Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pingo

w DTRce jest cos oglednie napisane ale nie wiem jaki wplyw na sterowanie ma ten parametr. Jesli ogranicza on moc zmieniajac max stopien modulacji to zwiekszasz straty pracujac z nizsza sprawnoscia. Ale moze to ograniczyc przesterowania ktore rowniez sa stratami (np przy podtrzymywaniu temp kotla). Moze sie wiec okazac ze "nowe" straty beda mniejsze. Moze VPS wiecej podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Zauwazylem ze VPS to milczy jak grob zreszta jak wszyscy w tym Vaillancie. Nie licz na odpisywanie przez nich maili, oni klientow maja w d..... Najwazniejsze dla nich to wcisnac kit i wziac za to duze pieniadze.

Do Kov

 

Na forum wchodzę jak mam chwilę wolnego czasu. Zajmuję się głównie montażem instalacji i to pochłania cały mój czas, a forum traktuję jako dodatek służący zbieraniu doświadczeń i ich wymianie. Dużo muszę się jeszcze nauczyć i zdobyć doświadczenia i forum jest do tego celu najlepsze tak sądzę. Posiadam dopiero od 1,5 roku autoryzację Vaillanta i jeszcze wiele różnych niewiadomych i problemów przede mną. Nie myli się ten kto nic nie robi.

Przykro mi że Twoje doświadczenia są inne. :( :( :(

Natomiast zgadzam się z Tobą że nie odpisują na e-maile też o tym słyszałem od klientów.

 

mam kocioł Vaillant Turbomax VU Plus 202, zamknięta komora, + zasobnik 120l. Regulator pokojowy VRT390 (ze sterowaniem cyrkulacją i ładowaniem zasobnika). Kocioł o takiej mocy wziąłem ze względu na ladowanie zasobnika - tu 20kW powinno być optymalne, ale sądziłem że do ogrzewania moc będzie ograniczona do 10-12 kW (z tego co wiem te dwa rodzaje mocy ustawia się niezależnie, a bardziej precyzyjnie to chyba na zasobnik jest na stałe 20 kW a na ogrzewanie się wybiera moc z przedziału 8-20 kW).

pingo dobrze sądzisz te dwa rodzaje mocy ustawia sie niezależnie.

Moc nominalna kotła jest mocą na potrzeby cwu natomiast moc na co często jest mniejsza.

Moc ustawiamy za pomocą np. elektronicznego manometra na zespole gazowym.

1. Ustawiamy (dokonujący pierwszego uruchomienia) moc nominalną w Twoim wypadku moc kotła 20 kW - ciśnienie gazu 9,6 mbar

2. Ustawiamy moc zapłonową (startową) - 7,7 kW odpowiednio ciśnienie gazu 1,8 mbar

3. Ustawiamy moc na potrzeby co - np. 10 kW odpowiednio ciśnienie gazu 2,8 mbar

Możesz sam sprawdzić jak masz ustawioną moc. Niestety nie sprawdzisz ciśnienia gazu.

Wciśnij na kotle jednocześnie "+" oraz "-" wejdziesz w kody należy wskazać na "d.0" i nasiśnąć "i" zobacz jaką masz ustawioną wartość. Nastawa fabryczna to "15" można ją zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczanie mocy maksymalnej kotła zmniejsza jego dynamikę grzewczą. Jeśli kocioł ma moc ograniczoną z 25 do 15 KW to dłużej będzie podgrzewał wodę zwłaszcza po długim postoju np. nocnym.

 

Trzeba pamiętać że moc kotła jest to ilość energi w J jaką kocioł potrafi dostarczyć w jednostce czasu tj. w 1 s.

 

Przy malych ilościach wody w instalacji CO nie ma to jednak specjalnego znaczenia ponieważ podgrzanie np. 50 litrów wody o 30 st. C zajmuje kotłowi tylko kilka lub kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tom mam takiego elektronika na oku mam nadzieję że pomoże, tylko dlaczego Vailant nie naprawia ? Przecież wszyscy urzytkownicy pieców Vailanta wiedzą, że firma ma "najlepszy serwis" jednak nie obejmuje wszystkich urządzeń.

 

moze godzina chinczyka :x przy produkcji regulatora jest tansza niz pol godziny polskiego serwisanta 8) ? ;)

poza tym sony tez nic nie naprawia tylko wymienia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mironmk

Być może na mniejsze zużycie gazu u Ciebie ma wpływ przepalanie kominkiem. Spróbuj nie palić sporadycznie, wtedy podaj zużycie. U mnie nie ma alternatywnych żródeł, ale uwazam, ze i tak osiągnąłem niezłe razultaty. Myślę, że po ociepleniu poddasza jeszcze trochę coś odpadnie. Nie wiem, bo jeszcze nie mierzyłem zużycia, bo do tej pory miałem pietro otwarte na klatkę schodową, po założeniu drzwi chyba będzie mniejsze przemieszczanie powietrza chłodnego, które ma wpływ na czujnik temperatury.

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sam sprawdzić jak masz ustawioną moc. Niestety nie sprawdzisz ciśnienia gazu.

Wciśnij na kotle jednocześnie "+" oraz "-" wejdziesz w kody należy wskazać na "d.0" i nasiśnąć "i" zobacz jaką masz ustawioną wartość. Nastawa fabryczna to "15" można ją zmieniać.

Tak jak pisałem mam ten parametr na "15" - przypuszczam ze instalatorowi nie chce się zmieniać nastaw fabrycznych, bo w końcu to nie on płaci za gaz. Pytanie brzmi: jak powinien być ustawiony ten parametr przy zapotrzebowaniu cieplnym budynku = 11kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

witam,

 

Do VPS,

dzieki za zabranie glosu w dyskusji,

nie twierdze ze czlowiek nie moze popelniac bledow, ale to co wyczyniaja na infolinii Vaillanta to przerasta ludzkie pojecie.

oczywiscie nie wrzucam wszystkich instalatorow tej firmy do wspolnego wora i twierdze ze sa tacy sami, ale poprostu akurat na takich trafilem co niewiele wiedza na temat pracy jaka wykonuja a przynajmniej jaka powinni wykonywac.

 

Mam 1 pytanko (jak bedziesz mial chwile) moze bedziesz wiedzial

 

Dlaczego pomimo zmiany ustawienia w regultarze VRT 390 kotla z pracy ciaglej na 2 punktowa kociol po jakims czasie wraca z powrotem do pracy ciaglej. Czy ustawia sie to w kotle jakas zworka czy cos w tym rodzaju i jak to zmienic aby kociol stosowal sie do ustawienia tego parametru przez regulator (kociol jednofunkcyjny 24 kW+ zasobnik 120 l).

 

POzdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pomimo zmiany ustawienia w regultarze VRT 390 kotla z pracy ciaglej na 2 punktowa kociol po jakims czasie wraca z powrotem do pracy ciaglej. Czy ustawia sie to w kotle jakas zworka czy cos w tym rodzaju i jak to zmienic aby kociol stosowal sie do ustawienia tego parametru przez regulator (kociol jednofunkcyjny 24 kW+ zasobnik 120 l).

Jak dotychczas nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją. Wybór rodzaju pracy dwupunktowa lub ciągła ustawia się na regulatorze.

Funkcja 2-punkt "0" - ciągła, "1"- dwupunktowa.

Sprawdź jaki parametr masz ustawiony w dopasowaniu regulatora.

Jeżeli mimo prawidłowego podłączenia i komunikacji między regulatorem a kotłem (przewód 3x0,75) sposób regulacji sam się zmienia to coś nie tak jest z regulatorem. Słyszałem że są problemy z komunikacją między regulatorem a kotłem wskutek nieprawidłowego połączenia zły przewód lub puszczony blisko z przewodu 220V.

Z tego co ja wiem to gwarancja na sterowniki jest tylko 12 miesięcy chyba że się mylę ?

Standartowo jest 12 miesięcy lecz wykonanie płatnego przeglądu miedzy 9 a 12 miesiącem od daty 1 uruchomienia przydłuża gwarancje do 25 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Tak więc sezon grzewczy 2003/2004 mamy za sobą. Widzę że emocje już opadły i coraz mniej poruszamy ten temat. Dzięki wypowiedziom na tym forum dużo zaoszczędziłem gazu i kasy. Wszystkim za udzielone rady dziękuję. Mam nadzieję, że spotkamy się w następnym sezonie. Narazie

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tak. Na koniec zimy udało mi się powstrzymać "wycie" gałek termostatycznych na grzejnikach. Jak to zrobiłem: termostat pokojowy ustawiony na grzanie ciągłe od 4 rano do 24. W tym czasie temp.na kotle raczej niska 45-55 w zależności od tego co się dzieje na zewnątrz lub wewnątrz (kominek). Jednym słowem robię za regulator pogodowy :D , natomiast regulator pokojowy robi w sumie za....termometr pokojowy. No dobrze, przecież wyłącza też grzanie...

Aha termostat mam przestawiony na opcję A, ale gdy było na Z chyba niewiele się zmieniało. Nie mogę się w tej opcji dopatrzyć niczego spoza matrixa :D ...nic nie kapuję. Mam reg. VAILLANT 330.

Wniosek po pierwszej zimie: nie szukaj oszczędności w ogrzewaniu gazem, bo to stresujące. Poszukaj ich wszędzie, tylko nie tu - szkoda czasu. Wniosek ten kieruję do takich jak ja "zielonych" w tej materii. Pozdrawiam

 

Pearl

 

PS: w niedzielę zamiaruję otworzyć sezon piłki kopanej na trawie z innymi jak ja pomyleńcami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wniosek po pierwszej zimie: nie szukaj oszczędności w ogrzewaniu gazem, bo to stresujące. Poszukaj ich wszędzie, tylko nie tu - szkoda czasu.

 

No coś ty, Pearl!

Ja już drugi sezon rozkoszuję się widokiem darmowego systemu przeciwoblodzeniowego firmy SPEC na mojej ulicy! Rozkoszuję się, bo już nie ja za to płacę! :lol: Moje oszczędności wynoszą 112%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...