Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Właśnie o to chodzi Tom że typowe sterowniki pokojowe są prymitywne i mają tylkoi wyłacznie dwupołożeniową regulację, obarczoną histerezą a zatem nie pozwalają w sposób ciągły regulować temperatury wody pieca. To ich największa wada.

 

Nie wiem czy wiesz ale widziałem opis takiego oto sterowania pogodowego - chyba Junkersa:

 

1) opaska na rurze wylotowej wody z pieca z czujnikiem temperatury

wody - mierzy temp. wylotową wody z pieca

 

 

2) sterownik pogodowy zewnętrzny, podłączony do pieca na typowe wejście sterujące podłączane zazwyczaj do regulatora pokojowego

 

 

Taki układ mierzy temp. na zewnątrz i wartoscią prądu np. od 0-10 mA

na wejściu sterującym wymusza odpowiednią moc kotła tak by ustalić różną ale zależną od warunków pogodowych temperaturę wody grzewczej w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

tak czesto robilem kiedy w kotlowni pracowaly na potrzeby budynku np 2 piece. ale uklad pogodowy byl zawsze naszej konstrukcji oparty na sterownika PLC i dodatkowo sprzegniety np z centralami wentylacyjnymi.

 

pytanie: jak "dorobic" uklad pogodowy kiedy nie mamy sterownika?

jesli kociol umozliwia zdalna regulacje temp kotla poprzez zastapienie pokretla na kotle pokretlem w pomieszczeniu to zamiast tego pokretla mozna wstawic dwa, odpowiednio polaczone czujniki temp. - jeden umieszczony na zew a drugi wew. W sterowniku pogodowym nic innego sie nie odbywa jak tylko odpowiednie sumowanie wartosci z obu tych czujnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem o sterownikach pokojowych, ktore wylaczaja kociol jeszcze przed osiagnieciem zadanej temp. Mierza tempo przyrostu temperatury w pomieszczeniu i na tej podstawie "przewiduja", kiedy temperatura bedzie OK. Dzieki temu unika sie przesterowania i mozna ustawic relatywnie duza histereze termostatu. Czy ktos z forumowiczow uzywa taki sterownik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem o sterownikach pokojowych, ktore wylaczaja kociol jeszcze przed osiagnieciem zadanej temp.

w ten sposob moze pracowac kazdy termostat pokojowy. jesli ustawisz na kotle max temp to kociol bedzie prawie zawsze wylaczany przez termostat przed osiagnieciem tej max temp zadanej.

Mierza tempo przyrostu temperatury w pomieszczeniu i na tej podstawie "przewiduja", kiedy temperatura bedzie OK. Dzieki temu unika sie przesterowania i mozna ustawic relatywnie duza histereze termostatu. Czy ktos z forumowiczow uzywa taki sterownik?

budowalem podobnego rodzaju sterowanie ale na PLC, nie wiem kto takie cos sprzedaje w postaci gotowej.

musze ci jednak powiedziec ze prawie to samo mozna uzyskac ustawiajac nizsza temp na termostacie (histereza termostatu to max okolo 2°). poza tym "efekt" cieplny zalezy nie tylko od rzeczywistej temp w pomieszczeniu na ktora reaguje termostat ale takze od tego czym grzejemy (konwektor, podlogowka, kompakt ...). Zakniecie zaworu konwektora jest wyczuwane znacznie wczesniej niz np przy podlogowce, podobny efekt powoduje wylaczenie kotla przez termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje dane za 63 dni od 9 grudnia do 11 lutego poszło 1018 m3 gazu, czyli 16 m3 na dobę dla domu 200 m kw. (25 PTH P+W + 12 wełny), temp. od 7.00-1.00 22 st. od 1 do 7.00 19 st. Tak samo woda i cyrkulacja. W domu 2+1, praktycznie cały czas byliśmy w domu. Pogodówka i regulator 410s, a kocioł AtmoMax 240-5 Vaillanta. W kominku palimy tylko sporadycznie weekendami. Krzywa grzewcza 1.2. Co o tym sądzicie? Mi wygląda w miarę OK. Miałem kilka pytań, np. dot. krzywej grzewczej, ustawienia przełaczników na kotle ale nie doczekałem się odpowiedzi (via mail) z Vaillanta, a nie chciałem dociążać VPSa. I dalej eksperymentuję. Aha, kaloryfery Kermi, w pomieszczeniach nie używanych, a jest ich większośc przykręcam (szczególnie na noc głowice na 14-17 st. Mieszkamy od poł. listopada 2003.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

witam,

ja osiagam podobne rezultaty w tym okresie ok 22 m3/ dobe - fakt ze w niektore dni bylo dosc mrozno.

Po przeanalizowaniu calej dyskusji oraz po doswiadczeniach ze zmieniajacymi sie raptowanie warunkami pogodowymi sklaniam sie do zamiany obecnego regulatora VRT 390 na 410s (pogodowka). Mam nadzieje ze pomoze to lepiej sterowac kotlem i dostosowac do wlasnych potrzeb.

Zauwazylem ze VPS to milczy jak grob zreszta jak wszyscy w tym Vaillancie. Nie licz na odpisywanie przez nich maili, oni klientow maja w d..... Najwazniejsze dla nich to wcisnac kit i wziac za to duze pieniadze.

pozdr. kov

 

P.S Do Toma,

czy moglbys mi podpowiedziec czy warto dokonac takiej zamiany regulatora.

Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój piec dzisiaj w nocy zwariował, pracował w trybie 2min praca - 2 min. przestój, myślałem że dostanę zajoba. Fakt że mam nieocieplony budynek i nie mam drzwi wewn., więc może się szybko wychładzać, ale bez przesady, histereza regulatora to chyba 0,01 st. C, bo nie wierzę że przez 2 min. temp. mi spadnie choć o pół stopnia. Na regulatorze stało non stop 19 st., ponieważ dokładnośc wyświetlacza jest do pełnego stopnia to niewiele można powiedzieć na ten temat. I boję się że pogodówka też by mi nie pomogła. Dopóki nie ocieple budynku spróbuję chyba zablokować palnik na dłuższy okres, może się trochę uspokoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kov

Z mojej praktyki z regulatorem VRC 410 s polecam ci go, jeżeli chcesz zmienić, nie zastanawij się. U mnie po wzięciu pod uwagę wszystkich różnych wskazówek na tym forum mam święty spokój z piecem. Chodzi wszystko jak trzeba, mam ustawione przedziały grzania , cyrkulacji i ciepłrj wody. Już pisałem wcześniej , przy temp. nocnej na zewnątrz -16, dziennej -6-7 ( powierzchnia do ogrzania 170 m2 + zasobnik 120 litrów grzeje do 55 w ciągu doby 3 godziny + kuchnia gazowa) piec spalał mi do 17 m3 gazu. Uważam że przy tej powierzchni do ogrzania poniżej nie da się zejść. Zresztą jak uda mi się zejść to poinformuję

Pozdrawiam :evil: :evil: Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Vader - moje parametry są podobne, ale jednak pali troche mniej - choć uważam, że mamy w domu upał. Pewnie można zejść niżej - może przy tych próbach regulowania coś zapętliło się w systemie.

KOv,

VPS nie będę bronił, bo broni się sam. Zresztą pewnie zaraz się odezwie. A co do Vaillanta - no cóż, tu masz rację. Zaraz powtórzę do nich maila, zobaczymy, czy zareagują.

Może ktoś skomentuje moje wyniki z postu powyżej? Będę wdzięczny za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bez regulatora, można jakoś zoptymalizować pracę kotła. (Odpaliliśmy kocioł w ostatnim tygodniu i ze względu na trwające jeszcze prace Serwisant odradził nam zamontowanie regulatora) Chcemy utrzymać w domu temp. ok 15-16 st. Na kotle ustawiona jest temp. ok 30st. Kocioł zapala się co ok 25 minut na ok 5 minut . Czy doraźnie można coś poprawić (np. wyższa temp - bardziej zdławione grzejniki?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Do Toma,

czy moglbys mi podpowiedziec czy warto dokonac takiej zamiany regulatora.

Z gory dziekuje

jesli za te same pieniadze to na pewno warto, jesli drozej to moze warto ;)

prawde mowiac daje on wieksza mozliwosc wplywania na prace kotlowni ale trzeba tez troche wiecej wiedziec jak to dziala.

Lord Vader ma juz najwieksze doswiadczenia w tym zakresie wiec pewnie ci pomoze w odpowiednim ustawieniu pogodowki.

dzieki za zaufanie. trudno jednak rozwiazac wszytsko na odleglosc. dlatego podejrzewam trudno sie wam rozmawia z serwisantami przez telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój piec dzisiaj w nocy zwariował, pracował w trybie 2min praca - 2 min. przestój, myślałem że dostanę zajoba. Fakt że mam nieocieplony budynek i nie mam drzwi wewn., więc może się szybko wychładzać, ale bez przesady, histereza regulatora to chyba 0,01 st. C, bo nie wierzę że przez 2 min. temp. mi spadnie choć o pół stopnia. Na regulatorze stało non stop 19 st., ponieważ dokładnośc wyświetlacza jest do pełnego stopnia to niewiele można powiedzieć na ten temat. I boję się że pogodówka też by mi nie pomogła. Dopóki nie ocieple budynku spróbuję chyba zablokować palnik na dłuższy okres, może się trochę uspokoi.

pingo

twoj kociol jesli tak pracuje to znaczy ze sie bardzo szybko wychladza. wychladzac sie moze dlatego ze masz zimna (nieogrzewana) kotlownie albo - jesli masz kociol z otwarta komora spalania - "przedmuchuje" go cug ;) w kominie. W pierwszym przypadku mozna sobie pomoc 10-cm plytami styropianu, w drugim - na kratke nawiewu w kotlowni zalozyc samozamykajaca sie zaluzje, ktora palnik bedzie sobie sam otwieral powowdujac podcisnienie w kotlowni. I zaloz chociaz byle jakie drzwi do kotlowni a jak juz masz porzadne to je zamykaj. ;)

daj cynk jak ci poszlo.

 

jesli chcesz zmierzyc temp w pomieszzceniu kup sobie elektroniczny miernik temp w klasie za okolo 100..150PLN, najlepiej w sklepie z miernikami elektronicznymi - nie wcisna ci badziewia. Pomiar bedziesz mial z dokladnoscia 0,1° i sonda tez bedzie pracowala z taka dokladnoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bez regulatora, można jakoś zoptymalizować pracę kotła. (Odpaliliśmy kocioł w ostatnim tygodniu i ze względu na trwające jeszcze prace Serwisant odradził nam zamontowanie regulatora)

zoptymalizowac mozna ale nie bedzie to trwala optymalizacja - bedzie ona zalezec od zmiennosci warunkow zew. roznice 5° w temp zew niemaja duzego wplywu na prace kotla wiec na taki okres powinna sie udac optymalizacja.

Chcemy utrzymać w domu temp. ok 15-16 st. Na kotle ustawiona jest temp. ok 30st. Kocioł zapala się co ok 25 minut na ok 5 minut . Czy doraźnie można coś poprawić (np. wyższa temp - bardziej zdławione grzejniki?)

jak chcecie utrzymac ta temp bez czujnika pomieszczeniowego?

mozna to zrobic na czuja ustawiajac taka temp na kotle az po ustalonym czasie (kilka godzin) w pomieszczeniach bedziecie mieli to 15°.

dlawienie grzejnikow zawsze (!) psuje sterowanie. grzejniki powinny byc jak najczesciej max otwarte i raczej nimi nie nalezy nic regulowac. nalezy jedynie zdlawic na stale grzejniki w przegrzewanych pomieszczeniach ale chyba jeszcze nie mieszkacie wiec to chyba jeszcze was nie dotyczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Tom, drzwi mają w końcu przywieźć w przyszłym tygodniu do wszystkich pomieszczeń i mam nadzieję że to częściowo rozwiąze problem (w tej chwli ciepełko ucieka na niedogrzewane poddasze). Ale chyba dopiero ocieplenie elewacji poprawi radykalnie sprawę wychładzania - a to już będziemy obserwować w przyszłym sezonie grzewczym. Wkurza mnie to że nie mogę ustawić histerezy regulatora, bo w obecnej sytuacji mógłbym oszczędzić trochę kocioł kosztem komfortu.

Jeszcze pytanie z innej beczki - moj kocioł ma moc 8-20kW, sprawdziłem wczorj jak jest ustawiona moc dla ogrzewania: =15 pod kodem d.00, co oznacza pełną moc i zarazem ustawienie fabryczne. Z różnych wyliczeń wychodzi mi że zapotrzebowanie na moc mojego budynku to max 11 kw - jak myślicie, czy serwisantowi po prostu nie chce sięzmieniać ustawień fabrycznych, czy zostawienie mocy na max wartości ma jakiś sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom z twoich wypowiedzi wynika, że zajmujesz się na poważnie elektroniką, mam do Ciebie pytanie ale zacznę od początku parę dni temu zauważyłem że mój sterownik "wariuje" VRT 330 - napaliłem w kominku w pomieszczeniu robi się upał a sterownik wskazuje temperaturę niższą, postanowiłem to sprawdzić i przynisłem termometr cieczowy ku mojemu zaskoczeniu wyszło na to że sterownik wskazuję temp. niższą o 1,5 do 2 C niż była. Wyłączyłem go i załączyłem i po pewnym czasie wskazał właściwą. Ale już na drugi dzień po obniżeniu się tem w domu znów zaniżył o 1 C Cóż urządzenie po gwarancji więc dzwonię do serwisu i pytam ile będzie kosztowała mnie naprawa a tu miła niespodzianka oni nie naprawiają tylko wymieniają na nowe ( jak klijent zapłaci) ZGROZA. Teraz proszę o pomoc Ciebie cóż można zrobić w takim przypadku ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie z innej beczki - moj kocioł ma moc 8-20kW, sprawdziłem wczorj jak jest ustawiona moc dla ogrzewania: =15 pod kodem d.00, co oznacza pełną moc i zarazem ustawienie fabryczne. Z różnych wyliczeń wychodzi mi że zapotrzebowanie na moc mojego budynku to max 11 kw - jak myślicie, czy serwisantowi po prostu nie chce sięzmieniać ustawień fabrycznych, czy zostawienie mocy na max wartości ma jakiś sens?

pingo

przypomnij mi prosze jaki masz strownik (calormatic?) albo jak dokladnie nazywa sie parametr ktory chcesz zmienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom z twoich wypowiedzi wynika, że zajmujesz się na poważnie elektroniką, mam do Ciebie pytanie ale zacznę od początku parę dni temu zauważyłem że mój sterownik "wariuje" VRT 330 - napaliłem w kominku w pomieszczeniu robi się upał a sterownik wskazuje temperaturę niższą, postanowiłem to sprawdzić i przynisłem termometr cieczowy ku mojemu zaskoczeniu wyszło na to że sterownik wskazuję temp. niższą o 1,5 do 2 C niż była. Wyłączyłem go i załączyłem i po pewnym czasie wskazał właściwą. Ale już na drugi dzień po obniżeniu się tem w domu znów zaniżył o 1 C Cóż urządzenie po gwarancji więc dzwonię do serwisu i pytam ile będzie kosztowała mnie naprawa a tu miła niespodzianka oni nie naprawiają tylko wymieniają na nowe ( jak klijent zapłaci) ZGROZA. Teraz proszę o pomoc Ciebie cóż można zrobić w takim przypadku ?

 

jesli to "przesuniecie" w pomiarze temp ma stala wartosc to sprawdz czy twoj sterownik umozliwia korekte (albo offset - roznie to sie nazywa) temperatury.

jesli temperatura sie waha to moze byc walniety tranzystor wzmacniajacy sygnal lub sam termistor. Koszt niewielki ale warto oddac taki sterownik do sprawdzonego elektronika (raczej nie do takiego od telewizorow ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

Dzieki Tom,

jesli chodzi o koszta to bede musial doplacic napewno z jakies 300-400 zl, aby zamienic obecny na pogodowy.

Mam nadzieje ze taki manewr uda mi sie przeprowadzic, w koncu to wszystko jest nowe i raptem dziala kilka miesiecy.

Ale zobaczymy...

 

Podzielam Wasze opinie odnosnie spalania - ciezko jest zejsc ponizej takiego przedzialu 15-20m3 /dobe z sezonie zimowym.

POzdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom - mam kocioł Vaillant Turbomax VU Plus 202, zamknięta komora, + zasobnik 120l. Regulator pokojowy VRT390 (ze sterowaniem cyrkulacją i ładowaniem zasobnika). Kocioł o takiej mocy wziąłem ze względu na ladowanie zasobnika - tu 20kW powinno być optymalne, ale sądziłem że do ogrzewania moc będzie ograniczona do 10-12 kW (z tego co wiem te dwa rodzaje mocy ustawia się niezależnie, a bardziej precyzyjnie to chyba na zasobnik jest na stałe 20 kW a na ogrzewanie się wybiera moc z przedziału 8-20 kW).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...