Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wkład kominkowy z wentylacją mechaniczną?


marbuz

Recommended Posts

Witajcie.

Buduję dom gdzie będzie Rekuperator z instalacją wentylacji mechanicznej. Wg przepisów w takim wypadku musi być wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania, czyli taki w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone bezpośrednio do paleniska. Wszystko OK, ale moje pytanie jest o wasze doświadczenie? Jaki wkład zastosowaliście??

Generalnie nie chce wkładu z płaszczem wodnym, będzie rozprowadzenie grawitacyjne! Osobiście tez nie mam przekonania do wkładów stalowych, stosowałem kiedyś żeliwny i się sprawdził.

W firmie z kominkami polecano mi wkład Turbo Fonte (rzeczywiście mi się podobają!) i powiedziano że oni dorabiają taki dopływ powietrze bezpośrednio do komory spalania, ale jest jeszcze popielnik i jakieś tam powietrze może się dostawać ze środka. Czy to może być problem??

Niestety jak dotychczas innych wkładów z doprowadzeniem powietrza i ciekawych do tej pory nie znalazłem.

Napiszcie jakie typy wkładów macie w takiej sytuacji, Czy jesteście zadowoleni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

 

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

 

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam rekuperator i w momencie wykonywania kominka muszę zamontować wkład ze szczelną komorą spalania - bo doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska to standart.

 

Wybór mój padł na Hajduka i Sparka. Wybrałem Hajduka ze względu na cenę i termin realizacji, dodatkowo wziąłem z większą szybą. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. rekuperator nawet na najwyższym biegu nic nie zaciąga z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to na razie projekt, ale wydaje mi się, że zadanie domowe odrobiłem...

 

1. wkład musi być szczelny, jeśli planujesz taki z podnoszoną szybą to wybierz taki w którym szyba dopiero po opuszczeniu jest dociskana do uszczelki. Dzieki temu dłużej będzie szczelny. przy otwieranych tradycyjnie problem nie istnieje, choc kominkarze mają swoje typy producentów mniej i bardziej szczelnych...

2. powietrze doprowadzasz z zewnątrz, potem kominek, komin - to zupełnie oddzielny obwód od wentylacji, nie powinen mieć wpływu na działanie reku, no chyba że siedzisz godzinami przy kominku z otwartą szybą...

3. co do rozprowadzenia powietrza - tu sprawa była najbardziej skomplikowana, było wiele opini:

 

a) prowadzisz rury niezależnie od rur z reku, de facto dublujesz instalację

b) ogrzewasz powietrze z pomieszczenia (filtr na wlocie) nad kominkiem, wypuszczasz je do pomieszczenia, a wywiewka reku będzie zabierała z tego pomieszczenia ciepłe powietrze i ogrzeje nawiewane do innych

c) ogrzewasz powietrze z pomieszczenia nad kominkiem, rurą prowadzisz w okolice rekuperatora (wentylator) i łaczysz z powietrzem nawiewanym do wszystkich pomieszczeń. Powietrze jest mieszane - zimniejsze czyste z zewnątrz z cieplejszym ogrzanym nad kominkiem. Ten pomysł budził najwięcej kontrowersji ("kurz z salonu nawiewasz do sypialni" , "w salonie powinen być nawiew a nie wywiew", " powietrze znad kominka jest zbyt ciepłe") ale wydaje mi się, że wszystko jest kwestią solidnego wykonania i zastosowania dobrych materiałów.

 

Nie wybrałem, nie mam - piszę czego się dowiedziałem przez ostatnie tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam.

Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.

Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.

Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanko w tym temacie. Czy to, że kominek w domu z wentylacją mechaniczną ma mieć zamkniętą komorę spalania oznacza, że musi mieć także doprowadzenie powietrza z zewnątrz?

Czym mogę w takim domu zainstalować wkład kominkowy bez doprowadzenie powietrza z zewnątrz i jeśli tak to jakie są dodatkowe wymogi w tym zakresie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...
Podnoszę wątek. Proszę wpisujcie wkłady lub piece wolnostojące czyli kozy, które nie pobierają powietrza z pomieszczenia, tylko 100% z zewnątrz.

Jaki jest najtańszy wkład spełniający ten warunek?

 

Myślę że seryjnie takich w ogóle nie produkują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaki jest najtańszy wkład spełniający ten warunek?

Najtańszy będzie zwykły marketowiec za 900 zł z wyrżniętą szlifierką kątową, dziurą. Śmiało można tak zrobić, bo i tak "w razie czego" markety gwarancji na tanie wkłady, praktycznie nie uznają. I mają rację poniekąd.

Potem będą Kratki z ich dolotami za dodatkową ceną. I co z tego że mają - skoro oprócz tego wkład ten i tak czerpie powietrze z pomieszczenia, a pole powierzchni przekroju tego dolotu jest niemal dziesięciokrotnie mniejsze od pola przekroju rury fi 100 mm. A do wkładów tej wielkości doloty powietrza, by poprawnie spełniać swoją funkcję, powinny mieć średnicę co najmniej fi 125. Powie ktoś, że pomiędzy fi 100 i fi 125 jest mała różnica...guzik prawda...wystarczy policzyć znów pole przekroju, by zobaczyć, że to prawie 30% różnicy.

Producenci (głównie polscy) masowo "nabijają w butelkę" klientów, licząc się z ich niewiedzą w tym temacie i bazując też na niewiedzy wszelkiej maści "instalatorów" kominkowych, którzy zamontują wszystko, byle by tylko zarobić...

Niestety trzeba się pogodzić z tym, że dobre palenisko kominkowe to wydatek minimum 3,5 - 4 tysiące zł, a jeżeli chcemy jeszcze umieścić w tym zakresie nasze "fanaberie", typu: ładny wygląd, jakieś boczne szyby, jakieś podnoszenia drzwiczek, jakieś systemy dopalania spalin, dobry serwis i dostęp do części zamiennych plus fachowa obsługa, itp, itd, to kwota od 5-7 tysięcy zł w górę jest jak najbardziej normalna.

I tu wchodzimy w zakres cenowy piecyków i kóz, które za tą cenę są już gotowymi do postawienia, naprawdę bardzo porządnymi wyrobami (oczywiście znów nie wszystkich firm i nie wszystkie modele).

Dopływ powietrza z zewnątrz w "kozie" to już też pomału standard. Wiele modeli już to posiada, ale trzeba się liczyć z wydatkiem 5-15 tys. zł.

Mają je Romotop'y, Jotul'e, Scan'y, Spartherm'y i wiele innych. Oczywiście nie wszystkie "ciurkiem" - ale poszczególne modele. Tyle, że trzeba albo trafić na naprawdę dobrego przedstawiciela tych firm, który będzie znał wyroby jakie sprzedaje i będzie umiał mądrze i dobrze doradzić. Bo internetowy sprzedawca czy hurtownik też ma (uogólniam być może - ale robię to z premedytacją by unaocznić problem) w szczerym poważaniu wszystko inne prócz własnego zysku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Można ale pod warunkiem, że przerobi się wylot (wlot w tym momencie) z górnego na boczne (podwójne - na przestrzał) i umieści się go poniżej wylotu spalin z kominka. Podejrzewam, że kominy są obok siebie, jeżeli je tak zostawimy, to dym będzie zaciągany do czerpni powietrza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np.dovre 2175 i 2180

a z tanich i dobrych, o ktore ktos pytał to Arysto-podstawowy model okolo 3500 pln

no i pozniej te znane tutaj i drogawe wkłady niemieckie(produkowane w polsce) i austryjackie

Witajcie.

Buduję dom gdzie będzie Rekuperator z instalacją wentylacji mechanicznej. Wg przepisów w takim wypadku musi być wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania, czyli taki w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone bezpośrednio do paleniska. Wszystko OK, ale moje pytanie jest o wasze doświadczenie? Jaki wkład zastosowaliście??

Generalnie nie chce wkładu z płaszczem wodnym, będzie rozprowadzenie grawitacyjne! Osobiście tez nie mam przekonania do wkładów stalowych, stosowałem kiedyś żeliwny i się sprawdził.

W firmie z kominkami polecano mi wkład Turbo Fonte (rzeczywiście mi się podobają!) i powiedziano że oni dorabiają taki dopływ powietrze bezpośrednio do komory spalania, ale jest jeszcze popielnik i jakieś tam powietrze może się dostawać ze środka. Czy to może być problem??

Niestety jak dotychczas innych wkładów z doprowadzeniem powietrza i ciekawych do tej pory nie znalazłem.

Napiszcie jakie typy wkładów macie w takiej sytuacji, Czy jesteście zadowoleni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podciagam temat

 

Witam.

Do domów z rekuperacją najodpowiedniejsze są paleniska (wkłady kominkowe), spełniające wymagania niemieckich norm DIN Plus.

Jeżeli wkład posiada znaczek informujący o tym, to znaczy (między innymi) o tym że w 100 procentach pobiera powietrze z zewnątrz domu podczas funkcjonowania przy zamkniętych drzwiczkach.

Wiele wkładów wyposażonych w podłączenia umożliwiające podpięcie powietrza z zewnątrz, pobiera również częściowo powietrze z pomieszczenia poprzez regulacje dopływu powietrza, pseudo systemy czystej szyby (zwykły brak uszczelki w górnej części szyby) czy niezbyt dobrze dopasowane drzwiczki.

Pozdrawiam.

 

Forest Natura jeszcze w innym miejscu Pisałeś, że m.in wiele wkładów Jotula spełnia te wymagania. Chcę zakupić wkład I 18 Harmony z Jotula ale nie znalazłem na stronie informacji o spełnieniu -lub nie -tych norm din o ktorych Pisałeś. Instrukca na stronie nie jest w jeżyku polskim, w anggielskojezycznej tez nie zauwazyłem. Prosze więc o informację, czy taki wkład (Jotul I 18 harmony) mający podłączenie z zewnatrz nadaje sie do domu z wentylacją mechaniczną z reku. czy ewentualnie ktoś z Was ma taki wkład oraz wentylacje z reku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...