Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik PID do Defro Eko 28KW


pawlokrk

Recommended Posts

Witam,

od miesiąca jestem "szczęśliwym" uzytkownikiem pieca Defro Eko 28KW.

Ogrzewam dom o powierzchni 300m kw. Dotychcczas opalałem dom gazem, dlatego też wszelkie ustawienia pt. czas podawania, przerwa itd. póki co sprawiają mi wiele trudności a przede wszystkim jestem juz mocno zmęczony ciągłym siedzeniem przy piecu i żonglowaniem tymi ustawieniami. Do czego zmierzam. Otóż, jak dotad nie miałem pojęcia, że w takim piecu należy sobie przykręcić przepustnicę spalin... (zwłaszcza że jeden z niedoszłych u mnie isntalatorów pieca na eko groszek twierdził, że ma obawy co do zbyt małej średnicy komina - 16 cm, 12-13 m wysokości), w związku z czym przez listopad przy 55 stopniach wody w kotle, 20 stopniach temp. w domu i 42 stopniach temp. C.W.U (i ustawieniach jakie pozostawili mi "fachowcy monterzy") piec dziennie palił mi 8kg/4godz tj. 48-50 kg na dobę... HORROR. Oczywiście instalator - szef który mi go sprzedawał i zakładał jest nieuchwytny z uwagi na swój "gorący sezon w pracy".

Ktoś mi w końcu podpowiedział z tą przepustnica spalin... przykręciłem... POMOGŁO... spalanie spadło i to dużo... ale nadal mam niedosyt co do ustawień samych parametrów spalania. Obecnie mam: temp. zadaną 55 stopni, histerezę 2 st., czas podawania 20 sek., przerwę 80 sek, dmuchawa... i tu mam dylemat, bowiem firmowy serwis Defro zaleca mi 4-5 bieg... a ja daję 6 bo na piątym piec potwornie wolno dochodzi do temp. zadanej. Gdy z 55 spadnie do 53 załącza się ale i tak temp. spada mu stopniowo do 47 aż w końcu potem pomału (bo w ciągu 40 minut) dobija do upragnionych 55. Natomiast na szóstym biegu, przy nieznacznym wydłuzeniu czasu podawania i przerwy podawania, gdy temp spadnie z 55 do 53 załącza się i w ciagu 10 minut ma znowu 55... i inercją dochodzi nawet do 58 stopni. Niemniej jednak jestem juz potwornie ZMĘCZONY TYM CODZIENNYM DOKTORYZOWANIEM SIĘ W KOTŁOWNI Z USTWIEŃ PALNIKA RETORTOWEGO. i...

Czytałem coś jednak o sterownikach PID... podobno wykorzystują algorytmy całkowe a w rezultacie same "uczą się" każdego podanego paliwa a uzytkownik ustawia tylko temp. wody w kotle. Bajka. Zatem moje pytanie brzmi: czy moze któś z Państwa zainstalował sobie juz taki sterownik do Defro Eko??? Jeśli tak to błagam o podzielenie sie wrażeniami i wszystkim co mu wiadomo na ten temat... Na koniec dodam, że palę ekogroszkiem z kopalni Kazimierz Juliusz... więc wina paliwa w przypadku moich kłopotów jest wykluczona.

Pozdrawiam i bardzo dziękuje za wszelkie informacje,

Pawlokrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

 

mam dokladnie ten sam p[roblem, wszelkie ustawienia, jakie znalazlam w necie ,nijak sie maja do tego pieca i po woli zaczely sie we mnie rodzic watpliwosci co do jego jakosci :/

 

na jego widok rodza sie juz we mnie najgorsze instynkty :/

 

jesli chodzi o parametry i powierzchnie do ogrzania, to mam dokladnie takie same jak ty, problem rowniez ten sam

niestety nie potrafie ci pomoc, ale moze jesli bedzie nas tu wiecej, to jakas pomocna dlon sie znajdzie :)

 

pozdrawiam i powodzenia z piecem :)

 

jak cos mi sie uda w tez zonglerce, od razu daje znac :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Czytałem coś jednak o sterownikach PID... podobno wykorzystują algorytmy całkowe a w rezultacie same "uczą się" każdego podanego paliwa a uzytkownik ustawia tylko temp. wody w kotle.

(...)

 

W większości kotłów jest regulator PI (czyli proporcjonalno-całkujący), możesz sobie nawet w menu serwisowym zmieniać stałą całkowania. Człon różniczkujący w regulatorze (D) stosuje sie dla procesów szybkozmiennych i przy takich procesach jak wole spalanie węgla jest raczej niepotrzebny. Regulatory PID niczego sie nie uczą, pracują tylko według zadanego algorytmu.

 

Jeśli chodzi ci o regulatory uczące się to może są jakieś oparte o sieci neuronowe lub logikę rozmytą, ale ja osobiście takich do kotłów co nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi ci o regulatory uczące się to może są jakieś oparte o sieci neuronowe lub logikę rozmytą, ale ja osobiście takich do kotłów co nie widziałem.

 

Fuzzy Logic od kostrzewy wykorzystuje logikę rozmytą...

PI - wykorzystują takie sterowniki jak recalart 3000d, estyma control czy tak ?

 

Możesz coś więcej napisać jak działa PID - jak wygląda ten algorytm ? Co wnosi różniczka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej napisać jak działa PID - jak wygląda ten algorytm ? Co wnosi różniczka ?

 

Regulator PID jests fajną rzeczą do sterowania ciągłego, ale nie jestem przekonany czy sie sprawdzi do sterowania podłogówką. Regulator składa się z 3 członów: proporcjonalnego P, całkującego I, różniczkującego D.

 

Zazwyczaj do procesów wolnozmiennych uzywa sie tylko PI, człon D sie dodaje przy procesach dynamicznych (petrochemia, farmacja).

 

Jeżelio miałbym sterowac podłogówka w domu za pomoca PI, to bym na wejściu dał sygnał z czujnika temperatury w pokoju a wyjscie PI wrzucił do pieca jako temperatura zadana wody. Człon D trzeba wyłaczyc wzmocnienie P niskie, na początek 0,2 stała całkowania baaaardzo wysoka na początek 2h. Trzeba to poobserwować i dostroić. Jeżeli dobze dobierzemy nastawy to faktycznie PI sie niejako "nauczy" i będzie optymalnie utrzymywał temp w domu.

 

 

Tu macie mikro sterownik PLC z regulatorami PID do wykorzystania. koszt bez rabatu ok. 800zł netto. http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=237 easy800

 

Do tego można podłączyć czujnik temp. zewnętrznej i z regulatorem PID zintegrowac regulator pogodowy.

 

Generalnie temat jest ciekawy, problemem jest bardzo duza bezwładność podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

posiadam kocioł Defro Eko 19 Kw

jestem z niego bardzo zadowolony

po roku eksploatacji doszedłem do ładu z ustawieniami

i na tydzień przy obecnych temperaturach spalam ok 75 kg retopalu z piasta

dom ok 160 m2 ale ogrzewam tylko parter , na pietrze jest ok 15 'C

dodam że ogrzewam dom ogrzewaniem podłogowym

temperature pomieszczeń reguluje mi termostat pokojowy

ale

by uzyskać niskie spalanie trzeba stale obserwować kocioł

średnio raz ,dwa na tydzień lekko koryguje ustawienia

 

ostatnio stałem się posiadaczem sterownika Ognik Plus Pid

 

podpiecie zajeło 3 minutki

od tej pory nic nie ustawiam

wszystko sam sobie sterownik ustawia

jest nadal ciepło w domu

spalanie bez zmian

kocioł znacznie mniej zanieczyszczony sadzą

wszystko pięknie

z przyzwyczajenia chodzę do kotłowni by zerknąć

na spokojnie szumiący kociolek

 

zobaczymy co będzie jak przyjdą mrozy

ale mysle że nie bedzie gorzej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

I jak tam Twój

 

Ognik Plus Pid

się sprawuje

 

witam

posiadam kocioł Defro Eko 19 Kw

jestem z niego bardzo zadowolony

po roku eksploatacji doszedłem do ładu z ustawieniami

i na tydzień przy obecnych temperaturach spalam ok 75 kg retopalu z piasta

dom ok 160 m2 ale ogrzewam tylko parter , na pietrze jest ok 15 'C

dodam że ogrzewam dom ogrzewaniem podłogowym

temperature pomieszczeń reguluje mi termostat pokojowy

ale

by uzyskać niskie spalanie trzeba stale obserwować kocioł

średnio raz ,dwa na tydzień lekko koryguje ustawienia

 

ostatnio stałem się posiadaczem sterownika Ognik Plus Pid

 

podpiecie zajeło 3 minutki

od tej pory nic nie ustawiam

wszystko sam sobie sterownik ustawia

jest nadal ciepło w domu

spalanie bez zmian

kocioł znacznie mniej zanieczyszczony sadzą

wszystko pięknie

z przyzwyczajenia chodzę do kotłowni by zerknąć

na spokojnie szumiący kociolek

 

zobaczymy co będzie jak przyjdą mrozy

ale mysle że nie bedzie gorzej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam jaki wpływ na spalanie ma temperautry CO ustawiona na kotle, na pewno im większa tym większe spalanie, bo większe straty energi, jaka jesy optymalna temperatura, tzn, kiedy są najmniejsze straty, wiadomo, że np. grzejniki ścienne mają różną sprawność przy rożnej temperaturze wody CO, ale tak generalnie interesuje mnie czy lepiej mieć np. 55, 60, czy 65 a może więcej ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczam krótką instrukcję, jak ustawić optymalne spalanie - szybko i niezależnie od rodzaju (kotła) retortowego wyposażonego w sterownik dwustanowy.

Kilka miesięcy temu tą instrukcję zamieściłem na blogu Zawijana http://www.zawijan.wordpress.com

Jak do tej pory, ci, którzy z niej skorzystali - reklamacji nie wnoszą.

 

"3. KILKA DOBRYCH RAD:

 

a) im rzadziej i na krócej otwierasz drzwiczki w swoim kotle, tym mniej zamieszania w nim wprowadzasz. Nie zapominaj, że układ kanałów spalinowych w kotle stawia znaczne opory przepływu dla spalin. Tym samym wentylator musi wytwarzać odpowiedni spręż, aby pokonać wszystkie opory. Gdy rośnie spręż wentylatora, to maleje jego wydajność objętościowa nadmuchu. Gdy otwierasz drzwiczki, to wprowadzasz ogromne ilości dodatkowego powietrza, schładzasz komorę spalania, a wentylator zwiększa nadmuch. Regulacja nastaw sterownika kotła przy długo otwartych drzwiczkach mija się z celem.

b) regulując kocioł zawsze zmieniaj tylko jeden parametr

c) zanim dokonasz następnej zmiany odczekaj cierpliwie co najmniej 7 do 10 minut, a nawet dłużej, bo to ci się per saldo opłaci

d) im mniejsza dawka jednostkowa paliwa, tym mniejsze zaburzenia cieplne w palenisku

e) w żadnym kotle nie spalisz więcej paliwa, niż dostarczysz mu powietrza niezbędnego do procesu spalania

f) proporcje: podawanie – postój w zależności od czasu podawania nie są tożsame. Np. 5 – 10, to nie to samo co 10 – 20, czy 35 – 70

g) ewentualnych regulacji dokonuj wówczas, gdy kocioł pracuje już co najmniej kilka godzin bez długich postojów, a rezerwa „temp. zadana – temp. rzeczywista wody” wynosi co najmniej 10 – 15 stopni

 

4. A teraz do dzieła. Ponieważ użytkownik kotła nie dysponuje specjalistyczną aparaturą do pomiaru składu spalin, zatem jego możliwości działania są mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawiony możliwości zmniejszenia błędu nastaw swojego kotła. Istnieje kilka prostych metod umożliwiających dostrojenie tych parametrów do akceptowalnego poziomu odchyłek. Jedną z nich jest metoda kolejnych przybliżeń i tą zaproponuje Ci do wykorzystania, bo pozwala dość szybko uzyskać zadowalający rezultat i jest przy tym banalnie wręcz prosta.

 

a) ustaw w sterowniku czas podawania na najkrótszy możliwy (nie wiem jakim sterownikiem dwustanowym dysponujesz). Ustaw czas przerwy 3 krotnie większy, niż czas podawania. Wentylator (jeśli sterownik posiada tą opcję) na połowę zakresu sterowalnego. Po 10 minutach zajrzyj na krótko do paleniska. Najprawdopodobniej poziom żaru w retorcie obniży się – i to znacznie. Jeśli tak, to skróć czas przerwy o połowę. Odczekaj kilkanaście minut. Jeżeli lustro żaru nie podniosło się, to ponownie skróć przerwę o połowę. I tak do skutku. Gdy lustro żaru będzie miało cały czas tendencję wzrostową, to dla odmiany postępuj na odwrót i ostatni czas przerwy wydłużaj o połowę. Dość szybko osiągniesz stan, gdzie dodając lub odejmując „1 oczko” osiągniesz stan równowagi dla tego paliwa i tej nastawy wentylatora. Jeżeli te nastawy zadowalają cię, to przestań się martwić i mieszkać w kotłowni. Kocioł pracuje sprawnie i w miarę oszczędnie. Jeżeli natomiast potrzebujesz więcej lub mniej mocy, to:

b) dla większej mocy: zwiększ nadmuch przestawiając wentylator na wyższy stopień i ponów procedurę z punktu „a”

c) dla znacznie mniejszej mocy: zmniejsz nadmuch wentylatora, ustaw podawanie na minimum, przerwę 4 (5) krotnie większą od podawania i ponów procedurę z punktu „a”

d) dla znacznie większej mocy: zwiększ znacznie nadmuch wentylatora, ustaw podawanie na 2 (3) razy wartość minimalną, przerwę 2 (3) krotnie większą od podawania i ponów procedurę z punktu „a”.

 

Reasumując: Kocioł na paliwa stałe – jak każde inne urządzenie – wymaga od użytkownika posiadania minimum wiedzy. Niekiedy jest ona zawarta w instrukcjach obsługi. Szkoda, że nie zawsze.

Tą wiedzę producent / sprzedawca / serwisant powinien wraz z urządzeniem przekazać odbiorcy. Byłaby to obopólna korzyść. A czemu tak nie jest? Sorry. To pytanie nie do mnie proszę kierować.

 

Liczę, że to, co napisałem powyżej, pozwoli użytkownikom kotłów małej mocy na paliwa stałe zaoszczędzić multum nerwów i paliwa.

"

 

Pozdrawiam i proszę: przestancie zbytnio kombinować przy swoich kotłach, jeśli nie macie do dyspozycji aparatury pomiarowej, czasu i doświadczenia.

 

Jeśli już skorzystacie z moich rad, to dajcie znać, czy jeszcze macie ochotę "mieszkać" w kotłowni, zdemolować "drania" czy może po prostu nie musicie, bo kocioł nie taki straszny jak się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały energetyk to ja sie wpisze

tydzień temu znalazłem twój opis i go zastosowałem , tzn . chciałem zastosować tak jak piszesz ale już na wstepie problem

sterownik min. czas podawania ma 5s ,wszystko ok, ale czas przerwy min. to 30s :-?

no i lipa , wiec zrobiłem niby to samo tylko ustawiałem podawanie na 10s a przerwa 30s , tem. nastawiona 55st ,wentylator na połowie nastawy i przesłona na max

po ok. 10 min. zerkam do kotłowni a tam na kotle 62st , otwieram drzwiczki palenisko wygląda ok , to mi pasuje se myślę i idę pracować , za dwie godziny mi sie wspomniało by tam zerknąć ,patrze tem ok , ale na palenisku sogoma i gomora ,spieki jakich jeszcze nie widziałem , a w popielniku pół wiadra groszu nie dopalonego i spieczonego no i czar prysł

 

no i fak jak pszer rok nie miałem spieku , tak już tydzien czasu przy każdym innym ustawieniu spieka mi sie węgiel , co dziwne węgiel ten sam ,

najdziwniejsze jest to że kocioł na wszystkich ustawieniach osiąga swoją tem. i grzeje ,

dzis mam ustawione 5 s podawania , przerwa 70s , wiec jakaś masakra powinna być a tu patrze tem. osiągnięta a w popielniku dalej wegiel

co jest grane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...