Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 585
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Instalacja elektryczna wbrew pozorom nie jest najłatwiejsza. Elektryk ją wykonywujący pewnie będzie chciał ją wykonać po najmniejszej linii oporu i jak najszybciej będzie chciał zgarnąć kasę ! To inwestor musi się nagłowić :czy dobrze zaprojektował obwody, położył w odpowiednich miejscach magistrale i ergonomocznie rozmieścił gniazda i wyłączniki. Ja robię to według własnego uznania czy będzie to dobrze czas pokaże. Cała instalacja będzie łączona na złączkach pomarańczowych Simet 10,16mm2-ponoć najtrwalsze, na kablach 1,5 i 2,5 mm2 . Obwody : gniazdka z każdego pomieszczenia na jednym obwodzie, oświetlenie po 2 pomieszczenia na obwód. Wysokość wyłaczników dół -1,3 góra 1,25. Gniazda 30 cm od podłogi. W kuchni gniazda na wysokości 1,20 m. W łazienkach 1,4 m gniazdo około 60 cm od zlewu. Cała instalacja będzie biegła po podłodze w peszlu ( miejsca inwazyjne ) złączki bedą w gniazdach. Oświetlenie zewnętrzne: drzwi wejściowe 2 kinkiety -zapalane krzyżowo (schodowy wyłacznik ), wyjście na taras 2 kinkiety zapalne krzyżowo. Wyjście z kotłowni zapalane krzyżowo. Wyjście na balkon kinkiety zapalane oddzilenie bo podzieliłem sypialnie na 2 pokoje dla dzieci. W kuchni zalecają montować gniazda 10 cm nad blatem ja zrobiłem wyżej . Gniazdo do zmywarki w szafce gdzie bedzie zlew. Gniazdo do lodówki z boku żeby bezproblemowo ją wyłączyć na skraju ściany. Wyjście kabli na zewnątrz : tył domu-kabel siłowy do pomieszczeń na zewnątrz, przód domu 3 kable do oświetleń,bram,itp... W salonie warto pokusić się o gniazdo za TV jeżeli będziemy go wieszać na ścianie. W tym gnieździe można umieścić końcówki kabla zasilającego i HDMI . Nie umieszczałem gniazdek na ściankach kolankowych i pod oknami rzecz jasna. Gniazda na ścianach starałem się ulokować w miejscach w których ew. stojący mebel nie zasłaniałby ich. Kolega, który wprowadził się niedawno zastawił sobie meblami w salonie wszystkie gniazdka :-) Na klatce schodowej bedą 3 wyłączniki schodowe: na początku schodów, na spoczniku i obok wyłącznika łazienki na górze. Żeby nie mocować kabla oświetleniowego na sufitach przepuszczałem go przez strop i wychodził w miejscu wyznaczonym ( żyrandol ). W rozdzielni można zastosować wyprowadzenie całej instalacji bądź wyznaczonego obwodu pod agregat prądotwórczy dla zapobiegliwych.

Edytowane przez KasiaC79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Po wielu miesiącach poszukiwań mamy projekt upragnionego domu - Fokus II.

Będziemy budować w Zamościu.

Po przeczytaniu całego forum (niektóre sprawy po kilka razy) można spokojnie zacząć budowę.

Nanosimy kilka zmian (tak jak większość) mamy nadzieję, że koszty nas nie przerosną i modlimy się o dobrych fachowców i pogodę.

O rozwoju sytuacji będziemy informować.

Beata i Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy nadzieję, że koszty nas nie przerosną

 

Na początku to będzie czysta przyjemność. Dom będzie rósł w oczach, a kasa będzie szła w miarę normalnie.

Koszmar zacznie się przy wykończeniówce! My jesteśmy właśnie na etapie wykańczania i jesteśmy tym już wykończeni. Kasa idzie jak woda! A nie wierzyłem jak mi przed budową mówili "ohooo... ten projekt to skarbonka bez dna...".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku to będzie czysta przyjemność. Dom będzie rósł w oczach, a kasa będzie szła w miarę normalnie.

Koszmar zacznie się przy wykończeniówce! My jesteśmy właśnie na etapie wykańczania i jesteśmy tym już wykończeni. Kasa idzie jak woda! A nie wierzyłem jak mi przed budową mówili "ohooo... ten projekt to skarbonka bez dna...".

 

grigorios zgadzam się z tobą bezwątpienia taka skarbonka że aż boli. Ale mamy to co chcieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Georgios i Pepek jako prekursorzy, powiedzcie ile Was wyniosły koszty związane z wykańczaniem domu ? tj.:

 

tynki wewnętrzne-metraż,materiały, robocizna

wylewki -metraż,materiały, robocizna

instalacja wod-kan i CO bez pieca, czyli rurki,rozdzielcze,pex,miedź...,robocizna początkowej hydrauliki.

 

 

 

Chcę ze wszystkimi podzielić się problemem, którzy postanowili zlikwidować podcień i zamierzają przykryć dom dachówką.

Na dodatek zrobiłem wielki błąd i podmurowałem niektóre jętki ściankami działowymi z cegły z odzysku-dosyć twarda i ciężka.

Efekt-nastąpiło pęknięcie stropu ( mam monolit 12 cm ) skręciła się murłata i podniosła się 3 cm i pękła od spodu ścianka działowa, oderwała się od podstawy jakieś 2-3 cm.:bash:

Całość pęknięć dokonała się w części nad salonem, reszta domu jest narazie ok.

Co stwierdziłem: zamieniłbym strop lany na akermana bo lżejszy. Wcześniej zareagowałbym skręcają ponownie jętki na dachu, przecież drewno szybko wysycha. Wzmocniłbym słupy i wieńce w tej części budynku.Ścianki działowe wybudowałbym z połówki maxa. Zalałbym dodatkowy podciąg lub filar.

Być może do tego przyczyniło się również osiadanie budynku w tej części domu i silne wiatry ( strona zachodnia ).

 

Co będzie jak dojdą tynki,wylewki,karton gipsy i śnieg ? Strach pomysleć.:jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem uspokoić osoby które rozpoczynają budowe Fokusa. Ceny o których piszą uczestnicy tego Forum można w znaczący sposób obniżyć przykładając sie do tematu : negocjując ceny, sporo wkładu własnego czasu na poszukiwania.

Ja zamknąłem Dom w tym roku stan surowy zmaknięty z oknami Drutex( raczej z tańszych ale nie widze powodu dawać droższych) dachówka angoba szlachetna, Materiał budowlany to Ytong, Stop przerobiony na lany ( 22 cm grubości ) żeby wytrzymał Ocieplenie zewnętrzne zaciągniete klejem (wykonanie gratis), ocieplenie poddasza (wykonanie gratis)

Podsumowując ja wydałem jak narazie około 280 tys ( z bardzo dobrą wysyuszoną więźbą dachową) i tym wszystkim co powyżej.

elektryka kosztuje około 8 tys , tynki około 18 tys (21-22 za metr), posadzki około 10 tys. - razem wychodzi około 320 tys. Do tego hydraulika i CO licze ze w 40 tys można ją zamknąć. Razem wychodzi 360 tys. Dalsze wydatki to już fantazja inwestora. można wydać 100-150 i sie wprowadzić albo każdą wielokrotność tego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem uspokoić osoby które rozpoczynają budowe Fokusa. Ceny o których piszą uczestnicy tego Forum można w znaczący sposób obniżyć przykładając sie do tematu : negocjując ceny, sporo wkładu własnego czasu na poszukiwania.

Podsumowując ja wydałem jak narazie około 280 tys ( z bardzo dobrą wysyuszoną więźbą dachową) i tym wszystkim co powyżej.

 

Z kolei ja, do stanu surowego zamkniętego, o którym piszesz, wydałem ok. 233 tyś. złotych. Też czyniłem sobie różne założenia, co do dalszych kosztów, ale się jednak "przeliczyłem". Człowiek sobie liczy i liczy, a potem nie wiadomo dlaczego i tak wychodzi drożej. Na dzień dzisiejszy mam elewację zewnętrzną i wewnątrz wykończone i pomalowane ściany. Mam też terakotę i kominek. Teraz czekam na montaż drewnianych schodów oraz podłączenie kotła, zasobnika na wodę i pompy do studni. A potem przestój, co najmniej do przyszłego lata, bo wyliczona gotówka gdzieś wyparowała. Chyba wykończyła ją ta cała wykończeniówka...

 

Co do oszczędności, to najwięcej można zaoszczędzić w sytuacji, gdy część robót jest się w stanie wykonać samemu i nie trzeba nikomu płacić za położenie kabli elektrycznych, szpachlowanie, malowanie, kładzenie glazury i terakoty, ocieplanie dachu, itd. Robocizna jednak sporo "zżera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Grigorios , Jeśli wybudowałeś stan surowy zamknięty z dachówką (i całym opierzeniem) i oceipleniem zewnętrznym z 233 tys. z projektami i wszytskimi pozwoleniami oraz przyłaczami

 

Pisząc o stanie surowym zamkniętym, miałem na myśli wybudowanie domu, z dachem (więźbą) i pokryciem dachówką oraz z oknami i drzwiami, a także pozwolenia, przyłącze energii elektrycznej, projekt domu i wszelkie inne wydatki do tego stanu. Przy czym drewno na więźbę i deskowanie miałem ze swego lasu (płaciłem tylko za tartak). Do tej kwoty nie zaliczam ocieplenia zewnętrznego, o którym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam wszystkich budowniczych i sympatyków Fokusa, ja także zabieram się za ten wyczyn i tak jak TY ObiWan40 czekam na papiórki, mały kredycik i ruszamy w sierpniu, bo tak mamy ustawionych Bobów Budowniczych i módlmy się o pogodę ,taką jaka była ubiegłej jesieni.Pozdrawiam i czekam na zdjęcia wnętrz tych co "wykańczają" lub już mieszkają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wstajemy kochani, wstajemy. Szkoda takiego miesiąca. Pobudka !!!!!. Ssiesz kciuka ÷D

Roboty ruszyły.... tzn prace na budowie.

Trochę pogoda w kratkę ale ekipa ma charakter i nie ugina się.

Ławy zalane (22m^3 betonu B20 - kurcze ale dużo), narożniki ścian już stoją - to wczoraj.

Jutro znowu będę na miejscu to obejrzę dokładnie - chyba że znowu poleci śnieg na głowę (tak zapowiadają).

Chciałbym tu wstawić kilka fotek ale 96 kb/zdjęcie w galerii to jakaś kpina. Piksele to ja już widziałem ÷)

Na razie to tyle. Do usłyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących Fokusa . My też zastanawiamy się nad tym projektem bo bardzo się nam podoba . Mam pytanie do grigorios czy moglibyśmy obejrzeć twojego Fokusa bo mieszkamy w Białymstoku i jeżeli to nie problem to bardzo by nam to pomogło w podjęciu decyzji. Proszę o odpowiedz na [email protected] z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Mam problem z ociepleniem poddasza. Jak Państwo ocieplili poddasze? Czy wełnę kładliście między krokwie do samej kalenicy czy po skosach i suficie? U mnie jętki wiszą wyżej niż planowany stelaż pod k-g więc w jaki sposób ułożyć wełnę a planuję 2-warstwowo? Czy stosować paraizolację wszędzie czy ona nie zaszkodzi i dom przestanie oddychać, jak ją rozłożyć w przypadku ocieplenia skosy+sufit.

 

W przypadku ocieplenia pod samą kalenicę musimy ogrzewać stryszek i musi być on wentylowany co może powodować wychłodzenie. Jak to rozwiązać?

 

Pozdrawiam budowniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem, z którym mam nadzieję ja się nie spotkam.

Sufit na poddaszu robię z połowy pustaka. Na wierzchu: folia, krokwie, wełna, folia i blacho-dachówka.

Mam nadzieję, że ten sposób pozbawi mnie kłopotów z rysami połączeń płyt k-g, będzie cieplej i ciszej. Może nawet i taniej.

Też nie wiem jaki będzie strych: czy ciepły czy wentylowany. Myślę zrobić 2 małe kratki na przestrzał aby powietrze mogło się wymieniać.

Paroizolacje stosuje się tylko tam gdzie jest potrzebna a nie wszędzie. :)

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas pokazać mojego fokusa po "drobnych zmianach". Nie jest to co prawda wersja ostateczna (brak tynków zew, drzwi i całej tej "wykończeniówki" ale..... i tak serce się raduje

http://img221.imageshack.us/img221/2959/519jsymu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez niki 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...