenia węgla. Brukiety brunatnego często wrzucam na noc, dają znacznie więcej ciepła i żar do rana, ale dopiero węgiel kamienny daje długo ciepło przy małej ilości paliwa. Lecz brudzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzi dym. Jeśli dorzucasz do kominka, to nie ma bata - zawsze się trochę wydostanie. W przypadku drewna zapach może być nawet przyjemny. W przypadku węgla brunatnego smród jest nieprzyjemny i długo się utrzymuje.

Potwierdzam. Śmierdzi i juz, nawet po tym jak kilka godzin pozniej otworzys zkominek... Dym tez smierci wokół domu i wszyscy mysla - czym ten sąsiad znowu pali :) Popiół z węgla brunatnego nie nadaje się do nawożenia.

JARZEB - A propo's - nawozisz trawnik popiołem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzi dym. Jeśli dorzucasz do kominka, to nie ma bata - zawsze się trochę wydostanie. W przypadku drewna zapach może być nawet przyjemny. W przypadku węgla brunatnego smród jest nieprzyjemny i długo się utrzymuje.

 

Niestety potwierdzam, a tak fajnie się zapowiadało. Ale cena za 500 zł/t to zapora, taniej jest brykiet drzewny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem brykiet Heizprofi z Niemiec i przyznam, że byłem zachwycony. Palił się ładnym zółtym płomieniem, później zamieniał się w długoutrzymujący się żar. Dawał przy tym sporo ciepła. Przy teście w otwartym kominku wyczuwało się delikatny "zapach parowozu", przy teście w kominku zamknietym, zjawisko nie występowało. Idealny do nocnego załadunku kominka. Uważam, że jest dobrą alternatywą w stosunku do drewna. W stosunku do brykietu drzewnego ma swoje zalety, ale już nie w takiej skali.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, a ja dokąldam jakieś niemieckie brykiety węglowe z castoramy i... nie śmierdzi. Ale ja mam wrzut do kozy z boku (dodatkowe drzwi) a na węgiel nawet podajnik od góry i naogół nic sie nie wydostaje. Może dlatego :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem brykiet Heizprofi z Niemiec

 

Wg pana ze składu węgla w którym się zaopatruję w brykiet węgla brunatnego - sygnowany przez Heizprofi - jest to "sprasowany" przez firmę niemiecką węgiel z Polski.

 

Ekonomicznie byłoby to chyba bez sensu, bo jednak koszty transportu są w dzisiejszych czasach znaczące. Nie mam wątpliwości, że "mój" brykiet przyjechał prosto z Niemiec, ale już tak głęboko nie sięgam, żeby wiedzieć z jakiego węgla był "wyprasowany".

Uważam, że może być nawet z księżycowego, byle był dobry, a taki chyba jest.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...