Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kratki wentylacyjne w suficie - czy to prawidłowe?


Recommended Posts

Mi tęz chodzi po głowie by zrobic kratki wentylacyjne w suficie. kanały wentylacyjne będe robiła z takich pustaków ceramicznych. Początkowo kanały miały byc az do podłogi ale potem dosżłam do wniosku, że po co. Szkoda materiału a przede wszytskim szkoda miejsca na taki kanał, potem trzeba go zabudowywac płytkami (w łazience), więc uroku to nie dodaje a tylko miejsce zajmuje.

Przeczytałam, że komus kapie woda z takiego kanału, ale czy to kapanie dotyczy tylko kanałów z rur stalowych, czy kanałów murowanych także? ja będe robiła murowany, z pustaków, więc czy takie problemy tez moga mnie spotkać? poza tym mysle, że jak taki kanał miał by wlot z boku, w ścianie a nie w suficie to ta wilgoć tez by się gdzieś zbierała i tez byłby z nią problem.

Co do przytoczonej normy, że wlot takiego kanału nie może byc niżej niż 15cm od sufitu to okresla on tylko maksymalna odległośc od sufitu, bo przesłanie było chyba takie by ktos nie robił kratek wentylayjnych w ścianie, np. 50cm od sufitu, albo w jakiś skrajnych sytuacjach, np. w połowie wysokości ściany. W zasadzie na babski rozum to kratka w suficie jeszcze lepiej spełnia swoją role wentylacyjną. Rozmawiałam z murarzem i mówił, że kratka powinna byc w ścianie, bo kruszyc sie cos będzie i paprochy lecieć, itp. jakoś nie specjalnie mnie to przekonuje. Ja bym wolała w suficie, bo nie zajmuje mi to miejsca w lazience i nie psuje kształtu.

Bardzo prosze o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte_12*

Pion wentylacyjny zbudowany z pustaków (jakich dokładnie?) "trochę" ;) waży, więc zanim Ci ten murarz go wymuruje, najpierw upewnij się u projektanta (konstruktora), czy na TWOIM stropie jest to możliwe :rolleyes:

Ma też (murarz) rację, że z murowanego kanału z biegiem lat (a może i miesięcy) mogą lecieć na głowę jakieś okruchy.

Nie dziw się zatem, że większość inwestorów takie piony wentylacyjne na stropach wykonuje z rur metalowych lub z PCW (są lekkie i zaprawa się w nich kruszyć nie będzie :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziw się zatem, że większość inwestorów takie piony wentylacyjne na stropach wykonuje z rur metalowych lub z PCW (są lekkie i zaprawa się w nich kruszyć nie będzie :D).

 

Zaprawa nie lecą, leci woda. Nieraz w budynkach wielorodzinnych leci kula kominiarska 2kg na umywalkę, komputer, garnek z zupą etc. itp. itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Zaprawa nie lecą, leci woda. Nieraz w budynkach wielorodzinnych leci kula kominiarska 2kg na umywalkę, komputer, garnek z zupą etc. itp. itd...

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez kominiarza uważam za zwykłe wciskanie "kitu". Po takim "czyszczeniu" w mieszkaniu więcej jest "syfu", niż przed nim a mieszkające w kanale grzybki i bakterie uwolnione ze ścianek fruwają sobie wszędzie ;)

Takie czyszczenie kanałów W.G. "czyści" jedynie portfel lokatora :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez kominiarza uważam za zwykłe wciskanie "kitu". Po takim "czyszczeniu" w mieszkaniu więcej jest "syfu", niż przed nim a mieszkające w kanale grzybki i bakterie uwolnione ze ścianek fruwają sobie wszędzie ;)

Takie czyszczenie kanałów W.G. "czyści" jedynie portfel lokatora :lol2:

 

Mogę podpowiedzieć, że kratki wentylacyjne podczas czyszczenia kanałów wentylacyjnych należy zabezpieczyć celem uniknięcia zabrudzenia mieszkania.

 

Sugerujesz, że dbanie o dobry stan techniczny kanałów, udrażnianie ich, czyszczenie w trosce o bezpieczeństwo użytkowników jest błędne i wysoce niebezpieczne dla portfela. W blokach koszt takiego przeglądu waha się od np. 8zł – 30zl na rok. Czy wg Twojej oceny to dużo? Aby było bezpieczniej. Udrażniając każdy przewód spalinowy na blokach, kamienicach itp. kominiarze codziennie ratują sytuację. Dzięki temu, że mogę nieraz pomóc jestem kominiarzem i dobrze mi z tym, a takie klepanie jak Twoje nie wnosi nic dobrego.

Edytowane przez kominiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
W blokach koszt takiego przeglądu waha się od np. 8zł – 30zl na rok. Czy wg Twojej oceny to dużo?

Ceny w blokach (na szczęście :)) już mnie nie interesują. A ile przeciętny kominiarz wziąłby za takie czyszczenie wg ciebie w domku jednorodzinnym?

Też 8 zł :confused: :lol2:

A to moje "klepanie" (jak się wdzięcznie wyraziłeś) bierze się z autopsji :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny w blokach (na szczęście :)) już mnie nie interesują. A ile przeciętny kominiarz wziąłby za takie czyszczenie wg ciebie w domku jednorodzinnym?

Też 8 zł :confused: :lol2:

A to moje "klepanie" (jak się wdzięcznie wyraziłeś) bierze się z autopsji :p

 

Zależy od regionu, od 20 do 150 zł. Podobny lament jest np. w sierpniu jak trzeba kupić książki dzieciom do szkoły, są rodziny, które puszczają z dymem na fajki 600pln miesięcznie, a lamentują że książki do szkoły drogie bo 500zł trzeba wydać.

 

W pierwszym poście ująłem to trochę inaczej, ale z uwagi na fakt, że nie zamierzam nikogo na FM obrażać zmieniłem na klepanie, sorki jak się obraziłeś, ale wątpię żebyś nie przyznał mi racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
W pierwszym poście ująłem to trochę inaczej, ale z uwagi na fakt, że nie zamierzam nikogo na FM obrażać zmieniłem na klepanie, sorki jak się obraziłeś, ale wątpię żebyś nie przyznał mi racji.

Powtórzę:

Czyszczenie kanałów spalinowych kotłów (pieców i kominków) na paliwa stałe - uważam za niezbędne.

Czyszczenie kanałów wentylacji "grawitacyjnej" - nie tylko za niepotrzebne, ale i przy niechlujnym wykonaniu (które na ogół dominuje) - również szkodliwe :(

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pion wentylacyjny zbudowany z pustaków (jakich dokładnie?) "trochę" ;) waży, więc zanim Ci ten murarz go wymuruje, najpierw upewnij się u projektanta (konstruktora), czy na TWOIM stropie jest to możliwe :rolleyes:

Ma też (murarz) rację, że z murowanego kanału z biegiem lat (a może i miesięcy) mogą lecieć na głowę jakieś okruchy.

Nie dziw się zatem, że większość inwestorów takie piony wentylacyjne na stropach wykonuje z rur metalowych lub z PCW (są lekkie i zaprawa się w nich kruszyć nie będzie :D).

 

Takie pustaki ważą ok 6 kg/szt, więc łaczna ich waga to ok 60-70kg. To chyba nie dużo. Strop ma być monolityczny, ale myśle, że każdy by tyle utrzymał, przeciez to tak jakby człowiek, i to średniej postury stał-chyba zarwać sie nie powinno.

 

Z tymi okruchami to racja, ale myśle, że przeciez mozna zastosowac jaką siateczke i okruchy juz nie polecą. Mysle, że jest to lepsze rozwiązanie niz budowa całego pionu, zwłaszcza, ze bedze musiał byc zabudowany glazurą, więc dochodza dodatkowe koszty docinania płytek oraz to, że psuje to kształt łazienki. Przeciez taka wstawka w ścianie uoku i ustawności nie dodaje. Rozwiąznaie może nie jest idealne ale myśle, ża warte przemyślenia.

 

O tych kanałach plastikowych lub metalowych moge pomysleć tylko pytanie czy własnie w takich kanałach nie będzie zzbierac się wilgoć i kapać z kratki? Spadające kawałki zaprawy moge zatrzymać siateczką a z woda będzie duzo trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę:

Czyszczenie kanałów spalinowych kotłów (pieców i kominków) na paliwa stałe - uważam za niezbędne.

Czyszczenie kanałów wentylacji "grawitacyjnej" - nie tylko za niepotrzebne, ale i przy niechlujnym wykonaniu (które na ogół dominuje) - również szkodliwe :(

 

Generalnie ciężko z Tobą znaleźć konsensus. Nie zamierzam się sprzeczać. Sprawność, drożność wentylacyjna nie zależnie czy przy kotle, piecyku gazowym czy piecu węglowym jest bardzo ważna, nie zamierzam też wchodzić w zbędną polemikę. Jestem praktykiem nie teoretykiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Generalnie ciężko z Tobą znaleźć konsensus.

Trudno o konsensus w sytuacji, gdy zawzięcie bronisz swego źródła utrzymania. Generalnie: kanały wentylacyjne gdy są zabezpieczone przed owadami, ptakami

i innymi żyjątkami - nie wymagają czyszczenia. A jak komuś kawki się tam zalęgną,

to zwykle jego wina ;)

Jestem praktykiem nie teoretykiem. Pozdrawiam.

Jako już (niestety) zawodowy emeryt widziałem w życiu wielu, którym nawet wieloletnia praktyka nie pomogła :D

Również serdecznie pozdrawiam :bye:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam

 

Czytam z zainteresowaniem ten wątek, ponieważ mam w projekcie aż 3 kanały wentylacyjne daleko od murowanych i powinny być wyprowadzone ponad dach np. rurami spiro i zakończone izolowanym kominkiem wentylacyjnym. Nikt z piszących nie podjął w dyskusji jednej kwestii, z którą wiąże się umiejscowienie kratki wentylacyjnej. Umieszczenie jej w ścianie na wysokości nie mniejszej niż 15cm od sufitu zabezpiecza nas przed nadmierną ucieczką ciepła z pomieszczenia. Ciepło jak wiadomo wędruje do góry i przy kratce w suficie natychmiast ucieka - przy kratce w ścianie na odpowiedniej wysokości "poduszka" ciepła ma szansę się utrzymać. Tak mi to tłumaczył wykonawca i mnie to przekonuje. Mam przez to duży problem, bo nie mam jak w łazience umieścić kratkę wentylacyjną w ścianie - musiałbym zabudować kanał płytami g-k, a to zabrało by mi sporo miejsca...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku łazienki umiejscowienie kratki w suficie jest korzystniejsze.,,ciepło jak wiadomo wędruje do góry" i to ciepłe u góry ma wyższą wilgotność niż to przy podłodze.A takie usytuowanie kratki jest jednoznaczne z efektywniejszym usuwaniem wilgoci z łazienki,zwłaszcza gdy ta łazienka graniczy z nieogrzewaną przestrzenią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratki wentylacyjne można oczywiście zrobić w suficie

i z punktu widzenia samej tylko wentylacji jest to rozwiązanie tak samo dobre [albo momentami lepsze] od kratek ściennych.

 

Z takim umieszczeniem kratek wiąże się jednak trochę problemów

po pierwsze woda [ kanał koniecznie solidnie zaizolowany termicznie]

ale i inne np. jak wpadnie od góry brud to momentalnie spada na kratkę i środek pokoju.

 

Generalnie w mojej opinii kratka w ścianie sprawdza się lepiej , ale jak nie ma innego wyjścia może być z powodzeniem w suficie.

 

Lepsza kratka w suficie niż kompletny brak kratek wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie mam podobny problem.

Remontuje budynek z lat 50 tych w którym nie ma żadnej wentylacji.

Moj pytanie: czy mogę z pokoi, kuchni i łazienki rurami ocieplonymi SPIRO 100mm poprowadzić kanały wentylacyjne po nieużytkowanym poddaszu (strychu) do takiej skrzynki rozdzielczej: [ATTACH=CONFIG]167307[/ATTACH] a z niej rurą 150mm do ocieplonego kominka wentylacyjnego na dachu??

http://allegro.pl/kominek-ocieplony-150-na-istniejacy-gont-pape-i2929945122.html

Kratki wentylacyjne w pomieszczeniach umieściłbym w sufitach podwieszanych. Dodatkowo w kuchni potrzebna rura do okapu.

 

W sumie potrzebuje wentylacje w 3 pokojach o powierzchni 18m2 kuchni 7m2 i łazience 6m2, Wysokość pomieszczeń 2,5m okna nowe pcv. W przyszłości planuje ocieplenie domu styropianem.

 

Ewentualnie jest możliwość postawienia murowanego komina na miejscu starego paleniskowego który stał na samym środku domu, na ścianie oddzielającej pokój 1 od pok 2.. A ztakie rozwiązanie będzie droższe i pracochłonne.

 

rzut domu.jpg

 

Proszęo rady, z góry dziękuje.

rzut domu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi też o to czy jak podłącze 7 kanałów do skrzynki to czy went będzie działać w miarę równomiernie, a nie p w pokoju będzie mocno ssać a w kuchni nic??

Skrzynkę i kanały z pomieszczeń umieścił bym w podłodze miedzy styropianem lub wełną (jeszcze nie wiem czym ocieplę strop)

 

 

Ps. Sądząc po odpowiedzi kolegi nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ale w tym wypadku chyba jedyne możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pytanie jak powietrze dopływa do pomieszczeń?

 

A jak prawidłowo powinno napływać powietrze do pomieszczeń. Czytałem w innym temacie że można wywiercić dziury w ścianach pod kaloryferami, ale nie widzi mi się takie rozwiązanie. A może wystarczy niedomykanie okien do końca lub montaż nawiewników

 

Który z tych wentylatorów wybrać http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-vents-vkomz-150-200m3-h-i2986060613.html

http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-vents-vkomz-150-200m3-h-i2986060613.html

Czy taki wentylator pracuje non stop czy zakłada się jakieś timery żeby włączał się w jakimś przedziale czasowym??

 

Czy w suficie muszą być anemostaty czy wystarczą zwykłe kratki went i czy w dobrym miejscu je chce umieścić?? Rysunek w poście nr 56

Edytowane przez pire221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...