Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kratki wentylacyjne w suficie - czy to prawidłowe?


Recommended Posts

Witam,

 

Jak w temacie. Być może to naiwne pytanie, ale powiedzcie proszę, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? O kratkach wentylacyjnych było już sporo, ale nie znalazłam odpowiedzi na swoje pytanie.

Na poddaszu użytkowym mamy kilka pomieszczeń, które nie mają osobnych kominów wentylacyjnych, ale w projekcie przewidziane są wywiewki wentylacyjne na dachu. Poddasze jak to poddasze ma skosy :roll: I teraz pytanie: czy kratki mogą być w suficie (w sumie to nawyższy punkt w tych pomieszczeniach, czy też powinny być umieszczone na skosach (tu i tak nie będą pionowo tylko wiadomo: skośnie ;).

 

Pozdrawiam,

Ula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie, że mogą być.

Ktoś tutaj kiedyś twierdził, że ponoć bardziej się kurzy wokół tak umieszczonych kratek - ale ponieważ nie dał żadnej sensownej argumentacji, dałem w łazience kratkę na suficie, i po dwóch latach nie widzę żadnego specjalnego przykurzenia wokół niej.

 

A na parterze mogą byc w suficie?

 

Według przepisów i kierbuda nie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na parterze mogą byc w suficie?

Według przepisów i kierbuda nie :-?

 

Ooops... Jakich przepisów?

Czyli być może nie mam racji :oops:

Możesz podać te przepisy?

 

Jak tylko poszukam to wkleję.

Sam tak chciałem zrobic w kuchni i łazience, ale kierbud powiedział, ze absolutnie, kratka conajmniej10-15cm od sufitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cos takiego PN83/B03430

 

"5.1.4 Otwory wentylacyjne łączone z przewodami wywiewnymi powinny być usytuowane tak, aby odległość górnej krawędzi otworu od sufitu nie przekraczała 150mm. Otwory te powinny mieć wyposażenie umozliwiające redukcję wolnego przekroju do ˝, obsługiwane z poziomu podłogi"

 

Teraz jak to rozumieć? Można w suficie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cos takiego PN83/B03430

 

"5.1.4 Otwory wentylacyjne łączone z przewodami wywiewnymi powinny być usytuowane tak, aby odległość górnej krawędzi otworu od sufitu nie przekraczała 150mm. Otwory te powinny mieć wyposażenie umozliwiające redukcję wolnego przekroju do ½, obsługiwane z poziomu podłogi"

 

Teraz jak to rozumieć? Można w suficie czy nie?

 

 

Czyli można w suficie :D , swoją drogą a gdzie ma wentylacja mechaniczna otwory wentylacyjne tzw. amostaty( chyba dobrze napisałem :-? ) wywiewne,nawiewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cos takiego PN83/B03430

 

"5.1.4 Otwory wentylacyjne łączone z przewodami wywiewnymi powinny być usytuowane tak, aby odległość górnej krawędzi otworu od sufitu nie przekraczała 150mm. Otwory te powinny mieć wyposażenie umozliwiające redukcję wolnego przekroju do ½, obsługiwane z poziomu podłogi"

 

Teraz jak to rozumieć? Można w suficie czy nie?

 

Ja mam wrażenie, że autor tej normy absolutnie nie wziął pod uwagę, że istnieje coś takiego jak skosy na poddaszu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż tak też bywa, natomiast przepisy nie mówią o konieczności spuszczania wody, więc i ten ewentualny brud to już sprawa użytkownika

 

co mnie tak wzięło na te kiblowe sprawy :roll:

prawdopodobnie ta ustawa tak na mnie działa,

"yyyyk, skoczę na chwilę do klopa"

tak to było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stanie się z brudem z komina ?

 

W tradycyjnym kominie z kratką na bok kurz zleci na dół, omijając kratkę

A co robisz z brudem w kominie mającym kratkę z boku? Przecież nie masz na dole rewizji więc teoretycznie któregoś dnia brud może Ci się wysypać przez kratkę jak się go za dużo uzbiera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stanie się z brudem z komina ?

 

W tradycyjnym kominie z kratką na bok kurz zleci na dół, omijając kratkę

A co robisz z brudem w kominie mającym kratkę z boku? Przecież nie masz na dole rewizji więc teoretycznie któregoś dnia brud może Ci się wysypać przez kratkę jak się go za dużo uzbiera.

 

Kratka w skosie niewiele w moim przypadku brudu powstrzyma, bo dach jest nachylony pod kątem 45' :-? . Ścianka kolankowa ma 120cm. Chyba bez sensu na tej wysokosci dawac kratke? Sufit jest na wysokości 270cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...