Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

wlasnie mam za soba 4 godziny przegladania 16-stu stron forum, zlozonych z dwoch lat doswiadczen wlascicieli Fokusa.....

Ciesze sie bardzo, ze takie forum znalazlem. Do tej pory nie bylem pewny czy "Fokus", czy ewentualnie "Julka"... Ale juz teraz wiem, FOKUS !

Uwazam to za fantastyczne, ze sie tak dzielicie doswiadczeniami. To jest tak bardzo pomocne.

Czekamy wlasnie na wszystkie pozwolenia, i mam nadzieje, ze od sierpnia bedziemy stawiac stan surowy, z nadzieja ze w tym roku to zakonczymy, i na wiosne przyszlego bedziemy dokanczac.

Z doswiadczen waszych spodobaly mi sie nastepujace zmainy:

 

  • podoba mi sie pomysl z "wycieciem" tego malego tarasiku, i powiekszeniem przez to salonu.
  • na ogrod drzwi podwojne, zamiast okien.
  • ewentualnie bez wykuszu, poniewaz mysle, ze to technicznie bardziej trudne, a w sumie tylko optyka.

 

Probowalem "wylowic" w czasie przegladania kogos z okolic Szczecina, ale nawet z Zachodniopomorskiego nikogo nie znalazlem...

Czy jest ktos z tego regionu ? Z checia zobaczylbym jak sie te wielkosci pomieszczen w praktyce odbijaja.

Jestem rowniez czesto Berlin, Wroclaw, Warszawa, Poznan, Szczecin i wszystko co jest pomiedzy tymi Mistami, takze nawet w tych okolicach z wielka checia zobaczylbym "na zywo" takiego Fokusika.

Za kontakt w tej kwestii bylbym bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 585
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj.

Mieszkam w okolicach Szczecina i jestem właśnie na etapie budowy FOKUSA. W chwili obecnej dom stoi w stanie surowym zamknietym. Niedługo przystepujemy do prac wewnątrz budynku. Jeśli masz ochotę na obejrzenie FOKUSA w takim stanie to zapraszam:). Adres do kontaktu:

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

Projekt Fokus ze zmianami mam już ponad rok, staram się o pozwolenie na budowę ale w Warszawie nic nie trwa ustawowe 30 dni raczej pół roku... Chciałbym prosić o opinie osoby , które już zbudowały lub budują do stanu deweloperskiego swojego Focusa - ile wyniósł Was koszt budowy do stanu deweloperskiego? Otrzymałem dwie wyceny z Firm podwarszawskich ( wyceny z grudnia 2010 czyli świerze) i trochę się załamałem. Koszt do stanu deweloperskiego kryty dachówką cementową i oknami 3 szybowymi ( garaz podwójny) został wyceniony na ok 450 tys zł + VAT. Pod klucz oceniam że jeszcze potrzeba ze 200 tys zł (podlogi+glazury+piece, drzwi, kaloryfery, armatura, malowanie ścian, schody, oświetlenie itd). czyli pod klucz ok 700 tys zł z Vat bez prac zewnętrznych, podjazdy ogrodzenie działki, bramy na dziłkę jakaś trawa. Wydaje mi się to strasznie drogie. A jaka jest Wasza opinia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

Zmian trochę wproawdziliśmy tj.:

w miejsce łazienki na parterze jest garderoba,

zlikwidowaliśmy pokój od strony salonu powiększając właśnie salon,

przenieśliśmy schody na drugą stronę ściany

w miesjce pokoju na górze znajduje się duuuużżą:) łazienka z pralnią

brak daszka nad wykuszem w jadalni, w zamian za to jest balkonik

to tyle co na teraz pamiętam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze sie jeszcze pytam, (wiem, ze za pare dni to zobacze) ale tak mnie to interesuje... :) nie moge sie powstrzymac.... :)

 

Ten pokoj nad garazem... ? jest teraz lazienka z pralnia ?

 

Garaz podwojny, czy zostal pojedynczy ?

 

Ja wlasnie mysle zeby zlikwidowac ten tarasik po lewej od salonu, i zabudowac ten rog oknami duzymi, i przez to powiekszyc salon. Ale zobacze jak to u was wyglada z tym powiekszeniem poprzez pokoj. No i wtedy z salonu duze podwojne drzwi z wyjsciem na taras.

 

Sami budujecie, czy przez ekipy ? Czy jedna ekipe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pokój nad garażem jest teraz łazienką z pralnią, garaż podwójny. Dlatego łazienka jest bardzo duża:)

 

Tarasiku nie zlikwidowaliśmy, salon mamy wystarczający gdyż jak pisałam powiększyliśmy go likwidując pokój.

 

Stan surowy postawiła nam ekipa budowlana, niestety nie jest godna polecenia:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, co do wyceny to fakt faktem Focus nie jest tanim projektem. Taka skarbonka bez dna. Pochłania sporo pieniążków, chociaż to też zależy na co się stawia, bo ten sam projekt u jednej osoby wyjdzie taniej, a u drugiej drożej. Dla przykładu, miałem różne wyceny na okna. Skorzystałem z propozycji droższej, ale za to okna miały lepsze parametry. Ktoś w identycznej sytuacji być może skorzystał by z tańszej oferty, ale ze słabszymi oknami. Wszystko zależy od wyborów, których dokonuje się w trakcie budowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Grigorios za odpowiedź. Oczywiście mam świadomość, składników ceny, jakości materiałów itd. Bardziej chodziło mi o ocenę ( przy użyciu powiedzmy średniej jakości materiałów) czy kosztorys jest mocno zawyżony w stosunku do Waszych doświadczeń. W swoich marzeniach i możliwościach finansowych chiałem Fokusa postawić za max 500 tys. pod klucz bez ogrodu. Chyba jest to realne metodą gospodarczą, ale niestety nie bylbym w stanie dopilnować budowy, pozostaje realizacja z jakąś firmą. A tu koszt jest jaki jest.... Boję się że odlatuje mi realizacja .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również rozpoczynam budowę Focusa, zmian jest sporo ale generalnie bryłę pozostawiam bez zmian jak i główne założenia.

Jesli chodzi o koszty budowy wszystko zależy od materiałów z ktróch budujecie i ekip z jakimi współpracujecie, wycena na poziomie 450 000,- PLN + vat za stan surowy zamknęty to bardzo drogo ale tyle to kosztuje jeśli wybierze się ekipe z materiałem. Budując systemem gospodarczym, i mocno się targując można oszczedzić połowę, wiem to gdyż trzech moimch znajomych właśnie buduje domy( dachy czterospadowe i podobny metrazi tyle ich to wszyło).

Moim zdaniem wykończenie to jest dopiero studnia bez dna i wykończenie na poziomie 200 000,- to bardzo skromnie.

 

POnadto bardzo polecam wizytę w wybudowanym domu. Ja byłem w dwóch w jednym ściana kolankowa zgodnie z projektem w drugim podniesiona o trzy pustaki i jest to widoczne w środku szczególnie w górnej łazience. NIestety łazienka bez podniesionej ścianki kolankowej jest bardzo słabo ustawna, z podniesioną nie jest idealnie,ale wygląda to dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykończenie finansowo wykańcza :( Najłatwiej jest postawić to co najbardziej się rzuca w oczy, a więc mury. Dalej finansowo jest coraz ciężej. Chociaż to też zależy przede wszystkim od wyboru materiałów.

 

Pytanie czy chodzi o 450 tyś. plus vat za stan surowy zamknięty czy za stan developerski, bo to różnica. I druga kwestia jakie materiały miałyby wejść w zakres tej ceny: tynki gipsowe czy cementowo-wapienne, dachówka cementowa czy ceramiczna, czy może blacha, dach z pełnym deskowaniem czy bez, jakie parapety, jaka stolarka okienna i drzwiowa, itd. Wszystko to są istotne czynniki, które wpływają na cenę. Napisz może więcej szczegółów odnośnie tych 450 tyś. a łatwiej będzie określić czy ta cena jest mocno przesadzona.

 

My budujemy systemem gospodarczym. Materiały kupuję sam. Miałem tylko jedną ekipę, z którą ustaliłem cenę za robociznę z materiałem - od tynków. Tynki zrobili równe i fajne, ale skubańcy próbowali oszczędzać na materiale. Starali się dać trochę mniejszą grubość tynku żeby zostało im jak najwięcej materiału. Gdybym sam kupił tynk to by tam im nie zależało na oszczędności na materiale, a tak miałem w niektórych miejscach wyzierające spod tynku kable elektryczne. Mój znajomy, któremu budowała firma, z którą ustalił cenę z materiałem, wylała mu zły beton na ławy fundamentowe, za słaby. Miał jednak dobrego inspektora nadzoru, który sprawę przyuważył. Na tym polega właśnie ryzyko zatrudniania firm czy też ekip, z którymi ustala się cenę robocizny razem z materiałem. Starają się w tej sytuacji oszczędzać na materiale, żeby im jak najwięcej zostało w kieszeni i na to trzeba uważać. Z drugiej strony taka budowa to wygoda. Nie trzeba się mordować z szukaniem materiałów. Ja jednak gdybym miał wybierać po raz drugi to też bym wybrał budowę systemem gospodarczym. Mimo wszystko tak jest taniej i ma się większą kontrolę nad samą budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich budujących Fokusa!

Również wybrałem ten projekt, po dwóch latach użerania się z urzędami i papierami wreszcie przyszedł czas na realizację. Jestem na etapie wyboru ekip i planowania zakupów (skłaniam się ku metodzie gospodarczej - na ile oczywiście czas pozwoli). Mam pytanie - czy ktoś z Was dysponuje elektroniczną wersją projektu? Aktualnie biegam od firmy do firmy z papierami w celu szacowania kosztów materiałów i robocizny no i trochę to kłopotliwe. Gdyby ktoś dysponował wersją elektroniczną prośba o kontakt: [email protected]

 

pozdr

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi w kwestii kosztów domu. Wycena dotyczyła stanu prawie deweloperskiego i w jej skład wchodziły :

1. Stan zero ( fundamenty ocieplone, kanalizacja stan zero, podłoże betonowe) - 77 000 PLN

2. Konstrukcja naziemna porotherm 25 P+W + strop terriwa+ schody beton+kominy + sciany działowe -108 000PLN

3. Dach ( więżba, folie bez deskowania, ocieplenia konstrukcji , dachówka cement braas, obróbki blacharskie rynny okna dach) - 103 000PLN

4. Elewacja - ocieplenie styropian 15 cm, tynki akryl, podbitka PCV, parapety stalowe, - 50 000 PLN

5. Instalacja wod-kan rury PP , instalacja co , instalacja elektryczna - 30 000 PLN

6.Okna PCV, brama garażowa, drzwi wejściowe - 40 000 PLN

7. Wykończenie wewnętrzne ( wełna na poddaszu 20 cm, płyty g-k, tynki wewnętrzne gipsowe z agregatu, szlichty, )- 50 000PLN

 

Razem ok 458 000 PLN + 8% VAt

Pozostaje jeszcze : gruntowanie i malowanie ścian, piec gazowy, glazury terrakoty i podłogi drewniane w pokojach, biały montaż w łazienkach, wykończenie tarsu, podjazdy z kosztki, budowa szamba, przxyłącza gaz, prąd, woda - ogrodzenie działki i uporządkowanie "ogrodu", - szacuje to skromnie jak powiedział Jaran - 200 000 zł

Wyceny budowy zrobiłem w trzech fmach, rezultat +/- 10% podobny, zakładam, że firma i tak wynajmuje "swoje" ekipy do murarki tynków itd, materiały kupuje z upustem ale sprzedaje mi z 8% VAT-em wraz z usługą. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jeśli sam zatrudniam ekipy tracę 15% na Vacie, ale zarabiam na marży firmy budowlanej ( pewnie też z 10-15%) ktorej nie ponoszę (niestety to ja pracuję jako logistyk). czyli co? skórka za wyprawkę ?

pozdrawiam Wszystkich Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, myślę że można ten dom wybudować za 500 tyś. Ja mam taki zamiar i na razie dobrze mi idzie pomimo, że mam wynajetą firmę budowlaną od fundamentu po posadzki. Dużo zależy od jakości materiałów, szczególnie na etapie wykańczania domu i oczekiwań Inwestora.

Moim zdaniem kosztorys, który załączyłeś jest przesadzony.

 

pozdrawiam

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W pierwszych słowach chciałbym podziękować użytkownikowi grazyk za udostępnienie możliwości obejrzenia domku w realu. Wygląda imponująco - gratulacje ! Domek śliczny.

 

Teraz moje obawy. Nie wiem jak jest liczona powierzchnia, ale moim zdaniem informacja w folderach jest trochę zaniżona.

Mam również obawy, że kosztorys jest również zaniżony.

 

Pytanie do użytkownika badurian ? Czy wcześniejszą wypowiedź na forum można traktować jako:

 

Załóżmy że domek można wybudować w trzech standardach

1. Tanie materiały budowlane, tanie materiały wykończeniowe, robocizna zewnętrzna, duży wkład własny robocizny - SSZ 220, pod klucz 520 tyś (w tym VAT)

2. Droższe (średnie) materiały budowlane, średnie materiały wykończeniowe, robocizna zewnętrzna, pewien wkład własny robocizny - SSZ 260, pod klucz 580-600 tyś (w tym VAT)

3. Drogie materiały budowlane, drogie wykończeniowe (ale bez wodotrysków) , robocizna zewnętrzna, bez wkładu własnego pracy - SSZ 300, pod klucz 680 tyś (w tym VAT)

 

Pytam, ponieważ chciałbym ustalić jakiś realny koszt realizacji tego budynku pod klucz (w tym VAT), bez wodotrysków. Niestety w przypadku tego projektu padają różne wyceny ?

 

Przy okazji pytanie, ile kosztowało drożej (jeżeli robiliście) strop wylewany na mokro żelbet (oblicznia + robocizna i materiał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kosztorys Marka wydaje sie przesadzony= drogi. Ja mam ekipe budowalna która zbuduje mi fokusa za 50 tys. PLN stan surowy otwarty + dachówka i opierzenie.

materiał do tego stanu to jakieś 150 tys. PLN (zalezy jak sie rynek cen materiałów będzie układał) + 28 tys tynki + 10tys. posadzki + 8 elektryka + hydraulika z ogrzewaniem - 35 tys+ 40 tys okna i drzwi- daje jakieś 320 tysiecy. W kosztorysie marka jest jeszcze ocieplone poddasze i elewacja zewnetrzna - to zrobie sam + koszt materiału - różnica spora i chyba warto pobawic się w organizowanie materiału i dopilnowanie ekip budowlanych za co najmniej 100 000,- PLN różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.

Opowiem kosztach budowy jakie ja ponoszę za wybudowanie fokusika (zmodyfikowanego - dodano podpiwniczenie naczołki na lukarnach, usunąłem taras oraz podcień, garaż postawiłem jako samodzielny budynek ale dość imponujący - 70 m2 i do tego zadaszenie na filarach 20 m2 - we wczesniejszych wpisach dodalem link z albumem - foto ostatnie z zeszłego roku) zaznacza, że pokrycie mam z ceramiki glazurowanej Creatonu, elewację wykonuję na obu budynkach z cegły klinkierowej wienerbregera (terca - fraza) 2 bramy garażowe hormana i okna plusteka. Materiały i roboty to jakieś 315 tyś i to nie jest żart - stan surowy zamknięty. Trochę czasu poświęciłem na szukanie materiałów, ale się oplaciło. Otrzymalem wycenę instalacji wodnokanalizacyjnej z odkurzaczem centralnym oraz orzewania z piecem - 35 tyś i do tego elektryka 7 tyś.

Jeśli chodzi o powierzchnię użytkową niezmienianego projektu to jest znacznie zaniżona w reklamówce na stronie MGProjekt (a w samym projekcie nie ma podanej) o jakieś 50 m2. W tej sprawie interweniowałem w MGProjekt ( mialem przez to problemy z kredytem). Po adaptacji gdzie nie istnieje garaż, powierzchnia uzytkowa wyszła 187m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...