Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek i węgiel brunatny


ubek

Recommended Posts

Forest-Natura

mam prośbę. Kupiłam i używam kozę Dovre 760 GM. Jest to koza przeznaczona do palenia węglem. Pytałam, twierdzą, że każdym węglem. Ale odpowiadała mi panienka ze sklepu, której życiowym problemem był, mam wrażenie, kolor lakieru do paznokci. Czy wiesz coś na temat tego piecyka? Czy węgiel kamienny jest tu dozwolony?W ulotkach był węgiel, bez wyszczególnienia jaki. Mam mieszane uczucia i chciałabym wiedzieć, czy nie mieli np na myśli tylko brunatnego. może to taka oczywistość, że nie warto pisać, a ja czasem kładę kamienny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Masz w tym piecyku specjalną "kieszeń" na węgiel. I ona się zużyje po jakimś czasie. Można ją będzie wymienić. A ścianki kozy będą w miarę OK. Z piecykami jest inna sprawa. Jeżeli coś się zużyje, zawsze można wymienić jakiś element bo wszystko jest "na wierzchu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz w tym piecyku specjalną "kieszeń" na węgiel. I ona się zużyje po jakimś czasie. Można ją będzie wymienić. A ścianki kozy będą w miarę OK. Z piecykami jest inna sprawa. Jeżeli coś się zużyje, zawsze można wymienić jakiś element bo wszystko jest "na wierzchu.

Pozdrawiam.

 

mam kieszeń, ale nie używam :o myślałam, że nią można dosypać węgiel. A pali się na palenisku. Pochrzaniłam coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz w tym piecyku specjalną "kieszeń" na węgiel. I ona się zużyje po jakimś czasie. Można ją będzie wymienić. A ścianki kozy będą w miarę OK. Z piecykami jest inna sprawa. Jeżeli coś się zużyje, zawsze można wymienić jakiś element bo wszystko jest "na wierzchu.

Pozdrawiam.

 

Mam tą kozę ale bez opcji węgla. Inne literki chyba CB.

W zeszłym sezonie spaliłem worek węgla kamiennego - nic złego się nie stało.

JAk sądzicie czym , oprócz kieszenie rówznią się te kozy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz w tym piecyku specjalną "kieszeń" na węgiel. I ona się zużyje po jakimś czasie. Można ją będzie wymienić. A ścianki kozy będą w miarę OK. Z piecykami jest inna sprawa. Jeżeli coś się zużyje, zawsze można wymienić jakiś element bo wszystko jest "na wierzchu.

Pozdrawiam.

 

mam kieszeń, ale nie używam :o myślałam, że nią można dosypać węgiel. A pali się na palenisku. Pochrzaniłam coś?

 

Jak ta kieszeń wygląda ? Myślałem że kieszeń to coś z tyłu co samo dawkuje węgiel do piecyka ....

poproszę o zdjęcie - aby zakumać o co chodzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieszeń to taki zsyp od góry.. chyba.

Literek jestem pewna, bo specjalnie wzięłam model przystosowany do węgla przewidując okresowe braki w zaopatrzeniu w drzewo. Ale czym się różni w budowie, też nie wiem.

Dodam, że instrukcja jest do bani, nic z niej nie wynika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieszeń to taki zsyp od góry.. chyba.

Literek jestem pewna, bo specjalnie wzięłam model przystosowany do węgla przewidując okresowe braki w zaopatrzeniu w drzewo. Ale czym się różni w budowie, też nie wiem.

Dodam, że instrukcja jest do bani, nic z niej nie wynika...

 

Ja wałsnie na podstawie katalogu dokonywałem wyboru i nie wiedziałem o o tym zasypie. Myśląłłem że działa to tylko z kieszenią. I wtedy jest to ok 1 tys drozej.

Ale ciekaw jestem jak ta kieszeń jest uszczelniana.

I ona jest w tym blacie na górze ?

Ciekaw też jestem jak ten ruszt wygląda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, z tego co zrozumiałam z baaardzo kiepskiej instrukcji, to otwiera się klapke na górze, zdejmuje takie 2 płyty, które osłaniają ujście i wstawia tą kieszeń. Ale co dalej - nie wiem. Więc ponieważ nie wiem, sypiemy wegiel bez klapki normalnie na palenisko. czy dobrze, też nie wiem :roll: Na szczęście nie tak często..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wyobrażam sobie palic weglem w kominku , ja pale w piecu CO mieszanym paliwem i wiem jak smierdzi dym z węgla brunatny bardziej smierdzi od kamiennego . A i w kotle smoły pełno. :-?

 

Ale niekoniecznie trzeba brunatnym. Można też drzewnym :) .

Ale na poważnie to kamiennym. Brunatny rzeczywiście trochę daje niemiły zapach.

 

Odnośnie tej klapki to czy nie można ręcznie otworzyć tej klapki i zasypać wungiel, trociny, zrębki etc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można otworzyć, ale normalnie tam nie ma przelotu. Jest sklepienie paleniska. Czyli takie 2 płyty, które trzeba wyjąć. I dopiero wtedy można sypać z góry. Nie robiliśmy tak jeszcze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można otworzyć, ale normalnie tam nie ma przelotu. Jest sklepienie paleniska. Czyli takie 2 płyty, które trzeba wyjąć. I dopiero wtedy można sypać z góry. Nie robiliśmy tak jeszcze...

 

Dzięki za odpowiedź.

Jeślibyście kiedyś się zdecydowali zdjąć te płyty i spróbować to proszę opiszcie to na FORUM.

Widzę że w tej wersji jest również termostat. To zapewne aby nie przegrzać kominka. Ja czasami naj napalę brykietem to nie mogę normalnie ładować dalej - taki żar bucha.

Podobni gdy paliłem trochę węglem brunatnym. Ważne aby go trochę przesuszyć przed paleniem. Ale nie polecam jako paliwa, kruszy się i trochę śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

planuje zrobic sobie kominek w pokoju. jednakze kominek ten ocieplal by cala kawalerke.jak chodzilam po sklepach i sie pytalam o kominki takie zebym mogla weglem palic to mowili mi ze nei ma takich :/

a tu w waszych wypowieedziach czytam ze jednak sie pali weglem ale brunatnym.

czy mozna takim palic w zwyklym kominku na drzewo?

czekam na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
planuje zrobic sobie kominek w pokoju. jednakze kominek ten ocieplal by cala kawalerke.jak chodzilam po sklepach i sie pytalam o kominki takie zebym mogla weglem palic to mowili mi ze nei ma takich :/

a tu w waszych wypowieedziach czytam ze jednak sie pali weglem ale brunatnym.

czy mozna takim palic w zwyklym kominku na drzewo?

czekam na odpowiedz.

 

Nie poleca się (można zniszczyć kominek).

Ja eksperymetalnie paliłem i kamiennym i brunatnym.

Firma Dovre (mam ich kozę) ma kozy do węgla (oczywiście drewnem też mozna palić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Popiół z drewna,czy brykietów węgla brunatnego nie ma istotnej wartości jako nawóz,ale poprawia strukturę kompostu.Dodaję go zważywszy niewielki dodatek brykietu węgla brunatnego w moim popiele.Niestety,gotowy kompost nie nadaje się oczywiście na trawnik,ale na warzywniak,pod krzewy,kwiaty(byliny) i drzewka - znakomcie.Szkoda,że kupujemy polski węgiel brunatny zbrykietowany przez przedsiębiorców zagranicznych.Jest w piecokominku znakomitym podtrzymywaczem żaru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...