Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marzyciel?


Gość Muflon

Recommended Posts

Gość Muflon
Wlasnie skonczylem studia. Niestety humanistyczne wiec mam mgliste pojecie o budowaniu. Marzy mi sie dom parterowy o pow. ok 120 m2, z plaskim dachem, przeszklony i z balkonami o wysiegu po 3m. Wykonany z surowego betonu. Czy cos takiego jest do zrealizowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w zamierzeniu to ma być b. wysoki parter. Albo bezinwazyjne tarasy kratownicowe na filarach, pod którym dalej rośnie trawka. Może się też zdarzyć, że dom byłby na stoku, albo miał antresolę połączoną z balkonem lub też zwyczajem arabskim taras na dachu - wystający w formie balkonu poza obręb budynku. Niech każdy sobie wybierze co chce 8) .

Ja także myślę, że Muflon miał na myśli taras... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muflon
Już sie odzywam. Mam ograniczone mozliwosci korzystania z sieci:) Jezeli chodzi o te balkony, to rzeczywiscie chodzilo mi bardziej o tarasy lub ewentualnie te wynalazki na tych slupach:) Widzialem taki dom, mimo, ze nie parterowy w jednym z czasopism dla architektow - Dom nad wodospadem. Bardzo spodobal mi sie i stad moja inspiracja - szczegolnie te wiszace balkony! Surowy beton dodalem od siebie. Dzialka, musialaby byc polozona na jakims stoku, czy uskoku. Wewnatrz moglyby byc roznice w poziomie o 1/2 pietra i wtedy tez da sie wyczarowac jakies balkono - tarasy. Tylko o ile taki dom moze byc drozszy od konwencjonalnego? Czy 200tys. na stan surowy z oknami wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muflon,

jeśli ten dom, który widziełeś to tzw. dom nad wodospadem Franka Lloyda Wrighta, to 200 K na stan surowy zamknięty będzie na pewno za mało, bo facet miał gest przy projektowaniu powierzchni i konstrukcji - no i należy pamiętać, że ten domek stoi, jeśli dobrze pamiętam, w Kaliforni - więc koszty ogrzewania są nieco mniejsze... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na parterowy z płaskim dachem ci wystarczy - oczywiście jeżeli nie będziesz szaleć z oknami (szyby niskoemisyjne, p4, przeszklenia po 20m2) a okładzinę betonową też da się zrobić zmyślnym majstrem i odpowiednim deskowaniem, bo nie wydaje mi się żeby to miała być ściana jednorodna żelbetowa? to są naprawdę tanie domy taki szkielecik żelbetowy. a ile zaoszczędzisz na więźbie i dachówce..... ale kto dziś myśli o płaskim dachu, nawet mój mąż jak mu narysowałam, co chcę zbudować kategorycznie powiedział nie. no i będę miała dach wielospadowy, dość płaski - 50 i 26% (nie mylić ze stopniami) ale za to z deskowaniem pełnym i dwoma warstwami papy i śliczną dachóweczką. parterowy o pow. zabudowy hmmm 219m2. już mi się kieszeń szerzej otwiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muflon

Dzieki za otuche,bo juz myslalem, że tylko ja jestem wykrecony :wink: . Jak przedstawilem mojemu ojcu - glowny sponsor imprezy :D - ten pomysl, to postukal mi po czole. Dlatego chcialem zasiegnac opinii innych ludzi i te stony wydaly mi sie odpowiednim adresem.

Slyszalem,ze takich dlugich balkonow nie da sie zrobic w zelbetonie,czy zelbecie - nie wiem ktora nazwa jest poprawna - ze niby za ciezkie i trzeba je naprezac, czy cos takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia ceny (technologii) taki żelbecik da się sprężyć, ale firm, które to robią nie wysypiesz z rękawa - skórka nie warta wyprawki przynajmniej w domu, którego sponsorem jest tatuś. a znalezienie odpowiedniego architekta również może być trudne.... poproś o koncepcje, szkice i skonsultuj się z kimś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muflon, zacznij od początku i punkt po puncie:

 

1. Znajdź działkę

2. Majac wymiary działki, zastanów się, w jakim wymiarze, zgodnie z planem budowlanym, możesz wcisnąć dom

3. Przejrzyj gotowe projekty, które są albo w katalogach albo na stronach projektantów ( na http://www.google.pl wpisz gotowe projekty domów) i albo sobie coś z nich wybierzesz albo będziesz miał koncepcję o co chcesz architekta poprosić

4. Mając projekt będziesz wiedział, czy cię na niego stać

 

i tyle, chyba, że ktoś coś doda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muflon

Pewne kroki juz poczynilem. Podoba mi sie taka dzialka i nawet pasuje pod ten moj kaprys. Ma 17a. i az 3 rozne poziomy - takie wysokie tarasy nad Odra - teren nie zalewany! Lekki klopot z dojazdem :cry: . Przejrzalem juz sterty katalogow i wszystko jest podobne do siebie. A ja postanowilem postawic cos oryginalnego jak na nasz krajobraz - chociaz i tak to bedzie maly plagiacik :wink: .

Przegladam wlasnie skrypt AGH i pisza tu cos o lekkim betonie kruszywowym, moze to sprawi,ze te balkony beda lzejsze? Ale,czy to sie stosuje w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym biegu Odry są takie tarasy? Czy aby nie powinieneś zapytać jakiegoś geospecialisty o stablilność opisanych przez Ciebie skarp - może się np. zdarzyć, że rozmięknięta podczas powodzi podstawa skarpy zacznie się obsuwać pod ciężarem domu. Znam takie przypadki, że trzeba było palować skarpy, bo budynki zjeżdżały w doł, albo ankrować budynki dodatkowymi fundamentami - choć muszę przyznać, że dotyczyło to budynków o większych gabarytach...

A tak swoją drogą, to gratuluję pomysłu wybudowania czegoś nowego, bo to chyba jednak w Polsce wymaga pewnej cywilnej odwagi przeciwstawienia się wszechobecnemu postmodernizmowi z całymi osiedlami nowych domków nakrytych potężnymi czapami wielopołaciowych dachów. Choć takie budowanie jest ponoć "podłóg nieba i zwyczaju polskiego" (XVII-wieczny traktat architektoniczny o budownictwie w Rzeczpospolitej). Ja zawsze chciałem mieć coś staromodnego - dlatego kupiłem starą chałupę do remontu. Ale gdybym budował coś nowego, to raczej o modernistycznej sylwetce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muflon

Takie skarpy są pod Opolem. Matko jakie palowanie? Cos tu czuje kolejne wydatki, tak jakby juz moja zachcianka nie miala slabych, z finansowego punktu widzenia, stron! Ale nieopodal stoja ruiny starego mlyna, wiec chyba nie bedzie trzeba zadnych dodatkowych "czarow " odprawiac :wink:

Chciałem postawic cos indywidualnego, kontrastujacego z wszedobylskimi dworkami. Ale widze,ze same checi, to za malo. Kasa taty, to nie wszystko. Pewnie strace ten zapal i kupie gotowy projekt z dwuspadowym dachem i bede kolejnym, dumnym działkowiczem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muflon, nikt nie jest telepatą i nie wie, co i jak jest w miejscu, gdzie chcesz się stawiać.

 

najlepiej zrobisz, jak wykorzystasz wolną chwilę i pokręcisz się po okolicznych urzędach i dowiesz się więcej na miejscu.

 

jest ktoś kto zajmuje się oceną stanu brzegów, urząd gminy wie, czy budowa na skarpie jest dopuszczalna.

 

Weź pod pachę budowlańca nawet z okolicy i pogadaj z nim, czy da się na tym budować, on potrafi na oko ocenić grunt w takim trudnym miejscu.

 

Nikt tu telepatycznie nie narysuje projektu i nie powie, co i jak masz zrobić, to nie takie proste w ciemno.

 

projekt domu zrobi ci każdy architekt i to z dowolnych materiałó, począwszy od drzewa a skończywszy na stali nierdzewnej i to w dowolnej formie, ale nie narysuje tobie tego nikt jak nie wie, do czego się przymierzyć.

 

Projekty gotowe zakładają budowę na płaskim lub nieco spadowym terenie, ale nie zakądaja domów na skarpie a w zasadzie nad niemal urwiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...