Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 585
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fajne foty Pepek:)

To pierwsze zdjęcia z wykończonego wnętrza Focusa! U nas dopiero glazurnik zaczyna swoją robotę, więc jeszcze to trochę potrwa:)

 

Duże zdjęcia wstawiam korzystając ze stronki http://www.fotosik.pl

Wchodzę na stronkę, klikam w "dodaj zdjęcie" i postępuję wedle instrukcji ładując zdjęcie, które chcę wstawić. Po załadowaniu zdjęciu wyskakuje mi kilka linków do wyboru. Korzystam z linka "duże zdjęcie na forum". Kopiuję podany tam adres i wklejam po prostu w tekst wiadomości tutaj na naszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Ostrzeżenie przed poważnym BŁĘDEM!

 

Chodzi o okna łukowe, zarówno te balkonowe z tyłu domu jak i te z przodu domu, w pokoju nad wejściem do budynku. Ci, którzy jeszcze nie wstawili okien niech pod żadnym pozorem nie licują ich ze ścianą zewnętrzną!!! Okna trzeba przesunąć parę centymetrów do wnętrza budynku, inaczej się nie otworzą! Ja zrobiłem ten błąd i początkowo nie zauważyłem problemu. Dostrzegłem go dopiero po tym jak zrobiono mi tynk i położono gładzie. Zaraz po wstawieniu okna otwierały się normalnie, a teraz niestety zawadzają o krawędź łuku! Nie mam pojęcia jak z tego wybrnę, bo już miałem wszystko zrobione i przygotowane do malowania :(

 

A najlepsze jest to, że ten sam problem miał inny budowniczy Fokusa (marcinwroc), który tu w tym wątku, pod datą 10.09.2010) napisał takie oto ostrzeżenie:

 

 

 

Teraz żałuję, że jakoś mi to ostrzeżenie przemknęło między palcami. Nie powtórzcie mego błędu!

 

rozwiązaniem problemu zamiast przesuwania całych okien w głąb jest rozglifowanie łuku - a dla osób, które jeszcze nie mają kupionych okien polecam zamontowanie zawiasów na dłuższych bokach okna - może to i innowacyjne rozwiazanie i trzeba się przyzwyczaić, że okna otwierają się na drugą stronę ale pozwala na pełne otwarcie okna bez obaw o uszkodzenie ramy lub tynku.

Edytowane przez niki 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Bardzo dziękuje wszystkim piszącym i wklejającym zdjęcia w tym temacie, jak już ktoś napisał, dzięki Wam staje się on wspaniałym kompedium wiedzy dla przyszłych Fokusowiczów ;)

Wspólnie z żoną przymierzamy się do kupna projketu i na 99% będzie to Fokus2 jednak bardzo by Nam pomogło spojrzenie na dom "na żywo". Czy jest może któs z okolic Łodzi (powiedzmy ok 200 km) kto chciałby Nam pokazać swój domek? Będziemy bardzo wdzięczni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Dzięki za odpowiedzi w kwestii kosztów domu. Wycena dotyczyła stanu prawie deweloperskiego i w jej skład wchodziły :

1. Stan zero ( fundamenty ocieplone, kanalizacja stan zero, podłoże betonowe) - 77 000 PLN

2. Konstrukcja naziemna porotherm 25 P+W + strop terriwa+ schody beton+kominy + sciany działowe -108 000PLN

3. Dach ( więżba, folie bez deskowania, ocieplenia konstrukcji , dachówka cement braas, obróbki blacharskie rynny okna dach) - 103 000PLN

4. Elewacja - ocieplenie styropian 15 cm, tynki akryl, podbitka PCV, parapety stalowe, - 50 000 PLN

5. Instalacja wod-kan rury PP , instalacja co , instalacja elektryczna - 30 000 PLN

6.Okna PCV, brama garażowa, drzwi wejściowe - 40 000 PLN

7. Wykończenie wewnętrzne ( wełna na poddaszu 20 cm, płyty g-k, tynki wewnętrzne gipsowe z agregatu, szlichty, )- 50 000PLN

 

Razem ok 458 000 PLN + 8% VAt

Pozostaje jeszcze : gruntowanie i malowanie ścian, piec gazowy, glazury terrakoty i podłogi drewniane w pokojach, biały montaż w łazienkach, wykończenie tarsu, podjazdy z kosztki, budowa szamba, przxyłącza gaz, prąd, woda - ogrodzenie działki i uporządkowanie "ogrodu", - szacuje to skromnie jak powiedział Jaran - 200 000 zł

Wyceny budowy zrobiłem w trzech fmach, rezultat +/- 10% podobny, zakładam, że firma i tak wynajmuje "swoje" ekipy do murarki tynków itd, materiały kupuje z upustem ale sprzedaje mi z 8% VAT-em wraz z usługą. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jeśli sam zatrudniam ekipy tracę 15% na Vacie, ale zarabiam na marży firmy budowlanej ( pewnie też z 10-15%) ktorej nie ponoszę (niestety to ja pracuję jako logistyk). czyli co? skórka za wyprawkę ?

pozdrawiam Wszystkich Marek

 

Jak zwykle w szczegolach diabel pogrzebany:

 

1. Stan zero ( fundamenty ocieplone, kanalizacja stan zero, podłoże betonowe) - 77 000 PLN

2. Konstrukcja naziemna porotherm 25 P+W + strop terriwa+ schody beton+kominy + sciany działowe -108 000PLN

 

Dom do sciany kolankowej/szytowej mozna postawic za 120tys. zl. Koszty moga dojsc z rownaniem/podnoszeniem terenu (tluczen, piasek) nawet o 20tys zl. Dodatkowe koszty to hydroizolacje fundamentow i drenaz o ile ma sens.

Czesto firmy kaza sobie nadplacac na poczatku zebys potem nie mogl sie wycofac jak podwyzsza Ci koszty w etapach pozniejszych.

Klient sie cieszy jak widzi, ze dom i jego sciany i stropy do gory i mysli ze jest to kosztowne. To najtanszy etap, nie wymaga zbytniej technologii pod warunkiem, ze masz dobrego i czynnego kieronika budowy.

 

Zainwestowalbym raczej w sciany enerogoszczedne, przy minimalnej spoinie cementowej/klejowej. Slabe ekpipy smaruja duzo cementu, co obniza energochlonnosc sciany. Ostatnio widzialem technike bloczka ceramicznego szklifowanego klejona na pianke montazowa (spelnia wymogi polskich norm). Cement obniza izolacyjnosc sciany.

 

 

3. Dach ( więżba, folie bez deskowania, ocieplenia konstrukcji , dachówka cement braas, obróbki blacharskie rynny okna dach) - 103 000PLN

 

Ja wydalem na dach 90tys zl z 7 duzymi oknami Velux. Dachowka cermiczna, ok 13 kubikow drewna. Wycene przedstawilem w innym poscie.

Odradzam dachowki cementowe (ktos oczywiscie moze sie nie zgadzac) ale cement podciaga wilgoc i znam ludzi, ktorzy po 6 latach przerzucali dach na ceramike ze wzgledu na zawilgocenia poddasza. Latwo obliczyc koszty nowego pokrycia.

 

 

4. Elewacja - ocieplenie styropian 15 cm, tynki akryl, podbitka PCV, parapety stalowe, - 50 000 PLN

Zwroc uwage na estetyke podbity PCV. Jesli drewniana to tylko dobrze impregnowana. Parapety kamienne lub aluminiowe (stalowe nie wytrzymaja tyle ile caly dom, ocynk i tak przerdzewieje). Ja licze na elewacje: robocizna 45zl/ styro, tynk baranek 2mm silikonowy itd drugie 45zl, razem 250m2, dodatki to parapety, narozniki, listwy startowe moze 3-4tys zl. Razem wyjdzie 27tys.

 

 

5. Instalacja wod-kan rury PP , instalacja co , instalacja elektryczna - 30 000 PLN

Nie jest tak zle bo z elektryka.

Ja nie wydalem na sama hydraulike nie wiecej niz 15tys z robocizna razem z solarem. Rury wodne Pex, Rury podlogowki (caly dol, lazienka gorna + kaloryfery) Alu Pex Tweetop, 800metrow biezacych, 4zl za metr, grzejniki 2500zl, rozdzielacze z rotametrami 1500zl, reszta to robocizna oraz rury miedziane w kotlowni oraz pionach do rozdzielaczy oraz solary z kotlowni na dach, naczynie wzbiorcze.

Zasobnik stal nierdzewna 300l - 3500zl

Piec Defro AKM Uni 30kW - 9000zl

Pompy obiegowe: kaloryfer, podlogowka, woda w zasobniku, pompa cyrkulacyjna do 2000zl

Zawor 4-drozny ze streronikiem i silownikiem 2 tys.

Robocizna hydraulika : woda pex 1.5tys zl, rozprowadzenie rur i miedzi z solarem 3tys zl, kotlownia 2 tys zl

 

 

6.Okna PCV, brama garażowa, drzwi wejściowe - 40 000 PLN

Ja dalem podobnie. Profile Schuco Cava, szyba potrojna, rolety na dole, brama Normstahl, drzwi Schuco, wszystko zloty dab.

 

7. Wykończenie wewnętrzne ( wełna na poddaszu 20 cm, płyty g-k, tynki wewnętrzne gipsowe z agregatu, szlichty, )- 50 000PLN

Wyglada bardzo tanio.

Uwazaj aby firma nie naliczala wiecej na poczatku (tak jak ma tutaj miejsce na dach i sciany).

Potem kiedy jestes juz po rozliczeniu pierwszych etapow, wracaja i mowia, ze jednak wyjdzie drozej a Ty nie mozesz sie wycofac bo nadplaciles wczesniej.

Za tynki, welne i poddasze wychodzi malo. Mnie kosztowaly wiecej.

 

-A gdzie taras i schody wejsciowe oraz do kotlowni?

-Koszt oczyszczalni biologicznej i studni chlonnej to koszt ok 10tys zl z robocizna

 

Najlepsze, moim zdaniem sposoby na zmniejszenie kosztow:

-Koszty adaptacji projektu rozliczyc na minimalna fakture

-Brac material bez Vatu i faktury w zaprzyjaznionej hurtowni (na tak zwany wlasny magazyn :)). Wtedy oszczedzasz 23% a nie 15% ceny netto. Nie slyszalem, aby ktos reklamowal materialy jak bloczek albo strop w wybudowanym domu. To raczej ekipy moga spartaczyc wykonanie.

-Vat za material na 23% nie jest tak trudno odyzskac, czeka sie ok 6 m-cy z Urzedu Skarobowego. Oszczednosc to 12% ceny brutto (sklepowej). (123-108 )/123 lub 65% zaplaconego Vatu (123-108 )/23.

-Ogolnie rozliczac sie na umowe pisemna, szczegolowa, placic zawsze po zakonczeniu i z kierownikiem budowy ktory zna sie na rzeczy.

Przypominam, ze brak odbioru wadliwego elementu w dzienniku budowy przez Kierownika Budowy uprawnia inwestora do niezaplacenia ekipie za dany etap, co usprawiedliwia takze przed sadem.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marcinwroc79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM Wszystkich zapaleńców , którzy zdecydowali się na budowę fokusa. Przyznam że razem z moją KOCHANĄ ŻONKĄ spędzilismy wiele dni na przeglądanie katalogów z projektami , ale nic do nas tak naprawde do końca nie przemawiało.

Aż któregoś dnia trafiliśmy na projekt FOKUS II i stwierdziliśmy że to jest to. Można troszkę przerobić go ale w gruncie za dużo nie ma co tam przerabiać bo jest poprostu bardzo funkcjonalny. Mamy gorąca prośbę jezeli ktoś buduje ten dom w okolicy Gorzow Wielkopolskiego , albo ma zamiar go budować chętnie byśmy zobaczyli jak dom wygląda w realu.

Pozdrawiamy i życzymy dużo cierpliwości i uporu w budowie swojego wymarzonego domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy kolejnych zapaleńców. My też wybraliśmy fokusa II . Jesteśmy na etapie wykończeniowym. Budujemy w okolicach Gorzowa Wlkp. Etapy naszych prac możecie podejrzeć w prowadzonym przez nas dzienniku, a także jeżeli znajdziecie czas efekty tych prac w realu. Serdecznie zapraszamy. Kontakt : [email protected]

Pozdrawiamy Roman i Małgorzata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 1 month później...
Witam serdecznie, od czerwca buduje z mężem dom FOKUS. Ma pytanko czy ktoś z was miał może projekt instalacji elektrycznej bo my mamy ale ten projekt jest do niczego, więc może ktoś kto ma taki projekt i jest w miarę spoko to bardzo byłabym wdzięczna o udostępnienie, bo mój mąż wymyśla swoje projekty ale nic z tego konkretnego nie wychodzi:( kontakt [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz projekt instalacji powstawał na bieżąco. To znaczy korzystaliśmy z projektu instalacji dołączonego do projektu domu, ale rozkład gniazdek i lamp zmodyfikowaliśmy stosownie do naszych hipotetycznych potrzeb.

 

Najlepiej będzie jak po prostu wejdziecie do swego zbudowanego w stanie surowym zamkniętym domku, przejdziecie się po pokojach, pomyślicie gdzie potencjalnie będą meble, gdzie telewizor, gdzie komputer, gdzie biurko z lampką, gdzie szafki w kuchni z oświetleniem blatu, w którą stronę będą się otwierały poszczególne drzwi, itd. To wszystko pozwoli Wam mniej więcej określić ile i w którym miejscu chcecie mieć zlokalizowane gniazdka oraz włączniki świateł i lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...