Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

:-? Mam piec gazowy stojący Vaillant VK iNT 25 kW podłączony do zasobnika cwu 120 litrów, ogrzewa 220 m2 powierzchni, grzejniki wiszące purmo, w łazience drabinki, regulator pokojowy i czujnik zewnętrzny VRC 410s. Temp w domu na 22 stopnie, obnożona 18. Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć ile to może spalać na dobę (teoretycznie) oraz jak najlepiej ustawić aby jak najmniej spalało. Hciałbym też dowiedzieć się też coś o krzywej grzewczej (ja mam ustawioną na 1.20).Sciany domu 25,8cm styropian,15 gazobeton komórkowy.Tynk zewnętrzny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Kov

Dolacze sie do dyskusji (mam nadzieje ze jeszcze ktos) i moze cos wspolnie uradzimy. Rowniez mam piec Vaillanta 24 kW i do tego zasobnik 120 l a uzytkuje go dopiero od miesiaca i mam pewne obawy jesli chodzi o ilosc spalanego gazu. Niewykluczone ze piec jest np. zle ustawiony przez serwisanta (nie mam tu na mysli ustawien programatora oraz tych 2 galek na obudowie pieca :) ) ale ustawienia dysz itp, ale niestety uwazam ze za duzo mi spala gazu. Oczywiscie wiem ze zalezy to od wielu czynnikow wielkosci budynku itp. (bo zaraz sie odezwa glosy ze kiepsko ocieplony, kiepskie okna itp,).

Powierzchnia grzewcza ok 230 m2, budynek pusty w srodku, okna 1,1 plastiki, parter, pietro i poddasze, grzany od miesiaca, bez przygotowania cieplej wody, utrzymywana temp. wew 16-17 stopni - zuzycie gazu ok 10 m3/dobe przy dodatniej temp na zewnatrz. Nie wiem ale byc moze jest takie zuzycie gazu na samym poczatku jak budynek sie "wygrzewa" ale sadze ze jest ono zbyt duze. Jakby taka tendencja sie miala utrzymac to co bedzie jak tem zewn bedzie -15 a wewnatrz bede chcial utrzymac tem 21 stopni - chyba pojde z torbami i zainstaluje sobie "koze".

Zaznaczam ze cala instalacja jest dobrze zaizolowana, odpowietrzona itp., w dodatku zuwazylem ze strasznie duzo gazu piec zuzywa na podgrzewanie zasobnika cieplej wody. Pytanie zatem brzmi:

Z czym to moze byc zwiazane poza dostepna regulacja dla uzytkownika (dokonywalem wielu prob i dla roznych regulacji mozna uzyskac spadek 1-2 m a nie np o polowe)

Jeszcze 1 uwaga zauwazylem ze zuzycie jest nierownomierne w ciagu tygodnia jesli chodzi o dobowe zuzycie a tem na zew w cyklu dobowym az tak bardzo narazie sie nie zmienia).

Za wszelkie porady bede bardzo wdzieczny.

Pozdr. Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam vk 30 + zasobnik 120 .Jestem z niego słabo zadowolony z tego samego powodu co wy.Sam zasobnik pożera ok 3m3 gz50/dobę.

Rodzina -2dorosłe 2 dzieci 200m2 +piwnica nie ogrzweana.

Po pierwszym roku mieszkania 12 m-cy zużyłem 3400 m3 gazu .

 

Jeśli kytoś ma jakiś pomysł jak to obniżyć to bardzo proszę.

 

dom max+14cm styropianu po 8 na stropach dach wełna 25 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Przepraszam bardzo ale gaz nie kosztuje 50 gr/m3 lecz ok 1 zl/m3 razem z jegho dostarczeniem co przy moim obecnym zuzyciu wychodzi ok 300 zl + abonament 60 razem 360 zl, majac w rezultacie cieplote w domu ok 16-17 stopni przy temp zew od 4-12 stopni i bez przygotowania cieplej wody.

Reasumujac tego wyniku nie uznaje za zaden rewelacyjny bo majac na uwadze normalne uzytkowanie w zimie mozna przyjac ze moje rachunki za zuzycie gazu beda na poziomie ok 600 zl. Wiec wszystkie bajki o oszczednych piecach Vaillanta czy innych firm i rachunkach po 250-300 zl mozna sobie miedzy ksiazki wlozyc. Zgadzam sie z opiniami

dahlinek oraz PAFKA i moze rzeczywiscie ktos ma jakis pomysl zeby ten problem rozwiazac i wie jak to zrobic (moze ustwienia dysz czy czegos tam) ma znaczny wplyw na zmniejszenie spalania. Istnieje jeszcze 1 mozliwosc gaz ktory dociera np. do mnie jest slabej wydajnosci energetycznej i dlatego piec tyle go pozera. W kazdym badz razie daje konia z rzedem temu kto powie co z tym fantem zrobic.

Dziekuje za zainteresowanie i czekamy na dalsze opinie.

Pozdr. Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... faktycznie nieciekawie.

 

Wątpie aby regulacja pieca coś dała, nie sądzę aby serwis ustawiał je jakoś "gazożernie", w końcu nie kupujesz od nich gazu :)

 

Generalnie z tego co mi wiadomo dużo bardziej ważna jest szczelność termiczna domu niż piec... kręcenie kurkami niewiele da jeśli firanki fruwają... A ciepełko szybko lubi uciekać.

 

Rzadki gaz to może być propan-butan kupiony na stacji w butli, jak "firma" jakaś zrobi tanią mieszankę. Gaz ziemny raczej nie stroi fochów ze swoją jakością.

 

Co do gazu za 50gr posiłkowałem się wpisem na forum, nie sprawdzając tego nigdzie, ale chyba nikt się nie obraził ;)

 

Ogólnie mój wpis można uznać za śmieć, bo nic rewelacyjnego podczas pisania go nie przyszło mi do głowy...

 

 

Pozdrawiam i czekam na inne mądre przemyślenia w tym temacie... może jakiś fachowiec od pieców się wypowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolacze sie do dyskusji (mam nadzieje ze jeszcze ktos) i moze cos wspolnie uradzimy. Rowniez mam piec Vaillanta 24 kW i do tego zasobnik 120 l a uzytkuje go dopiero od miesiaca i mam pewne obawy jesli chodzi o ilosc spalanego gazu. Niewykluczone ze piec jest np. zle ustawiony przez serwisanta (nie mam tu na mysli ustawien programatora oraz tych 2 galek na obudowie pieca :) ) ale ustawienia dysz itp, ale niestety uwazam ze za duzo mi spala gazu. Oczywiscie wiem ze zalezy to od wielu czynnikow wielkosci budynku itp. (bo zaraz sie odezwa glosy ze kiepsko ocieplony, kiepskie okna itp,).

Powierzchnia grzewcza ok 230 m2, budynek pusty w srodku, okna 1,1 plastiki, parter, pietro i poddasze, grzany od miesiaca, bez przygotowania cieplej wody, utrzymywana temp. wew 16-17 stopni - zuzycie gazu ok 10 m3/dobe przy dodatniej temp na zewnatrz. Nie wiem ale byc moze jest takie zuzycie gazu na samym poczatku jak budynek sie "wygrzewa" ale sadze ze jest ono zbyt duze. Jakby taka tendencja sie miala utrzymac to co bedzie jak tem zewn bedzie -15 a wewnatrz bede chcial utrzymac tem 21 stopni - chyba pojde z torbami i zainstaluje sobie "koze".

Zaznaczam ze cala instalacja jest dobrze zaizolowana, odpowietrzona itp., w dodatku zuwazylem ze strasznie duzo gazu piec zuzywa na podgrzewanie zasobnika cieplej wody. Pytanie zatem brzmi:

Z czym to moze byc zwiazane poza dostepna regulacja dla uzytkownika (dokonywalem wielu prob i dla roznych regulacji mozna uzyskac spadek 1-2 m a nie np o polowe)

Jeszcze 1 uwaga zauwazylem ze zuzycie jest nierownomierne w ciagu tygodnia jesli chodzi o dobowe zuzycie a tem na zew w cyklu dobowym az tak bardzo narazie sie nie zmienia).

Za wszelkie porady bede bardzo wdzieczny.

Pozdr. Kov

Część !

Mam ten pieć co i Ty. Mogę powiedzieć że po podłaczeniu w Lipcu piec był użytkowany tylko do podgrzewania ciepłej wody tzn. programator ustawiony od 9.00 do 10.00 i na wieczór od 20.00-22.30, średnie zużcie gazu wyniosło 1,5-2.0 na dobę. Serwisant wogóle nic nie robił z dyszami. W chwili obecnej woda jest ustawiona tak samo natomiast ogrzewanie rano od 5.30-9.00 po południu 15.00-22.00 temp. obnizona 18 stopni stała 21 stopni, srednie zużycie gazu 3.5 m3 na dobę.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gaz kosztuje 50 gr/m3 to ja nie wiem czym wy się przejmujecie? Przecież to nie jest duże zużycie. Ani za ogrzewanie domu ani za ogrzewanie CWU.

Część!

Ktoś by mół pomysleć,że gaz w Polsce dostajemy za darmo, Ja wczoraj dostałem wyciąg do zapłaty za 1 miesiąc palenia jeszcze nie w zimie. I z prostych wyliczeń wyszło mi, że muszę zapłacić za 1 m 3 gazu ziemnego 1,32 zł. Zapewne zdziwisz się skąd ta cena , już Ci odpowiem, cena jednostkowa ,abonament, opłata przesyłowa stała, opłata przesyłowa zmienna, no i oczywiście do tego dochodzi VAT. Tak więc napewno nie 50 gr.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do dahlinek (dziekuje za zainteresowanie)

Oczywiscie masz racje z ta szczelnoscia ale zaznaczylem juz wczesniej ze fruwanie firanek nie ma miejsca i o zadnych "przeciagach nie ma mowy,

istotne jest napewno to ze budynek jest calkowicie pusty bez mebli, kuchni itp. co napewno podczas uzytkowania napewno ma wplyw na temp. wewnatrz. Znam takie sytuacje kiedy w kuchni kaloryfer jest prawie wogole nie wlaczany bo jest za cieplo od samego pichcenia.

 

Oczywiscie takie spalanie nie jest znowu dramatyczne jednak mialem na wzgledzie wszystkie inne wczesniejsze dyskusje na ten temat i opinie o spalaniu zeszlej zimy (kiedy naprawde mrozy daly popalic) i kosztach srednich wg niektorych na poziomie 300 zl. Biore rowniez pod uwage wszelkie opinie sprzedawcow itp. Sam sobie pluje w brode ze w takie cuda moglem uwierzyc i zbyt optymistycznie sie nastawilem. Porownania polskich piecow z zachodnimi (polski zezre ci gazu za 600 niemiecki za 300) mozna poslac do lamusa. Poprostu ludzie najwyrazniej sami sobie dodaja otuchy i tlumacza na swoja sposob. Ja rowniez moge przyjac hipoteze ze bede mial srednie zuzycie 300 zl :) tzn. w zimie po 700/miesiac - latem po 150/miesiac a 2 miesiace wakacji pol rodzinki spedza poza domem a mnie w tym czasie wiecej nie ma w domu jak jestem wiec zuzycie bedzie na poziomie abonamentu i wszystko gra. Piec mam super malo spala i wszysto jest jak talala :) Ale chyba nie o to chodzi......

Podobne przemyslenia mam wtedy kiedy czytam posty typu wybudujesz dom za 200 tys zl (pow ok 160 m2) do zamieszkania. Dlatego co drugi przy drodze jest niewykonczony, bez elewacji itp.

 

Pozdr. Kov

Z utesknieniem czekam na opinie i jak zasugerowal dahlinek moze znajdzie sie fachowiec od piecow ktory bedzie umial to wytlumaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam Vailant 28 KW z zamknieta komora spalania + 120 l na wodę. Mam ustawione 20 stopni dzien i 15 na noc. Jest OK. Spalam miesiecznie (od października 2003) czyli jeden miesiac gazu za 200 zł. Ale narazie jest jeszcze cieplo. Woda ciepla jest non stop.

Najlepiej ustawic na ciepla wode zmienic ustawienia pompy cyrkulacyjnej - duze straty ciepłej wody.

Pozdrawiam, Rafcio. GG 5434052

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do Lord Vader,

super ze znalazl sie ktos kto ma ten sam piec,

z tego co napisales piec zuzywa na przygotowanie cieplej wody ok 2 m3 gazu na dobe, natomiast zaciekawilo mnie to ze 3,5 m3 na ogrzewanie z tego by wynikalo ze porownac mozna to do pracy pieca przy mocy maksymalnej (czyli max zuzycie wg instrukcji) troszke ponad godzine, powiem szczerze to jest bardzo malo, moze oddam go z powrotem do sklepu w ramach gwarancji,

jesli chodzi o ustawienia dysz (czy czegos tam wewnatrz tej wspanialej obudowy) to pamietam pytania serwisanta na temat ile osob mieszka w budynku jaka ma powierzchnie itp. i stwierdzenie to nie bedziemy zmieniac ustawien fabrycznych bo tak bedzie dobrze.

Moze to cos komus zasugeruje.

Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do Rafcio -

to by sie zgadzalo skoro teraz zuzycie jest ok 200 zl kiedy jest w miare cieplo.

Jesli chodzi o cyrkulacje to zeby niebylo niedomowien w moich kalkulacjach i wyliczeniach (sam dla siebie) specjalnie wylaczylem cyrkulacje. Posledze jeszcze przez kilka tygodni zanim zamieszkam a pozniej bede hajcowal, placil i plakal :)

Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lord Vader,

super ze znalazl sie ktos kto ma ten sam piec,

z tego co napisales piec zuzywa na przygotowanie cieplej wody ok 2 m3 gazu na dobe, natomiast zaciekawilo mnie to ze 3,5 m3 na ogrzewanie z tego by wynikalo ze porownac mozna to do pracy pieca przy mocy maksymalnej (czyli max zuzycie wg instrukcji) troszke ponad godzine, powiem szczerze to jest bardzo malo, moze oddam go z powrotem do sklepu w ramach gwarancji,

jesli chodzi o ustawienia dysz (czy czegos tam wewnatrz tej wspanialej obudowy) to pamietam pytania serwisanta na temat ile osob mieszka w budynku jaka ma powierzchnie itp. i stwierdzenie to nie bedziemy zmieniac ustawien fabrycznych bo tak bedzie dobrze.

Moze to cos komus zasugeruje.

Kov

do Kov

wczoraj dzwoniłem na infolinię Vaillant (0800804444) i uzyskałem całkiem nizłe informacje. Chodziło mi o krzywą grzewczą, która też ma wpływ na spalanie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć , to gorąco polecam. A propo wody, to umnie w tym czasie korzysta z niej 5 osób i uwazam, że takie ustawienie w zupełności wystarcza, mam 2 łazienki. W chwili podłączania serwisant nic mi nie wspominał o regulacji dysz, tylko powiedział że ten piec to jest nowość, i jest zrobiony od podstaw z uwzględnieniem wszystkich niedociągnięć, które były w piecu VK classic

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie wszystkich płacących "wysokie" rachunki za gaz ziemny dodam, ze cena 1m3 propanu to 5,6PLN (nie licząc dzierżawy butli). Nawet jeżeli uwzględnić inną kaloryczność obu paliw to i tak wychodzi prawie dwa razy drożej :cry:.

Ja przy obecnej pogodzie spalam 2-3m3 propanu na dobę (dom 240m2, sześć osób korzysta z ciepłej wody, temp w domu 21/19st, kocioł kondensacyjny 24kW Viesmanna)

am

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do Lord Vader,

pewnie ze chce sie dowiedziec o tej krzywej, moze cos z tego wywnioskuje, jesli chodzi o ustawienie podgrzewania wody to w pelni masz racje. Rowniez mialem tak ustawione ( w tej chwili do testow wylaczylem ) ale w przyszlosci zamierzam tak korzystac. Jeszcze nie wybadalem jak dokladnie wyglada sprawa z pompa cyrkulacyjna jak dlugo musi dzialac zeby od razu leciala ciepla woda - oczywiscie zakladam ze musi dzialac w tym samym okresie czasu w jakim teoretycznie zaklada sie korzystanie z wody, jednak moze moga byc przerwy w jej dzialaniu - bo i po co mialaby cyrkulowac caly czas.

Pozdr. Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...